UOKiK bada skalę manipulacji wskaźnikami emisji spalin przez VW w Polsce

Piotr Galant/Gazeta Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o wszczęciu postępowania przeciwko firmie Volkswagen Group Polska. Szacuje się, że do Polski trafiło od 140 do 200 tys. samochodów z oprogramowaniem fałszującym wskaźniki emisji spalin.

O aferze związanej z manipulowaniem pomiarem spalin z silników diesla zrobiło się głośno we wrześniu 2015 r. Po oskarżeniach ze stron amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska Volkswagen przyznał, że w samochodach produkowanych przez koncern po 2008 r. zaniżano wskaźniki emisji spalin. W wyniku ugody zawartej z władzami USA oraz właścicielami samochodów VW wypłacił już ponad 16,5 mld dol. odszkodowań.

W związku z tym, że auta trafiały także na europejski rynek Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE do zbadania sprawy. Wtedy też UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające. Jego wyniki wskazują na to, że Volkswagen Group Polska oszukiwał klientów. W materiałach reklamowych koncern deklarował niską emisję spalin mieszczącą się w limitach normy Euro 5, natomiast testy w warunkach drogowych wykazały znacznie wyższe wskaźniki.

Bardzo prawdopodobne, że VW naruszył w ten sposób nie tylko zbiorowe interesy konsumentów, ale również przekroczył normy środowiskowe i techniczne. W przypadku potwierdzenia zarzutów UOKiK może nałożyć na koncern karę finansową w wysokości do 10 proc. obrotu oraz zobowiązać firmę do usunięcia naruszeń niekorzystnych dla konsumentów.

Pierwszy pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w Polsce złożyło już Stowarzyszenie STOP VW. Według organizacji samochody niemieckiego koncernu przekraczały normy emisji tlenków azotu nawet 40-krotnie.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważne stanowisko dla polskiego polityka! Dominik Tarczyński wiceszefem Europejskich Konserwatystów

/ facebook.com/dominik.tarczynski

Jak dowiedzieli się reporterzy portalu niezalezna.pl, poseł Dominik Tarczyński został nowym wiceprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów Rady Europy. Jak się okazuje poparcia dla polskiego polityka w związku z tak ważną funkcją dokonano przez aklamację.

Informację o swoim wyborze i nowej funkcji potwierdza również sam Dominik Tarczyński.

- Zostałem właśnie wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskich Konserwatystów Rady Europy. Z szacunkiem dla Polski, wsparciem i jednoznacznym poparciem wyboru dokonano przez aklamację! - poinformował polityk.


 

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl