Bedą nowe zabezpieczenia dokumentów

pwpw.pl

Zwiększenie zabezpieczeń najważniejszych dokumentów państwowych, w tym dowodów osobistych czy paszportów – to najważniejszy cel nowego projektu badawczo-rozwojowego Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Chodzi o wykorzystanie na blankietach wielobarwnych, a nie jak do tej pory czarno-białych zdjęć.

- PWPW S.A. od lat przeznacza duże środki na działalność badawczo-rozwojową. Naszym priorytetem jest zwiększenie poziomu zabezpieczenia dokumentów identyfikacyjnych np. paszportów czy dowodów osobistych. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmocnienie polityki imigracyjnej i azylowej w państwach członkowskich Unii Europejskiej - wyjaśnia Robert Malicki, członek zarządu PWPW S.A.

Natomiast zdaniem dr. Tomasza Baranieckiego, kierownika Laboratorium Mikroobróbki Laserowej PWPW, wraz z rozwojem techniki, fałszerze doskonalą swoje metody podrabiania dokumentów oraz kradzieży tożsamości.

Dlatego też w ramach współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ chcemy utworzyć technologię personalizacji blankietów poliwęglanowych, przez którą uzyskamy na dokumentach wielobarwne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu będzie można m.in. szybciej i łatwiej weryfikować posiadacza takiego dokumentu

– mówi Baraniecki.

Obecnie podczas produkcji dokumentów państwowych wykorzystywana jest technologia laserowa, tworząca jedynie czarny kolor.

Realizacja projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii personalizacji poliwęglanowych blankietów państwowych dokumentów” – LaserMark, rozpoczęła się w grudniu 2016 r. i potrwa cztery lata. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na prawie 8 mln zł. Pozyskało ono finansowane Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach 8. Konkursu „Bezpieczeństwo i Obronność”. Ponadto na projekt są przeznaczane środki PWPW SA i EIT+. W czasie realizacji projektu wytwórnia zamierza współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

List papieża na 600-lecia prymasostwa w Polsce

Katedra gnieźnieńska / By Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19079830

Ojciec Święty napisał list do kard. Vincenta Nicholsa, którego już wcześniej mianował swym specjalnym wysłannikiem do Gniezna na uroczystości 600-lecia prymasostwa w Polsce. Odbędą się one 29 kwietnia.

- Pragnę – pisze Papież - przy tej okazji przypomnieć św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który pełen prawdziwie apostolskiego ducha, niósł radość Ewangelii mieszkańcom wielu krajów, przez które przechodził, a na koniec swą krwią potwierdził wiarę w wieczne zbawienie, którą wszystkim gorliwie głosił

Franciszek przypomina, że pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę ustanowił papież Marcin V podczas Soboru w Konstancji. Prymasa Anglii i Walii prosi, by przekazał jego serdeczne pozdrowienia pasterzom, wierzącym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem całemu umiłowanemu narodowi polskiemu. Poleca mu także, by przypomniał Polakom słowa z I Listu Piotra Apostoła, że mają się radować, bo choć teraz muszą jeszcze doznawać smutku z powodu różnorodnych doświadczeń, to jednak, kiedy objawi się Jezus Chrystus, ucieszą się radością niewymowną i osiągną cel swojej wiary, zbawienie własnej duszy.

Misję kard. Nicholsa w Polsce Franciszek zawierza wstawiennictwu Maryi Królowej Polski, św. Jana Pawła II i wszystkich świętych i błogosławionych, którzy słowem i czynem świadczyli o Chrystusie Odkupicielu.

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl