niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

US Army coraz bliżej laserowej broni

Dodano: 20.03.2017 [13:04]
US Army coraz bliżej laserowej broni - niezalezna.pl
foto: flickr.com
Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zakończył pracę projektowe, rozwojowe oraz przeprowadził pierwsze udane próby z mobilnym systemem laserowym światłowodowym o mocy 60 kW, który ma trafić do Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych ( US Army).

Wkrótce broń zostanie przekazana do US Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command w Huntsville na dalsze testy. Laser docelowo zamontowany ma być na mobilnej platformie a służyć będzie między innymi do neutralizowania nadlatujących bezzałogowych statków powietrznych (UAV), ale również do obrony przed pociskami artyleryjskimi oraz rakietami. Pracę jakie Lockheed-Martin prowadzi nad laserem światłowodowego wysokiej energii są finansowane przez Departmentu Obrony Stanów Zjednoczonych z programu Robust Electric Laser Initiative. Broń zaprojektowana przez amerykański koncern działa na zasadzie łączenia wielu wiązek laserowych wytworzonych przez optykę światłowodową w jedną mocną wiązkę. Powoduje to iż możliwe jest uzyskanie skalowalnego systemu laserowego o mocy aż 60 kW. Dr Robert Afzal, który odpowiedzialny jest za projekt tłumaczy: "udało nam się stworzyć wystarczająco lekki i wiarygodny potężny laser, który może być zamontowany na platformach operujących na lądzie w powietrzu i na wodzie. Uważam ponadto, iż zaprezentowana broń jest blisko osiągnięcia maksymalnego fizycznego skupienia wiązki w jednym punkcie". Wprowadzenie broni laserowej do systemu obrony powietrznej nie tylko znacząco zwiększy potencjał obronny, dzięki większej precyzji i szybszej reakcji działania, ale również znacząco ograniczy koszty. Wystrzał z tego rodzaju urządzenia, jest praktycznie bezpłatny, w porównaniu chociażby z systemem Patriot, którego wystrzelenie jednego pocisku kosztuje około 3 milionów dolarów.
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

BZDURY !!! Za chwile napisza ze maja czapke niewidke -
nakladasz na glowe i znikasz !
Ale PO co Niezalezna pisze takie BZDURY ???

Moc to ważny parametr, ale ważny jest też czas trwania impulsu, bo to chyba są lasery impulsowe. Inaczej mówiąc - ile energii znajdzie się w takim "pocisku" optycznym. Czy tylko uszkodzi broń, czy zneutralizuje zapalnik, czy odparuje istotną część pocisku, czy doprowadzi do jego eksplozji w przestrzeni. Z drugiej strony - jeśli impuls będzie trwał, załóżmy, 1 milisekundę, to pocisk rakietowy przeleci w tym czasie kilka metrów i albo wiązka promieni tylko muśnie pocisk, albo (mam nadzieję, że tak jest), system kierowania wiązką potrafi ją utrzymać na obiekcie przez cały czas trwania impulsu. A taki milisekundowy impuls o mocy 60 kW to porcja 60 J energii, czyli wcale nie tak dużo.

Chyba że żurnaliści coś przekłamują.

Pieknie. Wreszcie nie trzeba bedzie wydawac setek tysiecy dolcow na wyslanie do piachu jakiegos muzulmanskiego obdartusa. A i przy okazji podnosimy poprzeczke ruskim - a dienieg niet! I wychudzonej matuszce rosiji majtki z wychudzonej d... juz calkiem spadna.

tylko ludzi żal! bo ich "przywódcy" jakoś nie chudną ...

Jeżeli to prawda to kacapy i korea przestaną teroryzować świat bombą atomową. Tylko, żeby się nie znależli współcześni rozenbergowie którzy ją skopiują i sprzedadzą

- to jest to moim zdaniem dobry moment na atak i calkowitą neutralizację sowietów.Można to bylo zrobić zaraz po II Wojnie Światowej kiedy tylko Stany Zjednoczone posiadaly broń atomową ale uważam że i dziś poprzez neutralizację moskala Świat będzie spokojniejszy i piękniejszy :) każdą rakietę która moskal wystrzeli da sie w ulamku sekundy zestrzelić ze 100 % celnością.

Powers? Tak się chyba nazywał pilot amerykańskiego U2, który był niewidoczny dla radarów i leciał nad ZSRR na pułapie niedostępnym dla rosyjskich rakiet.

Trochę posiedział w ruskim więzniu gdy go jednak zestrzelili.

Ładny byłby widok - tyle fajerwerków.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl