Importujemy i eksportujemy coraz więcej

facebook.com/bctgdynia

W styczniu 2017 r. eksport w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. wzrósł o 9,4 proc., a import o 10,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

GUS dodał, że styczniu tego roku eksport w cenach bieżących wyniósł ponad 65,9 mld zł, a import ponad 63,8 mld. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie ponad 2 mld 41 mln zł.

Na pierwszym miejscu naszych partnerów handlowych znajdują się Niemcy. Dodatnie saldo z naszym zachodnim sąsiadem wyniosło ponad 4 mld 123 mln zł. Eksportowaliśmy towary za ponad 18,5 mld złotych a importowaliśmy za prawie 14,5 mld.

W styczniu 2017 r. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Stanów Zjednoczonych, Rosji, Holandii, na Węgry, do Wielkiej Brytanii, Czech, Niemiec, Francji i Włoch. Zwiększył się import z Rosji, Belgii, Chin, Holandii, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji i ze Stanów Zjednoczonych. Spadek eksportu odnotowano w obrotach ze Szwecją, a importu – z Włochami.

GUS podaje informacje o naszych relacjach handlowych z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, do których zalicza Albanię, Białoruś, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Do tych państw eksportowaliśmy towary o wartości ponad 3,2 mld złotych a importowaliśmy za ponad 5,7 mld złotych. 

Na tym tle dobrze wypada Ukraina. Udział w eksporcie z tym państwem wzrósł w porównaniu ze styczniem 2016 r. o 0,5 p. proc., natomiast w imporcie był wyższy o 0,2 p. proc. i stanowił 1,1 proc. Dodatnie saldo wyniosło 407,9 mln zł.

W styczniu Ukraina zajmowała szesnaste miejsce na liście naszych partnerów handlowych w eksporcie oraz dwudzieste w imporcie. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ono dziewiętnaste i dwudzieste piąte.

Źródło: GUS

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szok w Niemczech. Cenioną w branży nagrodę dostali "muzycy" kpiący z więźniów Auschwitz

/ didgeman

Śpiewali o mięśniach "bardziej zdefiniowanych niż u więźniów Auschwitz", a ich płyta została wyróżniona prestiżową nagrodą muzyczną Echo. W Niemczech - po wygranej raperów Kollegah i Farid Bang - nie milknie fala krytyki. Dlatego też przemysł muzyczny postanowił wycofać się całkowicie z jej przyznawania. Od dziś Echo nie istnieje, zaś wcześniejsi laureaci - w ramach walki z antysemityzmem - zwracają statuetki.

Tom Enders, dyrektor generalny Airbusa, stwierdził niedawno, że zwycięstwo raperów Kollegah i Farid Bang za album "Jung, Brutal, Gutaussehend 3"- płyty, zawierającej antysemickie treści - szkodzi "międzynarodowej reputacji Niemiec". Zastanawiał się zarazem, czy "antysemityzm znów stał się możliwy do zaakceptowania w Niemczech".

Tematem kontrowersji był utwór "0815", w którym raperzy określają swoje mięśnie jako "bardziej zdefiniowane niż u więźniów Auschwitz". Protesty pojawiły się już na kilka tygodni przed rozpoczęciem ceremonii wręczenia nagród.

Niemiecki przemysł muzyczny postanowił zatem zlikwidować tę prestiżową i przyznawaną co rok nagrodę.

Decyzję ogłosił dzisiaj zarząd Zrzeszenia Przemysłu Muzycznego, zapowiadając opracowanie nowej koncepcji nagród w dziedzinie muzyki i przepraszając za to, co zaszło.

Podkreślono, że taka nagroda w żadnym wypadku nie może być postrzegana jako platforma dla antysemityzmu, pogardy dla kobiet, homofobii czy bagatelizowania przemocy.

Jeszcze przed uroczystością wręczania nagrody pewna ocalała z Holokaustu skrytykowała fragment jednej z piosenek w albumie raperów jako antysemicki. Wielu muzyków, którzy w przeszłości otrzymali Echo, zwróciło teraz tę nagrodę, m.in. dyrygent Daniel Barenboim, czy Marius Müller-Westernhagen, który zwrócił wszystkie swoje siedem nagród Echo otrzymanych przez lata. 

Nagroda Echo była przyznawana od 1992 roku.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl