Bedą nowe zabezpieczenia dokumentów

pwpw.pl

Zwiększenie zabezpieczeń najważniejszych dokumentów państwowych, w tym dowodów osobistych czy paszportów – to najważniejszy cel nowego projektu badawczo-rozwojowego Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Chodzi o wykorzystanie na blankietach wielobarwnych, a nie jak do tej pory czarno-białych zdjęć.

- PWPW S.A. od lat przeznacza duże środki na działalność badawczo-rozwojową. Naszym priorytetem jest zwiększenie poziomu zabezpieczenia dokumentów identyfikacyjnych np. paszportów czy dowodów osobistych. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmocnienie polityki imigracyjnej i azylowej w państwach członkowskich Unii Europejskiej - wyjaśnia Robert Malicki, członek zarządu PWPW S.A.

Natomiast zdaniem dr. Tomasza Baranieckiego, kierownika Laboratorium Mikroobróbki Laserowej PWPW, wraz z rozwojem techniki, fałszerze doskonalą swoje metody podrabiania dokumentów oraz kradzieży tożsamości.

Dlatego też w ramach współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ chcemy utworzyć technologię personalizacji blankietów poliwęglanowych, przez którą uzyskamy na dokumentach wielobarwne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu będzie można m.in. szybciej i łatwiej weryfikować posiadacza takiego dokumentu

– mówi Baraniecki.

Obecnie podczas produkcji dokumentów państwowych wykorzystywana jest technologia laserowa, tworząca jedynie czarny kolor.

Realizacja projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii personalizacji poliwęglanowych blankietów państwowych dokumentów” – LaserMark, rozpoczęła się w grudniu 2016 r. i potrwa cztery lata. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na prawie 8 mln zł. Pozyskało ono finansowane Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach 8. Konkursu „Bezpieczeństwo i Obronność”. Ponadto na projekt są przeznaczane środki PWPW SA i EIT+. W czasie realizacji projektu wytwórnia zamierza współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef American Jewish Committee o antypolskim filmie: Jest błędny. To dolewanie oliwy do ognia

/ pixabay.com/CC0/RJA1988

David Harris, dyrektor generalny American Jewish Committee – organizacji zajmującej się obroną Żydów poza granicami USA - ostro skrytykował skandaliczne wideo o "polskim Holokauście" opublikowane na YouTube przez Fundację Rodziny Rudermanów.

- Przedstawiliśmy wystarczająco jasno przyczyny, dla których sprzeciwiamy się nowej legislacji

 - powiedział Harris, odnosząc się do nowelizacji polskiej ustawy o IPN.

- To powiedziawszy, uważam, że klip wideo, który właśnie obejrzałem, daje powody do zmartwień i jest błędny. Jakiekolwiek intencje przyświecały jego twórcom, jedyne, co wnosi to wideo, to pogorszenie i tak złej sytuacji poprzez generalizujące i niestosowne oskarżanie Polski o prowadzenie "Holokaustu" wobec ludności żydowskiej w czasie wojny i wezwanie Stanów Zjednoczonych do zerwania stosunków z tym krajem Europy Środkowej i naszym sojusznikiem w NATO

 - powiedział David Harris.

- Stawiajmy jasno sprawy i zachowajmy trzeźwość myślenia

 - zaapelował Harris, który sam jest dzieckiem ocalałych z Szoah.

- Był Holokaust, który został wymyślony, zorganizowany od strony operacyjnej i który był prowadzony przez nazistowskie Niemcy. To właśnie Trzecia Rzesza sformułowała plany odnośnie "ostatecznego rozwiązania" kwestii żydowskiej. Nic z tych rzeczy nie jest oczywiste w klipie wideo, o którym mowa. Tak, bez wątpienia, byli tacy Europejczycy, w tym – także Polacy, którzy powodowani różnymi pobudkami, począwszy od nienawiści do Żydów po oportunizm czy pazerność popełniali przestępstwa wobec ludności żydowskiej. Ale byli też jeszcze inni, którzy starali się ratować Żydów i ostrzec świat o realizowanym przez nazistów planie zagłady

 - zaznaczył w swej wypowiedzi Harris.

Dodał też, że wideo opublikowane na youtube jest jednostronne – w przeciwieństwie do historii, która - jak zaznaczył Harris - "zawsze jest złożona i wielopłaszczyznowa".

Klip o polskim Holokauście "jest dolewaniem oliwy do niebezpiecznego ognia, co powinno być ostatnią rzeczą, na jaką powinni pozwalać sobie ludzie zaangażowani w poszukiwanie wyjścia z obecnej sytuacji i patrzący w przyszłość" - wskazał.

W swym oświadczeniu dyrektor generalny AJC przypomniał, że American Jewish Committee otworzył przed rokiem swe biuro w Warszawie w dowód uznania dla roli Polski w umacnianiu kontaktów i budowie większego zrozumienia między narodami Europy Środkowej, Stanami Zjednoczonymi i ludnością żydowską, jaką Polska odgrywa od lat 80. Na jego czele stoi Agnieszka Markiewicz, dyrektor ACJ na kraje Europy Środkowej.

American Jewish Committee (ACJ) został założony w 1906 roku w reakcji na pogromy Żydów w Rosji. Stawia sobie za cele wspieranie i obronę Żydów poza USA. Działa także na rzecz pogłębienia stosunków między amerykańskimi wspólnotami żydowskimi a Izraelem. Główna siedziba ACJ znajduje się w Nowym Jorku.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl