Ukraina wstrzymała przepływ towarów na tereny okupowane

pixabay.com/CC0 Public Domain

Ukraina wstrzymała ruch wszystkich towarów do obszarów zajętych przez prorosyjskich separatystów we wschodniej części kraju. Decyzja została podjęta na pilnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy w Kijowie – podaje BBC.

Akcja została podjęta po tygodniach nieoficjalnych działań wojennych, podczas których separatyści zablokowali drogi i linie kolejowe. Decyzja pozostanie w mocy, dopóki separatyści nie oddadzą kontroli nad przedsiębiorstwami, a także wypełnią porozumień pokojowych podpisanych w Mińsku w 2015 r.

Stwierdzając ostrą eskalację agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie, bezprawne przejęcie ukraińskich przedsiębiorstw, znajdujących się na terytoriach okupowanych obwodów donieckiego i ługańskiego, uwzględniając zagrożenie dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, spowodowane świadomymi działaniami terrorystów, i biorąc pod uwagę to, że Rosja zaczęła na poziomie państwowym akceptować «dokumenty» samozwańczych republik, w celu ochrony praw i wolności obywateli Ukrainy i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego Ukrainy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony postanowiła: tymczasowo – do realizacji punktów 1-2 kompleks działań na rzecz realizacji mińskich porozumień z dnia 2 lutego 2015 roku, a także do powrotu pod ukraińską jurysdykcję przejętych przedsiębiorstw – wstrzymać wszelki przepływ towarów przez linię rozgraniczającą na wschodzie Ukrainy

– poinformował sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow.

Prezydent Ukrainy oświadczył, że wyjątkiem będą transporty humanitarne, które nadal będą mogły poruszać się między terenami kontrolowanymi przez władze w Kijowie a częściami obwodu donieckiego i ługańskiego, zajętymi przez wspieranych przez Kreml rebeliantów.

Poroszenko wyjaśnił, że decyzja o wstrzymaniu ruchu towarowego jest wynikiem zaostrzenia sytuacji w Donbasie oraz następstwem uznania przez Rosję dokumentów, wydawanych przez władze donieckiej i ługańskiej republik ludowych.
Źródło: zik.ua,bbc.co.uk

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tillerson dobitnie o Rosji. To ten kraj ponosi odpowiedzialność za użycie broni chemicznej w Syrii

/ wikipedia.org/Domena publiczna

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył, że ostatecznie to Rosja "ponosi odpowiedzialność" za ataki z użyciem broni chemicznej w Syrii. Zaznaczył, że reżim Baszara el-Asada prawdopodobnie wciąż dopuszcza się takich zbrodni.

Tylko wczoraj więcej niż 20 cywilów, głównie dzieci, ucierpiało najprawdopodobniej na skutek ataku z użyciem chloru" we Wschodniej Gucie - powiedział Tillerson.

Podkreślił, że rząd w Damaszku "prawdopodobnie kontynuuje używanie broni chemicznej przeciwko Syryjczykom".

Ktokolwiek przeprowadził ataki, ostatecznie to Rosja "ponosi odpowiedzialność" zarówno za "ofiary we Wschodniej Gucie", jak i "niezliczonych Syryjczyków, których zaatakowano bronią chemiczną od rozpoczęcia rosyjskiej interwencji (w Syrii) – dodał amerykański sekretarz stanu.

Tillerson zaznaczył, że Moskwa nie przestrzega porozumienia z USA z 2013 roku dotyczącego likwidacji broni chemicznej w Syrii oraz pomaga rządowi w Damaszku łamać Konwencję o zakazie broni chemicznej (CWC).

Amerykański szef dyplomacji wezwał również Rosję do "zaprzestania wetowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności winnych ataków chemicznych" w Syrii. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tillerson przyjeżdża do Polski. „Wybór Warszawy nie jest przypadkowy”

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl