niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Maria Odyniec – nauczycielka skazana za prawdę o Katyniu

Dodano: 14.04.2017 [10:10]
Maria Odyniec – nauczycielka skazana za prawdę o Katyniu - niezalezna.pl
foto: ipn.gov.pl
Nauczycielka szkoły budowy okrętów w Gdyni w 1951 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa po tym, jak rozmawiała z uczniami na temat Katynia, gen. Sikorskiego i Armii Krajowej. Została skazana na pięć lat więzienia. Marię Odyniec oskarżono o to, że „nawoływała uczniów do czynów skierowanych przeciwko jedności sojuszniczej Państwa Polskiego z Państwem sprzymierzonym ZSRR oddziałując na ich psychikę wypowiedziami szkalującymi Związek Radziecki i jego Armię”.

W 1939 r. Maria Odyniec rozpoczęła działalność konspiracyjną. Odbierała, tłumaczyła i powielała komunikaty radiowe, przechowywała pieniądze i fałszywe dokumenty dla członków Stronnictwa Narodowego i Związku Akademickiego Młodzieży Wszechpolskiej, którzy przedzierali się na Węgry. W latach 1940–44 prowadziła tajne nauczanie w klasztorze albertynek w Bochni. Od 1943 r. pracowała w dziale kulturalno-oświatowym Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet. Publikowała w konspiracyjnym piśmie „Szczerbiec” pod pseudonimem „Piotr”.

Po wojnie zamieszkała w Gdyni. W maju 1945 r. otrzymała nominację na nauczyciela szkół średnich. Uczyła w Prywatnym Żeńskim Liceum s.s. Urszulanek Unii Rzymskiej Zakonu św. Urszuli w Gdyni i, zgodnie z nakazem pracy, w szkołach państwowych, m.in. wieczorowym Gimnazjum i Liceum Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Gdyni, 11-letniej szkole ogólnokształcącej w Pucku, Liceum i Gimnazjum Mechaniczno-Elektrycznym w Gdyni.

W grudniu 1951 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa po tym, jak rozmawiała z uczniami Zasadniczej Szkoły Zawodowej Budowy Okrętów w Gdyni na temat Katynia, generała Sikorskiego i Armii Krajowej. Wspomnieć należy, że jej pierwszy mąż, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, został przewieziony do obozu w Starobielsku i w 1940 r. zamordowany w Charkowie.

Skazana przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku na 2 lata, a po rewizji i ponownym rozpatrzeniu sprawy na 5 lat więzienia, do kwietnia 1954 r. przebywała w więzieniach kobiecych w Gdańsku, Grudziądzu, Brzegu nad Odrą oraz Kluczborku.

Aż do czasu rehabilitacji przez Związek Nauczycielstwa Polskiego nie mogła pracować jako nauczycielka. Dopiero w 1957 r. wróciła do pracy pedagogicznej.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

zmienił sie rezim sojusznicy i teraz siedzi piskorski

Ot SKUNDLENI Polskojęzyczni NIE-POLACY.

Jaw przeciwieństwie do Pana mam nazwisko a Pan kojarzy mi się synem Stalina.

Odszukać tych "sędziów" i ich następców i dla zasady wymierzyć karę. Na początek odsunięcie od pracy zawodowej, obniżenie emerytur.

Resortowe wnuczęta są od dziadziusiów znacznie łaskawsze bo za spalenie kukły żyda (ponoć wypisz - wymaluj istny Soros) dają tylko 3 miechy.

Ciekaw jestem co robią sędziowie którzy ją skazali.
Pewnie należą do tej nadzwyczajnej kasty.

Zapewne leżą...

Trzy a nawet cztery pokolenia MUSZĄ być przebadane- albowiem sprzedajność i patriotyzm są na ogół DZIEDZICZNE. Odstępstwa od tej reguły są wyjątkami.

To byli skurwiele i tacy są jeszcze w administracjach rządowych.Takż ich bachory są szkodnikami.

Skurwysynstwo!

A taki doradca Komorowskiego przejedzie na pasach dla

pieszych czlowieka, ktory jest po kilku operacjach i ma

trwale kalectwo.....jest niewinny!

Bardzo sie ciesze na zmiany w ustawie o sadownictwie!

/bolszewickich sedziach/

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl