niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Zabytki ocalone po trzęsieniu ziemi we Włoszech

Dodano: 10.03.2017 [20:41]
Zabytki ocalone po trzęsieniu ziemi we Włoszech - niezalezna.pl
foto: en.nursia.org
13 tys. dzieł sztuki i zabytkowych przedmiotów uratowano w środkowych Włoszech w miejscowościach, które ucierpiały w wyniku trzęsień ziemi od sierpnia ubiegłego roku. Operacja niesienia pomocy dziedzictwu kultury sztuki miała ogromny zasięg – przekazała włoska Obrona Cywilna. W 329 miejscach, spod ruin zburzonych lub częściowo zniszczonych kościołów, pałaców i muzeów wydobyto i ocalono obrazy, przedmioty i malowidła sakralne, dzwony, a także 5 tysięcy cennych ksiąg i 2600 metrów bieżących materiałów z historycznych archiwów.

Takie operacje przeprowadzono po trzęsieniu ziemi w sierpniu, a następnie po dwóch seriach wstrząsów w październiku i w styczniu. Działano we współpracy ze strażą pożarną, specjalną komórką karabinierów do spraw ochrony dziedzictwa i z włoskim Ministerstwem Kultury oraz z wolontariuszami, specjalizującymi się w ratowaniu dzieł sztuki. Zespoły złożone z przedstawicieli służb i ekspertów dokonały 4500 inspekcji, by oszacować szkody w historycznych budowlach znajdujących się w pełnych zabytków i dotkniętych zniszczeniami miejscowości w regionach Lacjum, Umbria, Marche i Abruzja. Wiele z tych kontroli trzeba było powtarzać po kolejnych trzęsieniach ziemi w centrum kraju.

Poważne straty odnotowano w budynkach sakralnych. 53 proc. z nich nie nadaje się do użytku.

Częściowo zniszczona została bazylika świętego Benedykta w Nursji, zbudowana w miejscu urodzin patrona Europy. 

Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl