niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

​Amerykańsko-niemiecka szorstka przyjaźń

Dodano: 20.03.2017 [16:14]
​Amerykańsko-niemiecka szorstka przyjaźń - niezalezna.pl
foto: Charles M/freeimages.com
Wizyta kanclerz Merkel w USA miała charakter kurtuazyjny. Po wymianie epitetów między Donaldem Trumpem a niemieckimi politykami kanclerz chciała poprawy stosunków. Jednocześnie nie mogła się zbliżyć zanadto do Trumpa, który w Niemczech jest bardzo niepopularny, bo zaszkodziłoby jej to w nadchodzących wyborach. Między Niemcami a USA zarysowują się też coraz wyraźniejsze różnice co do kształtu globalnej gospodarki. Gdy Trump flirtuje z protekcjonizmem, minister finansów RFN Wolfgang Schaüble i pani kanclerz bronią wolnego handlu. Nie jest zatem raczej możliwy powrót do dawnego modelu niemiecko-amerykańskiego partnerstwa w przywództwie. Pewne porozumienie istnieje już tylko w kwestii bezpieczeństwa. Ogólnie USA coraz bardziej orientują się na Daleki Wschód. To znamienne, że w spotkaniu z Merkel nie uczestniczył sekretarz stanu Rex Tillerson, który odwiedzał w tym czasie kraje azjatyckie. Z kolei jego zastępca ds. Europy nie został jeszcze mianowany. USA nadal oczywiście mają interesy w Europie. Być może jednak mniejsze kraje europejskie nie będą już musiały komunikować się z Waszyngtonem głównie przez Berlin.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Trochę nieścisłości: nie było wymiany epitetów - DJT KRYTYKOWAŁ politykę Frau ADM,natomiast z Niemiec płynęły nienawistne epitety. Partnerstwo w przywództwie - dawno nieaktualne. Poroniona koncepcja starszego Busha. Bezpieczeństwo - Niemcy chcą naa gapę. Mniejsze kraje nie będą już musiały (...) przez Berlin. Nie musiały i nie muszą ! No, chyba, że genialny minister Radek złożył hołd i abdykował z niezawisłości.Podtrzymywać tego nie należy.

Przecież na tej wojence umoczy głównie eurokołchoz nie USA. Przecież to w USA jest najwięcej (oprócz chińskich) towarów z Europy (tysiące samochodów niemieckich, wina z Francji i Hiszpanii etc.). Co UE sprowadza z Ameryki? Warto porownać. Najwięcej umoczą szwaby (dlatego Merkel przybyła do Stanów). Oczywiście z wojny celnej będzie wyłączona Wielka Brytania (Brexit). A co zrobi Polska? Warto już teraz aby dyplomacja polska o to zadbała. Trzeba uruchomić bilateralne umowy z USA olewając eurokołchoz - nawarzyli piwa to niech go wypiją.

Najwyższy czas na polską inicjatywę dyplomatyczną w USA.

no wlasnie jakie sa dzialania ministra spraw zagranicznych
mysle ze trzeba aktywniej dzialac a moze Polska bylaby lacznikie dla Europy
szybciej dzialac w tych decydujacych czasach a moze Prezydent mowi po angielsku dobra chwila

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl