Belgia już nie chce F-16

flickr.com

W ubiegłym tygodniu belgijski rząd zdecydował się na rozpoczęcie wartej 3.6 miliarda euro procedury przetargowej na nowe myśliwce, które mają zastąpić używne obecnie przez belgijskie siły powietrzne (Force Aérienne Belge) myśliwce wielozadaniowe F-16.

Obecnie Force Aérienne Belge dysponują pięćdziesięcioma czterema myśliwcami wielozadaniowymi F-16, które mają być w najbliższych latach zastąpione przez trzydzieści cztery nowe myśliwce - zakomunikował rzecznik prasowy belgijskiego resortu obrony Laurence Mortier. - Przewidujemy iż zakup nowych maszyn kosztować będzie 3.6 miliarda euro i dodatkowo na szkolenia i serwis przewidywana jest kwota 1.2 miliarda euro -. Łączna suma programu modernizacji sił lotniczych zakładających zakup nowych myśliwców, które mają być w służbie przez około 40 lat może wynieść 15 miliardów euro. Zwycięzcę tego miliardowego kontraktu poznamy najprawdopodobniej w roku 2018 jednak już teraz rząd wymienił listę pięciu firm, które zostały zaproszone do składania ofert. Są to amerykański Lockheed-Martin z myśliwcem piątej generacji F-35, Boeing ze zmodernizowaną wersją  myśliwca F-18 Hornet. Pozostałe propozycje to francuski koncern Rafael i ich Dassault Rafael, zainteresowana jest również międzynarodowa korporacja Eurofighter, której flagowym produktem jest Eurofighter Typhoon oraz szwedzki Saab z myśliwcem Grippen E. Pierwsze F-16 Belgowie zakupili w latach 70 XX wieku wspólnie z Holendrami, Duńczykami i Norwegami, którzy zdecydowali się na zastąpienie ich myśliwcami F-35
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Zaskoczenie? Niemiecka prokuratura zawalona sprawami o terroryzm. Ich liczba przez rok wzrosła prawie czterokrotnie

/ twitter.com/@MacArcheo

Od początku roku niemiecka prokuratura federalna wdrożyła ponad 900 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o terroryzm - podał dziś "Welt am Sonntag". Większość spraw dotyczy przestępstw o podłożu islamistycznym.

Dla porównania - jak czytamy w "WamS" - w 2016 r. prokuratura federalna wdrożyła 250 postępowań o terroryzm, z czego ponad 85 proc. miało związek z islamizmem, a w 2013 r. takich spraw było 70.

Prokurator generalny Peter Frank zastrzegł, że postępowania dotyczą nie tylko planów zamachów, lecz w wielu przypadkach także udziału w walkach w Syrii i Iraku po stronie Państwa Islamskiego (IS). Prokuratura federalna z siedzibą w Karlsruhe zajmuje się przestępstwami stanowiącymi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W innych przypadkach śledztwa znajdują się w gestiach prokuratur w poszczególnych krajach związkowych.

W związku z gwałtownym wzrostem liczby postępowań prokuratura federalna domaga się zwiększenia liczby etatów. Temat ten ma być omawiany w ramach negocjacji o utworzeniu nowego koalicyjnego rządu Angeli Merkel.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl