Funkcjonariusze na służbie mogą być nagrywani

Filip Blazejowski/Gazeta Polska

W ostatnich latach w mediach dość często zadawano pytanie czy obywatele mają prawo do nagrywania, a następnie upubliczniania, wizerunku policjantów czy strażników miejskich w czasie wykonywania ich obowiązków. Obecny stan prawny i orzecznictwo pozwalają stwierdzić, że tak.

Pozew strażników miejskich z Puszczykowa odrzucony
Gazeta Polska Codziennie opisywała proces, jaki Wojciechowi H. wytoczyli strażnicy miejscy z Puszczykowa. Wnieśli oni pozew o naruszenie dóbr osobistych, do którego dojść miało poprzez nagranie ich interwencji i opublikowanie jej w internecie. Sąd Pierwszej Instancji nakazał przeprosiny funkcjonariuszy, jednak Sąd Apelacyjny w Poznaniu nie podzielił jego zdania. Pozew został odrzucony, ponieważ w ocenie sądu nagrywanie i udostępnianie wykonywanych przez strażników –  funkcjonariuszy publicznych – obowiązków służbowych jest dozwolone.

Reakcją strażników miejskich z Puszczykowa zdziwieni są przedstawiciele Straży Miejskiej ze Szczecinach. W wypowiedziach udzielonych GPC podkreślają oni, że już na etapie szkoleń przyszli strażnicy informowani są o tym, że jako funkcjonariusze publiczni mogą być nagrywani w trakcie wykonywania swoich obowiązków, a ich wizerunek może zostać upubliczniony.

Podstawa prawna
W tego typu sprawach za podstawę prawną uznaje się art. 81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w związku z art. 115 § 13 lub § 19 Kodeksu karnego. Zgodnie z ustawą nie wymaga zezwolenia rozpowszechnianie wizerunku „(...) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych”. Z kolei Kodeks karny określa, że funkcjonariuszem publicznym jest m.in. „(...) funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej”. Na mocy tych przepisów przyjmuje się, że nagrywanie funkcjonariuszy takich jak policjanci czy strażnicy miejscy jest dozwolone. Nagrania te można również publikować np. w internecie. Niedozwolone jest oczywiście dodawanie do nagrań elementów obrażających funkcjonariuszy, które mogą godzić w ich dobra osobiste. Chronione jest również życie prywatne funkcjonariuszy.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mocny głos biskupów przeciwko gender

/ fot. Etereuti/ pixabay.com

Hierarchowie z południowej Hiszpanii wyrazili swój zdecydowany sprzeciw po tym, jak rząd Andaluzji zatwierdził ustawę dotyczącą równouprawnienia osób LGBT oraz ich rodzin.

Biskupi podkreślają, że nowe rozporządzenie zagraża wolności myślenia, sumienia, edukacji i wolności religijnej. Dodają, że prawo powinno gwarantować sprawiedliwość, a nie narzucać określone idee moralne, zaś państwo, które postępuje w ten sposób, promuje totalitaryzm.

Jak informuje Radio Watykańskie, nowa ustawa narzuca konkretną i ideologiczną wizję człowieka, domaga się wyeliminowania pojęcia kobiety i mężczyzny, oddzielenia tożsamości od cielesności.

Biskupi zachęcają wszystkich – a w szczególności chrześcijan – do przyjęcia aktywnej postawy wobec zagrożeń, które stwarza rozpowszechnianie ideologii gender.

Źródło: radiovaticana.va, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl