UOKiK bada skalę manipulacji wskaźnikami emisji spalin przez VW w Polsce

Piotr Galant/Gazeta Polska

Krzystof Bałękowski

Kontakt z autorem

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o wszczęciu postępowania przeciwko firmie Volkswagen Group Polska. Szacuje się, że do Polski trafiło od 140 do 200 tys. samochodów z oprogramowaniem fałszującym wskaźniki emisji spalin.

O aferze związanej z manipulowaniem pomiarem spalin z silników diesla zrobiło się głośno we wrześniu 2015 r. Po oskarżeniach ze stron amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska Volkswagen przyznał, że w samochodach produkowanych przez koncern po 2008 r. zaniżano wskaźniki emisji spalin. W wyniku ugody zawartej z władzami USA oraz właścicielami samochodów VW wypłacił już ponad 16,5 mld dol. odszkodowań.

W związku z tym, że auta trafiały także na europejski rynek Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE do zbadania sprawy. Wtedy też UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające. Jego wyniki wskazują na to, że Volkswagen Group Polska oszukiwał klientów. W materiałach reklamowych koncern deklarował niską emisję spalin mieszczącą się w limitach normy Euro 5, natomiast testy w warunkach drogowych wykazały znacznie wyższe wskaźniki.

Bardzo prawdopodobne, że VW naruszył w ten sposób nie tylko zbiorowe interesy konsumentów, ale również przekroczył normy środowiskowe i techniczne. W przypadku potwierdzenia zarzutów UOKiK może nałożyć na koncern karę finansową w wysokości do 10 proc. obrotu oraz zobowiązać firmę do usunięcia naruszeń niekorzystnych dla konsumentów.

Pierwszy pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w Polsce złożyło już Stowarzyszenie STOP VW. Według organizacji samochody niemieckiego koncernu przekraczały normy emisji tlenków azotu nawet 40-krotnie.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Wandale zdewastowali mural majora Łupaszki

Wandale zdewastowali mural majora Łupaszki

Brexit głównym tematem rozmów Polski z…

Brexit głównym tematem rozmów Polski z…

Pożegnanie śp. generała A. Maćkowiaka

Pożegnanie śp. generała A. Maćkowiaka

Ulewa trwa, strażacy mają ogrom pracy

Ulewa trwa, strażacy mają ogrom pracy

„Lewy” strzela, ale Bayern traci punkty

„Lewy” strzela, ale Bayern traci punkty

Wandale zdewastowali mural majora Łupaszki

/ niezalezna.pl

W Mińsku Mazowieckim "nieznany sprawca" zniszczył mural poświęcony mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. "Łupaszka". Na portrecie majora, czerwoną farbą napisano "morderca".

Mural mjr. Zygmunta Szendzielarza powstał dzięki współpracy fundacji "Dziękujemy za wolność" i "Niezłomni". 

- Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny - głosi napis na murze, obok którego widnieje wizerunek majora.

Nieznani sprawcy czerwoną farbą namalowali na portrecie mjr. Łupaszki napis "morderca".

foto.niezalezna.pl

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Bratysława odkłada zakup myśliwców

/ flickr.com

Słowacki rząd zdecydował się na przełożenie podjęcia decyzji dotyczącej zakupu myśliwców wielozadaniowych dla słowackich Sił Powietrznych. Decyzja jest tłumaczona modernizacją wojsk lądowych, które są dla Bratysławy priorytetem.

Rząd w Bratysławie od dawna prowadził rozmowy z kilkoma podmiotami na temat zakupu myśliwców, które miałyby zastąpić starzejące się myśliwce MiG-29 produkcji sowieckiej. Jedną z propozycją były myśliwce F-16 amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, inną były Gripen produkowane przez szwedzkiego Saaba. Słowacja miała w tej sprawie podjąć decyzję w tym miesiącu jednak szef resortu obrony Peter Gajdoš w środę oznajmił o przełożeniu realizacji umowy. - Musimy zmodernizować siły lądowe, które stanowią nasz kręgosłup militarny – dodał Gajdoš.

Warto przypomnieć że w 2015 roku Słowacja podpisała kontrakt na zakup dziewięciu śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk, które zastąpią flotę używanych Mi-17 produkcji sowieckiej. W tym samym roku podpisano również kontrakt z włoską Alenia Aermacchi na dwa samoloty transportowe Spartan C-27J mające zastąpić Antonovy. Obowiązuje ponadto kontrakt na serwis 12 MiG-ów 29 do jesieni 2019 r. Jeśli nie zostanie podpisany nowy kontrakt na myśliwce oznaczać będzie to przedłożenie umowy na serwis Migów na kolejne 18-24 miesiące. Decyzja Petera Gajdoša została negatywnie przyjęta przez partnerów koalicyjnych.

Słowacja planuje wydać do 2030 r. na modernizację  Sił Zbrojnych 6.5 mld euro. 
 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl