niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Zobacz listę zaniechań Tuska ws. katastrofy smoleńskiej. „To zarzut o działanie na szkodę RP”

Dodano: 21.03.2017 [15:05]
Zobacz listę zaniechań Tuska ws. katastrofy smoleńskiej.  „To zarzut o działanie na szkodę RP” - niezalezna.pl
foto: government.ru
Do prokuratury złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska. Były premier powinien stanąć przed sądem i zostać zgodnie z prawem przez sąd potraktowany – mówi Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej dla "Gazety Polskiej". Brak gwarancji udziału polskich przedstawicieli we wszystkich czynnościach na miejscu katastrofy smoleńskiej oraz na niewyegzekwowanie zwrotu wraku Tu-154M - to zaniechania, jakie podnosi szef MON w zawiadomieniu do prokuratury na b. premiera Donalda Tuska.

PAP udało się poznać treść zawiadomienia, jakie minister obrony skierował w sprawie podejrzenia zdrady dyplomatycznej (art. 129 Kodeksu karnego) w związku z wyjaśnianiem okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, w poniedziałek wpłynęło ono do departamentu wojskowego PK.

Szef MON zawiadamia "o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez Donalda Tuska", który będąc premierem "nie dopełnił ciążących na nim obowiązków". Macierewicz wymienia kilka przykładów, m.in. zgodę na zastosowanie do badania katastrofy smoleńskiej załącznika nr 13 konwencji chicagowskiej, co zdaniem szefa MON uniemożliwiło pełny udział strony polskiej w badaniu przyczyn.

Według szefa MON Tusk, "mając możliwość i obowiązek jako premier RP przewidzieć, że w danych okolicznościach naraża na szkodę interes RP" oraz działając wbrew porozumieniu ministrów obrony Polski i Rosji z 1993 r. ws. zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych, "zawarł umowę, godząc się na zastosowanie Załącznika 13 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym", czyli konwencji chicagowskiej. Właśnie to miało uniemożliwić pełny udział strony polskiej w badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Według ministra obrony wedle obowiązującego prawa istniała konieczność zastosowania polsko-rosyjskiego porozumienia z 1993 r.

Zdaniem Macierewicza Tusk także "zaniechał poczynienia w umowie uzgodnień ze stroną rosyjską co do zagwarantowania udziału przedstawicieli RP we wszystkich czynnościach badawczych prowadzonych na miejscu badania, w konsekwencji czego, prowadzenie tych czynności strona rosyjska rozpoczęła bez udziału przedstawicieli RP a następnie prowadziła je ograniczając bądź uniemożliwiając udział w nich przedstawicieli RP".

Kolejny zarzut dotyczy zaniechania podjęcia czynności zmierzających do wyegzekwowania zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M "oraz jego fragmentów, rejestratorów i urządzeń pokładowych, a także pochodzących z nich nośników danych.

Tym samym Tusk według Macierewicza miał działać na szkodę państwa i narażać na szwank interes obywateli, w tym rodzin ofiar katastrofy, a także polski interes "polityczny związany z pozycją i wiarygodnością w stosunkach międzynarodowych" oraz interes związany z przeprowadzeniem prawidłowego badania katastrofy smoleńskiej, ustaleniem jej przyczyn i wypracowaniem zaleceń profilaktycznych na przyszłość. Zdaniem szefa MON jest to przestępstwo opisane w art. 129 Kodeksu karnego, przewidującym karę do 10 lat więzienia dla osoby, która w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.
 

"Podejrzenie popełnienia przestępstwa jest uzasadnione. Prezes Rady Ministrów jest osobą upoważnioną do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa, w tym przypadku z Federacją Rosyjską"


- napisał Macierewicz w uzasadnieniu zawiadomienia.
 

"W tym przypadku skutki szkodliwej dla interesów Rzeczypospolitej Polskiej umowy zawartej przez premiera RP były ewidentne już w trakcie prowadzenia badania, gdy polskiemu akredytowanemu oraz grupie ekspertów nie pozwolono wykonać dokumentacji fotograficznej miejsca katastrofy, odmawiano udziału w przeprowadzanych przesłuchaniach, uniemożliwiono zapoznanie się z oryginalnym zapisem z tzw. czarnych skrzynek. Akredytowany Edmund Klich informował na bieżąco o trudnościach premiera Donalda Tuska w sprawozdaniach. Informacje napływały również do ministra Bogdana Klicha za pośrednictwem meldunków płk. Mirosława Grochowskiego"


- ocenił szef MON.

Jego zdaniem Tusk zaniechał również uzgodnień w celu zagwarantowania wydania stronie polskiej kluczowego dowodu, czyli wraku Tu-154M oraz oryginałów rejestratorów i urządzeń pokładowych. Tusk - napisał Macierewicz - "nie wyegzekwował deklaracji składanych przez Prezydenta FR Dmitrija Miedwiediewa w grudniu 2010 r. gwarantujących przekazanie wraku stronie polskiej do dnia 10 kwietnia 2011 r.".

"Na skutek zawarcia niekorzystnej umowy stronie polskiej odebrano możliwość dochodzenia własnych praw na arenie międzynarodowej, w tym skutecznego zbadania katastrofy smoleńskiej. Utrata prestiżu i wiarygodności w stosunkach międzynarodowych była dla Rzeczypospolitej Polskiej rażącą szkodą. Decyzje premiera Donalda Tuska naraziły na szwank interes obywateli, w szczególności interes i dobro rodzin ofiar katastrofy" - podkreślił szef MON.

Antoni Macierewicz w rozmowie z "Gazetą Polską" poinformował, że złożył zawiadomienie dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez b. premiera Donalda Tuska w związku z tragedią smoleńską. Podkreślił, że jego zdaniem doszło do przestępstwa. "Premier Donald Tusk zawarł z Władimirem Putinem nielegalną umowę na szkodę Polski i za to powinien odpowiadać karnie" – powiedział. Zawiadomienie MON ma dotyczyć okresu od 10 kwietnia 2010 r. do 2014 r., gdy Tusk został szefem Rady Europejskiej.

Wątek domniemanej zdrady dyplomatycznej jest już badany przez zespół śledczy Prokuratury Krajowej wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej. Prokuratura informowała o tym we wrześniu 2016 r. Śledztwo to dotyczy działania w latach 2010-2011 na szkodę RP przez funkcjonariuszy publicznych upoważnionych do występowania w jej imieniu w stosunkach z Rosją podczas badania przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Autor: Źródło: , ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

W takich sprawach odpowiedzialność musi być niezależna od zajmowanych stanowisk.

..na zdjęciu P0wyzej widac jak DT przebiera nózkami i gestykuluje .., widac tez dominującą P0stawe Putina : ustawienie kończyn dolnych ! i górnych -cała P0za i twarz przeswietlająca z namysłem głebokim ,zdzwieniem ,ale pełna niezalezności ..

odnowiona kadencja...

i ten smród spod kiecki leci
z traumą lecą wnet sowieci
to tylko Angela, qrwa ruska...
przetrzymuje pod nią Tuska...

Zaniechań Chyżego Ruja w tej materii jakoś nie uśiadczysz!
Uniemożliwił on Polsce, Węgrom, Słowacji oraz Czechom zablokowanie siłowej ustawy o relokacji uchodźców w krajach członkowskich. Aby uniemożliwić tak Polsce, jak i innym krajom sprzeciwienie się woli Berlina, Chyży zmienił datę dyskusji nad przydzielaniem kwot imigrantów! Głosowanie miało się odbyć na spotkaniu przywódców państw, na którym m.in Polska miałaby prawo weta. Tusk zmienił jednak termin o 6 dni później na którym to spotkaniu możliwości wetowania nie ma! Tym organizacyjno-prawnym zabiegiem pozbawił on Polskę i pozostałe kraje grupy Wyszehradzkiej możliwości zawetowania przydziału kwot imigrantów!

No i co ? Zaniechanie obowiązków służbowych jest karalne. Dlaczego on jeszcze nie odpowiada ? Czy Europie ma przewodzić przestępca ?

Ale rudy zaszedł za skórę naszemu uciekinierowi smoleńskiemu. A wrak to nasz rząd PIS powinien już dawno odzyskać a tu cisza jak za PO.

a kysz ty gnido parszywa!

Dla wszystkich winnych zamachu,w Smolensku, mam jedno do powiedzenia:

http://morbidholiday.com/comic...

to dla k.a.t.s.

Czy musimy zdawać się na czytanie literackich wersji wydarzeń?
Dlaczego nikt nie powoła międzynarodowej komisji śledczej?

http://www.polskacanada.com/al...

Bo by wyszło, ze król jest nagi...

co ma wisiec nie utonie

Pod poniższym felietonem jest video, pokazujące agentów FSB i czołgającą sie postać na terenie wrakowiska w Smoleńsku, tuż po katastrofie. Czy ktoś sprawdził prawdziwość tej analizy? Jeżeli video nie jest zmanipulowane - w Smoleńsku 10 kwietbnia 2010 doszło do strasznej zbrodni...

http://www.polskacanada.com/al...

Faktycznie rzecz dotyczy słynnego nagrania "minuta dwadzieścia cztery". Jeżeli dobrze pamiętam A. Macierewicz jeszcze w poprzedniej kadencji sejmu jako przewodniczący zespołu parlamentarnego mówił o tym, że to nagranie zostało przesłane do analizy gdzieś poza granicę Polski, zdaje się do Niemiec. Macierewicz mówił też, że wnioski wynikające z otrzymanych wyników analizy są wstrząsające, porażające itd. - jeżeli dobrze pamiętam. Tylko szkoda, że od tego czasu nic więcej nie wiem na temat tego nagrania. Sprawa jakby ucichła. Czy to oznacza, że gdzieś tam jednak okazało się, że jest ono nieautentyczne. A może właśnie okazało się autentyczne, ale podniesienie tego tematu na arenie międzynarodowej czy chociażby lokalnie polskiej na razie nie jest możliwe, tzn. wywołałoby reakcje histeryczne widomych środowisk co mogłoby przynieść negatywny skutek dla przebiegu śledztwa?

A tu lista pytań w sprawie katastrofy smoleńskiej:

http://solidarni2010.pl/16147-...

Myślę, że trzeba wrócić do weekendowego "seryjnego samobójcy" związanego ze "smoleńskiem".

Folksdeutsche premierem to tylko w Polsce. Pomyślmy dlaczego i dzięki komu został głowa państwa ! Teraz to musztarda po obiedzie, ściema dla społeczenstwa. Wszyscy jesteście "Be" i wszyscy macie za uszami. Na co qrwa czekacie ! i TYLKO BLA, BLA , BLA , TAK PO CAŁYCH DNIACH !

i niech prokuratura nie zapomni o ukrywaniu dowodów w postaci fotografii otrzymanych od jankesów

mysle ze ERDOGAN WYKONCZY ANIELCIE PO KOLEZENSKU PO TEM Z RYZA SZMATA SAMA SIE WYKRWAWI TYLKO ANIELCIA DAJE MU PARASOL już cos tam cos tam slychac od Erdogana o papierach Andzi SS

Jak się agentowi " Oscarowi " groziło zdekonspirowanie to szybko jego mocodawczyni ewakuowała go na eksponowane stanowisko z immunitetem w UE - tylko dlaczego on ma immunitet skoro jest na stanowisku nie z wyboru w wyborach a układu politycznego ?

Dokładnie tak jak mówisz

już dawno dziad powinien siedzieć

DONAL TO TAKI IIadolf tylko z polskim paszportem b się dziwili moi koledzy z uczelni w Berlinie ze takie cos polska puscila wolno do koryta w brukselce

Macierewicz, możesz Tuskowi po piwo skoczyć.

z tym skakaniem to roznie bywa

Może mu i może skoczyć ale chociaż wszyscy wiemy kto to jest Tusk!

On powinien odpowiadać za to, że w ogóle podejmował jakąś decyzję w sprawie śledztwa. To nie on był od podejmowania decyzji według jakich przepisów będzie prowadzone śledztwo, od tego jest prokuratura.

Niech już będą te wybory prezydenckie I niech Tusk je wygra to może się w końcu skończy ten cały cyrk, z którym od półtora roku mamy do czynienia.

Polska jest TERAZ nie tyle w" rozkwicie" co" powstającym z kolan" To trwa już 1,5 roku. Już teraz WY niczego NIGDY nie wygracie. WASZ Tusk przebywa na wolności NIELEGALNIE ---to juz tylko kwestia czasu.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl