Bedą nowe zabezpieczenia dokumentów

pwpw.pl

  

Zwiększenie zabezpieczeń najważniejszych dokumentów państwowych, w tym dowodów osobistych czy paszportów – to najważniejszy cel nowego projektu badawczo-rozwojowego Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Chodzi o wykorzystanie na blankietach wielobarwnych, a nie jak do tej pory czarno-białych zdjęć.

- PWPW S.A. od lat przeznacza duże środki na działalność badawczo-rozwojową. Naszym priorytetem jest zwiększenie poziomu zabezpieczenia dokumentów identyfikacyjnych np. paszportów czy dowodów osobistych. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmocnienie polityki imigracyjnej i azylowej w państwach członkowskich Unii Europejskiej - wyjaśnia Robert Malicki, członek zarządu PWPW S.A.

Natomiast zdaniem dr. Tomasza Baranieckiego, kierownika Laboratorium Mikroobróbki Laserowej PWPW, wraz z rozwojem techniki, fałszerze doskonalą swoje metody podrabiania dokumentów oraz kradzieży tożsamości.

Dlatego też w ramach współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ chcemy utworzyć technologię personalizacji blankietów poliwęglanowych, przez którą uzyskamy na dokumentach wielobarwne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu będzie można m.in. szybciej i łatwiej weryfikować posiadacza takiego dokumentu

– mówi Baraniecki.

Obecnie podczas produkcji dokumentów państwowych wykorzystywana jest technologia laserowa, tworząca jedynie czarny kolor.

Realizacja projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii personalizacji poliwęglanowych blankietów państwowych dokumentów” – LaserMark, rozpoczęła się w grudniu 2016 r. i potrwa cztery lata. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na prawie 8 mln zł. Pozyskało ono finansowane Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach 8. Konkursu „Bezpieczeństwo i Obronność”. Ponadto na projekt są przeznaczane środki PWPW SA i EIT+. W czasie realizacji projektu wytwórnia zamierza współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Afera w cieniu Mundialu. Kim jest zatrzymana kobieta? Kreml oskarża ją o... szpiegostwo

/ QuinceMedia; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z najnowszych informacji docierających z Moskwy wynika, że zatrzymano tam podejrzaną o szpiegostwo Karinę Curkan. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że imię i nazwisko zatrzymanej kobiety jest całkowicie zbieżne z danymi menedżerki wysokiego szczebla państwowej firmy energetycznej Inter RAO

Dziennik „Wiedomosti” informuje, że sprawa Curkan natychmiast została opatrzona klauzulą „tajne”. Wiadomo jedynie, że kobiecie grozi od 10 do 20 lat pozbawienia wolności.

Powołując się na źródło zbliżone do rosyjskich służb specjalnych dziennik podał, że zatrzymaną oskarża się o współpracę ze służbami specjalnymi krajów wschodnioeuropejskich należących do NATO, w tym Rumunii.

„Wiedomosti” podały, że w zeszły piątek przeprowadzono rewizje w miejscu pracy Curkan, w jej mieszkaniu, a także w firmie Inter RAO i u wysokiej rangi przedstawiciela ministerstwa energetyki Rosji.

Dane zatrzymanej kobiety są takie same, jak imię, imię odojcowskie i nazwisko menedżerki, która zasiada w zarządzie Inter RAO, a dwa źródła „Wiedomosti” potwierdziły, że zatrzymana jest powiązana z tą firmą. Według „Wiedomosti” Curkan związana była w ostatnich latach z projektami energetycznymi na Litwie, w Mołdawii i Turcji.

Obrońcy złożyli apelację od decyzji o umieszczeniu kobiety w areszcie, jednak na razie nie wiadomo, kiedy apelacja zostanie rozpatrzona.

Kontrolowany przez państwo holding Inter RAO to wyłączny eksporter i importer energii elektrycznej w Rosji.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl