niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Wiceminister Szatkowski z wizytą w USA

Dodano: 10.01.2017 [17:51]
Wiceminister Szatkowski z wizytą w USA - niezalezna.pl
foto: CO MON
Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski w dniach 4-6 stycznia br. przebywał z wizytą w USA. Odbył szereg spotkań z przedstawicielami administracji, kongresu i think-tanków, a także z osobami z kręgów nowej administracji. Udzielił także wywiadu dla periodyku "Foreign Policy" – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podczas rozmów w Departamencie Obrony z asystującą sekretarz obrony Elissą Slotkin oraz asystującym sekretarzem obrony Robertem Scherem, wiceminister Tomasz Szatkowski  poruszył przede wszystkim kwestie wzmocnienia odstraszania i obrony Polski oraz całej wschodniej flanki NATO, m.in. poprzez wdrożenie decyzji Szczytu NATO w Warszawie w tym zakresie. Omówiono trwającą właśnie dyslokację w Europie amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, której siły i sprzęt w najbliższych dniach znajdą się w Polsce, a także planowane w kwietniu br. rozmieszczenie w Orzyszu batalionowej grupy bojowej w ramach NATO, gdzie państwem wiodącym są także Stany Zjednoczone.

Tematem dyskusji był również prowadzony obecnie w resorcie obrony narodowej Strategiczny Przegląd Obronny, któremu przewodniczy podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski oraz szerokie doświadczenia USA w opracowywaniu tego typu dokumentów. Ponadto poruszono sprawy związane z europejskim i globalnym środowiskiem bezpieczeństwa. Wiceminister Szatkowski podziękował za zaangażowanie Sił Zbrojnych USA we wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Podkreślił przy tym potrzebę wypełnienia wszystkich deklaracji USA w tym zakresie i utrzymania tempa ich implementacji przez nową administrację. Wyraził także pełną gotowość do dalszego pogłębiania współpracy strategicznej z USA – podaje MON.
 
Wiceminister Szatkowski spotkał się również z republikańskimi przedstawicielami Kongresu, kierującymi pracą w kwestiach bezpieczeństwa i obronności w nowym kierownictwie obu izb: Johnem McCain'em (Arizona), Mike'm Rogersem (Alabama), Bradem Wenstrupem (Ohio), Daną Rohrabacher (California) i Devinem Nunesem (California). Omówiono stan i perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej. Rozmówcy podkreślali znaczenie Polski dla zwiększenia obecności Sił Zbrojnych USA na wschodniej flance.

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski przekazał listy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza dotyczące współpracy obronnej i pomocy w śledztwie katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

Wiceminister Szatkowski uczestniczył też spotkaniach w amerykańskich think-tankach: Jamestown Foundation, German Marshall Fund i Heritage Foundation, podczas których eksperci reprezentujący zasadnicze kierunki polityki amerykańskiej omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem międzynarodowym i współpracą obronną z USA.
 
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Poleciał po wskazówki do Waszyngtonu.

jesteś idiotą

a ty bys chcial zeby pojechal do moskwy

Włodarze Polski zmieniają co jakiś czas opiekunów, ostatnio był Kreml, teraz Waszyngton a pośrednio Bruksela z Berlinem.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl