niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 czerwca 2017

Polski grafen już w sprzedaży

Dodano: 09.01.2017 [11:45]
Polski grafen już w sprzedaży - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Firma Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. Wielkopowierzchniowy grafen wyprodukowano w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. To na razie tylko półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie w motoryzacji, elektronice czy medycynie może oznaczać rewolucję w polskiej gospodarce.

Czy to początek technologicznej rewolucji w Polsce? Na rynku pojawił pierwszy grafen wyprodukowany w naszym kraju. Przypomnijmy, że to płaska struktura złożona z atomów węgla, przezroczysta i charakteryzująca się znakomitym przewodnictwem cieplnym, a także wyjątkowymi właściwościami elektrycznymi i mechanicznymi. Grafen może mieć bardzo bogate zastosowanie, m.in. w elektronice, motoryzacji, przemyśle zbrojeniowym, a także w medycynie i ochronie środowiska.

Grafen w postaci arkuszy o rozmiarach 50 x 50 cm wyprodukował warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, a do sprzedaży wprowadziła go firma Nano Carbon. Dotychczas wytwarzano mniejsze arkusze o powierzchni 3 x 30 cm. Dzięki naukowcom z ITME, którzy zdobyli doświadczenie w międzynarodowych projektach badawczych, obecnie możliwa jest produkcja grafenu wielkopowierzchniowego. – Technologia produkcji jest skomplikowana, wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować, a także specjalistycznego reaktora wysokotemperaturowego – wyjaśnia Jacek Augustyn, prezes Nano Carbon.

– Arkusze grafenu produkowane przez ITME to na razie tylko półprodukt. Dopiero jego komercyjne zastosowanie w różnych produktach przesądzi o sukcesie – tonują euforię ekonomiści. Jednocześnie przyznają, że szans na praktyczne wykorzystanie grafenu jest wiele. Będzie mógł być stosowany m.in. w medycynie. Zespół naukowców pod kierownictwem dr. Dariusza Białego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz prof. Wiesława Stręka z wrocławskiego Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN pracuje nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. Mógłby on też być użyty do produkcji sztucznych zastawek serca, cewników i elektrostymulatorów.

– W ITME produkowany jest unikatowej, światowej jakości grafen epitaksjalny i płatkowy, stosowany w badaniach nad leczeniem raka mózgu, tzw. glejaka, prowadzonych przez zespół prof. Ewy Sawosz-Chwalibóg z SGGW, a także w badaniach nad komórkami macierzystymi prowadzonymi wspólnie z Instytutem Jagiellońskim – wyjaśnia dr hab. Katarzyna Pietrzak, zastępca dyrektora ds. naukowych ITME. – Wytwarzamy też, w ramach projektów badawczych, gumy i kompozyty na bazie miedzi z dodatkiem grafenu płatkowego oraz papier grafenowy – dodaje.


Grafen może mieć rozległe zastosowanie w elektronice, przede wszystkim mógłby zastąpić krzem. Z uwagi na swoje właściwości nadaje się do wytwarzania przejrzystych i elastycznych wyświetlaczy dotykowych. Można go też wykorzystać do produkcji paneli słonecznych, a także wysokowydajnych akumulatorów służących do magazynowania energii. To niezwykle ważne w kontekście rządowych planów związanych z rozwojem elektromobilności.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Glejaka raka mózgu bezpiecznie i skutecznie leczy șię marijuaną (hemp oil).

...głupi jesteś. Nie wprowadzaj ludzi w błąd - marycha tylko "uśmierza" ból, nic więcej.

Od lat toczy sie walka o nieprzehandlowanie polskich patentów, na grafen.

Sami nie potraimy w tym przez chciwość wykorzystać potencjału finansowego, nie pozwalając go skomercjalizować innym i zadőwolić się zyskami z patentów, dzieki głupocie dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego, stracimy czas a Chińczycy nas wyprzedzą, ukradną technologie i zgarną biliony z zysków, a psu rzucą kości do obgryzania!

W High Tech czas to pieniądz!

Powinni wprowadzić prawo i suowo karać za tego typu "stracone możliości"!

Ochrona korzyści patentowych przez chciwość, pazerność, to gra pod własną bramką, kończąca się samobójem!

Takich zăcofanyh głąbów dopuszcza się do "zarządzănia", i nagradza za głupotę!

Dr. inż. Włodzimierza Strupiński to typowy pies ogrodnika!

Nie wystarczy "wynależć" trzeba także wypracować technologie aplikacji, potrafić go sprzegać.

Arkusze grafenu produkowane przez ITME to na razie tylko półprodukt.

https://www.youtube.com/watch?...

https://www.youtube.com/watch?...

polski akumulator z grafenu,i auto elektr. To bedzie hit!

Samsung ma problemami ze strzelającymi bateriami w Samsung Note Galaxy 7.

"Metoda otrzymywania grafenu przy zastosowaniu taśmy typu Scotch – niestety – nie nadawała się do zastosowania na skalę przemysłową.

Elektronicznych (ITME) – a konkretnie zespołowi pod kierownictwem dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego (opis technologii pomijam z oczywistych względów.Co z kasą na to przedsięwzięcie?

 W maju 2010 roku metoda została zgłoszona do polskiego urzędu patentowego, a równocześnie złożono wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o dofinansowanie rozszerzenia ochrony patentowej na inne kraje.

Ministerstwo poprzez Ośrodek Przetwarzania Informacji zapewniło kilkaset tysięcy złotych na ochronę patentową polskiej metody za granicą przez najbliższe 18 miesięcy na całym świecie, a potem w wybranych krajach na co najmniej trzy lata.ITME nie chciało wypuścić patentu z rąk.

Zamierzało znaleźć partnerów w biznesie i wytwarzać grafen w kraju. – Jeśli się do tego weźmiemy, ale już, zaraz, natychmiast, to się uda – powiedział w maju 2010 roku dr Strupiński. – Nie możemy też poprzestać na produkcji samego materiału, bo inni nas wyprzedzą. Wiadomo, że w Chinach w końcu zrobią go taniej,"

dr. inż. Włodzimierz Strupiński to nie Steve Jobs a raczej Gil Emilio i John Scully ktorzy skutecczni zarżneli Apple dopóki Steve Jobs nie dokonał zmartwychwstania!

Technologia śmiga ielkimi krokami i trzeba wygrać czas aby ălbo ją jak najszybciej skomercjalizować albo POgrzebać jak to robią durnie związăni z tyfusem platformy na wzór swoich poprzedników Amelio i Scully!

Od lat toczy sie batalia o nieprzehandlowanie polskich Azotów, posiadajacych patenty na najlepsze w swiecie oczyszczanie grafenu: http://mirakus.pl/grafen-teatr/

Świetna wiadomość dla Polski tylko nie wiem czy wszystkim to będzie się podobać bo spółka została założona w 2011 roku...
Szczęść Boże.

Misiak ,myślę ze ty urodziłeś się w samą porę,aby objąć cię ustawą dezubekizacyjną,a to świetna wiadomość,i na pewno będzie się podobać WSZYSTKIM POLAKOM.
Szczęść Boże Prezydentowi RP i obecnemu Rządowi.

nazwa spółki i rok założenia jest nieistotnym czynnikiem, a ludzie tam zatrudnieni są gwarantem sukcesu, analogia do rządu Polskiego

Lenin wiecznie żywy pozdrawia

a wczasy pracownicze propagowała III Rzesza. I...?

masz jakiś kompleks tuSSka to idź do psychologa

POMIMO, ze był 2011.

POMIMO, ze był 2011.

Dzięki Bogu, nie wszystkim udało się wam` popełnić samobójstwo. Ból du...py, co?

Misiak ma najwyraźniej za wysoką emeryturę. Za pałowanie tyle się nie należy. WARTO zbadać tę sprawę. Czy ABW już o tym wie? W dyktaturze powinna wiedzieć!

Jesteś żałosny z tym swoim "Szczęść Boże". Myślisz że to zrobi z Ciebie, leminga( w najlepszym wypadku) praworządnego katolika ? Jesteś tylko targowickim trollem i taka jest prawda. Ile ci płacą na za post ?

70-150 zł za ...1000 postów.

bycie netowym trollem to ciężki kawałek chleba

taka stawka? a nie, to nie glupota, to uposledzenie, pisz dalej, miejmy litosc.

zaraz petru będzie protestował, że nie sprywatyzowano grafenu

Jeżeli grafen znajdzie zastosowanie w najnowszych powszechnych rozwiązaniach technicznych i najnowocześniejszych technologiach, stanie się hitem gospodarczym.

No właśnie, jeśli. Bo jak na razie armii chętnych nie widać.

I co ? Kolejka chetnych juz sie ustawila, czy trzeba bedzie zrobic zbiorke spoleczna zeby to ktos wzial ?

To jest jedyny artukuł, wart przeczytania na tym portalu w tej chwili. Grafen; dalsze doskonalenie jego produkcji i szukanie nowych zastosowań to powinien być priorytet. Każda wydana złotówka na to przedsięwzięcie przyniesie dochód jakiego wsi, udecja, i inni wrogowie ludzi mieszkających w Polsce nawet nie śnili.

Żeby się nie skończyło jak na gazie łupkowym, którym się wszyscy jarali, a który okazał się humbugiem.

"humbugiem" się okazał, bo niektórym bardzo zależało na tym by się nim okazał. Niektórzy walkę po polski gaz łupkowy przypłacili życiem. Komu zależało na tym byśmy nigdy gazu łupkowego nie wykorzystali ? Zastanów się kto by na tym najwięcej stracił. Odpowiedź jest oczywista.

Który okazał się zbyt dobry dla Polski.

Który uwaliła mafia folksdojczów i śmierdzących walonek- raz przez ich ojczyzny,
dwa - przez nieudolność.

Ale co, zniknął magicznie czy jak? Jeśli jest i jest taki super, to co szkodzi obecnej władzy go wydobywać? A jakoś sie do tego PiS nie pali...

Niesamowite osiągnięcie, BRAWO! Mam nadzieję, że dzięki nowemu rządowi, ani Polska, ani polscy naukowcy nie zostaną okradzeni.

Jakby rządził tfusk to by opchnął grafen niemcom pewne info

Nie! On by to przyniósł ruskim w zębach na czworaka, tylko aby nie pokazali innych zdjęć na których widać jeszcze więcej niż zółwiki z Putinem w Smoleńsku! No chyba, że pJUTIN sam podzielił by się z jego koleżanką z NRD na stołku kanclerza!

Jakby rządził Tusk to było by jak z gazem łupkowym.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl