​Amerykańsko-niemiecka szorstka przyjaźń

Wizyta kanclerz Merkel w USA miała charakter kurtuazyjny. Po wymianie epitetów między Donaldem Trumpem a niemieckimi politykami kanclerz chciała poprawy stosunków. Jednocześnie nie mogła się zbliżyć zanadto do Trumpa, który w Niemczech jest bardzo niepopularny, bo zaszkodziłoby jej to w nadchodzących wyborach. Między Niemcami a USA zarysowują się też coraz wyraźniejsze różnice co do kształtu globalnej gospodarki. Gdy Trump flirtuje z protekcjonizmem, minister finansów RFN Wolfgang Schaüble i pani kanclerz bronią wolnego handlu. Nie jest zatem raczej możliwy powrót do dawnego modelu niemiecko-amerykańskiego partnerstwa w przywództwie. Pewne porozumienie istnieje już tylko w kwestii bezpieczeństwa. Ogólnie USA coraz bardziej orientują się na Daleki Wschód. To znamienne, że w spotkaniu z Merkel nie uczestniczył sekretarz stanu Rex Tillerson, który odwiedzał w tym czasie kraje azjatyckie. Z kolei jego zastępca ds. Europy nie został jeszcze mianowany. USA nadal oczywiście mają interesy w Europie. Być może jednak mniejsze kraje europejskie nie będą już musiały komunikować się z Waszyngtonem głównie przez Berlin.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Ukrócić „transfery” urzędników do firm

Dotychczas często zdarzało się tak, że urzędnicy tuż po zakończeniu pracy w administracji publicznej otrzymywali bardzo dobrze płatne posady w firmach, w sprawach których podejmowali wcześniej korzystne decyzje.

Tak było z pracownikami Ministerstwa Zdrowia. Zdarzało się, że urzędnicy zajmujący się w tym resorcie nadzorem nad rynkiem leków przechodzili do pracy w firmach farmaceutycznych. Tak było w wypadku urzędników Ministerstwa Obrony Narodowej czy funkcjonariuszy służb specjalnych, których z otwartymi rękoma witały prywatne firmy walczące o kontrakty dla armii.

Takie transfery zawsze budziły wiele kontrowersji. Aby ich uniknąć, projekt ustawy o jawności życia publicznego przewiduje, że tacy urzędnicy będą mieli trzyletni zakaz zatrudniania w firmach, którymi zajmowali się jako pracownicy administracji. To bardzo dobry zapis. Wprawdzie całkowicie nie zlikwiduje on tego mocno wątpliwego procederu, ale znacznie go utrudni. Kary finansowe dla spółek łamiących ten zakaz mają bowiem być dotkliwe.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl