niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

„Musimy się bronić”. Litwa przywraca pobór do wojska

Dodano: 10.01.2017 [15:48]
„Musimy się bronić”. Litwa przywraca pobór do wojska - niezalezna.pl
foto: kam.lt, Ministry of National Defence Republic of Lithuania
Premier Litwy Saulius Skvernelis po spotkaniu z ministrem obrony Raimundasem Karoblisem i naczelnym dowódcą armii gen. Jonasem Żukasem poinformował, że już 2019 roku powinien być przywrócony zostanie obowiązkowy i powszechny pobór do wojska.

- Jeżeli chcemy żyć tu bezpiecznie, powinniśmy zrobić wszystko, by móc się bronić. Siedząc bezczynnie, nie możemy liczyć na to, że ktoś nas obroni – oznajmił premier Litwy.

Co prawda już w 2015 roku Litwa przywróciła przerwany w 2008 roku pobór do wojska, jednak od tego obecnie ma on charakter wybiórczy. Z listy mężczyzn w wieku 19-26 lat specjalny system losuje, kto ma odbyć służbę wojskową.

Na Litwie w skali roku powołania do wojska otrzymuje ok. 3 tys. osób. Po wprowadzeniu obowiązkowego poboru liczba ta ma wzrosnąć do 6-7 tys.

Władze Litwy konieczność poradzenia zmian w poborze do wojska tłumaczą trudną sytuacją geopolityczną kraju, zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego i potrzebą wzmocnienia sił zbrojnych. Już w 2015 roku, powrót do zasadniczej służby wojskowej był odpowiedzią na aneksję Krymu przez Rosję.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Proszę nie "siać" propagandy. Obecny system na Litwie nie ma nic wspólnego z losowaniem tylko brutalnym przymusem pod groźbą kary więzienia za odmowę odbycia przymusowej służby wojskowej. Młodzi masowo wieją przed poborem za granicę. A liczba dezercji z przymusowego wojska osiągnęła apogeum co jest ukrywane. Wiem bo mam tam rodzinę ze strony matki. Tak to właśnie wygląda...Pzdr.

Dziś wieją przed służba wojskową, jutro będą wiali przed ruskami lub ciapatymi, po prostu "wiać" mają we krwi.

Dlaczego o tak ważnej sprawie w mediach cisza...?
http://trybun.org.pl/2017/01/1...

Widoczne władzę w Czechach powierzono rodowitym Czechom to i dbają o bezpieczeństwo swoich obywateli. A nam pozostaje do dyspozycji, broń "czarnoprohowa", rozdzielnie ładowana. Niestety dosyć droga i kłopotliwa w użyciu , ale nie mniej skuteczna.

Drodzy Litwini ... przypatrzcie sie na globus i nie rozsmieszajcie mnie !

Ubawiłem się Twoim komentarzem. Pakuj się i jedź do Australii, tam będziesz bezpieczny.. Litwini,szacun!

w polsce pospolite ruszenie- wyszkolone, dzialoloby efektywnie, odstraszajaco, nikt nie ruszy

Po przeczytaniu pierwszego zdania dałem sobie spokój.

Bo to jest dziennikarstwo przez duże DZ. ;)

Eurokraci z Bieńkowska rozbrajają Europę, Węgrzy budują strzelnice, Czesi się masowo zbroją (o czym nawet w naszych "prawicowych" mediach cisza), u nas oderwany od rzeczywistości Antek w wywiadzie chwali się swoim brakiem znajomości obowiązującego prawa i tego procedowanego. Głosi, że WOT będzie miał broń w magazynie, a w ręku atrapy i będzie się szkolił na programach komputerowych ...i że to jest wystarczające, bo nie potrzeba się sprawnie bronią posługiwać i można być wolniejszym od przeciwnika (nie jak w westernie) ...a w ogóle, to nie chodzi o to, by do wroga strzelać, bo to nieładnie czy coś. Że polskiej zbrojeniówki nie należy wspierać, bo to jakieś lobby i inne takie mądrości.
Polska zbrojeniówka leży i kwiczy, a tu cisza jak makiem zasiał.
Jedynie podnieta tym, że Amerykanie przyjechali, że Rosja ma jakieś tam problemy, że na Litwie pobór, że u nas 150 karabinów kupili. Same pierdoły.

Dzieciom polityków to nie grozi.
Acz obstawiam, że ludzie jeszcze chętniej będą emigrować.

Jasne, wyemigruja.

A na koncu, zeby czuc sie bezpiecznie zaplaca mase forsy za 4-tygodniowy kurs wojskowy, po ktorym beda prawie tak samo bezbronni.

Dluzszy kurs kosztowalby majatek.

Pobor do 9 miesiecy jest wrecz super rozrywka i treningiem dla kazdego chlopaka i dziewczyny a korzysc z niego beda mieli do konca zycia.

No z takiej wojaczki to co niektórzy będą mieli "korzyść" w postaci obciążeń alimentacyjnych. Ale czego się nie robi, dla podniesienia liczebności armii.

Ciekawe czy ten system jest w stanie wylosować syna prezydenta?

AŁTOR rz=rzenada
Premier Litwy Saulius Skvernelis po spotkaniu z ministrem obrony Raimundasem Karoblisem i naczelnym dowódcą armii gen. Jonasem Żukasem poinformował, że już 2019 roku powinien być przywrócony zostanie obowiązkowy i powszechny pobór do wojska.

"Premier Listy" i wszystko jasne. Niechlujstwo do n-tej

Naprawdę nie lubię się czepaić, ale czy autor tej wiadomości w ogóle przeczytał to, co opublikował? Błąd na błędzie... jak coś takiego można udostępnić?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl