US Army coraz bliżej laserowej broni

flickr.com

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zakończył pracę projektowe, rozwojowe oraz przeprowadził pierwsze udane próby z mobilnym systemem laserowym światłowodowym o mocy 60 kW, który ma trafić do Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych ( US Army).

Wkrótce broń zostanie przekazana do US Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command w Huntsville na dalsze testy. Laser docelowo zamontowany ma być na mobilnej platformie a służyć będzie między innymi do neutralizowania nadlatujących bezzałogowych statków powietrznych (UAV), ale również do obrony przed pociskami artyleryjskimi oraz rakietami. Pracę jakie Lockheed-Martin prowadzi nad laserem światłowodowego wysokiej energii są finansowane przez Departmentu Obrony Stanów Zjednoczonych z programu Robust Electric Laser Initiative. Broń zaprojektowana przez amerykański koncern działa na zasadzie łączenia wielu wiązek laserowych wytworzonych przez optykę światłowodową w jedną mocną wiązkę. Powoduje to iż możliwe jest uzyskanie skalowalnego systemu laserowego o mocy aż 60 kW. Dr Robert Afzal, który odpowiedzialny jest za projekt tłumaczy: "udało nam się stworzyć wystarczająco lekki i wiarygodny potężny laser, który może być zamontowany na platformach operujących na lądzie w powietrzu i na wodzie. Uważam ponadto, iż zaprezentowana broń jest blisko osiągnięcia maksymalnego fizycznego skupienia wiązki w jednym punkcie". Wprowadzenie broni laserowej do systemu obrony powietrznej nie tylko znacząco zwiększy potencjał obronny, dzięki większej precyzji i szybszej reakcji działania, ale również znacząco ograniczy koszty. Wystrzał z tego rodzaju urządzenia, jest praktycznie bezpłatny, w porównaniu chociażby z systemem Patriot, którego wystrzelenie jednego pocisku kosztuje około 3 milionów dolarów.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Zaskoczenie? Niemiecka prokuratura zawalona sprawami o terroryzm. Ich liczba przez rok wzrosła prawie czterokrotnie

/ twitter.com/@MacArcheo

Od początku roku niemiecka prokuratura federalna wdrożyła ponad 900 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o terroryzm - podał dziś "Welt am Sonntag". Większość spraw dotyczy przestępstw o podłożu islamistycznym.

Dla porównania - jak czytamy w "WamS" - w 2016 r. prokuratura federalna wdrożyła 250 postępowań o terroryzm, z czego ponad 85 proc. miało związek z islamizmem, a w 2013 r. takich spraw było 70.

Prokurator generalny Peter Frank zastrzegł, że postępowania dotyczą nie tylko planów zamachów, lecz w wielu przypadkach także udziału w walkach w Syrii i Iraku po stronie Państwa Islamskiego (IS). Prokuratura federalna z siedzibą w Karlsruhe zajmuje się przestępstwami stanowiącymi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W innych przypadkach śledztwa znajdują się w gestiach prokuratur w poszczególnych krajach związkowych.

W związku z gwałtownym wzrostem liczby postępowań prokuratura federalna domaga się zwiększenia liczby etatów. Temat ten ma być omawiany w ramach negocjacji o utworzeniu nowego koalicyjnego rządu Angeli Merkel.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl