niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

Serialowy Paździoch kończy dziś 85 lat. Ryszard Kotys zagrał w ponad 150 filmach

Dodano: 20.03.2017 [13:45]
Serialowy Paździoch kończy dziś 85 lat. Ryszard Kotys zagrał w ponad 150 filmach - niezalezna.pl
foto: fototeka.fn.org.pl
Dziś 85. urodziny świętuje Ryszard Kotys. Aktor popularność zdobył dzięki roli Mariana Paździocha w popularnym serialu "Świat według Kiepskich". Mało kto wie, że Kotys zagrał w ponad 150 polskich filmach, m.in. u Andrzeja Wajdy czy Janusza Morgensterna. Wiele lat temu, jego charyzmę zauważył nawet pisarz Marek Hłasko, który opisał rolę Kotysa w jednym ze swoich felietonów.

Choć większość z nas kojarzy Ryszarda Kotysa jedynie z roli Mariana Paździocha w serialu komediowym "Świat według Kiepskich", aktor ma za sobą  bogaty dorobek filmowy, a jego charyzmę przed laty zauważył i opisał w jednym z felietonów sam Marek Hłasko, który tak pisał o roli Kotysa (myląc jego nazwisko i nazywając aktora "Kotasem") w filmie "Trzy straty" z 1955 roku:

Warto zwrócić uwagę na aktora, który gra jednego z trenujących chłopaków i którego przypadkowo nokautuje bohater - słabeusz. Aktor ten nie jest chyba wymieniony w czołówce; nazywa się Ryszard Kotas, grał już w 'Pokoleniu' i zdaje się, że jest piekielnie zdolny. Ma on w każdym razie twarz, twarz przez wielkie 'T' co się zowie aktorską; mocną, brutalną, męską - dla tego chłopaka warto by napisać scenariusz, niech pokaże, co potrafi! Mój Boże, gdyby było więcej takich twarzy jak ta; gdyby nareszcie mogły ubrać z powrotem swoje sukienki te wszystkie otyłe kobiety grające mężczyzn w polskich filmach. Cóż pisać więcej? Trzy starty - trzy wygrane. Wszystkiego dobrego na przyszłość!

- pisał Marek Hłasko.

Dziś Ryszard Kotys kończy 85 lat. Jakiś czas temu aktor poważnie podupadł na zdrowiu. Nie wyleczył zapalenia płuc i wylądował w szpitalu, przez co na chwilę zniknął ze "Świata według Kiepskich". Na szczęście serialowy Marian Paździoch uporał się z problemami zdrowotnymi i niedługo powróci na plan serii. 
 
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Świetny w rolach osoby, która musi wzbudzać u widza odruchy odpychające albo akceptujące lub wstrętu, a także szacunku. To rzeczywiście trzeba umieć, tak, umieć zagrać. Szacun, panie Paździoch, zdrowia, zdrowia i zdrowia. Pozdrawiam.

Ja to go raczej pamietam z epizodu w Samych Swoich jak sprzedawal kota z miasta Lodzi za poniemiecki rower oraz z Vabanku

Świetny aktor. Najczęściej gra drugoplanowe role charakterystyczne, zwłaszcza odpychające postaci. Pozdrawiam i życzę wielu, wielu ról :)

Panie Paździch niech Pan już więcej nie chodzi handlować na stadion. Szkoda zdrowia!

"Rower poniemiecki, a kot z miasta Łodzi pochodzi!" Byłem mocno zdziwiony, uświadomiwszy sobie, że to też on. Była też mała rólka w prastarym filmie "Ja gorę" (można znaleźć na YT) - ktoś pamięta?

Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i jeszcze wielu, wielu lat grania i możliwości oglądania Pana na ekranie telewizora. A może i kina. Dużo zdrowia.

my wrocławianie my wrocławianie
juz poł miliona a wkrótce milion bedzie nas
my wrocławianie t-tak jest

Ryszard Kotys, sędziwy aktor powinien mieć swój honor i odmówić dalszej współpracy z Andrzejem Grabowskim /Fredkiem
Kiepskim/ - popierającym KOD. Niech Grabowski gra z Jandą.

Zgłupiałeś.

Honor? Polecam Panu serial "Popielec" Mam nadzieję, że pan Ryszard nie zagrał tam samego siebie.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl