niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
22 lipca 2017

Prawo pracy: Zmiany w świadectwach pracy

Dodano: 10.01.2017 [19:29]
Prawo pracy: Zmiany w świadectwach pracy - niezalezna.pl
foto: Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Od 1 stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. świadectw pracy.
Zmiany dotyczą głównie zasad ich wydawania.


Wydanie rozporządzenia związane jest z wejściem w życie pakietu „100 zmian dla firm”, które mają ułatwić zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to pierwszy element Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju forsowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wśród wielu zmian legislacyjnych są także te dotyczące Kodeksu pracy.

Pracodawca może skorzystać ze wzoru
Nowe rozporządzenie nie wprowadza rewolucyjnych zmian, jest raczej uzupełnieniem obowiązującego od 1996 r. rozporządzenia w tej sprawie. Służy głównie uporządkowaniu i doprecyzowaniu kilku kwestii związanych z treścią świadectwa pracy, sposobem i trybem jego wydawania oraz uzupełniania. Dodatkowo do rozporządzenia dołączony został pomocniczy wzór, z którego skorzystać mogą przedsiębiorcy tak, aby mieć pewność, że świadectwo zawiera wszystkie niezbędne informacje i jest wystawione prawidłowo. Rozporządzenie wymienia 20 informacji, które powinny znaleźć się w dokumencie. Chodzi tu m.in. o okres trwania zatrudnienia, wymiar czasu pracy pracownika, rodzaj wykonywanej pracy, pełnione funkcje, tryb i podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, a także dane dotyczące wykorzystanego przez pracownika urlopu.

Świadectwo pracy niezwłocznie
Pracodawca jest obowiązany do wydania pracownikowi – lub upoważnionej przez niego osobie –   świadectwa pracy niezwłocznie, a więc w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj umowy o pracę. Jeśli jednak pracodawca zatrudni pracownika ponownie w ciągu kolejnych 7 dni, wtedy obowiązany jest wydać świadectwo pracy jedynie na jego wniosek. Wniosek może zostać złożony w każdej chwili zarówno w formie papierowej, jak elektronicznej oraz dotyczyć poprzedniego okresu zatrudnienia lub wszystkich okresów, za które do tej pory świadectwo nie zostało wystawione.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Przepraszam, ale to g..wno jest!
Swiadectwo niezwlocznie, ale w ciagu 7 dni jesli zatrudni ponownie. Ludzie kiedy wy wyjdziecie z tej sowieckiej glupoty?
To takie trudne napisac w koncu jednoznaczne przepisy?

DIE SCHWEIGE MINUTE dauerte NUR 15 SEKUNDEN !
Dieses Parlament MUSS KOMPLETT AUSGETAUSCHT WERDEN !

Masz racje, ale w RFN jest podobnie, bo lewi sa wszędzie tacy sami i tak np. w Bundestagu "minuta ciszy" ofiarom mordu tego bandyty arabskiego trwała jedynie 15 sekund.
A to, ze Niemcy domagają sie rozwiązania tego "Parlamentu" to niewielu wybrańców narodu sie tym przejmuje.

Przeczytaj jeszcze raz, to nie jest takie trudne a potem napisz coś sensownego. Sprawdzisz w ten sposób kto jest "sowieckim" głupolem.

Sądze, że miał na myśli to, że to zbędne dopisywanie linijek w kodeksach. Taka jest niestety ta biurokratyczna maniera, żeby w nieskończoność coś dopisywać i wymyślać kolejne scenariusze, które koniecznie trzeba znowu uregulować.
Wiariant 1:
"Świadectwo pracy wydaje się bezzwłocznie"

Wariant 2:
"Świadectwo pracy wydaje się bezzwłocznie, za wyjątkiem sytuacji opisanej w artykule 2 ustęp 66 oraz gdy Jowisz wchodzi w koniunkcję z Marsem, a matka jednej ze stron umowy jest samotna i homoseksualna. W opisanej sytuacji stosuje się wyjątek zawarty w Ustawie o urzędniczej głupocie i debiliźmie biurokracji z dnia 34 lutego 1410 wraz z późniejszymi zmianami"

Proste prawo to zrozumiałe prawo. Przeregulowania wszystkiego mamy już do wyrzygu w socjaliźmie wschodnim, naszym własnym i zachodnim.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl