niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

A jednak znowu "książeczka" jako karta do głosowania - wybory samorządowe już w 2018

Dodano: 20.03.2017 [20:31]
A jednak znowu "książeczka" jako karta do głosowania - wybory samorządowe już w 2018 - niezalezna.pl
foto: pkw.gov.pl
Zabezpieczone hologramami karty do głosowania, a ona w formie książeczki, do tego przezroczyste urny - za kilkanaście miesięcy odbędą się wybory samorządowe i trwają przygotowania. Nowe karty zaprezentowano dzisiaj na konferencji w siedzibie PKW.

Na pierwszej kartce wzoru karty do głosowania, który zaprezentowano na poniedziałkowej konferencji prasowej, znajduje się m.in. instrukcja dla wyborcy. Na drugiej kartce - spis treści, a na kolejnych - listy komitetów wyborczych.

Z przyczyn praktycznych nie widzimy lepszego rozstrzygnięcia, propozycji niż książeczka. Płachty - w naszym przekonaniu, w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w przedsięwzięciu listopadowym (konsultacjach społecznych-PAP) - nie zdają egzaminu. Są niewygodne i wcale nie ma gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w 100 proc.

- powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński.

- Każda propozycja ma jakieś wady i zalety. Uważamy, że książeczka ma zalet więcej niż negatywnych ewentualnych przesłanek - ocenił Hermeliński.


fot. pkw.gov.pl

Ta karta jest propozycją, którą możemy zaprezentować jako ostateczną propozycję

- zaznaczył sędzia. Dodał, że wzór karty może jeszcze ulec modyfikacjom, jeśli dzięki nim karta miałaby być bardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy.

Na pierwszej stronie zaprezentowanego w poniedziałek wzoru karty do głosownia znajduje się informacja dla wyborcy: "To jest jedna karta do głosowania. Po oddaniu głosu wrzuć ją w całości do urny. Nie niszcz jej - nie wyrywaj z niej kartek, nie wydzieraj jej części". W kolejnym punkcie poinformowano, jak oddać głos, by był on ważny: "Wybierz tylko jedną listę kandydatów. Postaw znak X w kratce obok nazwiska kandydata z tej listy, na którego chcesz oddać głos". Dalej czytamy, że jeśli postawimy znak "X" na więcej niż jednej liście kandydatów, nasz głos będzie nieważny. W ostatnim z punktów znajdziemy informację, że znak "X" to dwie linie przecinające się wewnątrz kratki. Obok tekstu znajdują się piktogramy.

Podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku większość wyborców, w tym osób z niepełnosprawnościami, za bardziej wygodną formę karty uznała broszurę, niż płachtę do głosowania. Zwracali uwagę, że kabina do głosowania była nieprzystosowana do korzystania z płachty, ze względu na jej duże rozmiary. Mówili też o problemie z jej złożeniem i wrzuceniem do urny, możliwości łatwego podarcia karty, a także technicznym problemie z wykorzystaniem płachty podczas głosowania korespondencyjnego.


fot. pkw.gov.pl

Opinie w sprawie kart do głosowania można przekazywać na stronach pkw.gov.pl oraz kbw.gov.pl.

Wszystkie propozycje są brane pod uwagę 

- zaznaczył sędzia Hermeliński.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, karta do głosowania jest jedną kartką zadrukowaną jednostronnie. W przypadku, gdy takie wykonanie karty powodowałoby znaczne trudności w posługiwaniu się nią, PKW może zdecydować, że karta będzie miała formę broszury. Wówczas na pierwszej kartce musi znaleźć się informacja o sposobie głosowania, a na drugiej - spis treści karty.

Karty wyborcze we wszystkich wyborach ogólnopolskich i lokalnych będą zabezpieczane hologramami

- powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Jak dodała, hologram prawdopodobnie będzie stosowany od 1 stycznia 2018 r.

Szefowa KBW uważa, że ogólnokrajowe testy systemu informatycznego dla wyborów samorządowych mogłyby się odbyć pod koniec 2017 roku. Podkreśliła, że system jest cały czas tworzony w KBW i wykorzystywany do przeprowadzania wyborów uzupełniających i referendów lokalnych.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

jeśli kartka to kartka do głosowania a nie książeczka - karty powinny byc oddzielne i w różnych kolorach. leżą sobie na stole i każdy wyborca wybiera którą opcje chce. Czy ma się wstydzić na kogo głosuje? Myślę że łatwiej to też byłoby dla Komisji do zliczenia kart kolorami. oczywiście na każdej karcie powinna być nazwa Partii na którą głosuje. nie potrzeba ani więcej ani mniej kart niż w książeczce tzn. koszt taki sam.
Po ostatnich wyborach student prawdopoobnie z wrocławia opracował bardzo ciekawy i niedrogi sposób glosowania . Skonstruował taka maszynkę, która rejestrowała olość oddanych glosów. Dociekliwi internauci powinni to pamiętać i odszukac. przypominam sobie ze to był bardzo dobry pomysł.

Jeśli książeczka,to kartki z listami partii winny być perforowane na lewej krawędzi,przy grzbiecie,tak by kartkę po wybraniu określonej partii i kandydata można było łatwo wyrwać i wrzucić do urny,resztę książeczki wyborca zabiera ze sobą.W ten sposób komisja nie może manipulować nazwami partii.A obok nazwiska kandydata rubryczka na własnoręczny podpis.Powinno wystarczyć,by zniechęcić do fałszowania.

Dostajesz książeczkę, na pierwszej stronie jest napisane 'to jest karta do głosowania'. Domyślam się, że to kwestia formalnego nazewnictwa, ale to mylące. Jedyna nadzieja że PiS wylosuje str nr 1.

Jeżeli książeczka to po losowaniu miejsc na liście powinno być napisane nad każdym ugrupowaniem jak Wół nazwa Partii wielkość liter min.16 dla słabo widzących też się przyda taka Trzcionka i dopiero lista nazwisk tego ugrupowania

spokojnie to dopiero projeky ale widac lewactwo nie odpuszcza ..ja pytam dlaczego stare komuchy sa jeszcze w pkw???czy nie ma obiektywnych ludzi????czy nastapila GLEBOKA AMNEZJA wynikow wyborow samorzadowych z 2014 ??????gdzie byly zglaszane przez ruch kontroli wyborow ze zaistnialy podwojne karty podwojne komitety wyborcze,ponadto mezowie zaufania W KAZDYM LOKALU WYBORCZYM i TOTALNA zmiana skaldow komisji TO MUSI BYC ZROBIONE!!!!wlasnie dlatego ze to ostatni bastion lewackich ideologow ktorzy jak widac walcza na rozne sposoby.. TO JEST BYC ALBO NIE BYC DLA POLSKI POLAKOW!!!jeszcze troche czasu jest ale plynie on szybko ,pezel musi zniknac ze sceny !!!byli ze wszystkimi dosc trzeba dokonac WYMIANY tych klanow kast w samorzadach BO SZKODZA POLSCE

Trzeba skończyć ze znakiem X. Podczas liczenia głosów z tym znakiem jest najwięcej przekrętów interpretacyjnych. Wiem bo byłem kilka razy w komisji.Naklejony hologram przy nazwisku - to dobre rozwiązanie.

Skoro jest książeczka, to kartki "partyjne" powinny być układane LOSOWO w różnej kolejności

Totalny błąd! Przegramy,Panie Prezesie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mają być : kamery, transmisja z nich na różne spossoby , serwery nasze i ludzie nasi, którzuy policzą recznie , odwiozą zespołowo iprzekażą zapokwitowaniem! ! Inaczej przegramy! Lokalne koterie są dużo trudniejsze do zidentyfikowania niż centralne. To tam siedzą spokojnie od 25 lat największe cwaniaki. Mają władzę, spokój, kase!Nie prą do Warszawki, gdzie jest tygiel. Tylko,że jest ich tysiącea nie kilkuset!

Masz rację ! Wybory samorządowe to to podstawa. Musimy w tej sytuacji zrobić więcej niż 1,5 roku temu.Co do cwaniaków na prowincji. Oni teraz wysyłają swoje dzieci do tej "warszawki" kupują im mieszkanka w lukratywnych dzielnicach warszawy ! i tak to się kręci, tam dojrzewają. Póżniej mamy takich Szczerbów, Nitrasów,Trzaskowskich i cała czeredę tych młodych szczekających piesków do polowań z nagonką.

Teraz wystarczy "wylosować" PSL lub PO na pierwszej stronie i będzie tak jak było. Gratulacje dla PKW.

do urny, powinna być wrzucona tylko karta z postawionym X.. ..reszta książki powinna ulec zmieleniu w maszynie przy urnie

Tak, dobry pomysł. Z tym że ja bym jednak zachował resztę książeczki dla porządku. Natomiast każdy głosujący powinien otrzymać wraz z książeczką jeden hologram, który ma obowiązek przyklejenia obok krzyżyka albo lepiej zamiast niego. To wyeliminuje wszelkie nadużycia krzyżykowe. Hologram powinien zawierać numer seryjny, by można było sprawdzić czy dany numer pochodzi z puli przeznaczonej dla danego lokalu wyborczego. Oczywiście zarówno książeczki jak i hologramy powinny być drukami ścisłego zarachowania. Po przyklejeniu, głosujący odrywa (odpowiednia perforacja papieru) kartę i wrzuca do jednej urny, a następnie przechodzi dalej i wrzuca resztę książeczki do drugiej urny. Obie ma się rozumieć zaplombowane i przeźroczyste.

Jeżeli już to hologram powinien być wydany z wypisanym na nim nr pessel, i wszystko jasne, tego się nie podrobi, a że wiadomo kto głosował? I co z tego? Ja się nie wstydzę, że zawsze głosowałem na PiS.
Platfusy wstydzą się swoich bandyckich idoli? To niech zmienią
idoli na porządnych.

I wyobrażasz sobie, że z takimi naklejankami poradzi sobie 70-80 letnia babina? Parę razy siedziałem w komisjach - uwierz, ludzie są nieraz naprawdę skołowani. Potrzebna jest konkretna kampania w mediach. A krzyżykowych cudów w swoich komisjach unikaliśmy bardzo prosto - przy liczeniu głosów członek komisji nie miał prawa mieć długopisu czy ołówka w zasięgu ręki, a protokół wypełniała osoba siedząca przy innym stole. Głosów nieważnych mieliśmy kilka...

Genialne ....rozwiazanie

Książeczki i broszury to NIELEGALNE POpierdółki! Czy PiS oszalało?!

Widzę że PiS przespał ten temat. Te wszystkie ataki opozycji mogły też odwrócić uwagę. Zdecydowanie dużo prościej jest podrobić/zamienić książeczkę niż kartę nawet choćby z powodu wielkości.

nic nie przespał! Napiszą ustawę ordynacyjną i będzie jak w ustawie.
PKW może sobie prezentować co chce i marzyć o czym chce!

będą fałszować te wybory, to jest oczywiste.

ostatnie też sfałszowano?

tak sfalszowano,poniewaz PiS mial tak wielka przewage ,ze moglby samodzielnie zmienic Konstytucje...

kulawa retoryka,
gdyby fałszowano, nie byłoby 235 posłów, tylko 229.

oj smieszne ludki jesteście,
jak wygrywa komorowski i jest 200 tys głosów nieważnych to LARUM.

jak wygrywa DUDA i jest 250 tys głosów nieważnych - CISZA

To co cytujesz to tylko "rewelacje" Wyborczej powtarzane później przez inne niemieckie media. Bądź tak miły i nie trolluj...

oficjalne dane PKW

kłania się samodzielne myślenie i wyciąganie wniosków.

Będzie okazja podziękować władzuni, za to że stałem się wyrzutkiem społecznym. PO przez 8 lat nie dała mi złotówki podwyżki, przez co stałem się nędzarzem, no to jej podziękowałem w 2015. Przyszedł PiS i w ramach reformy administracji znalazłem się na bruku. No to cóż, cieszę się na samą myśl o zemście.

To dokładnie odwrotnie niż sytuacja mojego brata. Za PiS mial się dobrze a jak przyszło Po to od razu stracił robotę. Przypadek? Jak myślisz?

Ludzie szykuje się największy wałek stulecia aby Po-Psl dalej rządziło Polskimi miastami. Serwer główny Pkw należy do firmy Exatel której nowym prezesem kilka dni temu został uwaga! Marcin Jabłoński (55 l.), były wice- minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska (57 l.) i działacz lubuskiej Platformy Obywatelskiej. Kaczyński zaspał totalnie, miał upaństwowić serwery co zapowiadał po wyborach w 2015 a dalej obsługują je prywatne firmy i to jeszcze byli platformersi jako szefostwo!

Skąd wytrzasnąłeś te rewelacje?
Są tak wiarygodne, jak wiek wymienionych osób?
D. Tusk za miesiąc kończy 60 lat (nie 57), a M. Jabłoński niedługo będzie miał dopiero 52 lata (nie 55)...
Tylko suma się zgadza :)))

Bez zmiany tych agentow w tej komisji wyborczej moge wam juz dzisiaj podac wyniki wyborow.

Po półtowa roku DOBRYCH ZMIAN ta Mao "książeczka" stanie się czarnym krukiem na miarę naszych czasów z której tylko dowiemy się komu Jarosław odspawa i komu podstawi koryto do ryja bo po tych ich niby pracach w komisjach i owocach z nich wynikających to ja się na wybory nie wybieram

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl