Pierwsza rozmowa telefoniczna

wikipedia.pl, Aleksander Bell nawiązuje pierwszą rozmowę między dwoma miastami Ameryki.

Kontakt z autorem

10 marca 1876 roku po wielu tygodniach prób i błędów z urządzeniem przenoszącym głos, w piwnicy domu Aleksandra Bella odezwał się dzwonek telefon. Jego asystent odebrał połączenie i po raz pierwszy, zamiast trzasków i zgrzytów, usłyszał czysty głos swego pracodawcy. „Panie Watson, proszę przyjść, potrzebuję Pana”… „Słyszę Cię! Słyszę słowa” – krzyczał na cały dom Watson.

Wynalazca chciał tak naprawdę stworzyć aparat słuchowy, aby pomóc niedosłyszącym. Opatentował głośnik i mikrofon, jednak cała aparatura była zbyt ciężka, żeby nosić ją przy sobie. Potem zajął się ulepszaniem telegrafu, aby gładko dojść do urządzenia telefonicznego. Choć kilka osób pracowało równolegle nad tym samym pomysłem, to Bell zjawił się pierwszy w urzędzie patentowym. O dwie godziny spóźnił się Elisha Grey, a Włoch Antonio Meucci nie miał pieniędzy na patent. Ten ostatni wymyślił swój aparat 16 lat wcześniej, zainstalował w domu na Staten Island i opublikował jego opis w nowojorskiej prasie włoskojęzycznej. Prototyp telefonu skonstruował także Philipp Reism ale choć jego urządzenie przewodziło dźwięki harmoniczne i pozwalało na transmisję muzyki, to głos ludzki ulegał ogromnemu zniekształceniu.

Aleksander Bell wraz ze swoim teściem założyli firmę Bell Telephone Company, która potem zmieniła nazwę na AT&T, stając się największą firmą telekomunikacyjną na świecie. Pierwszy aparat telefoniczny zainstalowano 20 czerwca 1877 r. 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Internet oszalał na punkcie…

Internet oszalał na punkcie…

Finał Eurowizji dla Młodych Tancerzy: jak…

Finał Eurowizji dla Młodych Tancerzy: jak…

Śledztwo ws. tajemniczej śmierci…

Śledztwo ws. tajemniczej śmierci…

Kupujesz samochód? Wejdź na tę stronę!

Kupujesz samochód? Wejdź na tę stronę!

"Pokot" bez szansy na Oscara

"Pokot" bez szansy na Oscara

Dziś Dzień Niepodległości Kazachstanu. Ambasador tego kraju udzielił wywiadu TV Republika

/ TV Republika

Margułan Bajmuchan, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Kazachstanu w Polsce, rozmawiał z Adrianem Stankowskim z TV Republika. Było wiele o wspólnej historii i o przyszłości stosunków polsko-kazachskich, ale w którymś momencie pojawił się też wątek śp. Marii Kaczyńskiej.

16 grudnia 1991 r. Kazachstan ogłosił niepodległość i stał się państwem formalnie niezależnym od Związku Sowieckiego.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy o fascynującym kraju, który zamieszkuje ponad 120 narodowości, w tym wieku Polaków.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl