Terapeutyczne chodzenie

Unsplash

Bardzo skutecznym, bezpiecznym i tanim sposobem na poprawę zdrowia jest systematycznie chodzenie. Można zapomnieć o modnych siłowniach i wymyślnym sprzęcie sportowym. Marsze nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, wpływają także na lepsze samopoczucie, poprawę kondycji umysłowej, zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzięki tej aktywności ruchowej można uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, a nawet je wyleczyć.

W czasie intensywnego marszu korzysta się prawie z tych samych mięśni co podczas biegania, jednak chodzenie jest o wiele bardziej bezpieczne i powoduje mniej kontuzji, gdyż obciążenie stawów jest znacznie łagodniejsze. Dzięki temu zmniejsza się ścieranie chrząstek stawowych, a mięśnie wokół głównych stawów stabilizują się i wzmacniają.

Człowiek został stworzony do chodzenia

Ludzie zostali stworzeni do chodzenia. Chodząc, spędziliśmy 7 mln lat naszej historii. Tymczasem większość z nas zbyt dużo siedzi. Długie siedzenie – najpierw w pracy, a później w domu – działa destrukcyjnie na układ kostny i mięśniowy, powodując liczne wady postawy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każda dorosła osoba dla zapewnienia sobie zdrowia i dobrej kondycji fizycznej powinna codziennie szybkim krokiem spacerować najlepiej przez godzinę.

Pożytki z codziennego spaceru

Regularny codzienny marsz zmniejsza ryzyko chorób serca, raka, osteoporozy i cukrzycy, nadciśnienia, chroni przed przeziębieniem, ogranicza głód nikotynowy u osób zmagających się nałogiem palenia. Badania wykazały, że spacer pozytywnie działa na naszą psychikę, pomaga przezwyciężyć stres, poprawia kondycję umysłową i zasoby mózgowe. Chodzenie korzystnie wpływa na układ krążenia i oddychania, pozytywnie wpływa na metabolizm organizmu. M.in. dzięki przechadzce następuje wydzielanie endorfin, czyli hormonów przyjemności, co korzystnie wpływa na równowagę psychiczną, działa przeciwbólowo, niweluje stan niepokoju.

Amerykańscy naukowcy H.A. DeVries i G.M. Adams udowodnili, że nawet 15 min. marszu ma większe działanie rozluźniające niż dawka łagodnego leku uspokajającego. Przechadzki pomagają dotlenić cały organizm, szczególnie mózg, dzięki czemu poprawia się nasza pamięć. Codzienny spacer może także chronić przed przeziębieniem.

Różne podłoże do przechadzek

Zdecydowanie najlepiej chodzić po naturalnych miękkich powierzchniach, takich jak trawa, piasek, naturalne podłoże w lesie. Wtedy zużywamy więcej energii, gdyż za każdym razem, gdy stopa zagłębia się w miękkim podłożu, potrzeba większej pracy mięśni, by się poruszać w takim terenie. Wędrować można prawie w każdym miejscu, szczególnie wskazane są parki, lasy, góry, wszelkie tereny zielone, bo kontakt z naturą pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne. Poruszanie się z prędkością do 5 km/h określa się jako spacer, natomiast w przedziale 5–7 km/h jako szybki marsz. 
Źródło: pamietajosercu.pl/ruch to najlepsze lekarstwo

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef American Jewish Committee o antypolskim filmie: Jest błędny. To dolewanie oliwy do ognia

/ pixabay.com/CC0/RJA1988

David Harris, dyrektor generalny American Jewish Committee – organizacji zajmującej się obroną Żydów poza granicami USA - ostro skrytykował skandaliczne wideo o "polskim Holokauście" opublikowane na YouTube przez Fundację Rodziny Rudermanów.

- Przedstawiliśmy wystarczająco jasno przyczyny, dla których sprzeciwiamy się nowej legislacji

 - powiedział Harris, odnosząc się do nowelizacji polskiej ustawy o IPN.

- To powiedziawszy, uważam, że klip wideo, który właśnie obejrzałem, daje powody do zmartwień i jest błędny. Jakiekolwiek intencje przyświecały jego twórcom, jedyne, co wnosi to wideo, to pogorszenie i tak złej sytuacji poprzez generalizujące i niestosowne oskarżanie Polski o prowadzenie "Holokaustu" wobec ludności żydowskiej w czasie wojny i wezwanie Stanów Zjednoczonych do zerwania stosunków z tym krajem Europy Środkowej i naszym sojusznikiem w NATO

 - powiedział David Harris.

- Stawiajmy jasno sprawy i zachowajmy trzeźwość myślenia

 - zaapelował Harris, który sam jest dzieckiem ocalałych z Szoah.

- Był Holokaust, który został wymyślony, zorganizowany od strony operacyjnej i który był prowadzony przez nazistowskie Niemcy. To właśnie Trzecia Rzesza sformułowała plany odnośnie "ostatecznego rozwiązania" kwestii żydowskiej. Nic z tych rzeczy nie jest oczywiste w klipie wideo, o którym mowa. Tak, bez wątpienia, byli tacy Europejczycy, w tym – także Polacy, którzy powodowani różnymi pobudkami, począwszy od nienawiści do Żydów po oportunizm czy pazerność popełniali przestępstwa wobec ludności żydowskiej. Ale byli też jeszcze inni, którzy starali się ratować Żydów i ostrzec świat o realizowanym przez nazistów planie zagłady

 - zaznaczył w swej wypowiedzi Harris.

Dodał też, że wideo opublikowane na youtube jest jednostronne – w przeciwieństwie do historii, która - jak zaznaczył Harris - "zawsze jest złożona i wielopłaszczyznowa".

Klip o polskim Holokauście "jest dolewaniem oliwy do niebezpiecznego ognia, co powinno być ostatnią rzeczą, na jaką powinni pozwalać sobie ludzie zaangażowani w poszukiwanie wyjścia z obecnej sytuacji i patrzący w przyszłość" - wskazał.

W swym oświadczeniu dyrektor generalny AJC przypomniał, że American Jewish Committee otworzył przed rokiem swe biuro w Warszawie w dowód uznania dla roli Polski w umacnianiu kontaktów i budowie większego zrozumienia między narodami Europy Środkowej, Stanami Zjednoczonymi i ludnością żydowską, jaką Polska odgrywa od lat 80. Na jego czele stoi Agnieszka Markiewicz, dyrektor ACJ na kraje Europy Środkowej.

American Jewish Committee (ACJ) został założony w 1906 roku w reakcji na pogromy Żydów w Rosji. Stawia sobie za cele wspieranie i obronę Żydów poza USA. Działa także na rzecz pogłębienia stosunków między amerykańskimi wspólnotami żydowskimi a Izraelem. Główna siedziba ACJ znajduje się w Nowym Jorku.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl