niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

75 lat temu Armia Andersa opuściła ZSRS

Dodano: 18.03.2017 [17:12]
75 lat temu Armia Andersa opuściła ZSRS - niezalezna.pl
foto: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1394434
Władysław Anders – generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych i dowódca Armii Polskiej na Wschodzie – 18 marca 1942 roku spotkał się ze Stalinem i uzyskał od niego zgodę na ewakuację tych polskich żołnierzy, dla których nie wystarczało żywności. 

Układ Sikorski-Majski, który przywrócił stosunki dyplomatyczne między władzami Rzeczypospolitej a Związkiem Sowieckim, zagwarantował również „amnestię” dla polskich więźniów politycznych i zesłańców oraz utworzenie armii polskiej na terenie ZSRS. Dowódcą stworzonego w ten sposób wojska został gen. Władysław Anders. Ze wszystkich stron Związku Sowieckiego zaczęli przybywać do sztabu w Buzułuku tysiące żołnierzy polskich; ciężkie warunki, brak żywności i męcząca podróż sprawiały jednak, że z oczekiwanej liczby 200 tys. ludzi, Wojsko Polskie w październiku 1941 r. liczyło zaledwie ćwierć tej siły. 

Niektóre obozy polskich żołnierzy nie otrzymały w ogóle żadnego jedzenia. Przenikliwy mróz, fatalny stan ubioru i skandalicznie małe zapasy żywności sprawiały, że stan polskiej armii na terenie sowietów był naprawdę tragiczny. W wyniku tej sytuacji, jak i obojętności Kremla, gen. Anders na spotkaniu ze Stalinem wymusił ewakuację do Iranu tych żołnierzy, którym brakowało pożywienia. ZSRS opuściło wówczas ok. 120 tys. osób, w tym prawie 40 tys. cywilów. Zgoda Stalina na ewakuację polskiej armii była zdaniem gen. Andersa jedyną szansą na jej ocalenie. Uważał on, „że pozostanie w Rosji musi skończyć się dla wszystkich Polaków całkowitą zagładą".
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Nie ZSRS tylko ZSRR.....

Władysław Anders "Bez ostatniego rozdziału".
Warto przeczytać.

Jozef Gawlina "Wspomnienia".
Tez polecam jako lekture uzupelniajaca.

Józef Czapski napisał "Na Nieludzkiej Ziemi"jest to mały obraz tego czym są Sowiety.

Większości tych ocalonych z sowieckich kazamatów nie było dane
wrócić do Polski....W PRLu byli uważani za renegatów i zdrajców i pozbawieni obywatelstwa przez kacyków z sowieckiego
nadania rządzącym atrapą o nazwie PRL!!!!
Dzisiaj potomkowie tych sowieckich pachołków i zbałamuceni przez komunę,płaczący po pozbawionych przywilejach drą mordy
na ulicach Warszawy że wstępując do UE stali się europejczyka-
mi....znaczy się że przed 12 laty byli w przeciwieństwie do
Nas chołotą i dziczą przywleczoną do Polski z zarazą komunistyczną ....My normalnie myślący jesteś w Europie od
początku Państwa Polskiego !!!!!!

Solidarność-podziemie...drukarz.

piotr | 18.03.2017 [17:19]

Piotr .... napisales historie tych zolnierzy polskich w wielkim skrocie .... ale w sposob jak najbardziej wlasciwy oraz przystepny !!!!

To oni okryli sie potem chwala na wloskim froncie, zdobywajac klasztor na Monte Cassino !!!!

Czesc i chwala walecznym zolnierzom Wojska Polskiego !!!!

Na pochybel ZDRJACOM, MORDERCOM & KOLABORANTOM, ktorzy zeskoczyli z sowieckich czolgow na polskiej ziemi w roku 1944 ..... oraz ich czerwonym bekartom oraz czerwonych wnukom !!!!

Na pochybel wam ... zdrajcy und pacholki czerwone !!!!

ENDE

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl