niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Funkcjonariusze na służbie mogą być nagrywani

Dodano: 17.01.2017 [13:57]
Funkcjonariusze na służbie mogą być nagrywani - niezalezna.pl
foto: Filip Blazejowski/Gazeta Polska
W ostatnich latach w mediach dość często zadawano pytanie czy obywatele mają prawo do nagrywania, a następnie upubliczniania, wizerunku policjantów czy strażników miejskich w czasie wykonywania ich obowiązków. Obecny stan prawny i orzecznictwo pozwalają stwierdzić, że tak.

Pozew strażników miejskich z Puszczykowa odrzucony
Gazeta Polska Codziennie opisywała proces, jaki Wojciechowi H. wytoczyli strażnicy miejscy z Puszczykowa. Wnieśli oni pozew o naruszenie dóbr osobistych, do którego dojść miało poprzez nagranie ich interwencji i opublikowanie jej w internecie. Sąd Pierwszej Instancji nakazał przeprosiny funkcjonariuszy, jednak Sąd Apelacyjny w Poznaniu nie podzielił jego zdania. Pozew został odrzucony, ponieważ w ocenie sądu nagrywanie i udostępnianie wykonywanych przez strażników –  funkcjonariuszy publicznych – obowiązków służbowych jest dozwolone.

Reakcją strażników miejskich z Puszczykowa zdziwieni są przedstawiciele Straży Miejskiej ze Szczecinach. W wypowiedziach udzielonych GPC podkreślają oni, że już na etapie szkoleń przyszli strażnicy informowani są o tym, że jako funkcjonariusze publiczni mogą być nagrywani w trakcie wykonywania swoich obowiązków, a ich wizerunek może zostać upubliczniony.

Podstawa prawna
W tego typu sprawach za podstawę prawną uznaje się art. 81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w związku z art. 115 § 13 lub § 19 Kodeksu karnego. Zgodnie z ustawą nie wymaga zezwolenia rozpowszechnianie wizerunku „(...) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych”. Z kolei Kodeks karny określa, że funkcjonariuszem publicznym jest m.in. „(...) funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej”. Na mocy tych przepisów przyjmuje się, że nagrywanie funkcjonariuszy takich jak policjanci czy strażnicy miejscy jest dozwolone. Nagrania te można również publikować np. w internecie. Niedozwolone jest oczywiście dodawanie do nagrań elementów obrażających funkcjonariuszy, które mogą godzić w ich dobra osobiste. Chronione jest również życie prywatne funkcjonariuszy.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

W USA przyzwolenie na mowe nienawistna jest dozwolone w Konstytucji, a w PRL na wszystko trzeba mieć pozwol;enie UBeckich władz, które dalej sa wszędzie.

Tym się różni prawdziwa wolność od atrapy wolności.

A gdzie jest umieszczona podstawa prawna mówiąca o tym, ze obywatele maja prawo oddychać i mówić, co im ślina na jezyk przyniesie?

Tak samo należy nagrywać te sedzie małpiatki, które w sprawie o drobne wykroczenie wydzierają swoja ubecka mordę
na obwinionego i szczególna troska dbaja o to aby nie było żadnych nie resortowych świadkow na sali, a podkreśla, ze NIE WOLNO nagrywać rozprawy, bo obwiniony ma być sam z tymi chamami sadowymi, którzy pamiętają UBeckie Kolegia do tzw. Spraw Wykroczeń. Z mandatu 100 zl robi taka szantrapa kare 650 zł. za art.66 pkt.1 KW.

Nagrywać, udostępniać, tępić i nie odpuszczać tym bandytom. Tylko tak można oczyścić te środowiska, żeby wreście zaczeli spełniać swoją rolę, czyli służbę społeczeństwu!

a co służba ma do ukrycia, że się boi nagrywania ?
co za jakieś sbeckie nawyki

Sędzia czy prokurator to też funkcjonariusz proszę spróbować ich nagrać w czasie pracy

"Nagrania te można również publikować np. w internecie [...] Chronione jest również życie prywatne funkcjonariuszy."
Można, nie można, można, nie można...

- ale jak po godzinach pracy sie opala albo odbiera dziecko z przedszkola NIE. Proste.

nagrywac paskudów ile sie da ! to nie policja to okradanie obywatela !!

Zbyszek coś tu jest nie tak:
Skoro POlitycy są POnad prawem gdy nagrywa ich kelner jak handlują Polską to karaja kelnera.
To dlaczego Policjanci mogą być nagrywani?

Ustawa dotyczy funkcjonariuszy podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Z tekstu wynika, że sąd pierwszej instancji zatrudnia sędziów-durni.

Tera bracia jedziemy na mecze z kamerami pokażemy ta milicja prowokację gdzie siedzisz na wyjeździe w przerwie zjada sz kiełbasek a te uzbeki wrzucają nam gaz dla picu do kladki

Reakcją strażników miejskich z Puszczykowa zdziwieni są przedstawiciele Straży Miejskiej ze Szczecinach

A gdzie są te Szczecinachy?

Może zatrudnicie w końcu jakiegoś korektora?

To strażnicy... A jeśli ministrowie umawiają się na obiad w restauracji, płacą kartami służbowymi za nie, rozmawiają o sprawach dotyczących państwa, to ich nagrywanie jest karalne?! ABSURD!!!!

starz miejska i milicja nie chca byc nagrywani bo wiedza ze nagminnie nie tylko lamia prawo ale dopuszczaja sie dizalan bandyckich wlacznie z pobiciami,wymuszeniemi nieprawdziwych zeznan, itp!
NAGRYWAC, NAGRYWAC, NAGRYWAC!!!!!!!

I tak powinno być.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl