7. rocznica katastrofy smoleńskiej. Plan uroczystości w całej Polsce

Marcin Pegaz/Gazeta Polska

10 kwietnia 2017 roku minie siedem lat od katastrofy rządowego Tupolewa, w której zginęły polskie elity z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. W tym roku organizację obchodów rocznicy smoleńskiej powierzono resortowi kultury.

Obchody upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbędą się 10 kwietnia w całej Polsce. Będą miały charakter państwowy i wezmą w nich udział przedstawiciele najwyższych władz RP. Organizacja uroczystości została powierzona Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


PROGRAM UROCZYSTOŚCI W POSZCZEGÓLNYCH MIASTACH:GDAŃSK:


godz, 08.00-09.00  - Grób Anny Walentynowicz i Arama Rybickiego na Srebrzysku. Od 08.00-do 9.00 Spodziewana rodzina, przedstawiciele wojewody i miasta 
godz. 10.00-11.00 - Grób Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej podobnie: rodzina i przedstawiciele władzy. 
godz. 18.00-20 - Uroczystości w Sopocie 
 
ŁÓDŹ:
 
W poniedziałek, 10 kwietnia 2017 roku, w 7. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, na znajdujących się regionie łódzkim mogiłach jej ofiar zostaną złożone kwiaty.
 
godz. 8.41 - na cmentarzu w Spale, przy ul. Leśników, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, na grobie gen.Tadeusza Buka kwiaty złoży przedstawiciel wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau.
 
godz. 8.41- na cmentarzu św. Józefa (Stary Cmentarz) w Łodzi przy ul. Ogrodowej 39, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, na grobie mec. Joanny Agackiej-Indeckiej kwiaty złoży przedstawiciel wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau.
 
W Wartkowicach uroczystości poświęcone gen. Bukowi odbędą się po mszy świętej w niedzielę(!) 9 kwietnia – godzinę ustalamy.
 
PROGRAM OBCHODÓW ROCZNICY:
od godz – 7.00 kwiaty na grobach ofiar katastrofy składają władze Łodzi

Spała – tam pochowany jest gen Tadeusz Buk 
Wartkowice i Poddębice tam wychowywał się gen Błasik

godz.  8.41 - Solidarność pod tablicą upamiętniająca wszystkich poległych 
godz. 12.00 - msza   św. w intencji osób, które tragicznie zginęły w katastrofie smoleńskiej w kościele parafialnym p.w. św. Aleksego.
godz. 13.00 - po mszy św. - przemarsz pod tablicę upamiętniającą 96 wybitnych Polaków tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem i złożenie pod nią kwiatów.

Oprócz tego lokalne uroczystości w Zduńskiej Woli.
LUBLIN
godz. 16.00 cmentarz komunalny przy ul. Białej
Uroczyste złożenie kwiatów na grobie śp. Edwarda Wojtasa w imieniu Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości weźmie udział wojewoda
TOMASZÓW LUBELSKI: 
 
 godz. 9.15 - złożenie kwiató·przy pomniku „Golgota Wschodu” na starym cmentarzu parafialnym, następnie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu gimnazjalistów
11.30 -  odsłonięcie Kolumny Pamięci poświęconej katastrofie smoleńskiej przy kościele
 
WIEŚ JANKI, Gm. Hrubieszów

godz. 10.30 - msza św. W miejscowej kaplicy , po niej uroczystości na wzgórzu pamięci – apel pamięci, salwa, złożenie kwiatów, sygnał „Cisza”
 
KRAKÓW:

godz. 8.41 –składanie kwiatów w Krypcie (m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę i Martę Kaczyńską)
godz. 17.00 - składanie kwiatów w Krypcie (przedstawiciele org. społecznych, partii politycznych, stowarzyszeń)
godz. 17.30 - Msza święta w Katedrze wawelskiej (przewodniczy abp Marek Jędraszewski)
ok. 18.15 -  przejście uczestników mszy z Wawelskiego wzgórza pod Krzyż Katyński
ok. 18.30 – 40 składanie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim     
 
RYNEK GŁÓWNY – KRZYŻ KATYŃSKI „RANO”

godz. 8.00 Rozpoczęcie VII Biało – Czerwonego Marszu Pamięci (pod patronatem Zuzanny Kurtyki), który przejdzie pod Krzyż Katyński
godz. 8.41 Apel Pamięci   
 

SKŁADANIE KWIATÓW PRZEZ PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ NA GROBACH OFIAR KATASTROFY (3 CMENTARZE)
(Prezydent udaje się tam bezpośrednio po zakończeniu „porannych” uroczystości na Wawelu czyli ok. 9.00)
 
Cmentarz Salwatorski  -Grób śp. Ewy Bąkowskiej
                                     - Grób śp. gen. B. Kwiatkowskiego
 
Cmentarz na Bielanach  - Grób śp. Zbigniewa Wassermanna
 
Cmentarz Rakowicki       - Grób śp. Andrzeja. Saryusza-Skąpskiego
                                        - Grób śp. Andrzeja Kremera
                                        - Grób śp. Wiesława Wody
                                        - Grób śp. Janusza Kurtyki
                                        - Grób ŚP. gen. Włodzimierza Potasińskiego
 
NOWY SĄCZ:
 
godz. 8.30 – Apel Poległych w Ratuszu
godz. 8.41 – Złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi śp. prezydentów Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego
 
TARNÓW:
 
godz. 8.41 – złożenie kwiatów na grobie Andrzeja Seweryna
ZIELONA GÓRA:
godz. 8.30 - Uroczystości z udziałem kompanii honorowej odbędą się w poniedziałek 10 kwietnia br. na Nekropolii Zielonogórskiej przy monumencie poświęconym Ofiarom Katastrofy. 

Program uroczystości: 

godz. 8.41 Sygnał syren alarmowych.
godz. 8.43 Przyjęcie meldunku. Podniesienie flagi państwowej.
godz. 8.50 Apel pamięci. 
godz. 9.00 Złożenie wiązanek kwiatów.

Po zakończeniu uroczystości do godziny 12.00 będzie pełniona warta honorowa przez harcerzy. 
GORZÓW WIELKOPOLSKI:

godz. 8:41 - Złożenie oficjalnych wiązanek kwiatów na grobach Gorzowian, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej.
godz. 18:00 - Uroczysta Msza Św. w intencji wszystkich ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Po Mszy Świętej wspólna modlitwa przy Białym Krzyżu, na którym jak co roku zawieszona zostanie tablica z listą ofiar. 
BLEDZEW:
godz. 17:00 - uroczysta Msza święta w kościele parafialnym. Po Mszy św. przemarsz na Rynek, gdzie odbędzie się Apel Pamięci zgodnie z ceremoniałem wojskowym. 
SZCZECIN:
godz. 8.41 – zawyją syreny na terenie miasta, a kwiaty i znicze zostaną złożone przy rondzie im. Ofiar katastrofy Smoleńskiej
godz. 18:00 – Msza Święta w katedrze
BYDGOSZCZ/GRUDZIĄDZ:
 
godz. 8.41 - przedstawiciele samorządu złożą kwiaty pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i tablicą Anny Walentynowicz w Grudziądzu
godz. 10.00 - Wicewojewoda Józef Ramlau złoży kwiaty na grobach ppor. Marka Uleryka, oficera Biura Ochrony Rządu, na cmentarzu w Dziewierzewie i na bydgoskim cmentarzu parafialnym przy kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika, gdzie spoczywa prezydencki tłumacz Aleksander Fedorowicz. Cmentarz w Dziewierzewie; Bydgoszcz, ul. Toruńska 162.
WROCŁAW:
godz. 8.30 - Solidarność składa kwiaty na bulwarze im. Lecha i Marii Kaczyńskich – kamera -  E. Klemke

Warty honorowe wystawione pod tablicami upamiętniającymi Poległych:
godz. 18.00-18.30 -Pod tablicą Aleksandry Natalii-Świat (pl. Solny) – kwiaty złoży delegacja NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk. 
godz. 18.00-18.30 - Pod tablicami Władysława Stasiaka (ul. Szewska 49) 
 Jerzego Szmajdzińskiego (ul. Oporowska) – kwiaty złożą przedstawiciele jednostek wojskowych Garnizonu Wrocław. Kamera M. Lustig  
godz. 18.00-  kwiaty i znicze zostaną również złożone pod tablicą śp. Janiny Natusiewicz-Mirer (tablica znajduje się przy ul. Purkyniego 11, obok Panoramy Racławickiej). W godzinach 18.00-18.30 będzie w tym miejscu wystawiona przez wojsko warta honorowa. 
godz. 19.00 - Msza święta w intencji Poległych w katastrofie smoleńskiej w kościele Św. Elżbiety. 
godz. 20.00 - Uroczysta zbiórka jednostek Garnizonu Wrocław i Apel Pamięci na Rynku (pl. Gołębi)
OLSZTYN:

godz.12 - przed pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności, wystąpienie wojewody, Apel Pamięci, złożenie kwiatów.
godz. 13 - Konferencja Katyń-Smoleńsk Pamiętamy
Lotnisko Wilamowo Kętrzyn:
godz. 8:30 Apel Pamięci Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem”. Z potrzeby utrwalenia pamięci o ofiarach i dramatycznego wydarzenia powstał 2010 roku specjalny obelisk, gdzie co roku 10 kwietnia odbywają się uroczystości.
ELBLĄG:
godz. 12 - msza koncelebrowana przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Przemówienia, Apel pamięci i salwa honorowa.
KATOWICE:
W związku 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej, w poniedziałek 10 kwietnia br. przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego złożą kwiaty na grobach osób z województwa śląskiego, które zginęły w katastrofie.
godz. 8.25 -  rozpocznie się uroczystość, podczas której wieńce w imieniu Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy złoży na grobie śp. Grzegorza Dolniaka (Cmentarz Parafialny przy Kaplicy św. Tomasza Becketta w Będzinie) Andrzej Krzystyniak, zastępca dyrektora Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Następnie dyrektor Krzystyniak uda się do Katowic, gdzie o godz. 9.30 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą śp. Sławomira Skrzypka, znajdującą się na ścianie VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, przy ul. 3 Maja 42.

od godz. 8.25 trwać będą uroczystości upamiętniające śp. Krystynę Bochenek. Kwiaty w imieniu Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło i Prezydenta RP Andrzeja Dudy złoży na grobie, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Ostalecki.

Wicewojewoda śląski Mariusz Trepka około godz. 8.30 złoży natomiast wieńce w imieniu Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy na grobie śp. Janusza Kochanowskiego, znajdującym się na cmentarzu Kule w Częstochowie. Następnie Wicewojewoda uda się na Plac Katyński, gdzie złoży kwiaty przy tablicy memorialnej. 

Delegacja Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiarę tragedii smoleńskiej,Sławomira Skrzypka-b.prezesa NBP, w 8 LO
CZĘSTOCHOWA:

W poniedziałek, 10 kwietnia Częstochowa odda hołd ofiarom katastrofy samolotu TU 154M z 2010 roku. Uroczystości odbędą się - podobnie jak w latach ubiegłych - przy grobie Janusza Kochanowskiego na cmentarzu Kule oraz pod tablicą memorialną na Placu Katyńskim.

godz. 8.30 - uczestnicy uroczystości zbiorą się przy głównej bramie  na Cmentarz Kule i przejdą do grobu Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej, gdzie od godziny 8.00 posterunek honorowy wystawi Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Tam zostaną m.in. złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

godz. 8.41 - dla uczczenia pamięci ofiar wypadku prezydenckiego samolotu zostaną uruchomione syreny alarmowe (będzie to jednocześnie test miejskich syren).

godz. 9.00 - uczestnicy uroczystości przejadą w asyście policji na Plac Katyński, gdzie oddadzą hołd wszystkim 96. ofiarom katastrofy. Zapalone zostaną też znicze przy dębach poświęconych Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i Prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu.
Uroczyste składanie kwiatów na grobach ofiar tragedii smoleńskiej pochowanych w województwie śląskim:
-Częstochowa-grób Janusza Kochanowskiego,byłego prezesa IPN-po tej uroczystości  około 9.00 złożenie kwiatów przy tablicy memorialnej na Placu Katyńskim i dębach poświęconych L.Kaczyńskiemu i R.Kaczorowskiemu
-Katowice-grób Krystyny Bochenek,byłej wicemarszałek Senatu z PO
-Będzin-grób Grzegorza Dolniaka,byłego posła PO
Udział przedstawicieli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego,władz samorządowych,przedstawicieli PO
 
WARSZAWA:

Program obchodów państwowych  VII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

8:00 -  Msza Święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Kościół seminaryjny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie  
(ul. Krakowskie Przedmieście 52/54)

8:41- Apel Pamięci
Scena przed Kordegardą

10:00 – 11:55 Blok filmowy
10:00 – 11:00 film „Przebudzenie” (50’)
11:00 – 11:55 impresje filmowe, teledyski
Scena przed Kordegardą

12:00 - Anioł Pański
Scena przed Kordegardą

12:15- 15:00 -  Blok filmowy, koncerty
12:05 – 13:00 -  film „Prezydent” (55’)
13:00 – 13.30 - impresje filmowe, teledyski
13:30 – 14:00 -  recital Andrzej Kołakowski
14:00 – 14:30 - impresje filmowe, teledyski
14:30 – 14:55 - recital Paweł Piekarczyk
Scena przed Kordegardą

15:00 – 15:45 Koronka do Miłosierdzia Bożego
Scena przed Kordegardą

15.45 - 15.55 Przybycie delegacji Stowarzyszenia Solidarni 2010 z 96 portretami ofiar Katastrofy Smoleńskiej (wejście od pl. Zamkowego).
Scena przed Kordegardą

16:00 – 16:10 Powitanie przedstawicieli Klubów GP
16:10 – 16:25 impresje filmowe, teledyski
Scena przed Kordegardą
 
16:30 – 16:50 Uroczystości z udziałem Prezydenta RP
16.35 Odegranie Hymnu RP
16.36 Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
16.46 Złożenie przez Prezydenta RP wiązanki pod tablicą poświęconą ŚP Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu
16.50 Zakończenie uroczystości z udziałem Prezydenta RP

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
 
16.50 – 19.00 Blok filmowy, koncerty
17:10 – 17.35 film „Córka” (25’)
17:35 – 18:00 recital Bartłomieja Kurowskiego
18:00 – 19:00 impresje filmowe, teledyski

Scena przed Kordegardą
 
19.00 Msza Święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej  z udziałem Prezydenta RP i przedstawicieli najwyższych władz państwowych
Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela
20.30 Marsz z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych  spod Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela do sceny pod Kordegardą
21:00 Apel Pamięci.
23:00 – 24:00 Zakończenie uroczystości

 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

UEFA ukarała także Arkę Gdynia

Prezydent Duda: Nie ugniemy się przed…

Legia zawiodła. Będzie ciężko

Rząd chce wypłacić odszkodowania szybko

W Polsce bezpiecznie - nie wprowadzono…

Bieszczady: Jeziorka Duszatyńskie niezmiennie kuszą turystów

/ Janmad; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

50 tys. turystów odwiedziło w tym roku Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach. Zazwyczaj odwiedza je ok. 40 tys. osób rocznie. Powodem większego zainteresowania jest 110 rocznica ich powstania –powiedział PAP leśnik Edward Orłowski z nadleśnictwa Komańcza.

eziorka Duszatyńskie powstały w wyniku gwałtownych i nagłych procesów geologicznych w kwietniu 1907 r. "Po długotrwałych, intensywnych opadach deszczu, kiedy chmury podobno przez miesiąc nie odsłoniły słońca, osunęło się zbocze góry Chryszczatej" – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Mieszkańców Duszatyna poderwał ogromny huk zwielokrotniony odbitym od gór echem. Nie wiedząc co się stało szybko pakowali podręczne rzeczy i w panice opuszczali wieś. W cerkwi w Prełukach uderzono w dzwony na trwogę. Ze zbocza Chryszczatej oderwał się wtedy potężny płat ziemi, który ruszył w dół lejem długości pół kilometra i szerokości 140 m.

"Zabierał za sobą wiekowy las i zatarasował dolinę potoku Olchowatego. Najdalej przesunięte warstwy przebyły ponad kilometrową drogę. Masę przemieszczonego materiału oszacowano później na 12 mln m sześc. W konsekwencji powstały trzy jeziorka nazwane później Duszatyńskimi" - dodał Marszałek.

Z najniżej położonego jeszcze w 1925 roku spuszczono wodę i wyłapano 80 dorodnych pstrągów. Pozostałe dwa ocalałe jeziorka są dużą atrakcję turystyczną. Od 60 lat są też rezerwatem przyrody.

"Od lat niezmiennie podążają tutaj turyści w każdym wieku; w grupach zorganizowanych lub samotnie. Jeziorka czterokrotnie odwiedzał jeszcze, jako ksiądz, a potem biskup Karol Wojtyła. 6 sierpnia 1956 r. dotarł do nich także kardynał Stefan Wyszyński. Prymas był wtedy internowany w Komańczy" – zauważył leśnik Edward Orłowski.

Leśnik dodał, że prymasa Wyszyńskiego wyjątkowo zmęczyła 10-kilometrowa trasa z Komańczy nad jeziorka. "Jak opisywał towarzszący mu ks. Stanisław Porębski zaraz po powrocie kardynał udał się na spoczynek; tego dnia nie zjadł nawet obiadu" – przypomniał Orłowski.

Powierzchnia jeziorek systematycznie zmniejsza się od lat. Większe z nich jeszcze w roku 1925 miało ponad 2,5 ha powierzchni i 10 m. głębokości, obecnie ma 1,25 ha powierzchni a głębokość zmalała do 6 m. Leży na wysokości 708 m. n.p.m. Z kolei powierzchnia mniejszego jeziorka, które leży na wysokości 687 m. n.p.m., od 1925 r. zmniejszyła się o 10 proc. Obecnie łączna powierzchnia lustra wody rezerwatu wynosi 1,74 ha.

Na zboczu Chryszczatej od 10 lat stoi obelisk; przypomina gwałtowne powstanie Jeziorek Duszatyńskich.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Zmarła 14 ofiara zamachów w Hiszpanii

Franciszek modli się za ofiary zamachu

"Terrorystom mówimy…

Zatrzymano trzecią osobę podejrzaną o…

Hiszpańska prasa: "Musimy walczyć z…

UEFA ukarała także Arkę Gdynia

Fotomag/Gazeta Polska

UEFA nałożyła na Arkę Gdynia karę 13 tysięcy euro za zachowanie jej kibiców podczas rewanżowego meczu 3. rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Europejskiej w Herning z FC Midtjylland. Gdyński klub został również zobowiązany do pokrycia kosztu napraw w sektorze gości.

Do Danii pojechało ponad tysiąc sympatyków gdyńskiej drużyny, którzy za bilet zapłacili osiem euro, ale narazili Arkę na wydatek blisko 100 tysięcy złotych. UEFA nałożyła bowiem na Arkę karą w wysokości 13 tys. euro (ponad 55 tys. zł) za zachowanie jej fanów podczas meczu z FC Midtjylland, a także zobowiązała gdyński klub do pokrycia kosztu napraw w sektorze gości. Według wstępnych wyliczeń te straty wyniosły około 40 tys. zł.

Za udział w 3. rundzie eliminacji Ligi Europejskiej Arka otrzymała od Europejskiej Unii Piłkarskiej 235 tys. euro.

W pierwszym meczu zawodnicy z Gdyni pokonali na własnym stadionie duński zespół 3:2, ale w rewanżu ulegli 1:2 i odpadli z rozgrywek.

 

Źródło: PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

UEFA ukarała Legię. Jest reakcja kibiców

UEFA ukarała Legię. Ruszyła zbiórka

Facebook usunął filmik z Puszczy…

Ukraina. „Rosja planuje ataki…

Ewakuacja w warszawskim metrze

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl