niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Importujemy i eksportujemy coraz więcej

Dodano: 14.03.2017 [00:07]
Importujemy i eksportujemy coraz więcej - niezalezna.pl
foto: facebook.com/bctgdynia
W styczniu 2017 r. eksport w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. wzrósł o 9,4 proc., a import o 10,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

GUS dodał, że styczniu tego roku eksport w cenach bieżących wyniósł ponad 65,9 mld zł, a import ponad 63,8 mld. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie ponad 2 mld 41 mln zł.

Na pierwszym miejscu naszych partnerów handlowych znajdują się Niemcy. Dodatnie saldo z naszym zachodnim sąsiadem wyniosło ponad 4 mld 123 mln zł. Eksportowaliśmy towary za ponad 18,5 mld złotych a importowaliśmy za prawie 14,5 mld.

W styczniu 2017 r. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Stanów Zjednoczonych, Rosji, Holandii, na Węgry, do Wielkiej Brytanii, Czech, Niemiec, Francji i Włoch. Zwiększył się import z Rosji, Belgii, Chin, Holandii, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji i ze Stanów Zjednoczonych. Spadek eksportu odnotowano w obrotach ze Szwecją, a importu – z Włochami.

GUS podaje informacje o naszych relacjach handlowych z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, do których zalicza Albanię, Białoruś, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Do tych państw eksportowaliśmy towary o wartości ponad 3,2 mld złotych a importowaliśmy za ponad 5,7 mld złotych. 

Na tym tle dobrze wypada Ukraina. Udział w eksporcie z tym państwem wzrósł w porównaniu ze styczniem 2016 r. o 0,5 p. proc., natomiast w imporcie był wyższy o 0,2 p. proc. i stanowił 1,1 proc. Dodatnie saldo wyniosło 407,9 mln zł.

W styczniu Ukraina zajmowała szesnaste miejsce na liście naszych partnerów handlowych w eksporcie oraz dwudzieste w imporcie. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ono dziewiętnaste i dwudzieste piąte.

Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

- export wiekszy od importu
- handel ex..im z sasiadami, lokalnie, ekologiczne, bezpieczenstwo pol.
- dywersyfikacja ex..im, suwerennosc
- miejsca pracy, nie import.produktow ktore sa prod. w polsce
- innowacyjnosc- wspieranie tez przez ex..im analiz.wspolzaleznosci

Nie rozumiem, dlaczego Niemcy - nasz największy wróg i wielokrotny najeźdzca, jest na pierwszym miejscu w tym zestawieniu? Interesy z wrogiem robimy? To jest proszenie się o kłopoty - natychmiast zerwać te kontrakty zdradzieckie!!!

Na pewno Tusk dostaje jakieś procenty z tych kontraktów od Merkel - nie może tak być, skończyć z tym!!!

Zgadnij jakim autem jezdzi Pan Prezydent?

import z Rosji - może to ktoś rozwinąć?

ropa, gaz, węgiel

wszystko OK, ale ... http://vod.gazetapolska.pl/152...
Premier Morawiecki powinien się też z tym zaznajomić, choć znające jego wiedze, pewnie zna to nie gorzej niz ci od tej prelekcji

Wniosek prosty - polska gospodarka rozwija się, mam nadzieję, że w tym roku eksport przewyższy import - to tyle.

w 2016 roku eksport też był wyższy od importu

Jacob42 - tak koniecznie chcesz robić na złość totalnej opozycji, która twierdzi, że rząd PiS niszczy gospodarkę w co
nadal wierzą ogłupione lemingi.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl