niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 czerwca 2017

125 lat temu urodził się Melchior Wańkowicz, ojciec polskiego reportażu

Dodano: 10.01.2017 [09:11]
125 lat temu urodził się Melchior Wańkowicz, ojciec polskiego reportażu - niezalezna.pl
foto: fot. Wikipedia
Żyjemy w czasach, a których brakuje autorytetów, szczególnie twórczych. O Andrzeju Wajdzie mówi się, że nikt nigdy nie będzie umiał go zastąpić – moim zdaniem podobnie ma się rzecz z Melchiorem Wańkowiczem – mówi w rozmowie z niezalezna.pl Wojciech Markiewicz – reżyser radiowy i teatralny ze Studia Reportażu Polskiego Radia. Choć właśnie mija 125 lat od narodzin polskiego reportażysty, okrzykniętego ojcem tej formy, to jego dorobek inspiruje do dziś.

Jego talent i osobowość nadały reportażowi zupełnie nową, literacką jakość – zauważa w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” pisarka i reporterka, a także zeszłoroczna laureatka literackiej nagrody im. Józefa Mackiewicza, Joanna Siedlecka. – Był przy tym reportażystą propolskim – świadczy o tym chociażby bodaj największa książka w jego dorobku, czyli „Bitwa o Monte Casino” i niezależnym – bo zawsze robił swoje, nie zważając na koniunkturalizm – dodaje. 

Żyjemy w czasach, a których brakuje autorytetów, szczególnie twórczych. O Andrzeju Wajdzie mówi się, że nikt nigdy nie będzie umiał go zastąpić – moim zdaniem podobnie ma się rzecz z Wańkowiczem - wtóruje pisarce Wojciech Markiewicz – reżyser radiowy i teatralny ze Studia Reportażu Polskiego Radia. Twórca spytany przez nas o to, co ujmuje go w twórczości Wańkowicza, odpowiada: -Kiedy o nim myślę, to właściwie od razu przychodzą mi do głowy trzy jego cechy, które wywarły na mnie największe wrażenie. Pierwsza z nich to obecność wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy warte opisania – żeby zrobić dobry reportaż, trzeba być w środku życia, stykać się ze światem. Druga to jego pewien ziemiańsko-arystokratyczny styl, który przejawiał się od sposobu bycia i ubioru Melchiora Wańkowicza, aż po wzorzec pięknego mówienia. Ostatnią z nich jest jego wrażliwość na odmienność, momentami dziwaczność świata, która jest źródłem inspiracji dla reportera.  

Więcej na ten temat we wtorkowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Czy mogę tą drogą zwrócić się do wydawców portalu "niezależna.pl", aby spowodowali udostępnienie filmu "Monte CAssino", jaki powstał dla TVP w latach 70-tych (z udziałem Wańkowicza komentującego) - czytelnikom Niezależnej.

Też pamiętam,jak przy ręcznie malowanej mapie, barwnie opowiadał. Był też wywiad z Małachowskim i słynny proces sądowy ze Strump-Wojtkiewiczem. Znając polskie archiwa, to zapewne "uporządkowali"-wyrzucili lub spalili. Do dzisiaj nie wydano reprintu "Bitwy o Monte Cassino"- arcydzieła sztuki drukarskiej; wydanego na najnowocześniejszych maszynach rotograwiurowych w Mediolanie w latach 1945-1947.

"Drogą do Urzędowa" i "Reportaże Wołyńskie"-tego akurat nie znam. Ale nazwanie Melchiora Wańkowicza kłamcą i kabotynem - chyba onuco, mózgu - wyroślo oparów onuczych - zamilcz i sie nie kompromituj, powtarzaniem prawd "literaturoznawców uniwersyteckich lat 70- ych u.w."
Zazdrościsz Wańkowiczowi sławy -siadaj w samochód, jedź na Krym i zbieraj materiały dla wywiadu Ukrainy (na przykład).

Wańkowicz - owszem - oszukał komunistów. Rzucił im "Szczenięce lata" przed pyski - a oni pomyśleli, że trafił im się sprzedawczyk. Dzięki temu mamy obecnie "okno" do sposobu życia, zwyczajów i obyczajów 95 % wybitnych Polaków tamtego czasu - Wańkowicz sportretował tam dwór polski, jego związek z katolicyzmem, ze wsią i ...jego upadek z powodowany inwazją bolszewii.
Czy była by wiedza o polskich korzeniach na Warmii i na Mazurach gdyby nie dorobek Kętrzyńskiego i jego popularyzacja przez Wańkowicza i jego "Na tropach smętka"
Portret Polski 20-lecia międzywojennego, jaki powstał w "Anodzie-Katodzie" - coś, czego komuniści najbardziej się bali - zostało podczas komuny, za pieniądze komunistów wydane. Wańkowicz był jednym z pierwszych polskich dysydentów. Jakie kłamstwa ?!
Jeśli korespondent wojenny pisze książkę o bitwie, którą obserwował, podczas której przeprowadził dziesiątki rozmów z uczestnikami bitwy, pisał reportaże do prasy - kto lepiej może napisać "Monte Cassino"?

WIELKI PISARZ, WYBITNY DOROBEK, UMOŻLIWIAJĄCY MŁODYM LUDZIOM (każdy kiedyś jest młody) WGLĄD W MINIONE EPOKI.

Niezależność Wańkowicza- ha,ha,ha! Naprawdę różne rzeczy można napisać o tym Panu, tylko nie to, że był niezależny. Lubił blichtr sławy i całe życie za nim gonił.

On po prostu był sławny! Coś ci nie pasi? To wypad na onet.

Melchior Wańkowicz nie jest autorytetem - mimo talentu którego nie można mu odmówić. Po wojnie poszedł na współpracę z komunistami. Gdy wracał z emigracji, nowe władze witały go z otwartymi rękami. Swoją najpopularniejszą książkę "Bitwa o Monte Cassino" pisał na zamówienie rządu na uchodźstwie i nie prawdą jest, jakoby robił to wbrew władzom polskim w Londynie bo to właśnie od nich otrzymał pieniądze.

Melchior Wańkowicz okazał się kłamcą i kabotynem.

Twój nick potwierdza Twoją wiedzę. Za współpracę z komunistami Wańkowicz nagrodzony został więzieniem. Nie znam Ciebie, ale w ciemno obstawiam, że jesteś większym kłamcą i kabotynem niż Melchior Wańkowicz.

Wszystko ładnie, pięknie ale porównać Wajdę do Wańkowicza to tak jakby starego kalosza porównać do pięknego, stylowego hiszpańskiego buta. Wańkowicz miał klasę - Wajda tylko chorą (choć bogatą) wyobraźnię.

"Drogą do Urzędowa" i "Reportarze Wołyńskie"- na ich podstawie mógłby powstać świetny serial telewizyjny

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl