niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Wreszcie powstanie muzeum na terenie KL Plaszow

Dodano: 14.03.2017 [11:14]
Wreszcie powstanie muzeum na terenie KL Plaszow - niezalezna.pl
foto: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59838
KL Plaszow to ostatni na terenie Polski niemiecki obóz koncentracyjny, który nie jest objęty ochroną. Dopiero w 2002 r. został wpisany do rejestru zabytków. Tymczasem badania archeologiczne przeprowadzone na jego terenie wskazały istnienie trzech miejsc, w których pod koniec wojny prawdopodobnie palono ludzkie szczątki, zacierając  ślady po masowych egzekucjach. W najbliższych latach w Płaszowie ma powstać muzeum upamiętniające ofiary, dzięki czemu możliwa będzie nareszcie właściwa ochrona tego miejsca, kultywowanie pamięci o jego historii oraz oddanie czci osobom, które w nim zginęły.

Mamy relacje, że popiołami ludzkimi było wypełnionych 17 wozów. Prochy zostały rozsypane po terenie całego obozu i dlatego teren b. KL Plaszowa traktujemy jako jedno wielkie cmentarzysko, na którym wszędzie znajdują się szczątki ludzkie – powiedział PAP Tomasz Owoc, historyk, kierownik Muzeum Miejsca Pamięci

Na początku maja powinny ruszyć wykopaliska archeologiczne, które – o ile archeolodzy nie natrafią na  ludzkie szczątki – potrwają najpóźniej do jesieni. Wykopaliska nie obejmą terenu dwóch starych cmentarzy żydowskich. 

Będziemy się starali lepiej rozpoznać te widoczne relikty, np. ślady podmurówek, jak i odnaleźć bezcenne pamiątki bezcenne dla odtworzenia historii tego miejsca i losów więźniów


– stwierdził archeolog Kamil Karski.

Utworzenie Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow planowane jest od lat. Instytucja będzie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i zajmie ok. 40 ha. Muzeum obejmie teren dawnego obozu, na którym nie powstaną żadne nowe budowle, aby jak najmniej ingerować z zastaną przestrzeń. 

Obecnie wielu krakowian jest nieświadomych historii Płaszowa i traktuje teren byłego obozu jako miejsce rekreacji. 

Pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zwracają uwagę, że powinno się pisać i mówić „KL Plaszow”, a nie „KL Płaszów” (taka nazwa się upowszechniła). Nazwy Płaszów należy używać mając na myśli dzielnicę Krakowa, w której funkcjonował obóz.

Niemiecki nazistowski obóz Plaszow w Krakowie został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Na początku funkcjonował jako obóz pracy. W styczniu 1944 r. obóz został przekształcony w koncentracyjny. Szacuje się, że w przez cały okres funkcjonowania obozu więziono w nim ponad 30 tys. osób, a zamordowano – ok. 5 tys. 
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Żądamy utworzenia muzeum KL Warschau. Poprzednim władzom to zwisało, a może nawet domorośli historycy Tusk i Komorowski o tym nie wiedzieli? Czas oddać honor zamordowany Polakom. Jakoś lubimy czcić innych, a o swoich zapominamy?

Ciekawostką tego muzeum będzie ten co ratował Żydów,niejaki
Schindler.....Jakoś poszedł z szafę ten bohater w świetle
tego co napisała małżonką Oskara ,te jego zaangażowanie w
ratowanie Żydów wcale nie było takie bezinteresowne,nie tylko
dla niego ale i kolesi z SS panów życia i śmierci w Płaszowie
i Krakowie...Wśród Polaków nazywano to szmelcownictwem !!!!!
Jakoś GroSS Jaś milczy i inni wojujący z polskim
antysemityzmem ...oskarżający Polaków ukrywających Żydów że
robiły to z najniższych moralnych pobudek ...robili dla zysku,
A Schindler to robił mając na uwadze przyszłość w Hollywood???

"KL Plaszow to ostatni na terenie Polski niemiecki obóz koncentracyjny, który nie jest objęty ochroną."

To niestety nie jest prawda! A co z KL Warschau obozem zagłady dla Polaków w Warszawie.

KL Warschau był jednym z 23 głównych niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Obóz składał się z pięciu lagrów usytuowanych w trzech miejscach stolicy. Na obszarze 120 hektarów mieściło się 119 baraków, które mogły pomieścić w sumie 40 tysięcy więźniów. W czasie powojennego procesu dowódca SS i policji w Warszawie Otto Paul Geibl zeznał, że w KL-Warschau tracono około 400 więźniów na dobę, prawie wyłącznie Polaków, gdyż Żydów po likwidacji getta było niewielu. Szacuje się że w ciągu dwóch lat ludobójczego działania obozu (działał aż do wybuchu Powstania Warszawskiego), w KL-Warschau Niemcy wymordowali przynajmniej 200 tys. Polaków poprzez zagazowanie, rozstrzelanie czy powieszenie. Obliczenia te były i są podważane, choć oficjalne statystyki potwierdzają, że właśnie tylu warszawiaków zaginęło bez śladu w czasie okupacji.

W latach 1945-1954 w obiektach niemieckiego obozu KL Warschau zorganizowano obóz pracy NKWD, który był miejscem izolacji i eksterminacji żołnierzy AK i polskiej inteligencji, sprzeciwiających się sowietyzacji Polski. Z tej przyczyny badania nad KL Warschau zostały przerwane, bowiem ich kontynuowanie ujawniałoby niejako automatycznie wymienioną działalność powojennego obozu, a takowej ujawniać nie chciano. Przyjęto więc kierunek stopniowego wyciszania KL Warschau, aż do całkowitego zanegowania jego istnienia. Zaś ofiary tego obozu wliczono do strat Powstania Warszawskiego - około 100 tys., a drugie 100 tys. łączono z gettem.

KL-WARSCHAU
http://www.youtube.com/watch?v...

Dowody ludobójstwa w Kozentrationslager Warschau – najważniejsze dokumenty
http://kl-warschau.blogspot.co...

Niechciana pamiec o KL Warschau
http://www.naszdziennik.pl/pol...

KL Plaszow jest ostatnim na terenie Polski niemieckim obozem koncentracyjnym, który nie jest objęty ochroną. (...)

powiedział pap T.O., historyk, kierownik Muzeum Miejsca Pamięci, które do 2021 r. ma powstać na terenie byłego obozu [KL Plaszow].

http://wpolityce.pl/historia/3...

Jeśli taka jest świadomość historyczna wśród polskich historyków, którzy nawet nie znają głównych niemieckich obozów zagłady na terenie okupowanej Polski, nie dziwne że do tej pory nie znamy pełniej liczby pomordowanych Polaków w czasie IIWŚ (mówi się nawet o ponad 10mln gdyż po wojnie wg spisów ubyło przeszło 12mln mieszkańców Rzeczpospolitej), Nie dziwne też że inni teraz imputują nam odpowiedzialność za Holokaust jeśli Polokaust nie jest upamiętniony.

"KL Plaszow to OSTATNI na terenie Polski niemiecki obóz koncentracyjny, który nie jest objęty ochroną." A KLWarschau???????

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl