niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 czerwca 2017

​Co tak naprawdę łączy państwa V4

Dodano: 17.02.2017 [15:38]
​Co tak naprawdę łączy państwa V4 - niezalezna.pl
foto: Martin shysr/freeimages.com
Grupa Wyszehradzka kończy 26 lat, a jej członków dzieli wiele. Polacy nie są na przykład ani tak laiccy jak Czesi, ani tak prorosyjscy jak obecny rząd Węgier, ani tak nacjonalistyczni jak Słowacy. V4 łączy jednak rzecz fundamentalna – silne przywiązanie do państwa narodowego i jego podstawowych funkcji: ochrony granic, rozwoju potencjału obronnego i harmonizacji życia społecznego. Nasze społeczeństwa, wychodząc z przeszłości na poły kolonialnej, są spragnione sprawnych i silnych państw. Dlatego też sceptycznie przyjmują rady elit krajów, które zdążyły już skorzystać z dobroci silnego państwa, a dziś pouczają słabszych sąsiadów w kwestii otwartości, europejskości, multikulturalizmu. Ktoś powie, że to zacofanie. Jednak wyznaczniki postępowości ostatnio się zmieniają. Momentem, gdy V4 zaakcentowała swoją tożsamość, był kryzys migracyjny. Zdecydowała tu krytyka zachodnioeuropejskiego modelu społecznego. Kraje V4 uznały, że posiadanie jednego z najniższych na kontynencie poziomów przestępczości jest lepsze niż życie w wiecznym stanie wyjątkowym, jak to ma miejsce od ponad roku we Francji. Czy to jest zacofanie?
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Atrakcyjnosc grupy V4
Od dawna jestem przeciwnikiem stosowania w polskiej polityce
sformuowan typu Doktryna Jagielonska, polityka Miedzymorza z z rola przewodnia Polski. To co jest atrakcyjne dla Polski odstrasza innych. Mielismy hegemonie Rosji w Europie Srodkowej. Mamy UE pod przewodnictwem Niemiec. Zaraz widac, ze startujemy w zlej konkurencji. Obawa panstw V4 jest utrata tozsamosci we wszystkich wymienionych ukladach. Jednoczesnie aktywizuje to niemiecka polityke ktorej oferta bedzie atrakcyjniejsza od polskiej. Jedynymi lojalnymi sasiadami moga byc Wegry. Bylaby rowniez Bialorus. To jednak jest odrebny temat. Wegry byly wypychane przez UE i dlatego kieruja sie w strone Moskwy w zakresie handle zagranicznego.
To samo robia Niemcy, przewodnicy w UE. Nas z Wegrami laczy wszystko z wyjatkiem infrastruktury. Podobnie sytuacja wyglada z poludniowymi slowianami.
Nasza ktywnosc w krajach V4 w zakresie militarnym jest wystarczajaca, ale jestesmy nieobecni w zakresie kultury i sportu. Sa to wazne dziedziny jednoczace ludzi od ktorych zaleza politycy.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl