Wreszcie powstanie muzeum na terenie KL Plaszow

Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59838

Kontakt z autorem

KL Plaszow to ostatni na terenie Polski niemiecki obóz koncentracyjny, który nie jest objęty ochroną. Dopiero w 2002 r. został wpisany do rejestru zabytków. Tymczasem badania archeologiczne przeprowadzone na jego terenie wskazały istnienie trzech miejsc, w których pod koniec wojny prawdopodobnie palono ludzkie szczątki, zacierając  ślady po masowych egzekucjach. W najbliższych latach w Płaszowie ma powstać muzeum upamiętniające ofiary, dzięki czemu możliwa będzie nareszcie właściwa ochrona tego miejsca, kultywowanie pamięci o jego historii oraz oddanie czci osobom, które w nim zginęły.

Mamy relacje, że popiołami ludzkimi było wypełnionych 17 wozów. Prochy zostały rozsypane po terenie całego obozu i dlatego teren b. KL Plaszowa traktujemy jako jedno wielkie cmentarzysko, na którym wszędzie znajdują się szczątki ludzkie – powiedział PAP Tomasz Owoc, historyk, kierownik Muzeum Miejsca Pamięci

Na początku maja powinny ruszyć wykopaliska archeologiczne, które – o ile archeolodzy nie natrafią na  ludzkie szczątki – potrwają najpóźniej do jesieni. Wykopaliska nie obejmą terenu dwóch starych cmentarzy żydowskich. 

Będziemy się starali lepiej rozpoznać te widoczne relikty, np. ślady podmurówek, jak i odnaleźć bezcenne pamiątki bezcenne dla odtworzenia historii tego miejsca i losów więźniów


– stwierdził archeolog Kamil Karski.

Utworzenie Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow planowane jest od lat. Instytucja będzie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i zajmie ok. 40 ha. Muzeum obejmie teren dawnego obozu, na którym nie powstaną żadne nowe budowle, aby jak najmniej ingerować z zastaną przestrzeń. 

Obecnie wielu krakowian jest nieświadomych historii Płaszowa i traktuje teren byłego obozu jako miejsce rekreacji. 

Pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zwracają uwagę, że powinno się pisać i mówić „KL Plaszow”, a nie „KL Płaszów” (taka nazwa się upowszechniła). Nazwy Płaszów należy używać mając na myśli dzielnicę Krakowa, w której funkcjonował obóz.

Niemiecki nazistowski obóz Plaszow w Krakowie został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Na początku funkcjonował jako obóz pracy. W styczniu 1944 r. obóz został przekształcony w koncentracyjny. Szacuje się, że w przez cały okres funkcjonowania obozu więziono w nim ponad 30 tys. osób, a zamordowano – ok. 5 tys. 
Źródło: dzieje.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Internet oszalał na punkcie…

Internet oszalał na punkcie…

Finał Eurowizji dla Młodych Tancerzy: jak…

Finał Eurowizji dla Młodych Tancerzy: jak…

Śledztwo ws. tajemniczej śmierci…

Śledztwo ws. tajemniczej śmierci…

Kupujesz samochód? Wejdź na tę stronę!

Kupujesz samochód? Wejdź na tę stronę!

"Pokot" bez szansy na Oscara

"Pokot" bez szansy na Oscara

Dziś Dzień Niepodległości Kazachstanu. Ambasador tego kraju udzielił wywiadu TV Republika

/ TV Republika

Margułan Bajmuchan, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Kazachstanu w Polsce, rozmawiał z Adrianem Stankowskim z TV Republika. Było wiele o wspólnej historii i o przyszłości stosunków polsko-kazachskich, ale w którymś momencie pojawił się też wątek śp. Marii Kaczyńskiej.

16 grudnia 1991 r. Kazachstan ogłosił niepodległość i stał się państwem formalnie niezależnym od Związku Sowieckiego.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy o fascynującym kraju, który zamieszkuje ponad 120 narodowości, w tym wieku Polaków.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl