niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Tajemnicza kradzież dzieła Mikołaja Kopernika w Londynie

Dodano: 15.02.2017 [16:32]
Tajemnicza kradzież dzieła Mikołaja Kopernika w Londynie - niezalezna.pl
foto: mat.pras.
Jak donosi brytyjski dziennik „Daily Mail”, trzech rabusiów wykradło cenne manuskrypty z mieszczącego się nieopodal lotniska Heathrow magazynu. Kradzież jest o tyle ciekawa, że złodzieje dokonali jej niemal w identyczny sposób, co Tom Crouise w pierwszej części „Mission Impossible”. Wśród skradzionych dzieł znajduje się warte milion złotych wydanie „O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika. Eksperci twierdzą, że akcja została przeprowadzona na zlecenie.

Mieszkający w Londynie kolekcjoner Alessandro Meda Riquier zdecydował się pokazać swoje zbiory w Kalifornii na Targach Antykwariatów. Przygotowana do wysyłki kolekcja nie opuściła jednak lotniska Heathrow, a przynajmniej nie tak, jak było to zaplanowane. Podczas oczekiwania na lot ktoś wykradł cenne manuskrypty z pobliskiego magazynu. Wśród nich znajdowały się dzieła Galileusza, Newtona, Leonarda da Vinci i Dantego, a najcenniejszym z nich, bo wartym około miliona złotych, był traktat autorstwa Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” z 1566 roku.

Oprócz skali przestępstwa, zaskakuje jego przebieg -  rabusie opuścili się z dachu magazynu na linach, omijając po drodze wszystkie czujniki ruchu, odtwarzając tym samym  niemal dokładnie  brawurową akcję Toma Cruise'a z pierwszej części sensacyjnej serii filmowej „Mission Impossible”. Trudno wskazać, czy dzieła się odnajdą - ich sprzedaż jest niemożliwa i zdaniem ekspertów cała akcja musiała zostać zlecona przez któregoś z zazdrosnych o zbiory prywatnych kolekcjonerów.
 
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Postawiłbym na Niemców. To zazdrośnicy. Uważają, że Kopernik był Niemcem. Tylko dlaczego Kopernik był wtedy przeciw zakonowi NMP, czyli Krzyżakom?

przed zamknięciem obiektu, a wychodzą następnego dnia z łupem. Albo przenoszą go w inne, wygodniejsze dla nich miejsce.

Pewnie sędziowie

Jeśli, to tylko polscy.

Może obrońcy demokracji źle odczytali tytuł i chodziło im o instruktaż ZOMO z zakresie sztuk walki "O obrotach pał niebieskich"?

Na ile opiewało ubezpieczenie.

Dziela te powinny znajdowac sie w Polsce. Niestety w swiecie wielu uwaza Kopernika za niemca. Podobno nie znal polskiego jezyka itd. ale germance chca po prostu go ukrasc, podobnie francuzi ukradli sobie Sklodowska - Curie. Dbajmy o nasze dziedzictwo narodowe i naszych rodakow nawet na obczyznie.

Przwodniczki po Toruniu są na poziomie Pomaski opowiadają ,że Kopernik był Nioemcem, kiedy zwróciłem uwagę
aby naswietlić XVI na tych ziemiach fuknęło się jak Pomaska.

Rozmawialem kiedys z mlodym chlopakiem z Francji, ktory byl swiecie przekonany ze Chopin byl Francuzem.

To nie stac cie na przebywanie w troche lepszym towarzystwie?

przeciez masz skany w internetach :D

A tak naprawde moze byc ktos kto chce zjesc ciastko i miec ciastko

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl