niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 marca 2017

75 lat temu Armia Andersa opuściła ZSRS

Dodano: 18.03.2017 [16:12]
75 lat temu Armia Andersa opuściła ZSRS - niezalezna.pl
foto: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1394434
Władysław Anders – generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych i dowódca Armii Polskiej na Wschodzie – 18 marca 1942 roku spotkał się ze Stalinem i uzyskał od niego zgodę na ewakuację tych polskich żołnierzy, dla których nie wystarczało żywności. 

Układ Sikorski-Majski, który przywrócił stosunki dyplomatyczne między władzami Rzeczypospolitej a Związkiem Sowieckim, zagwarantował również „amnestię” dla polskich więźniów politycznych i zesłańców oraz utworzenie armii polskiej na terenie ZSRS. Dowódcą stworzonego w ten sposób wojska został gen. Władysław Anders. Ze wszystkich stron Związku Sowieckiego zaczęli przybywać do sztabu w Buzułuku tysiące żołnierzy polskich; ciężkie warunki, brak żywności i męcząca podróż sprawiały jednak, że z oczekiwanej liczby 200 tys. ludzi, Wojsko Polskie w październiku 1941 r. liczyło zaledwie ćwierć tej siły. 

Niektóre obozy polskich żołnierzy nie otrzymały w ogóle żadnego jedzenia. Przenikliwy mróz, fatalny stan ubioru i skandalicznie małe zapasy żywności sprawiały, że stan polskiej armii na terenie sowietów był naprawdę tragiczny. W wyniku tej sytuacji, jak i obojętności Kremla, gen. Anders na spotkaniu ze Stalinem wymusił ewakuację do Iranu tych żołnierzy, którym brakowało pożywienia. ZSRS opuściło wówczas ok. 120 tys. osób, w tym prawie 40 tys. cywilów. Zgoda Stalina na ewakuację polskiej armii była zdaniem gen. Andersa jedyną szansą na jej ocalenie. Uważał on, „że pozostanie w Rosji musi skończyć się dla wszystkich Polaków całkowitą zagładą".
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Nie ZSRS tylko ZSRR.....

Władysław Anders "Bez ostatniego rozdziału".
Warto przeczytać.

Józef Czapski napisał "Na Nieludzkiej Ziemi"jest to mały obraz tego czym są Sowiety.

Większości tych ocalonych z sowieckich kazamatów nie było dane
wrócić do Polski....W PRLu byli uważani za renegatów i zdrajców i pozbawieni obywatelstwa przez kacyków z sowieckiego
nadania rządzącym atrapą o nazwie PRL!!!!
Dzisiaj potomkowie tych sowieckich pachołków i zbałamuceni przez komunę,płaczący po pozbawionych przywilejach drą mordy
na ulicach Warszawy że wstępując do UE stali się europejczyka-
mi....znaczy się że przed 12 laty byli w przeciwieństwie do
Nas chołotą i dziczą przywleczoną do Polski z zarazą komunistyczną ....My normalnie myślący jesteś w Europie od
początku Państwa Polskiego !!!!!!

Solidarność-podziemie...drukarz.

piotr | 18.03.2017 [17:19]

Piotr .... napisales historie tych zolnierzy polskich w wielkim skrocie .... ale w sposob jak najbardziej wlasciwy oraz przystepny !!!!

To oni okryli sie potem chwala na wloskim froncie, zdobywajac klasztor na Monte Cassino !!!!

Czesc i chwala walecznym zolnierzom Wojska Polskiego !!!!

Na pochybel ZDRJACOM, MORDERCOM & KOLABORANTOM, ktorzy zeskoczyli z sowieckich czolgow na polskiej ziemi w roku 1944 ..... oraz ich czerwonym bekartom oraz czerwonych wnukom !!!!

Na pochybel wam ... zdrajcy und pacholki czerwone !!!!

ENDE

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl