niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
22 lipca 2017

​Polska ma 10 nowych Pomników Historii

Dodano: 15.03.2017 [16:48]
​Polska ma 10 nowych Pomników Historii - niezalezna.pl
foto: Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Prezydent RP Andrzej Duda wpisał dziesięć nowych obiektów na listę Pomników Historii. Znalazły się wśród nich m.in. Radiostacja w Gliwicach, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu.

Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii zostały ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielka historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury, dziełem inżynierskim a także z całą pewnością można powiedzieć, że przejawem twórczości artystycznej. W każdym z tych obiektów jest artyzm, są wśród nich obiekty starsze, które mają tyle lat historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej, 1150 lat naszej historii poczynając od Chrztu Polski, poprzez te, które są znacznie młodsze, a nie mniej są świadectwem dziejów, ważnych dla naszej historii wydarzeń, nie tylko dla społeczności lokalnych, ale dla całej Polski symbolem tego, co w naszych dziejach istotne 

– powiedział prezydent Duda.

Pomnikami zostały uznane: Radiostacja w Gliwicach, kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju w Jaworze, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy oraz zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju, Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu, a także zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 60 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków – jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztornym Jasnej Góry, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – historyczna kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

podobala by mi sie;
zywa polska drewniana wies, taka tradycyjna z dawnego wieku, gdzie polacy mogliby kupic chalupe z siedliskiem, dla celow rekrea. ekol.trad.rolnictwa, rzemiosla, sztuki,turyst.,
terem chronionego krajobrazu histor,

z sadem, stawem, rzeczka, studnia, piecem chleb., ziemianka, straza, dworkiem, laka, krowa, chlewem, stodola,polem zyta,zurawiem, lnem, sztachetami, lawkami, malwami, lipa ..... itp

Nie no, proszę was. Żeby nie dac linków do tych pomników, to jest zenada. To jakas tania propaganda... MYslicie, ze normalny człowiek bedzie szukał w necie dlaczego Most Wiszący na Małej Panwii w Ozimku jest dla Polaków wazny? Widzę, ze tresc mediów propisowskich się zdecydwanie pogorszyła. Ataki na PO nas mobilizowały, ale to se ne wrati. TEraz trzeba treścią nadrabiać! To się tyczy wielu innych tematów.

Niemieckie kościoły i mosty na "ziemiach odzyskanych" polskimi pomnikami historii... Oj, kanclerz Bismarck w swym grobie z pewnością mocno się weseli.

No przecież to Poloki wszystko budowały :D :D

Czarno to widzę i ja dumam czto nikagda Polszy nie budjet.
Za niedługo będzie klapa i PIS zniknie i "będzie tak jak było", bo opór materii jest zbyt duży. Lewusy dalej realizują swoja bolszewicka rewolucje po cichu usuwając godność pojedynczego człowieka i zaczęło sie "tykanie" na całego.
Musicie do tych państwowych dostajnikow i np. policjantów obywatelskich czy tez dyrektorow tych pseudo banków zwracać sie do imieniu. Panie Jarku, Andrzeju, Piotrze itd.
Wszyscy jesteśmy sługami bozymi jak nie świetej pamięci tawariszcz Jaruzelski czy tow.Kociołek.

Jednak cały czas ja swoje jak widzę co się dzieje nadal w polskiej polityce!!!
Chciałem się zapytać Wszystkich w Rządzie, Posłów, Wszystkich Polaków-Rodaków dlaczego buduje się w Polsce pomniki, odsłania Tablice Pamiątkowe na Pamięć i Cześć dla śp.Lecha Kaczyńskiego????????Sprawa tragedii, tajemniczych okoliczności tej Katastrofy-Zamachu nad Smoleńskiem 10.IV.2010 roku nadal się tocvzy,nic nie wiadomo kiedy się zakończy i jak się zakończy a tu teraz tylko Uroczyśtości w ODSŁANIANIU....... Gdzie tu logika i gdzie tu sens bo moje zdanie jest przeciwne a mianowicie: Najpierw zakończyć dochodzenie,zciągnąć Wrak Tu-154 ze Smoleńska i w Polsce dokonać po badaniach części Wraku takiego Odslonięcia i nawet niech stanie Monument-Pomnik a obecnie to budować na już Łuk Triumfalny w Warszawie na część Bitwy-Warszawskiej z 1920 roku i brawo Panie Janie Pietrzaku=Brawo za pomysł!!.Wracając jednak do wcześniejszych Moich wypowiedzi to podtrzymuję zdanie że na dziś- Stop dla nowych Pomników i Tablic Pamiątkowych dla Byłego pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej a skupić się na obecnej dziś polityce tego obecnego Rządu pani Premier Beaty Szydło i tej obecnie rządzącej partii PISu na czele z panem Prezesem Jarosławem Kaczyńskim bo faktyczniue dzieje się również bardzo a bardzo żle i jak dalej taką Politykę Zagraniczną i Administracyjnąw MSZ będzie prowadził pan Minister Spraw Zagranicznych- Witold Waszczykowski to wylądujemy na jałmużnie Izraela i Unii Europejskiej a lewactwo dokończy Nasz Zywot!!!! Panie prezesie nie wierzę obecnie w pana Intencje które mają być korzystne dla Naszej Ojczyzny bo wcześniejsze lata pokazały wyrażnie że poddawał się pan przeciwnikom politycznym ,oddawał sam samowolnie Władzę w 2007 roku, nie informuje pan Narodu Polskiego na bieżąco o Swoich Spotkaniach z panią kanclerz Niemiec w Niemczech z Angelą Merkel parę miesięcy temu i trzymaliście to w tajemnicy przed Narodem Polskim,malo tego terza pan mówi że pani Kalclerz obiecała panu ......itd. idt .Wiec pytam co panu obiecała pani Kanclerz że w taki sposób został pan że tak powiem: WYSTRYCHNIĘTY NA DUDKA!!!!!!Po prostu kpina z takiego tłumaczenia panie Prezesie i wstyd że takich naiwnych albo może sprytnych tłumaczeń pan używa !!!Kończąc pragnę zaapelować do narodu aby dalej tak nie dawali się kiwać a panowie Prezes, Przewodniczący Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna to niestety jedną łyżką jedzą i z jednego talerza i im się krzywda nie stanie !!!!!!To tyle !!
Szczęść Wam Boże Polacy-Rodacy !!!!!

A gdzie Rotunda w Warszawie?

Radiostacja w Gliwicach, bardzo dobrze. Bo pewnie Niemcy by wykupili , rozebrali i powiedzieli że nigdy jej tam nie było.

Paranoja, weź tabletki. Radiostacja ma się dobrze, jedna z popularniejszych przestrzeni rekreacyjno - publicznych w Gliwicach :)

Dziękuję Panie Prezydencie, bardzo cenna i właściwa inicjatywa.

Mamy 10 nowych pomnikow? Szanuje! Piekna sprawa!Ale my obecnie potrzebujemy chociaz JEDNEGO WIEZIENIA dla zdrajcow. Szczegolnie tych z sejmu!Doczekamy sie?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl