niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Archeolodzy odkryli zaginiony zamek. W Polsce!

Dodano: 15.04.2017 [08:50]
Archeolodzy odkryli zaginiony zamek. W Polsce! - niezalezna.pl
foto: MAKY_OREL/pixabay.com/CC0 Public Domain
Na terenie Borów Dolnośląskich archeolodzy znaleźli pozostałości zamku, należącego do piastowskiego księcia Bolka II Małego (zm. w 1368 r.) - ostatniego niezależnego księcia piastowskiego władającego na Śląsku. Ruiny znajdują się w opustoszałej po 1945 wsi Nowoszów na pograniczu woj. lubuskiego i dolnośląskiego.

Zamek nie był zbyt okazałą konstrukcją. Na podstawie odkrytych fragmentów dr Paweł Konczewski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przypuszcza, że była to pojedyncza wieża wzniesiona na planie prostokąta. Jej fundament wykonano z rudy darniowej. Nadbudowa składała się częściowo z charakterystycznych cegieł-palcówek - ich nazwa pochodzi od śladów po odciskach rzemieślników, którzy usuwali nadmiar gliny w czasie wyrabianie cegieł.

- Odkryty przez nas zamek znany był do tej pory tylko ze średniowiecznych dokumentów. Stało się tak dlatego, że obszar, na którym znajdują się jego pozostałości, położony jest na terenie poligonu wykorzystywanego aż do lat 90. ubiegłego wieku – wyjaśnia archeolog.

Do tej pory nikt nie skojarzył jednak widocznych w terenie pozostałości murów - ze średniowiecznym zamkiem, gdyż z czasem nad ruinami nadbudowano kolejną konstrukcję. Identyfikację umożliwiła dopiero przeprowadzona niedawno analiza architektoniczna.

Doktor Paweł Konczewski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zwraca uwagę, że Bolko II Mały był jednym z bardziej utalentowanych książąt z rodu Piastów Śląskich. Udało się mu zjednoczyć księstwo świdnickie i jaworskie. Był też margrabią Dolnych Łużyc. Tymczasem w okresie jego panowania, czyli w połowie XIV w., Śląsk był bardzo rozdrobniony i składał się z wielu małych księstw. Bolko II był ostatnim niezależnym księciem piastowskim władającym na Śląsku.

- To właśnie ekspansja terytorialna przyczyniła się do tego, że władca ten zdecydował się na budowę nowych zamków lub rozbudowę starszych twierdz. Bolko II kazał wytyczyć nowy trakt - po to, aby zaoszczędzić czas i przejąć inicjatywę w handlu. Na jego trasie stanął zamek, wokół którego z czasem powstała osada. Jej mieszkańcy trudnili się hutnictwem żelaza, którego bogate złoża znajdowały się w okolicy. W lokalizacji zamku pomocne okazało się skanowanie laserowe wykonane z pokładu samolotu - opowiada badacz.

Badania są realizowane przez fundację "Łużyce wczoraj i dziś" we współpracy z Katedrą Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetem Zachodnioczeskim z Pilzna i Lasami Państwowymi.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Znaleźli to u mnie w gminie . Nowoszów gmina Iłowa powiat żagański. https://www.google.pl/maps/dir/I%C5%82owa/Nowosz%C3%B3w/@51.4448832,15.265247,14.54z/am=t/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x4708bc6176802fa9:0xf9fda85a7f3234c9!2m2!1d15.1996268!2d51.5000229!1m5!1m1!1s0x4708b98f2c027897:0x5cedc605f078be13!2m2!1d15.271667!2d51.441111!3e1

Co za bzdury!!!
Ów władca nie był Polakiem, po polsku nie mówił, z Polską nie miał nic wspólnego, a tu z niego jakiegoś rodaka mi robią, i jeszcze moje pieniadze wydają na odkopywanie jakichś niepolskich artefaktów, eeeeeeeeech:(...
Czy to nie paradoks, że w wolnej ponoć Polsce, ciągle odpicowywujemy zabytki niemieckie a olewamy polskie? W niemiecki zamek w Malborku od 1945r wpompowano ponad miliard złotych. W polski zamek w Chęcinach, jakże ważny dla naszej tożsamości, nawet kilkunastu tysięcy złotych "naszemu państwu" szkoda na opłacenie jego absolutnie podstawowego zabezpieczenia. III RP...
:(

a czy TW bolek wąsacz nie ma prawa do dziedziczenia PO tamtym
BOLKU

W tym temacie, potrzebna jest spec komisja międzynarodowa, do zbadania MSM-esów korespondencji: Bulla z Bolkiem - przebogata forma polszczyzny, wyjaśniłaby wiele tajemnic - jak sposób wzajemnego zrozumienia.

Ajwaj, już myślałem, że odnaleziono w końcu lidera opozycji.

No przecież od downa wiadomo że to som prastare polskie ziemie :)

czy to od tego Bolka II POchodzi boles 3 SBek listonosz donosiciel z PGR Popowo byly nielegalny prezydent.

A ja zwracam uwagę, że Bolko I Duży był jednym z bardziej utalentowanych donosicieli. Udało się mu sprzedać Polskę za telewizor i kupon totolotka.

Nie, nie DUŻY tylko GRUBY!

w tamtych czasach ludzie byli niżsi niż obecnie. Przecietna wynosiła 1.6 m. Niska osoba była o głowe niższa niż przeciętna. Można więc określić w przybliżeniu wzrost Bolka na około 140 cm. Uważam, że niski wzrost jest korzystniejszy ponieważ wiadmo małe jest lepsze, mniejsze, lżejsze ciało znacznie lepiej funkcjonuje od dużego, ciężkiego. Ważniejsza jest inteligencja.

Tak mogła by wyglądać Polska po kolejnych latach rządów pro esbeckiej "opozycji" PO, PSL i reszty lewactwa.

A ja mysle, ze to niemcy (germanie) beda mowic, ze to ich tereny .Dolny i Gorny Slask a takze pomorze zachodnie az do Elku- uwazaja za swoje prawieczne tereny.

Polska to tylko jeden z etapów przemian (bo rozwojem tego bym nie nazwał) państwa Lechitów. Lata przed Mieszkiem mieliśmy potężne imperium, a praktycznie całe NRD leżało na terytorium Naszych Przodków. W wiekach średnich Lechici/Polacy zostali okradzenie z zachodnich ziem. Później je odbijaliśmy, ale nigdy nie uzyskaliśmy tego co Nasze na zachodzie (wschód tak - za Jagiellonów).
Polska funkcjonuje na skrawku ziem należących do przodków współczesnych Polaków. Co gorsze system edukacji wmawia Nam, że Śląsk nie był polski, że Łużyce to cały czas były ziemie "niemieckie". Czas na poważnie zająć się swoją historią i to nie tylko (choć oczywiście też) "żołnierzami wyklętymi!"

obcy sie strasznie dziwia dlaczego slazacy nie znaja i nie chca znac Franciszka Honioka,
trzeba te osobe pierwsza ofiare 2 wojny sw.wreszcie ujarzmic od zapomienia ,
a narkomanom przypomiec jak narkotyki stosowali do diabelskich czynow,

zauważcie, że niemce lokują swoje inwestycje na terenach polskiego sląska.
Muszę powtórzyć za Szwejkiem: "nachalne są te kurwy i zuchwałe."
Mają w planach przeprowadzki?

Włącz sobie - GRANICE POLSKI NA PRZESTRZENI DZIEJÓW. Zdziwisz się gdzie od zawsze sięgała Polska. Ta obecna namiastka to dzięki Stalinowi.

Zaraz diaspora żydowska ogłosi że to ich przodkowie cywilizowali te tereny i to oni zakładali tu państwowość i będą domagać się tych terenów jako swojego dziedzictwa a Polaków będą zmuszać do zwrotu majątku albo wysokich rekompensat za mienie zagrabione.

jest jako rzeczesz. Finansujemy im Muzeum Polin i ŻIH, które urabiają podgotowkę ideologiczną. A dla porówanania: gdzie jest i jak wygląda Muzeum Historii Polaków, albo Polski Instytut Historyczny? Jak mamy wygrać wojnę o prawdę?

Pierwsi Żydzi, którzy dotarli na tereny Polski byli handlarzami niewolników.

No dobra, a teraz putinowski trollu udający polskiego patriotę podpisz się imieniem i nazwiskiem, tchórzu przebrzydły, zakało narodu, skarlały kundlu szczekający spod stołu.

A teraz ty, skundlona szlachto jerozolimska, podpisz sie nazwiskiem swojego dziadka, lub babki, i przestan obrazac Horawskich,( wyniszczonych po wojnie przez zydokomunistyczne UB), udajac ich potomka.

Ty za to jesteś kundel czosnkowy? Żydokomuch? Jaka nacja dokonała mordu Katyńskiego? Znasz pochodzenie najwyższych KGB-istów czy Smierszowców? Kto wyrzucał rannych powstańców styczniowych z okien?itd itp. Żyd dla Polaka zawsze będzie wrogiem nr1

nazwisko nie jest najważniejsze, bo ktoś zawsze może podpisać się Jan Kowalski. istota sprawy polega na tym, że wszędzie i pod każdym, nawet absurdalnym pretekstem atakuje sie Żydów. to jest domena rozmaitych tzw. pożytecznych idiotów i rosyjskiej agentury, która w ten sposób odwraca uwagę od prawdziwego zagrożenia dla Polski. A tym zagrożeniem jest Rosja.

felek, ta pewnosc siebie i arogancja cie zgubi. No chyba zes ze szlachty jerozolimskiej. W kazdym razie nie jestes antysemita, bo tak nazywaja sjonisci spostrzegawczych.
Niestety przed Polakami ukrywa sie prawde. A prawda jest, ze od 1939 roku zydokomuna weszla w role sowieckiej V kolumny ( poczatki byly duzo wczesniej). Niestety losy mniejszosci zydowskiej na ziemiach polskich, po 1939 roku sa bardzo skomplikowane i tragiczne.
Tragiczne sa rowniez doswiadczenia polskich relacji z zydokomuna, ktora nie wyparowala po 1956 i do dzisiaj jej potomkowie sa wykorzystywani do operecji obcych sluzb, przeciwko Polsce i w celu nabicia sobie kobzy. To tak w skrocie. Niestety to temat tabu i nawet popularni historycy boja sie w Polsce zajmowac tym tematem. Stad takie bzdurne wpisy jak twoj i ciagle manipulowanie Polakami. Wezmy przyklad histori Jedwabnego. To unikanie mimo obietnic, ekshumacji, swiadczy o trwajacej w tych tematach manipulacji, mimo ze Polacy domagaja sie ustalenia prawdy.

*felek, przeczytaj ten artykul.

http://prawy.pl/49229-skandali...

Ty też mogłeś się podpisać nazwiskiem rodowym a nie przybranym,tak mi to wygląda po twoim jadzie

Ciekawe co pozostanie po zamku Bolka Grubego z gdańska,jak mu ten zamek na ul.Polanki zlicytują za długi jego wielce szacownej fundacji,która została wyczyszczona z kasy przez Wachowskiego

Zauważ proszę, że nim zyskał przydomek, czyli dopóki wygrywał w Lotto (wtedy zwanym Totkiem) Grubego był Cienkim Bolkiem. Dopiero jak mu się w wygranych kumulacji świadomość zmieniła (p. świadomośc określa byt) się pogrubiał.

A co do "co pozostanie": Muzeum się zrobi pt. "O jednym takim co Totalizatora na przepaści skraj doprowadził". Na muzeum zasługuje, bo to ewenement na światową skalę. Niech matoły wszystkich landów ciągną, podziwiają i kasę zostawiają. Mógł kajzer Wespazjan na sraczach zarabiać, nie wstyd zaarabiać na Bolku. Może się choć z trochę zwróci z tego, co w Polsce napaskudził.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl