niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Konsultacje dot. projektu abonamentu RTV

Dodano: 07.03.2017 [11:47]
Konsultacje dot. projektu abonamentu RTV - niezalezna.pl
foto: Wikimedia Commons/Halibutt
Abolicja dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV – przewiduje nowela ustawy o opłatach abonamentowych, którą resort kultury przesłał do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Projekt ten przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu wskazał w rozmowie z PAP, że poprawienie poboru opłat abonamentowych nastąpi dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.

Resort podkreśla, że rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i stanowi pierwszy krok w procesie poprawy systemu finansowania nadawców publicznych w Polsce.
 

Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika


- podkreślił Lewandowski.
 
Dodał, że Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach, tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika.
 

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki


– powiedział wiceminister kultury.

Jak podkreślił, istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie przez dostawców telewizji płatnej.

Regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych.
 

Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Abolicją zostanie objętych ponad 2 mln gospodarstw domowych


– zaznaczył wiceminister kultury.

Resort podkreślił, że przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy że Poczta będzie mogła egzekwować opłaty za ten okres. Zgodnie z ustawą Poczta Polska będzie mogła egzekwować opłaty abonamentowe wobec takich osób jedynie od dnia wejścia ustawy w życie. Jeżeli dokonają one rejestracji w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie, nie poniosą żadnych konsekwencji dotychczasowego nieuiszczania opłat.

 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Złodzieje, masoni, esbecy jedni!!!!!
tu was mamy chamy!!!! Oczywiście ze zapłacimy, hahahahah mamy 500 +, a ja to nawet 2500 +, ciemnoto jedno!!!!
Trza mieć w głowie rozum i sie ustawić w życiu
Maryśka kruca fiks!!! Gdzie schowałas flaszkę?!!!!

Abonament RiTV to podatek.

TV albo utrymuje sie z REKLAM, albo powinno byc kodowane i bez reklam.
Jakosc pozyskanych funduszy z reklam swiadczy o jakosci programow.
Jezeli stacja TV produkuje kiepskie programy, nie jest w stanie ich sprzedac, i taka stacja znikaz rynku.!

Nikt nie ma prawa do zmuszania kogo kolwiek do ogladana TV przeciwko jego woli.
Posiadanie odbiornika TV, nie jest warunkiem koniecznym do ogladania TV, ludzie ogladaja DvDs, czy youtube.

Wymaganie rejestracji TV, jest naruszaniem prywatnosci.

Programy TV powinny byc zakodowane, kto chce je ogladac moze wykupic prawo do ich ogladania. Zmuszanie ludzi do placenia podatku RiTV za programy ktorych nie chca ogladac to skrajny bandytyzm.

Po za tym produkcje TV za pieniadze z funduszy publicznych takich jak abonament, traca prawo do praw autorskich.
Prawa autorskie naleza wowczas tylko do publicznosci.

Dodatkowo należy nam się odszkodowanie od nadawców
TV i radiowych za przebywanie w smogu elektromagnetycznym, wytwarzanym przez ich nadajniki.

W ogóle skasować tę całą telewizję, bo to już przeżytek. A jak ktoś chciałby coś koniecznie obejrzeć, to niech zapłaci za konkretny program, a nie za propagandę przeplataną reklamami.

TVP powinno zakodować sygnał. Za dobry program ludzie chętnie zapłacą.

Byłby to pierwszy dzień klęski TVP.

Wątpisz w wartość programu TVP? Uważasz że nie jest warty złamanego grosza?

Niemcy płacą abonament na TV-Publiczną, Brytyjczycy też płacą abonament na TVP, dlaczego nie można rozwiązać to w taki sposób jak tam?? Bo u nas zaraz muszą być jakieś ulgi,
Tylko dwie ulgi dla niewidomych TV jeśli mieszkają sami i w domu nie ma telewizora. Dla głuchych radio, jeśli mieszkają sami i nie posiadają radioodbiornika. Wtedy abonament nie będzie wyższy niż paczka papierosów.

Anglicy placa ? Hahaha , te zmanipulowane masy to moze tak , bo napewno nie ludzie swiadomi prawa . Ani w Angli ani w Polsce prawo nie nakazuje placic abonamentu , podpisany kontrakt to nakazuje . Roznica jest jednak w tym ze w Angli jesli znasz prawo i umiesz je wylozyc sad stanie w jego obronie . BBC I TVP to prywatne spolki akcyjne pod nazwa publiczna telewizja , tylko poprzez wejscie w kontrakt ( w Polsce tzw rejestracja TV a w Angli TV license ) te spolki moga prawnie wymagac zaplaty .
Z Bogiem

Uważam, że każdy kanał, każda stacja TV powinna być wyceniona miesięcznie czy kwartalnie czy rocznie w/g zasad konkurencji rynkowej i odbiorca, klient powinien sobie dowolnie włączać kanał za który zapłaci stawkę miesięczną, kwartalną czy roczną!
Żadnego abonamentu!!!
PiS, nie traćcie czasu i energii na gmeranie przy abonamencie TV bo będzie to dla obecnej władzy nokdaun!
Jeśli zaś planowane regulacje poszłyby w kierunku oddzielnej ceny za każdy kanał z osobna i dowolny dobór kanałów przez odbiorcę telewizyjnego to byłby to absolutny strzał w dziesiątkę przy równoczesnym osiągnięciu celu!

co na to powie totalna opozycja.jak znam życie to będą
w tym temacie mącić.

Czy tym, którzy płacili zostanie zwrócony abonament? Może przynajmniej jakiś rabat przez 2 lata.

Do ludzi, którzy chcą z Mediów Narodowych stworzyć ideał. Czy wy nie rozumiecie, ze wszystko, to o czym piszecie, zniknie kiedy Pis przegra wybory. Przecież wtedy prezesem TV zostanie Kwiatkowski, albo Dworak, w KRRiTV będzie się panoszyć Slesińska-Katarasinska, sejm uchwali inną ustawę o TVP itd. Czy wy zdajecie sobie sprawę z tego, ze tracicie energię na rzeczy trzeciorzędne i chwilowe?

NIE ZAPLACE !
Wyjde na ulice w protescie z kazdym
wiec niech sie ten rzad ( ktory jeszcze popieram w 100% )
dobrze zastanowi !
Mam w d... widzimisie tego czy innego chu..a od mediow !
Macie sie finansowac sami tj. macie podzielony rynek
reklam i odpierdo..cie sie od obywaeli !
Za malo ?
To sobie zakodujcie i sprzedawajcie wasze cenne programy
tym ktorzy za to beda chcieli zaplacic !

Zapłacisz, plus koszty egzekucji komorniczej i nikogo nie szantażuj, bo mam gdzieś na kogo głosujesz i z kim się błaźnisz protestując.

A jak nie zapłaci to zedrą z ciebie bo bilans musi się zgadzać. I nie strasz bo... Bo mamy gdzieś twoje urojenia.

Wszystko poto żeby Pan prezes TVP miał najwyższą pensję w historii telewizji publicznej !

Jestem za prądem w procentach, ile zużyje, tyle więcej zapłaci abonamentu. Np. 20% od opłaty prądu, czyli od 70 zł 14 zł, a od 140 zł 28 zł, i nie ważne byłoby ile ktoś ma liczników, bo na kolejnych mniej prądu zużywa, i ten, dla którego 20 zł to mało, zapłaci 30 zł, jeśli i prądu więcej zużyje, a ten, dla którego 20 zł to dużo, zapłaci 10 lub 15 zł, jeśli jest oszczędny.
O tyle to lepsze, że nikt przestępcą nie jest, jak przy przymusowym abonamencie w państwie opresyjnym, nikt się nie uchyla i nikt nie protestuje, bo to podatek na kulturę narodu, wśród którego mieszka.
A media muszą być naprawdę narodowe, bez reklam w trakcie programów, mogą być pomiędzy, i należy zdefiniować, co jest polskie, bo nie wszystko, co jest kulturą wysoką jest polskie, ani nie wszystko, co jest kulturą niską ma być złe, jeśli jest polskie, dobra rozrywka na przykład.
10 zł razy 13572000 gospodarstw razy 12 m-cy = 1.628,640,000 zł.
15 zł razy gosp razy 12 = 2.442,960,000 zł.
20 zł razy gosp razy 12 = 3.257,280,000 zł.
Podobno telewizji potrzeba 1.5 mld zł. Wystarczy 10 zł od mieszkania, a nawet wyjdzie koło 2- 2.5 mld zł. Chyba, że połowa Polaków ma być zwolniona.

Trzeba sobie odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań, zanim przejdzie się do dyskusji na temat kształtu telewizji i opłat za nią.
Czy ma istnieć państwowa telewizja, czy prywatna.
Czy ma być finansowana z budżetu , czy ma być płatna bezpośrednio, czy za pomocą abonamentu. Czy też jako podatek.
Po odpowiedzi na te pytania można przejść do dalszej dyskusji.

1.Osobiście jestem za podziałem wszystkich telewizji na telewizje partyjne, likwidacją państwowej, która i tak co wybory zmienia barwy (przynajmniej mielibyśmy jasność, kto jest kim), oraz za ich darmowym udostępnieniem. I PIS, i PO, i Prawica i Lewica miałyby swoją tubę. Także mniejsze partie, które miałyby udział procentowy w zależności od wpływu, na czym czuwałaby komisja. Na wybory można to i w dzień powszedni.
2. Dopuszczam opodatkowanie prócz prądu także gaz, mieszkanie i inne, ale w odpowiednio mniejszym zakresie, kilku procent. W ten sposób będzie to sprawiedliwe, niskie (kilkanaście złotych), i nikt się nie uchyli.

To że ktoś inny może dojść do władzy nie znaczy, że należy zaprzestać wszelkich działań.

Nie mogę spadać, gdyż nie wiszę, a co ma wisieć nie utonie.

Trudno mówić o brakach, gdy się przedstawia luźny pomysł, bo na obszerny wpis brak miejsca. Ale dziękuję za kulturę.

Spadaj idioto !
Chesz to zaluz homonto ale na swoj kark !

ale to ty masz kark stworzony pod homonto:)

Twoje rozumowanie ma spore braki. Bogacz, który ogrzewa swój dom gazem, lub ma panele słoneczne, zużywa tyle prądu ile przeciętniak, który grzeje swoją sypiącą się chatę prądem. Bojler na ciepłą wodę na wsi wśród biedoty, ogrzewany prądem. Mówi ci to coś? Rozumiem, ze masz szlachetne intencje, ale zredefiniuj swoje wyobrażenia na temat abonamentu.

Co ma zużycie prądu do ogrzewania wody na potrzeby domowe z abonamentem RTV, żadnego logicznego związku w tm nie widzę.
Rozwój elektroniki jest na takom poziome ,że zakodowanie kanałów i wydanie do tego kart kodowych nie nastręcza żadnych trudności. Tak działa TV Republika , TV mobilna, TV satelitarna a Ty człowieku z nów z jakimś prądem. W rachunkach za prąd już teraz trudno się połapać, trzeba poświęcić trochę czasu na ich analizę,aby sprawdzić czy człowieka nie robią w trąbę.

Telewizor jest na prąd jak samochód na benzynę. Ponieważ nie wiem jak państwo rozumie tę opłatę, czy za telewizję czy za telewizor, tak to opisałem, jako propozycję, chyba najprostszą z możliwych do zebrania.
Gdyby to była opłata za telewizję, należałoby sygnał blokować tym, którzy nie płacą, a jeśli za telewizor, czyli podatek, może być doliczany do rachunków.
Przy blokowaniu sygnału nie będzie już ta telewizja państwową, ale prywatną, i trzeba będzie ją jakoś podzielić na opcje polityczne w zależności od obecnego udziału w rynku.
Tv Republika jest prywatna a nie państwowa.
Człowieka zawsze robili w trąbę. Nigdy się nie połapiesz, nawet jak poświęcisz trochę czasu.
Ci, którzy używają głównie emocji, mniej używają logiki.
Moje poglądy są i na prawicy i na lewicy. Stosuję umiarkowanie trzy razy dziennie po jedzeniu.

Za telewizor podatek płacimy przy zakupie, a w przypadku RTV zmuszają nas do płacenia za emisję programu. Ale przecież nie ma przymusu oglądania tych programów, czyli powinni płacić tylko ci co je chcą oglądać. Ten problem z powodzeniem. dawno już rozwiązały różnego rodzaju firmy sprzedające ten towar. Polskie Radio Spółka i TVP S.A. nie jest, ani państwowa, ani też społeczna, bo jaki ma wpływ płacący abonament na treści za jakie każe mu się płacić. TO JEST Q...a zwykły HARACZ i nie ma o czym dyskutować.

A widzial Pan kiedys logicznego socjaliste ?

TV:nie można płacić dwa razy za to samo.Skoro w kablówce są podawane m.in. sygnały programów Tv1,Tv2,znaczy to,że kablówka nie dostaje tego sygnału za darmo.Płaci, a nam do r-ku fakt ten dokłada.Tylko takie spojrzenie jest logiczne i uzasadnione.Inne jest matactwem i kombinactwem niczym koń pod górę.

Abolicja - tak.
A ci, którzy płacili do tej pory, powinni dostać jakąś formę rabatu - przez lata swoimi opłatami podtrzymywali istnienie mediów publicznych.

Jestem za finansowaniem budżetowym - więc Polakom, którzy dotąd płacili, proponuję dodatkową ULGĘ PODATKOWĄ;
wpłacali de facto do budżetu – budżet powinien im to zrekompensować.

To jest proste. To decyzja POLITYCZNA. Bez zgody Naczelnika nic z tego nie będzie.

Ale kto jest w stanie zagadać do ucha Naczelnika (z pewnością nie pan Czabański)?

Jaką formę rabatu?,a czy PIS rozdając mieszkania lokatorom za darmo,tj.za około kilkaset złotych,mieszkania w blokach,i inne na własność wszystkim chętnym,dał jakiś rabat tym ludziom którzy za ciężko zarobione pieniądze ,oszczędności życia,wcześniej kupili mieszkania na własność?

PiS kręci sobie bat na dupę do następnych wyborów. Ludzie "ładnie" im podziękują przy urnach za takie wspaniałe pomysły.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl