MEN odpowiada nauczycielom

men.gov.pl

  

Około 100 osób, w tym nauczyciele, przedstawiciele ZNP i politycy opozycji, pikietowało przed siedzibą MEN. Protestujący domagali się „natychmiastowego zatrzymania” reformy edukacji i zapowiedzieli strajki - 10 marca rodzicielski i 31 marca nauczycielski.  Resort edukacji w rozesłanym do szkół liście odpowiedział nauczycielom.
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że nie jest stroną sporu.
 
Jak wynika z rozesłanego do mediów komunikatu MEN z inicjatywy minister edukacji pod koniec listopada 2016 r. powołany został zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, w skład którego wchodzą wszystkie reprezentatywne nauczycielskie związki zawodowe, w tym ZNP, organizacje jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele ministerstw prowadzących szkoły i placówki oświatowe.

- Zespół pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi awansu zawodowego, czasu pracy nauczycieli i ich wynagrodzeń. W kwietniu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pokażemy harmonogram podwyżek dla nauczycieli. Dodatkowo w tym roku, po raz pierwszy od 2012 zagwarantowaliśmy waloryzację pensji nauczycieli i zapewniliśmy jej finansowanie w kwocie 418 mln zł.
 Wprowadzamy zmiany, które mają na celu przeciwdziałanie niżowi demograficznemu, w wyniku którego w ostatnich latach pracę straciło ponad 45 tys. nauczycieli. Reforma edukacji pozwoli na zatrzymanie tej tendencji. W systemie pojawi się dodatkowych 5 tys. Etatów. - czytamy w komunikacie.

Jak się dowiadujemy, do wszystkich szkół został dziś także wysłany list minister Anny Zalewskiej, w którym wskazano bieżące działania ministerstwa na rzecz nauczycieli, w tym także najbliższe plany resortu.

- W odpowiedzi na postulaty środowiska oświatowego chcemy skupić się na przygotowaniu rozwiązań na rzecz wzmocnienia warunków funkcjonowania oświaty, w tym finansowania oświaty, doskonalenia zawodowego nauczycieli czy szkoleniach związanych z nową podstawą programową. Jednocześnie dziękujemy wszystkim nauczycielom, dyrektorom szkół, którzy aktywnie włączyli się w proces wdrażania reformy edukacji, brali udział w spotkaniach dotyczących wprowadzanych zmian i przekazywali nam swoje opinie i sugestie. Obecnie jesteśmy na etapie wdrażania reformy edukacji, blisko współpracując ze środowiskiem oświatowym dla dobra polskiej szkoły – informuje MEN.

 
Pełna treść litu minister edukacji narodowej dostępna TUTAJ.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef KPRM ws. KNF. „Musimy poznać fakty. Opieramy się teraz na doniesieniach wyłącznie medialnych"

KNF / Piotr Galant/Gazeta Polska

  

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział dziś, że muszą zostać wyjaśnione wszystkie aspekty w sprawie Komisji Nadzoru Finansowego. - Jest tu szereg wątków i elementów, które trzeba sprawdzić – wskazywał. Jednocześnie podał, że na miejsce byłego przewodniczącego KNF jako pełniący obowiązki powołany zostanie jeden z jego dotychczasowych zastępców.

Na miejsce byłego przewodniczącego KNF jako pełniący obowiązki powołany zostanie jeden z jego dotychczasowych zastępców - powiedział w środę w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk. Następnie - dodał - zostanie wyłoniony nowy szef KNF.
Obecnie zastępcami przewodniczącego KNF są: Marcin Pachucki i Andrzej Diakonow.

Wczoraj po południu dotychczasowy szef KNF Marek Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji; premier ją przyjął. [polecam:http://niezalezna.pl/245462-premier-morawiecki-dlugo-sie-nie-zastanawial-dymisja-szefa-kfn-blyskawicznie-przyjeta]

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

[polecam:http://niezalezna.pl/245500-stanowcze-decyzje-premiera-po-spotkaniu-z-szefami-sluzb-i-ministrem-ziobro]
Szef rządu zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w tej sprawie. We wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb - ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą. Jak poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, rozmowy dotyczyły aktualnych działań służb ws. nagrań z udziałem b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego; premier zobowiązał instytucje do współpracy w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy.

Dworczyk poinformował dziś, że podczas wtorkowej odprawy, premierowi został przedstawiony materiał, który był zbierany - na jego polecenie - przez cały dzień.

Jak podkreślił szef KPRM, ws. zaistniałej sytuacji, "muszą zostać wyjaśnione wszystkie aspekty".

Zaczynając właściwie od tego, co się stało, jaki ta rozmowa miała przebieg - dlatego, że część informacji mamy ze stenogramu, część z opisu, dlaczego w tym, a nie w innym momencie ta rozmowa pojawia się w przestrzeni publicznej. Jest tu szereg wątków i elementów, które trzeba sprawdzić

- wskazywał Dworczyk.

Ocenił jednocześnie, że "sam fakt takiego spotkania, rozmowy przeprowadzonej w taki sposób jest absolutnie niedopuszczalny". - Musimy poznać fakty. Na razie opieramy się na doniesieniach wyłącznie medialnych - dodał.

Dworczyk powiedział, że - po dymisji Chrzanowskiego - na jego miejsce, jako pełniący obowiązki, powołany zostanie jeden z dotychczasowych zastępców. Następnie zostanie wyłoniony nowy szef KNF.

Szef KPRM pytany o postulat opozycji, która chce powołania w tej sprawie komisji śledczej, stwierdził, że komisja pracuje wtedy, kiedy nie działają instytucje państwa. Zaznaczył, że w tej sprawie jest "błyskawiczne" działanie Morawieckiego.

Dworczyk zaznaczył również, że w tej chwili działania w tej sprawie prowadzi prokuratura. Jak dodał, nie ma już takiej potrzeby, żeby premier spotkał się z Chrzanowskim.

Ziobro poinformował we wtorek, że w godzinach porannych wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

Chrzanowski poinformował, że złożył dymisję "z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa". Oświadczył też, że podjął kroki prawne "w związku z fałszywymi oskarżeniami" naruszającymi jego dobre imię i godzącymi w zaufanie publiczne dla kierowanego przez niego urzędu.

[polecam:http://niezalezna.pl/245474-jego-nazwisko-pada-w-rozmowie-czarnecki-chrzanowski-sokal-wezwany-do-prezydenta]

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w oświadczeniu stwierdził, iż odczytuje opisane w artykule "GW" działania Czarneckiego "jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl