Iran i Chiny dołączą do Unii Putina?

Kremlin.ru//creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

  

Euroazjatycka Unia Gospodarcza (EUG) pracuje nad porozumieniem w sprawie strefy wolnego handlu z Chinami, Iranem, Indiami, Singapurem oraz Izraelem-poinformował Prezes Zarządu Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej Tigran Sarkisyan.

Obecnie około 40 państw jest zainteresowanych nawiązaniem stosunków handlowych i gospodarczych z EUG. Do priorytetowej grupy zaliczamy te państwa, które są gotowe zawrzeć umowę o wolnym handlu z EUG – powiedział urzędnik.

"Pierwsza priorytetowa grupa to oczywiście Chiny, Iran jest drugim obszarem. W trzecim znajdują się Egipt, Indie, Izrael, Serbia oraz Singapur" – powiedział Sarkisyan.

Jest to pierwsza grupa priorytetowych państw. Oznacza to, że nasze wysiłki i zasoby będą skierowane przede wszystkim do realizacji programów współpracy z tymi krajami

– dodał Sarkisyan.

Pierwsze wyniki prac nad umową o wolnym handlu z Iranem spodziewane są pod koniec marca.

Nasza grupa robocza jest teraz w Iranie;. Pracujemy w warunkach intensywnych negocjacji, w przyspieszonym tempie. Wydaje mi się, że pierwsze wyniki tych prac będę zaprezentowane już na przełomie tego miesiąca 

- powiedział Prezes Zarządu Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej.

EUG chce zakończyć proces negocjacyjny z Singapurem do końca tego roku.

Jeszcze w maju 2015 roku podczas wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie wydana została wspólna deklaracja o „sprzężeniu” koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku z Eurazjatycką Unią Gospodarczą oraz stworzeniu formalnego mechanizmu ich koordynacji w postaci wspólnej grupy roboczej.Euroazjatycka Unia Gospodarcza została powołana 29 maja 2014 r, przez trzy państwa założycielskie: Białoruś, Kazachstan I Rosję. Do unii dołączyły także Armenia (10 października 2014 roku) I Kirgistan (23 grudnia 2014 roku).

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tass.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polacy na Litwie wybrali

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Michał Mackiewicz został w sobotę ponownie wybrany na przewodniczącego Związku Polaków na Litwie (ZPL), największej polskiej organizacji w tym kraju. Mackiewicz, który przewodniczy Związkowi od 2002 r.

Podczas odbywającego się w Wilnie 15. zjazdu ZPL kandydaturę 64-letniego Mackiewicza, posła na Sejm, poparło 342 delegatów. Nikt nie głosował przeciwko, ośmiu wstrzymało się od głosu. Był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa.

15. zjazd ZPL w przyjętych dokumentach wyraził m.in. wdzięczność dla „władz Rzeczypospolitej Polskiej za wszelkie wsparcie rodaków – rdzennych mieszkańców Republiki Litewskiej”. Delegaci wyrazili też prośbę „o nieustanne skłanianie partnerów litewskich do respektowania przyjętych (przez Litwę – PAP) zobowiązań międzynarodowych w zakresie prawa mniejszości narodowych”.

Zjazd uznał, że podstawowym priorytetem działalności ZPL na następną trzyletnią kadencję będzie „ugruntowanie i pogłębianie tożsamości narodowej Polaków na Litwie”. Głównym celem jest utrzymanie oświaty polskiej na Litwie, pielęgnowanie języka i kultury polskiej. ZPL nadal będzie zabiegał o prawo publicznego używania języka polskiego w miejscowościach w większości zamieszkanych przez Polaków, domagał się zakończenia zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie i znowelizowania ordynacji wyborczej, na mocy której zostałby zniesiony obowiązkowy 5-procentowy próg wyborczy dla partii mniejszości narodowych.

Zjazd ZPL przyjął też rezolucję o strategicznym partnerstwie z polską partią polityczną Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, w której zaznacza się, że programy obu organizacji są „niemal w całości zbliżone”.

Związek Polaków na Litwie jest najliczniejszą organizacją polską na Litwie, liczącą około 10 tys. członków.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl