Rozmowy z amerykańskimi generałami

Spotkanie w Sztabie Generalnym WP. Źródło: http://sgwp.wp.mil.pl/pl/4_874.html

Do 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu zawitała dziś delegacja żołnierzy z USA, której przewodniczył gen. broni Joseph Anderson (na zdjęciu): zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych armii Stanów Zjednoczonych. Wcześniej amerykańska delegacja odwiedziła m.in. Sztab Generalny WP i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pobyt w żagańskiej Czarnej Dywizji rozpoczęło spotkanie amerykańskiej delegacji z gen. dyw. Jarosławem Miką: Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Podczas meetingu omówiono zagadnienia i wnioski, dotyczące przemieszczenia, pobytu i funkcjonowania 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) w Polsce, ze szczególnym naciskiem na 11. LDKPanc – informuje oficjalny portal lubuskiej dywizji. Amerykańska delegacja spotkała się także z żołnierzami z grupy ABCT. Gen. broni Joseph Anderson wspólnie z płk. Christopherem R. Norrie, dowódcą 3. ABCT, rozmawiali z żołnierzami, a następnie obserwowali szkolenie ogniowe na poligonie w Świętoszowie.

Wczoraj gen. broni Joseph Anderson przebywał z wizytą w Sztabie Generalnym WP. Tematem przewodnim spotkania była obecność wojsk amerykańskich na terytorium RP w ramach wzmocnienia ściany wschodniej NATO. 

W ramach kilkudniowej wizyty delegacja amerykańska odwiedzi m.in. Dowództwo Operacyjne RSZ i 1. Bazę Lotnictwa Transportowego w Warszawie, 16. Batalion powietrzno-desantowy oraz 8. Bazę Lotnictwa Transportowego w Krakowie.
Źródło: MON,SG WP,DG RSZ,11 ldkpanc

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Protest policjantów w Barcelonie

Diario de Madrid/creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

Kilka tysięcy funkcjonariuszy hiszpańskiej policji (Policia Nacional) i żandarmerii (Guardia Civil) uczestniczyło w sobotnim proteście w Barcelonie. Żądano podwyżek do poziomu zarobków katalońskich i baskijskich policjantów, zarabiających średnio 1500 euro.

W demonstracji wzięli udział przedstawiciele policji i żandarmerii ze wszystkich wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Wielu z nich pojawiło się z flagami Hiszpanii i swoich regionów. W tłumie widać było transparenty z hasłami “Chcemy podwyżki”, “Równo dla wszystkich” oraz “Sprawiedliwość płacowa”.

Jak poinformował szef policyjnego związku zawodowego Jusapol, Natan Espinosa, demonstracja w Barcelonie była jednym z licznych protestów płacowych, które w tym roku odbędą się w różnych miastach Hiszpanii. “Kolejna manifestacja zostanie zorganizowana 3 lutego w Sewilli” - dodał Espinosa.

Wśród postulatów protestujących jest zrównanie wynagrodzenia wszystkich policjantów w Hiszpanii do pensji na średnim poziomie 1500 euro miesięcznie, a także odstąpienie od planu zmian warunków pracy, poprzez m.in. utrudnienia w wynajmowaniu przez oddelegowanych do innych regionów funkcjonariuszy mieszkań należących do policji.

W połowie stycznia władze Jusapolu ujawniły, że zaplanowały organizację 56 protestów płacowych we wszystkich regionach Hiszpanii. Jeszcze w styczniu syndykat zamierza złożyć do parlamentu Hiszpanii społeczny projekt ustawy zrównującej zarobki funkcjonariuszy sił policyjnych kraju bez względu na region, w którym pracują.

Komentatorzy wskazują, że w ostatnich miesiącach rząd premiera Mariano Rajoya poniósł wysokie wydatki na policyjną operację “Kopernik” w Katalonii. Akcja służyła zablokowaniu dążeń niepodległościowych lokalnych separatystów po referendum z 1 października 2017 roku. Plebiscyt został uznany przez Madryt za nielegalny.

W czwartek minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido ujawnił, że wysłanie kilku tysięcy policjantów i żandarmów do Katalonii w okresie październik-grudzień 2017 roku kosztowało 87 mln euro.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl