niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Tajne pieniądze „Solidarności ”. Józef Pinior zabiera głos

Dodano: 12.01.2017 [00:01]
Tajne pieniądze „Solidarności ”. Józef Pinior zabiera głos - niezalezna.pl
foto: Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
29 listopada 2016 r. we Wrocławiu, we własnym domu, zostaje zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Józef Pinior. Za Piniorem natychmiast wstawia się Władysław Frasyniuk, przywołując m.in. sprawę pieniędzy Solidarności, której Pinior był rzecznikiem finansowym. Wtedy po raz kolejny wróciło pytanie, gdzie naprawdę trafiały pieniądze „S” . „Ta sprawa ma wymiar polityczny, to jest nagonka na mnie, prawdopodobnie inspirowana przez służby” – mówi Józef Pinior, pytany przez Dorotę Kanię o rozliczenie pieniędzy z lat 80.

„Solidarność” w latach 80. dysponowała pieniędzmi pochodzącymi ze składek, od osób prywatnych i wpłat z zagranicy. Dolnośląska „S” na początku stanu wojennego dysponowała co najmniej 80 mln złotych, które podjęli z banku PKO we Wrocławiu Józef Pinior – rzecznik finansowy dolnośląskiej „S”, Piotr Bednarz – wiceprzewodniczący związku, Stanisław Huskowski – rzecznik prasowy oraz Tomasz Surowiec – współtwórca dolnośląskiej „S”.

Do Polski trafiły także środki przeznaczone dla „S” przez rząd Stanów Zjednoczonych. Te dwie sprawy budzą najwięcej emocji, ponieważ nie do końca wiadomo, co się stało z pieniędzmi wypłaconymi z tych źródeł.  
 
Kwestię tajnych pieniędzy „Solidarności” na antenie Telewizji Republika poruszyła w swoim programie „Koniec Systemu” Dorota Kania. Do sprawy odniósł się również sam Józef Pinior, który twierdzi, że cała sprawa „ma wymiar polityczny”.

Poniżej publikujemy fragment rozmowy Doroty Kani z Józefem Piniorem, która ukazała się również w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”:

Rozliczenie 80 mln zł dolnośląskiej „S” nadal budzi wątpliwości…
A kto ma te wątpliwości?
 
Na przykład Kornel Morawiecki. Są także działacze „S”, którzy zadają pytania, w jaki sposób zostały wydane te pieniądze.
Kornel Morawiecki nie był działaczem związkowym Solidarności, więc nie wie, jak pieniądze zostały rozliczone. A członkowie związku dali mi absolutorium na pierwszym zjeździe „S”.  

Absolutorium zostało udzielone przez aklamację…
To była dyskusja na zjeździe. Rozliczyłem się dokładnie z całej sumy, która była pod moją pieczą. Absolutorium zostało wydane przez zjazd w takim trybie, w jakim przewidywał to statut związku.
 
Czy monitorował Pan dalsze losy wypłaconych pieniędzy?
Na tyle, na ile pozwalała konspiracja. Pieniądze trafiały do rodzin osób internowanych, na podziemną działalność. Na ten temat powstały dwie książki Katarzyny Kaczorowskiej „80 milionów” oraz „Archiwum Kajetana”, powstał film. Można się wszystkiego dowiedzieć.
 
W dokumentacji są upoważnienia do pobrania pieniędzy z kurii biskupiej oraz pokwitowania ich odbioru, często podpisane pseudonimami. Nie są znane natomiast losy wypłaconej gotówki i dlatego pojawiają się pytania, w jaki sposób była wydawana.
Ciekawe, dlaczego pojawia się ten temat, dlaczego nikt nie zgłaszał wątpliwości przez ostatnie 30 lat, dlaczego na zjeździe „S” nikt nie wnosił zastrzeżeń?
 
Teraz dawni działacze „S” wrócili do sprawy, ponieważ zrobiło się głośnio wokół Pana w związku z zarzutami korupcyjnymi.  
Ta sprawa ma wymiar polityczny, to jest nagonka na mnie, prawdopodobnie inspirowana przez służby.
 
Wątpliwości podnoszą nie przedstawiciele służb, lecz dawni działacze „S” – ich zdaniem rozliczenie 80 mln zł nie było przekonujące.  
Do momentu mojego aresztowania w pełni kontrolowałem wydatkowanie tych pieniędzy.
 
Czy po wyjściu z aresztu zajmował się Pan również wydatkowaniem pieniędzy pochodzących z zagranicy, m.in. z USA czy z Paryża?
Nie, nigdy. Tymi środkami zajmowały się władze związku. Nic więcej na ten temat nie wiem.  

ZOBACZ PROGRAM „Koniec Systemu” o tajnych pieniądzach Solidarności:


Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”:

DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Panie Pinior. Co byś pan nie gadał, waniajet od pana.

w tych czasach pobierajac taka gotowke nawt duzi mniejsza np na wyplaty w firmie musowo bylom zglosic na komendzie i trase przejazdu rowniez wiec to jest nie bardzo wiarygodne ze ot tak im wyplacono moze musieli sie pozniej podzielic tylko z kim chyba wiadomo

Frasyniuk, Pinior, nigdy nie wyjaśnili, kto z SB ochraniał wyprowadzenie solidarnościowych składek z banku, gdzie dyrektorem był TW? Tak ogromna, jak na tamte czasy kwota, 80 milionów, wypłacona jednorazowo, bez uprzedniego zamówienia, nie była możliwa bez wiedzy SB, powiem więcej, bez specjalnej ochrony i pozorowanego pościgu? Rozliczenie 80 milionów w 1990roku, po prawie 1000 krotnej inflacji, po tym jak w stanie wojennym zakupiono dolary po 300 zł za sztukę a w 1989 sprzedano po 10 tyś za sztukę, tak 10-11 tyś. za sztukę, było jednym wielkim przekrętem, organem założycielskim układu przekręciarzy na całe następne lata IIIRP? Nauka płynąca kradzieży pieniędzy związkowych i pomocowych z czasów stanu wojennego aż do 1989r zasadniczo we wszystkich regionach, usankjonowane przy okrągłym stole, spowodowało swoiste złodziejskie bractwo? Film wyprodukowany na ten temat, miał być dla naiwnych, swoistym alibi, które miało uwiarygodnić złodziejską bajkę, utrwalić w oczach społeczeństwa przebieg wydarzeń który nie może mieć nic wspólnego z rzeczywistością? Dowodem niech będzie wyrok dla złodziejów, normalnie w komunie za taką kradzież, byłoby 25 lat, a dostali kilka miesięcy? Temat trzeba drążyc i wykazać jak bogacili się niektórzy działacze na zwiąkowych pieniądzach

No cóż przez tyle lat ON?ONI ukrywał/li swoje inklinacje złodziejskie a teraz ON się ujawnił w wymuszaniu łapówek, czyżmy zdefrałdowane składki SOLIDARNOŚCI już sięSKOŃCZYŁY ??. Coraz bardziej ponury obraz SOLIDARNOŚCI ujawnia rzeczywistość, że w protest robotniczy wmieszało sie mnóstwo szumowin i przy pomocy KISZCZAKA, kierującego postępowaniem obrony komuszych interesów w tym i samym "BOLKIEM" pod nadzorem kapistana SB. WACHOWSKIEGO, wszyscy uczciwi opoztcjoniści zostali wyeliminowani i to jest już znanym faktem, że BOLEK zrobił to na żądanie KISZCZAKA. Władzę przejęła swołocz o szeranej naturze, która zapwniła, bezkarność komunistycznym oprawcom a nawet umocnienie ich gospodarczych wpływów.
Teraz kanalie widząc, że obecny rząd PiS jest skrajnie pro-państwowy, nieskazitelny i nieprzekupny to ta zagrożona juz na serio, chołota demonstruje a ich nikczemne działanie popiera z BRUKSELI agent Tw "OSCAR", który stoi za wszystkimi atakami na Polskę i to nawet, dalece a nawet rażąco, wychodzącymi poza kompetencje UE.

Podobnie PO broni Amber Gold bo każdy jest umoczony i nie dość ze musiałby to oddać to jeszcze karnie odpowiadać a wiecie ze sądy są zakodowane własnie przez takich nachapanych Po cichu ze nikt nic nie wie bo każdy dostał dole. Stąd ta histeria opozycji w sejmie.

No cóż przez tyle lat ON?ONI ukrywał/li swoje inklinacje złodziejskie a teraz ON się ujawnił w wymuszaniu łapówek, czyżmy zdefrałdowane składki SOLIDARNOŚCI już się. Coraz bardziej ponury obraz SOLIDARNOŚCI ujawnia rzeczywistość, że w protest robotniczy wmieszało sie mnóstwo szumowin i przy pomocy KISZCZAKA, kierującego "BOLKIEM" pod nadzorem kapistana SB. WZCHOWSKIEGO, wszyscy uczciwi opoztcjoniści zostali wyeliminowani. Władze przejęła swołocz o szeranej naturze, która zapwniła, bezkarność komunistycznym oprawcom a nawet umocnienie ich gospodarczych wpływów.
Teraz kanalie widząc, że obecny rząd PiS jest skrajnie pro-państwowy i nieskazitelny i nieprzekupny to ta zagrożona juz na serio chołota demonstruje a ich nikczemne działanie popiera z BRUKSELI agent Tw "OSCAR", który stoi za wszystkimi atakami na Polskę i to nawet, dalece a nawet rażąco, wychodzącymi poza kompetencje UE.

No cóż przez tyle lat ukrywał swoje inklinacje złodziejskie a teraz się ujawnił w wymuszaniu łapówek, czyżmy zdefrałdowane składki SOLIDARNOŚCI już się. Coraz bardziej ponury obraz SOLIDARNOŚCI ujawnia rzeczywistość, że w protest robotniczy wmieszało sie mnóstwo szumowin i przy pomocy KISZCZAKA, kierującego "BOLKIEM" pod nadzorem kapistana SB. WZCHOWSKIEGO, wszyscy uczciwi opoztcjoniści zostali wyeliminowani. Władze przejęła swołocz o szeranej naturze, która zapwniła, bezkarność komunistycznym oprawcom a nawet umocnienie ich gospodarczych wpływów.
Teraz kanalie widząc, że obecny rząd PiS jest skrajnie pro-państwowy i nieskazitelny i nieprzekupny to ta zagrożona juz na serio chołota demonstruje a ich nikczemne działanie popiera z BRUKSELI agent Tw "OSCAR", który stoi za wszystkimi atakami na Polskę i to nawet, dalece a nawet rażąco, wychodzącymi poza kompetencje UE.

To nie jest wszystko, a gdzie się zawieruszyły pieniądze i księgowa biura Solidarności z kontami Banków w Brukseli, ulokowanymi w Szwajcarii? - tam była masa pieniędzy, w rożnej walucie.

Czy Władysław troskliwie zaopiekował się banknocikami?

Jaki to problem powiedzieć i pokazać gdzie i na co wydano pieniądze. Na miejscu Piniora, ile razy by pytano tyle razy bym to przedstawił, wyjaśnił, a nie zastawiał się nagonką polityczną służbami..... Przecież nie złotówka czy dwa złote - to są poważne pieniądze i musi pamiętać jak te pieniądze wydatkowano.

za batonika sie siedzi

Moim zdaniem ABW już powinno siedzieć u Frasyniuka.Prześwietlić dokładnie finanse KODziarza,Władka.

I dowiedzieć się skąd robol wziął pieniądze na zakup ciężarówek i złożenie firmy transportowej!!!

Uderz w stół a nożyce się odezwą tak jest ze szczurem Frasyniukiem,natychmiast po wykryciu przez CBŚ sprawy łapówek Piniora stanął w jego obronie szczurek Frasyniuk bo boi się że sprawy pójdą dalej i wypłynie prawda skąd szczurek miał miliony złotych na zakup tirów.Myślę że żyją jeszcze te osoby które mogą coś powiedzieć na ten temat.Należy wszystko zrobić aby wyjaśnić sprawę tych 80 mln zł.

cyt.:-"Czy po wyjściu z aresztu zajmował się Pan również wydatkowaniem pieniędzy pochodzących z zagranicy, m.in. z USA czy z Paryża?
Nie, nigdy. Tymi środkami zajmowały się władze związku. Nic więcej na ten temat nie wiem. "
Władze związku? Czyli Bolek ?
Bo po tym (...) to wszystkiego można się spodziewać.
-Tylko dlaczego nikt nawet nie wspomni o 6 milionach dolarów które dały Włoskie związki zawodowe ,na pomoc strajkującym stoczniowcom ? (przypom. p.Anna Walentynowicz) Bo przecież stoczniowcy nie otrzymali więcej żadnych pieniędzy ,jako pomocy! A zwłaszcza dolarów ! To właśnie po tym wydarzeniu pani Anna zadała L.Wałesie około dwudziestu kilku pytań na które odpowiedzi nigdy się nie doczekała ,to właśnie wtedy w jego domu ,powiedziała mu prosto w oczy - Lechu jak ty mogłeś tak postąpić ,czy ty w sercu Boga nie masz ?
Po tych słowach Wałęsa już nigdy nie chciał rozmawiać z dawnymi członkami zarządu "S" a na p.Walentynowicz ciągle nastawał,nękając ją i tym podobnymi przykładami, doszło nawet do 3 prób zabójstwa ś.p. Pani Anny Walentynowicz i to przez jej dobrą znajomą ,która się później tłumaczyła że została do tego nakłaniana i zmuszana.Należy również zwrócić uwagę że jeszcze tuż przed słynnym wylotem do Smoleńska pani Anna nadal prowadziła spotkania ,na których mówiła czego była świadkiem, oraz po to aby ludzie poznali prawdę o Lechu Wałęsie! I jak już wszyscy wiemy została dokooptowana do słynnej już listy "kompletowanych" osób które miały lecieć do Smoleńska w tym samym samolocie ,którym miał lecieć Prezydent Lech Kaczyński z małżonką a także na tej samej liście widniało nazwisko Jarosława Kaczyńskiego ! Który również był przewidziany że poniesie śmierć, to właśnie dlatego Rosjanie podając nazwiska osób które tam zginęły ,podali również nazwisko Jarosława Kaczyńskiego,a który jak już wiemy musiał pozostać z chorą matką w kraju. A nawet sam Sikorski dzwoniąc rano do J.Kaczyńskiego nie miał pewności czy Jarosław żyje i czy jest w kraju ,czy też również zginął w Smoleńsku ? A obecnie gdy obserwując jak zachowuje się Wałęsa,gdy nawołuje do krwawego policzenia się z rządzącymi PiSowcami,
gdy patrzymy jak w jego domu w Gdańsku zbierają się czołowi POpaprańcy aby usłyszeć i ustalić przyszły scenariusz postępowania na najbliższe dni,to nabieram pewności że głównym pomysłodawcą dokonania zamachu był nie kto inny tylko własnie Wałęsa.A to dlatego że Tusk jest zbyt wielkim tchórzem aby porwać się samemu na realizację takiego pomysłu
tym bardziej że Bolek musiał mieć dobre stosunki i znajomości z rosyjskimi spec-słuzbami ,podobnie zresztą jak Turowski ! O którym również było wiadomo jakiego rodzaju jest specjalistą ,oraz to że był również także wykonawcą takiego scenariusza !

To byl "pomysl" zeby sprawe "rozwiazac" "kompleksowo" nie licząc sie z kosztami zreszta tak samo jak w przypadku zamachu terrorystycznego w Gdansku w wyniku ktorego zmieciono z powierzchni ziemi wiezowiec ... razem z ludzmi.

Mnie zastanawia jako działaczkę solidarności z kąt prawie wszyscy działacze z zarządu mieli m pieniądze na zakładanie własnych firm jak Frasyniuk i inni .Ja niczego się nie dorobiłam a wręcz przeciwnie straciłam , bo jako księgowa rewident mam 1200 zł emerytury dlatego ,że w latach 80 zezwolono na zniszczenie dokumentów płacowych, a ZUS nalicza świadczenia z najmniejszej swojej średnie.Tak to jak mówią moje dzieci zrobiłam dobrze ZŁODZIEJOM Z SOLIDARNOŚCI.

Jeśli księgowy jest czysty i poprawny moralnie to przyjmuje się bez dyskusji jego oświadczenia. Natomiast jeśli przyłapie się go na przekręcie lub łamaniu prawa to należy wszystko u niego sprawdzić. I tak się teraz dzieje z działką Piniora. Niech nie narzeka.

mnie dużo bardziej interesuje kwestia środków walutowych.

to były czasy gdy przęciętna pensja w PRL wynosiła 18-20 dolarów

80 milionów w cenach z 1985 roku to było po kursie czarnorynkowym - 160 tyś dolarów. suma ogromna ale w porównaniu z tym co płynęło z zachodu - skromna.

tylko w USA polonia zebrała i przekazała do kraju kilkanaście milionów "zielonych"

dodajmy że realia były takie: za 5 tyś dolarów można było kupić mieszkanie.

byli ludzie którzy mieli dostęp do tej kasy. I którzy ją wyprowadzili.

To też jest bardzo ciekawe zagadnienie. Jak to się działo, że w mrocznych casach PRL gdzie było bardzo trudno o paszport, działacze panny "S" wwozili do Polski z zagranicy, ponoć jak twierdzą kasę w reklamówkach? Kto dawał paszporty i kto ich ochraniał? I co z kasą?

A skąd Frasyniuk miał kasę na swoje tiry zaraz po stanie wojennym???

czy zlotowka polityczna a zlotowka korupcyjna to sa dwie rozne zlotowki?

W Kielcach nieżyjący już lider tamtejszej Konfederacji Solidarności Walczącej, pan S., opowiadał publicznie, jak pewien sędzia, magister, tytułujący się jako profesor i ostatnio działający na rzecz kodziarzy, zakopywał w Stanie Wojennym powielacze dla podziemia. Zakopał cztery, bez opakowań, na zniszczenie. Tak wyglądała pomoc "elit" podziemia dla Solidarności. A to nie wszystko na ten temat.

rzeczywiscie frasyniuk zadziwia ...ilosc jak podaja gazety samochodów ciężarowych to ok 300 szt.Zauważaja , ze jeden tir bez naczepy to koszt min. 550 tys zl plus naczepa od 120 tys zl .Jest pytanie , skąd ten frasyniuk miał tyle milionów na zakup tylu samochodow ?! jesli bral kredyt musi to wykazac , za dużo tutaj niewyjasnionych spraw z pieniedzmi !!!!

Tak jak Adas uwlaszczyl sie na Gazecie W. tak frasyniuk poszedl w biznes.Jest oczywiste ze same pieniądze to nie wszystko ze musial miec "wsparcie logistyczne" w postaci wsparcia służb ,bez tego nic by nie zrobil.

Zwykły szofer autobusu i to w większości nie pracujący, ponieważ ciągle się ukrywał, uwagi na to, że ganiała za nim MO i SB. Niektórzy twierdzą, że jak pracował to kradł paliwo, no ale na tym, aż tyle nie zarobił.

Nie wystarczyło paliwo ukraść ale trzeba było go jeszcze sprzedać, a w tych czasach sprzedaż paliwa większej ilości nie mogło się obyć bez zainteresowania odpowiednich służb. Zawsze mnie ciekawiło, jako członka Solidarności, w jaki sposób było możliwe, żeby facet mógł się dorobić takiej fortuny? Dlatego nie dziwi, że stawał zawsze po stronie przeciwników Solidarności.

Nie On nie zadziwia On próbuje być magikiem,a tu zonk.

Cwaniaki POdzielili się kasa z UB-kami aby dali im sPOkój a teraz głupa rżną i udają wielkich działaczy i w pysk się nam śmieją !!!!!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl