niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 marca 2017

Czy kawa i alkohol podnoszą ciśnienie tętnicze krwi?

Dodano: 19.03.2017 [09:04]
Czy kawa i alkohol podnoszą ciśnienie tętnicze krwi? - niezalezna.pl
foto: pixabay.com/CC0 Public Domain
Przeciwnicy picia kawy i alkoholu używają tego argumentu i twierdzą, że kawa i alkohol są niezdrowe. Zwolennicy mówią odwrotnie. A jak jest naprawdę?

Skoki ciśnienia po kawie są mocno przereklamowane, co prawda kawa w niewielkim stopniu podwyższa ciśnienie, ale za to pobudza funkcjonowanie m.in. mózgu, jelit czy serca. Dobrze jest unikać picia kawy bez śniadania, bo działa drażniąco na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Można złagodzić ten proces, dodając śmietanki lub mleka. Kawa powoduje zmianę wartości ciśnienia skurczowego o 4–5 mm Hg oraz rozkurczowego o 8–10 mm Hg. Dotyczy to jednak osób, które piją kawę bardzo rzadko, okazjonalnie. Natomiast o osób, które piją kawę codziennie w rozsądnych ilościach (do 2–3 filiżanek), wzrost wartości ciśnienia nie następuje.

Picie alkoholu powoduje krótkotrwały spadek ciśnienia o ok. 4 mm Hg, po dłuższym czasie (6–8 godzin) ciśnienie jednak wzrasta, i to nawet o 7 mm Hg i może się utrzymywać przez dłuższy czas.

Bezpieczną wielkością dziennego spożycia alkoholu niepowodującego zagrożenia wzrostu ciśnienia dla mężczyzn jest kieliszek wódki (50 ml), wina (125 ml) lub piwo (300 ml), a dla kobiet połowa tej porcji. Ze względu na różnice w budowie i zazwyczaj większą ilość tkanki tłuszczowej, w której alkohol się nie rozpuszcza, kobiety są bardziej narażone na działanie alkoholu.

Osoby zażywające już leki na nadciśnienie powinny szczególnie unikać alkoholu, gdyż często wpływa on na działanie leków i nasila występowanie efektów ubocznych. Gdy zażywamy leki rozszerzające naczynia krwionośne, efektem picia alkoholu mogą być osłabienia i omdlenia.
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Sprzedaż kawy spada ? Kawa jest całkowicie zbędna człowiekowi, alkohol co najwyżej do celów medycznych. Jestem doskonałym przykładem słuszności tych słów. Większość osób uzasadniających swoje uzależnienie od tych napojów, będzie miała zapewne zdanie odmienne.

Kieliszek koniaku po poludniu to lekarstwo. Poranna kawa to dobrodziejstwo. Powinno byc zalecane np. w domach starcow.

Mam niewielkie nadciśnienie tętnicze którego nabawiłem się po poważnym wypadku.To prawdopodobny powód.Zażywam enarenal więc praktycznie nie mam nadciśnienia.Lekarka powiedziała że kawa ma krótkotrwałe działanie i nie mam przeciwwskazań do picia kawy.Jednak kawa wypłukuje z organizmu magnez.Picie kawy goni do ubikacji skuteczniej niż piwo.Kawiarze powinni zażywać magnez w tabletkach
A alkohol w pierwszym okresie obniża ciśnienie ale gdy już opada stężenie alkoholu we krwi to podwyższa.I to bardzo

Proszę nie powielać starych stereotypów, że kawa wypłukuje magnez. Według potwierdzonych badań kawa jest źródłem magnezu. Czytając Pana/ni (xinhua) odnosi się wrażenie, że pisze to osoba, która zna się na rzeczy. Niestety to jest tylko wrażenie. Gdy zajdzie taka potrzeba przytoczę źródła naukowych badan potwierdzających informację o której piszę.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl