Szabla – kochanka szlachcica

PAWEŁ CZERNICKI/PRACOWNIA FOTOGRAFICZNA MNK; Karabela darowana księciu Adamowi Sapieże w roku 1868. Ozdobiona herbami kresowych

Broń była nieodłączną częścią stroju szlacheckiego w czasach I Rzeczypospolitej. Szabla –  przedstawiana często jako kochanka – była też z roku na rok coraz bardziej ozdobna aż niemal zatracała swe przeznaczenie. Stąd powstała tradycja noszenia specjalnej szabli do ubioru codziennego. Za takim wystrojonym szlachcicem podążał więc zwykle wyrostek z drugą szablą, by ją podać kiedy zachodziła potrzeba użycia jej na serio.

Taka szabla czysto „kostiumowa” zwana była w Polsce karabelą, a jej nazwa pochodziła ponoć od niejakiego imć Karabela, który w 1496 roku wprowadził na dwór królewski bardzo lekką i strojną szablę naśladującą prawdziwy oręż – „tylko ozdobna rama”, wspominał w korespondencji Erazm Ciołek. Nad karabelami pracowali najwięcej złotnicy i jubilerzy, a nie płatnerze. Montowane w szczerym złocie, ozdobione emalią, rubinami i diamentami, które to kamienie nierzadko były wielkości migdałów. 

Upiększanie szabli przeniosło się i na inne części broni czy rycerskich przyborów, które powoli stały się niezwykle fantazyjne i pełne teatralnej pompy. Król Stefan Batory, kiedy przybył do Polski, gorszył się widokiem szlachty w szyszakach i pancerzach, na których więcej było złota i srebra, niż żelaza. „Dla maskarady, a nie dla prawdziwej sprawy militarnej te ornamenty mają” – miał powiedzieć do Jana Hlebowicza.
Był to objaw wrodzonego ówczesnym Polakom zamiłowania do zewnętrznych oznak świetności, na który nie bez wpływu pozostawały kontakty ze wschodem i styczność z fantastycznie bogatą bronią turecką. Jak to zwykle bywa przykład szedł z góry, od królewskich i magnackich dworów. Dwaj byli królowie szczególnie zamiłowani w artystycznie ozdobionej broni – Zygmunt August i Jan III Sobieski. Pierwszy posiadał trzydzieści szczerozłotych, drogimi kamieniami wysadzanych rzędów i dwadzieścia pięknych, wyjątkowo bogato, dłonią włoskich mistrzów dekorowanych, całych zbroi.

Nakolannik Zygmunta Augusta


W 1560 r. zobaczył je poseł wenecki i nie był w stanie znaleźć słów podziwu. Król Jan III natomiast lubował się w malowniczej broni typu wschodniego. W muzeach zachowały się oczywiście jedynie mizerne resztki dawnych zbiorów. O bogactwie zbroi i wszelkiego rodzaju broni przeczytać możemy jedynie w inwentarzach magnackich i szlacheckich. Wymieniają one przyłbice i szyszaki ze srebra, pozłacane i wysadzane drogimi kamieniami; pełne srebrne zbroje; książęta Ostrogscy mieli „zbroje z kamieniami i różami złotemi, karwasze złotem oprawne z rubinami i szmaragdami”. Za trumną hetmana Koniecpolskiego niesiono jego szyszak złocisty, dookoła diamentami wysadzany. 

 
Źródło: Władysław Łoziński „Życie polskie w dawnych wiekach”

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tego Komisja Europejska raczej się nie spodziewała. Prztyczka w nos dał jej... szef MSW Niemiec

/ FLICKR.COM/Michael Panse/CC BY 2.0

Nowy szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec skrytykował w wywiadzie Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest - w jego ocenie - bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Seehofer, który jest politykiem współrządzącej w Niemczech partii chadeckiej CSU, w rozmowie z "Welt am Sonntag" ("WamS"; niedzielne wydanie dziennika "Die Welt") powiedział, że kontrole na granicach niemieckich powinny zostać utrzymane, dopóki Unia Europejska nie będzie w stanie skutecznie chronić swych granic zewnętrznych.

Skrytykował też Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest w jego ocenie bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Zaapelował też do UE, by - jak to określił - przestała podejmować decyzje "ponad głowami" państw członkowskich.

Komisja Europejska często zachowuje się w sposób protekcjonalny. Musimy włożyć więcej wysiłku w dialog na temat rozdziału uchodźców. Jeśli będziemy cierpliwie negocjować, większość krajów poprze (to rozwiązanie) – przekonywał.

Dodał, że pozostałe kraje mogą pomóc w inny sposób, np. wysyłając więcej personelu do ochrony granic UE lub bardziej angażując się na rzecz wspólnego ich patrolowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecka gazeta ostrzega Merkel przed „podążaniem na ślepo” za Macronem. „Klucz do przyszłości Europy jest w Warszawie”

W poniedziałek do Warszawy przybywa kanclerz Angela Merkel. Tematem rozmów ma być m.in. sytuacja na Ukrainie, polityka wobec Rosji, szczyt NATO, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także relacje Europa-USA. Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl