niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
20 lipca 2017

Filmik z mszy rezurekcyjnej hitem sieci. Strażacy nagle padli na podłogę świątyni. WIDEO

Dodano: 17.04.2017 [09:32]
Filmik z mszy rezurekcyjnej hitem sieci. Strażacy nagle padli na podłogę świątyni. WIDEO - niezalezna.pl
Strażacy z Miejsca Piastowego na Podkarpaciu zamieścili w niedzielę na profilu społecznościowym fragment mszy rezurekcyjnej. W ciągu kilku godzin nagranie obejrzało prawie 500 tys. osób.

Praktykowana do dziś w wielu regionach Polski tradycja trzymania warty przed Grobem Pańskim nieoczekiwanie stała się hitem internetu. Wszystko za sprawą krążących w sieci filmików uwieczniających moment, w którym pełniący wartę strażnicy mdleją z powodu cudu Zmartwychwstania.  

W popularnej pieśni wielkanocnej odśpiewywanej często podczas mszy rezurekcyjnej padają słowa: „Ziemia się trzęsie, straż się grobu miesza/ Anioł zstępuje, niewiasty pociesza/ Patrzcie mówi im, grób ten próżny został, Pan zmartwychpowstał/ .Alleluja!” Frazie tej w niektórych regionach Polski towarzyszy niecodzienny zwyczaj - strażnicy pełniący wartę przy grobie Jezusa padają nagle na twarz, oszołomieni cudem zmartwychwstania Chrystusa. 

Tak właśnie było w jednej z parafii na Podkarpaciu. W momencie, gdy kapłan intonował pieśń ogłaszającą zmartwychwstanie Chrystusa dwaj strażacy padli jak martwi na podłogę świątyni.

Filmik uwieczniający ten moment stał się prawdziwym hitem Internetu:Robi wrażenie, prawda?
Autor: , Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Szanowni Państwo, ten film jest tak popularny z innego powodu. Jeden z tych strażaków robiąc szopkę z upadkiem, prawie uderzył dziecko halabardą. Konsekwencje uderzenia w głowę kawałkiem metalu raczej nie są błahe. A swoją drogą, takie prymitywne teatrzyki dla gawiedzi są niepoważne w stosunku do religii, która ponad 2000 lat.

W mojej parafii jest tak od bardzo dawna i nic tego nie zmieni. Strażacy upadają trochę "normalniej" - tu lekko przesadzili.Bez ich udziału to nie byłaby pełna rezurekcja - to jest właśnie siła tradycji.

Ha ha, dobre :-)
Ale to jakaś reaktywacja Monty Pythonów, czy oni tak na poważnie?

Czy słyszeli państwo o Zaśnięciu w Duchu Św.?
Jak można zabierać głos,jak się tego nie rozumie???
Jeśli jesteście katolikami,to powinniście wiedziec,że podczas zaśnięcia nie wolno człowieka ruszać,dlatego wszyscy przechodzili obok!!!

Za szybko upadli. Pismo Święte mówi o tym, że przy Zmartwychwstaniu Pańskim powstała tak ogromna jasność jak grom z nieba i wówczas strażnicy pilnujący grobu oniemieli i wyglądali jak umarci, czyli nie podcieło im nóg jak w tym wypadku

było krótkotrwałe bardzo silne promieniowanie o dużej energii-towarzyszyło temu oślepiające światło i gorąco-jakby łuk elektryczny-to promieniowanie spowodowało powstanie wizerunku na całunie z Turynu i obraz na chuście z Manopello-oba wizerunki pasują do siebie,promienie przeniknęły skałę -prawdopodobnie nastąpiło też coś w rodzaju eksplozji powodującej rozwalenie i wypchnięcie bardzo ciężkiego głazu zamykącego grób-jego wymiar i sposób wykonania powoduje że nie dałoby się go usunąć siłą ludzi-trzebaby go rozkuwać po kawałku bo to ważyło tony.
Strażnicy musie być oślepieni i ogłuszeni tymi efektami i zapewne bardzo przerażeni jeśli coś wcześniej słyszeli czyj to był grób.

Dlaczego tradycja ma wypierać rozum i rozsądek ???

robi wrażenie ale i niebywały wyczyn.

Wy to próbujecie tłumaczyć..
Jeszcze w taki naciągany sposób tłumaczyć.. "straż się miesza"..
Wygłupy się dzieją w kościele! Strażacy padają plackiem synchronicznie jak baletnice, proboszcz odstawia rekonstrukcję zamachu na Papieża obsadzając się w roli głównej, sprzedają co się da za "co łaska, ale nie mniej niż 25zł"..
A potem dziwota, że ludzie nie chodzą.
U mnie jest nowy proboszcz i może będzie normalnie, może nie będzie wstyd do kościoła chodzić.

Przyjacielu,to nie wygłupy-tak działa Duch Św.
Osobiście tego doswiadczyłam,wiem co mówię.
Życzę Ci abyś doznał łaski zaśnięcia w Duchu Św./spłynie na Ciebie fala uzdrawiającej energii,zapewniam,nie będziesz chciał się obudzić/.

A co mieli zrobić ?
Jak całą noc przy grobie stali i jeszcze coś wypili przy okazji ... :)

OK niech sobie padają ale trochę rozumu jak to robią to chyba zabrakło. Przecież dziecko siedzące w pierwszej ławce dzięki opatrzności Bożej a nie ludzkiej głupocie wyszło bez szwanku.

Jest to ogromne nadużycie liturgiczne. Chrystus Zmartwychwstał już podczas Liturgii Wielkiej Soboty, więc rano, w czasie rezurekcji, już tych strażaków nie powinno tam wogóle być ;) Jeśli już trzeba by padali, to powinno to nastąpić na początku "Exsultetu" przy słowach "Weselcie się już zastępy...".

no dobrze mówisz , ale spójrz na to trochę inaczej.
To miała być tzw. publiczna inscenizacja.
Żołnierze pilnujący grób Chrystusa padli gdy on zmartwychwstał.
Nie poczytuj tego jako nadużycie.
Chłopaki i wszyscy przy tym na pewno bardzo się starali wypaść jak najlepiej i nie chcieli nikogo obrazić !

masz racje Moherowy,nie nalezy sie czepiac.

U nas, w Ciemianowie, strażacy wychodzą na drabiny albo takie specjalne rusztowania i tam mdleją, ale nie spadają na ziemię, tylko trzymają się szczebli i zwisają, niby bezładnie, z zamkniętymi oczami.

Filmik ma oglądalność, jak każde dziwactwo. Nie wiadomo, śmiać się, czy płakać.

Placz, michnikowskie ścierwo!
Płacz!

Prawdziwa katoliczka, która nazywa innych "ścierwem". "A bliźniego swego jak siebie samego".

Ręce opadają ! O mało nie uderzyli w głowę małego chłopca !
Ja rozumiem tradycja ale wszystko trzeba robić z głową !

Pisać komentarze też!

Brawo Panowie Strażacy!
Szacun.

Moim zdaniem to jest udawane. Nikt z uczestników nabożeństwa nie podbiegł do tych strażaków, żeby sprawdzić co im się stało. To w/g mnie dowód na to, że było to wcześniej zaplanowane. A tak przy okazji nie jestem pewien, czy takie zachowanie jest właściwe w Święta Wielkanocne. I tym bardziej, że profesja strażacka jednak do czegoś zobowiązuje. Tak mi się wydaje przynajmniej

Zapytaj Pana Nycza!
On na pewno wie.

Taka jest tradycja. Komu nie pasuje, może w TVN obejrzeć pochód 1 majowy albo iść na spęd KODu. Wolna wola. Tylko kanałów nie wołajcie księdza na łożu śmierci.

No coś podobnego! A widziałeś człowieku że bosak, albo coś co trzymał strażak w ręku uderzyło kobietę, a ostrze o mało nie rozwaliło głowy chłopca??. Ja wszystko rozumiem, ale to było nieodpowiedzialne. Może bajki oglądaj na dziecinnym kanale??/

Spoko. To coś, co upuścił strażak, to zapewne halabarda. I na 100% to lekka atrapa z jakiegoś sztucznego tworzywa i nikomu (nawet dziecku) krzywdy by nie zrobiła.
Fakt, że zagrał to zbyt sugestywnie i powinien bardziej uważać.
No i jeszcze jedna sprawa. Strażacy ochotnicy nawet za głębokiej komuny pilnowali grobu Pańskiego, czemu ówczesna władza nijak nie mogła zapobiec. I chwała im za to.

Matka dziecka była już u ciebie na skargę tej sprawie???
Nie??? To wypad!
Jutro na waszym kodziarskim spotkaniu oszołomów będziecie mieli o czym pogadać.

To jest tradycja bardzo stara na Podkarpaciu. Niemal w każdej wsi straż przy grobie Jezusa pełnią strażacy,a w momencie zorientowania sie, że grob Pana jest pusty, podczas Rezurekcji, pełniący wartę mdleją. Zwyczaj ten jest obchodzony na pamiatkę omdlenia z przerażenia wart stojących przy grobie Chrystusa 2000 lat temu, kiedy Jezus zmartwychwstał. O tym mowi wiersz "Zawilec" Miry Kuś, która pochodzi z Podkarpacia.
http://mirakus.pl/wiersze-na-w...
Krystyna Kuś

"... Zamiast cieszyć się ze Zmartwychwstania Pańskiego, ludzie skupieni są na jakiś cudakach, którzy robią akrobacje."

AKROBACJE powiadasz...?
Tacy, jak ty, którzy udają katolików, wierzących, praktykujących, itd., itp. są dla mnie zupełnie niewiarygodni; dlaczego?
A dlatego, że pod pretekstem tradycyjnych zwyczajów urządzania Grobu Pańskiego i obchodzenia Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa wywierają naciski, jak powinno się odbywać samo Misterium;
teraz przeszkadzają Ci strażnicy, za rok zacznie Ci przeszkadzać sam grób Pański!
I tak po kawałku, po kawałku, kroczek po kroczku, (mówiŁa o takim działaniu bł.Anna Katarzyna Emmerich,) burzycie Kościół!)
...docelowo: wreszcie oczekujecie, aby grób Pana w ogóle przestał pojawiać się w kościołach...(!) aby zniknął stamtąd NA ZAWSZE(!) by ludzie wyparli się Chrystusa i zapomnieli o NIM na zawsze...
NIEDOCZEKANIE!!!

Lud mądry jest i odporny na przeciwności. Polacy od czasów zaborów mieli straż na karku, o asyście Gorbu Pańskiego nawet pomarzyć nie mogli, dlatego Zmartwychwstanie Chrystusa musiało być dla nich równoznaczne z UPADKIEM STRAŻY. Wojska ani innych służb mundurowych nawet jako wrogów Jezusa nie można było wykorzystać w widowiskach religijnych. A straż - Piłata czy Pawlaka - to zawsze straż, czyli symbol munduru i reżimu. Ale symbol obłaskawiony. A tak po prawdzie to grobu Chrystusa powinni pilnować zomowcy albo panowie w skórach i ciemnych okularach, a ostatnio to pasowaliby Hartman ze Środą. Wtedy każdy by rozumiał, że straż musi gruchnąć w glebę.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl