Importujemy i eksportujemy coraz więcej

facebook.com/bctgdynia

W styczniu 2017 r. eksport w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. wzrósł o 9,4 proc., a import o 10,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

GUS dodał, że styczniu tego roku eksport w cenach bieżących wyniósł ponad 65,9 mld zł, a import ponad 63,8 mld. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie ponad 2 mld 41 mln zł.

Na pierwszym miejscu naszych partnerów handlowych znajdują się Niemcy. Dodatnie saldo z naszym zachodnim sąsiadem wyniosło ponad 4 mld 123 mln zł. Eksportowaliśmy towary za ponad 18,5 mld złotych a importowaliśmy za prawie 14,5 mld.

W styczniu 2017 r. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Stanów Zjednoczonych, Rosji, Holandii, na Węgry, do Wielkiej Brytanii, Czech, Niemiec, Francji i Włoch. Zwiększył się import z Rosji, Belgii, Chin, Holandii, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji i ze Stanów Zjednoczonych. Spadek eksportu odnotowano w obrotach ze Szwecją, a importu – z Włochami.

GUS podaje informacje o naszych relacjach handlowych z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, do których zalicza Albanię, Białoruś, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Do tych państw eksportowaliśmy towary o wartości ponad 3,2 mld złotych a importowaliśmy za ponad 5,7 mld złotych. 

Na tym tle dobrze wypada Ukraina. Udział w eksporcie z tym państwem wzrósł w porównaniu ze styczniem 2016 r. o 0,5 p. proc., natomiast w imporcie był wyższy o 0,2 p. proc. i stanowił 1,1 proc. Dodatnie saldo wyniosło 407,9 mln zł.

W styczniu Ukraina zajmowała szesnaste miejsce na liście naszych partnerów handlowych w eksporcie oraz dwudzieste w imporcie. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ono dziewiętnaste i dwudzieste piąte.

Źródło: GUS

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tillerson dobitnie o Rosji. To ten kraj ponosi odpowiedzialność za użycie broni chemicznej w Syrii

/ wikipedia.org/Domena publiczna

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył, że ostatecznie to Rosja "ponosi odpowiedzialność" za ataki z użyciem broni chemicznej w Syrii. Zaznaczył, że reżim Baszara el-Asada prawdopodobnie wciąż dopuszcza się takich zbrodni.

Tylko wczoraj więcej niż 20 cywilów, głównie dzieci, ucierpiało najprawdopodobniej na skutek ataku z użyciem chloru" we Wschodniej Gucie - powiedział Tillerson.

Podkreślił, że rząd w Damaszku "prawdopodobnie kontynuuje używanie broni chemicznej przeciwko Syryjczykom".

Ktokolwiek przeprowadził ataki, ostatecznie to Rosja "ponosi odpowiedzialność" zarówno za "ofiary we Wschodniej Gucie", jak i "niezliczonych Syryjczyków, których zaatakowano bronią chemiczną od rozpoczęcia rosyjskiej interwencji (w Syrii) – dodał amerykański sekretarz stanu.

Tillerson zaznaczył, że Moskwa nie przestrzega porozumienia z USA z 2013 roku dotyczącego likwidacji broni chemicznej w Syrii oraz pomaga rządowi w Damaszku łamać Konwencję o zakazie broni chemicznej (CWC).

Amerykański szef dyplomacji wezwał również Rosję do "zaprzestania wetowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności winnych ataków chemicznych" w Syrii. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tillerson przyjeżdża do Polski. „Wybór Warszawy nie jest przypadkowy”

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl