niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Mamy dobrą wiadomość. Firmy w Polsce będą podnosić pensje - w różnych branżach

Dodano: 09.01.2017 [09:28]
Mamy dobrą wiadomość. Firmy w Polsce będą podnosić pensje - w różnych branżach - niezalezna.pl
foto: Marcin Rolicki/SXC
Grant Thornton przeprowadziło badanie wśród średnich i dużych firm, z którego wynika, że aż 38% z nich planuje podwyżki płac swoim pracownikom. To najlepszy wynik w historii badania, czyli od 2009 roku. Jeżeli polscy przedsiębiorcy zrealizują obietnice, to Polska będzie jednym z krajów o najszybciej rosnących zarobkach.

Grant Thorton prowadzi swoje badanie w 37 państwach i w żadnym z pozostałych państw nie odnotowano wyższego odsetka firm, które chcą podnieść płace. Jedynie Szwecja zanotowała taki sam wynik jak Polska.

Z innego badania tej firmy wynika, że polskie przedsiębiorstwa mają duże problemy z pozyskiwaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Nie miało to jednak do tej pory odzwierciedlenia w wynagrodzeniach.

Choć bezrobocie rejestrowane spadło w październiku do 8,2 proc., co jest najlepszym wynikiem od dwóch dekad, to według danych Głównego Urzędu Statystycznego, dynamika płac w polskich firmach w ostatnich 4 miesiącach nie przyspieszała, ale wręcz lekko spowalniała - wzrost rok do roku wynosił 3,6-4 proc., wobec 4,1-5,3 proc. w poprzednich miesiącach. - podaje polsatnews.pl.

Zdaniem Moniki Smulewicz z Grant Thornton firmy doszły jednak "do ściany".

- Bezrobocie spadło do tak niskiego poziomu, że pracodawcom realnie zaczął doskwierać niedobór pracowników. Konkurencja między pracodawcami zrobiła się na tyle silna, że coraz częściej nie mają oni wyjścia - muszą podnosić pensje. Szczególnie trudny czas czeka małe polskie firmy, które pracują na niskich marżach. Ich możliwości w zakresie konkurowania o pracowników wynagrodzeniem są ograniczone, a w konsekwencji wzrost kosztów pracy będzie prowadzić do wzrostu cen za świadczone usługi - zauważyła Smulewicz.


Badanie Millward Brown dla Grant Thornton International, zrealizowano wśród 10 tys. średnich i dużych firm z 37 krajów świata (w tym 200 firm z Polski).
Autor: Źródło: , ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Socjalizm to NIEPOLSKI SYSTEM - TO SYSTEM BOLSZEWICKI LEWACKI, generuje biedote i gra szantażem moralnym
Kapitalizm czyli wolny rynek, brak regulacji zusów, brak płacy minimalnej, czyli honor - umowa to umowa TO POLSKI SYSTEM z czego na przestrzeni wieków byliśmy dumni.

Nie pozwólcie żeby ktoś narzucał wam lewacki system i jeszcze zwał się patriotą przebieraniec.

CWP!

to dajcie jeszcze namiary na te firmy bo jakem czynny zawodowo i całkiem nieźle zarabiający, słyszę wkoło wyłącznie o uciekaniu firm z kosztów, zmianach umów na mniejsze pieniądze i zwolnieniach. Widać Grant Thornton taki sam nowotwór propagandowy jak Millward srylword :))

Ja już "podniosłem" - w grudniu zwolniłem 14 osób a w styczniu je zatrudniłem w mojej nowej firmie zarejestrowanej w Republice Czeskiej. No i teraz są na samozatrudnieniu i faktycznie zarabiają więcej bo daję im z wypłatą 80% ZUSu który za nich płaciłem a większość siedzi na preferencyjnym zusie a 3 osoby ząłożyły działalność w UK. Ja mam oszczędności na przenosinach ponad 15 tyś zł miesięcznie. Dobra zmiana.

Za tydzień mogę założyć twór o jeszcze bardziej obco brzmiącej nazwie i poinformuję świat, że w roku 2017 każdy obywatel RP zgarnie kumulacje w Lotto. I taki komunikat będzie równie wiarygodny...

jednym podniosą a drugich zwolnią

Bardzo ładnie, ale co z tymi, których zarobki zależą od ilości pieniędzy w NFZ? Nadal mają wyjeżdżać za granicę?

Ten tytuł brzmi jak znany dowcip Radia Erewań.Zapytam jutro szefa, czy dostanę podwyżkę.

Każdemu pracownikowi należy się godne wynagrodzenie. Także pracodawcom. Od ćwierćwiecza prowadzę małą, a obecnie mikro firmę. Daję zatrudnienie innym, dobrym pracownikom. Od wielu lat różne ZUS-y, srusy, bandyci z milicji , tzw. prokuratury, tzw. sądów i innych urzędów oraz oszuści z Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy, robią wszystko abym zlikwidował działalność. Ale teraz rzeczywiście mam dość ogarniającej nas bolszewii, w której najlepiej żyje się wszelkiej maści cwaniakom, złodziejom, pasożytom i zwykłym bandytom. Bardzo często poprzebieranym w mundury i togi. Polska jest patologicznym państwem bezprawia.

To jest bardzo niepokojąca wiadomość bo może się okazać, że ceny również wzrosną chyba, że wzrost zostanie zrekompensowany przez importowane produkty.

Szczęść Boże.

"Mamy dobrą wiadomość. Firmy w Polsce będą podnosić pensje "
Nie cieszcie się, bo tylko swoim prezesom.

Oglądałem czasem odcinki Kuchenne rewolucje. Tam czasem było widać jak skandalicznie traktowani są zwykli pracownicy. A wielki "Pan" używa życia. A pracownicy niech się w ogóle cieszą że mają pracę za 5 zł za godzinę.

Podwyżka?
No to czekam.

To jakiś żart?? Nie po to prowadzi się firmę aby pracownik więcej zarabiał a po to aby generować zyski czyli w ostateczności mieć dobrą pensję dla właściciela,która z perspektywy czasu musi pensja jego wzrastać ( to motywuje do działań i walki o przetrwanie w gąszczu przepisów, chorej konkurencji). Nie wyobrażam sobie abym jako właściciel firmy miał sobie odejmować od ust aby moi pracownicy więcej zarabiali. Niech rząd obniży składki ZUSowskie, obniży podatki a wtedy pracodawca będzie hojny. W tamtym roku zapowiedziałem że jeden z 11 tu wylatuję z pracy a inni przejmują jego obowiązki a co za tym idzie będą więcej zarabiać.A jak się mylę to zapraszm do założenia firmy i spróbowania chociaż przez rok, legalnej działalności w Polsce.

Goowno tam będziesz "hojny". Z takim myśleniem jesteś dziewiętnastowiecznym krwiopijcą a nie biznesmenem. Koszty pracy u nas w porównaniu do wielu krajów EUropejskich, wwbrew obiegowym opiniom wyssanym z brudnego palucha, wcale nie są najwyższe. Dowód? Ciągle powstające montownie VW, FIAT-a i innych.

brednie

Dobre podejscie kolego ale te cymbaly tutaj mysla innymi kategoriami. Przedsiebiorca to burżuj ktorego trzeba opodatkowac a pracownikowi sie NALEŻY to i tamto w/g tych baranow z pisu. Jesli tacy jak my MiSP polikwidujemy firmy to rzad gowno bedzie mial, nie dostana Zusu, pitu itp. I wtedy sie zacznie sraczka.

Większość tzw. ,,przedsiębiorców to kombinatorzy i oszuści",pracowników traktują jak niewolników,przeważnie umowa ,,zlecenie",tną na godzinach. Płacą nędzne grosze za pracę swoim pracownikom(tzw.firmy budowlane). Nie żałują kasy na tzw.prawników i doradców finansowych,by móc zwiększać zyski
kosztem zwykłego pracownika. O wolnych sobotach można tylko pomarzyć,znam takiego ,,przedsiębiorcę"którego nawet żona wyrzuciła z domu,bo traktował ją tak jak swoich pracowników,tj.jak śmiecia. Ten ,,właściciel"bynajmniej nie załamał się,kupił za gotówkę dom do remontu. W soboty jego pracownicy remontują mu dom za 12 zł ,albo i mniej ,bo oszukuje na godzinach. Taka jest polska rzeczywistość.

Człowieku ale w czym problem ?
Załóż swoją działalność , nawet jednoosobową żebyś się nie musiał dzielić z pracownikami i się przekonasz ile zarobisz pracując 8 godzin dziennie z sobotami i niedzielami wolnymi :).
Naprawdę polecam wszystkim narzekającym na swoje niskie zarobki. Jeszcze teraz gdzie podobno nie ma rąk do pracy i jest tak kolorowo jak nam niektóre portale próbują wmówić :)

No i proszę mamy przykład POpłuczyn myśli i odpowiedź typowego cymbała nowobogackiego burżuja długo nie trzeba było czekać na wpis. Koło takich z PIS-u jak ty z tym baranim łbem nawet nie jesteś wart im koło du.y stanąć! Myślisz że jak zlikwidujesz firmę i nie będziesz żerował na biedakach krzywdzie będziesz nadal takim ważniakiem trzeba będzie wysypać piasek z rękawów i samemu na siebie zarobić to zobaczymy jak się wtedy będziesz wypowiadał!

Żarty to sobie robili nowobogaccy burżuje wywodzący się z komuch bandy jak do tej pory,bo kto nie był w komuch bandzie nie miał żadnej szansy zostać biznesmenem zaraz takiego załatwiła ta mafia że bez portek został,wszyscy pracownicy znają polskie realia zatrudniania przez tych Polskich nienażartych nowobogackich burżujów,kiedy oni pławili się w luksusach żarli , pili na wczasy wyjeżdżali całymi rodzinami za granicę do ciepłych kraj i ich całe rodziny tylko z tego biznesu czerpały korzyści a zwykły pracownik traktowany był jak śmieć i na śmieciówie zatrudniany za parę groszy tylko miał pracować i o nic nie pytać jak pan chciał tak płacił te marne grosze w dodatku ktoś coś o coś spytał takiego burżuja to odpowiedział jak ci nie pasuje to się zwolni lub od jutra już nie pracujesz bo żebrzesz o swoje psie grosze! Podaj może ile to Ty zarabiasz a pracownik na co cię stać a na co tego biedaka?

do:polskierealia.Napisz proszę jakie zarobki otrzymują pracownicy u ciebie.Po ile godzin pracują.Moz etka jako przedsiębiorca "biznesme" pochwalisz się dobrymi manierami.

maja 10zł netto na rękę 8 godzin pracy w tym 20min przerwy soboty wolne

do :polskierealia.Dziękuję za odpowiedż (o ile to ty napisałeś).Czyli mają ok 1600 zł na rekę za miesiąc.Rozumiem że jako przedsiębiorca msz wydatki związane z działaniem firmy.Ale wybacz 1600 zł jako płaca to g..no nie pieniądz.wiem że nie tylko ty tak płacisz, owszem obciążenia ZUSem, podatki itd zabieraja sporo.ale człowiek pracujący mając takie pieniądze za misiąc tyrania to zastanawia się jak dotrwać do konca następnego miesiąca.Imigranci -pasożyty będący w Niemczech,GB otrzymują więcej na swoje kieszonkowe! taka prawda szanowni pracodawcy!!!

1600 zł gościu jest naprawdę hojny.Taka płaca akurat dla niewolnika.

a TY ile płacisz swoim pracownikom??czy ogóle miałeś albo masz doświadczenie w prowadzeniu działalności? ja nie ustalałem składek ZUSowskich i wierz mi że wolałbym te 1000zł dać parownikowi niż ubezpieczalni.Fakt że da się więcej zarobić ale nadganiając nadgodzinami lub pracą na czarno np. budowlanka, rolnictwo gdzie nie sposób zrobić gruntownej inspekcji pracowników.Zresztą nikogo nie trzymam pod kluczem - wolna droga...

Właśnie o to chodzi:nikogo nie trzymam na siłę.Takie jest podejście wielu pracodawców w Polsce.Maja w d..ie ludzi wszystkich pracowników traktując jak stado wołów albo złodziei którym sie nie chce pracować.Dlaczego tak dużo młodych powyjeżdzało za granicę? bo mają dość tyrania za śmieszne 1300-1700 zł na miesiąc.To tylko pracodawcom się zdaje że to "przecież dużo" bo lepsze niż nic.Tak tyle że gdyby sam miał zap..lać za 1600 zł miesięcznie też miałby dośc.Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.Polscy pracodawcy to najczęściej pazerni cwaniacy którzy portkami trzęsą jak mają zapłacić ciut więcej.Przeczytałem w Fakcie że Polak ze Szczecina pracujący 4 lata w firmie budowlanej w Niemczech otrzyma 150 tys. zł z tytułu zwrotu podatku oraz świadczeń na dzieci.Szok 150 tysięcy! a wy tu kużwa 1600 dajecie jako ochłap i udajecie zadowolonych.Powiem tak:wolałbym pracować w Niemczech za 1200-1800 euro niż u polskiego pracodawcy żyda.

Słoma z butów wystaje ,,polskim pracodawcom",za ciężką pracę z nadgodzinami płacą grosze,wstydu nie mają.
100 % jestem pewna ,że nawet gdyby obniżyli składki ZUS ,podatki i inne ,to i tak te pieniądze ,nie trafiłyby do pracowników.Chamstwo i buta ,,tzw.czerwona elita'',choćby ubrali się w garnitury Bossa ,to i tak pasuje im jak pięść do nosa.

nie odpisałeś mi na pytanie czy masz doświadczenie w prowadzeniu działalności?raczej nie ! ! ! umiesz tylko szczekać jak inni tez zapieprzałem za 1500zł w państwowej firmie jaki inżynier i wiem jak jest. Chciałem więcej zarabiać założyłem swoją firmę...Spróbuj na 1 rok z zniżkowym ZUSem dla "młodych przedsiębiorców", zatrudnij 5 osób legalnie, płacić im składki i pensję wtedy pogadamy. PS.Niemieckiego ścierwa nie czytam. I Tobie też nie radzę bo robi Ci budyń z mózgu. Podobają Ci się Niemcy pakuj się i pracuj tam.

takie jest gadanie wasze:sami załóżcie firmę to zobaczymy.To nie w tym rzecz by każdy zakładał firmę bo nie wszyscy maja wrodzone umiejetności żeby od razu tworzyć coś swojego.Nie każdy może byc lekarzem, adwokatem,politykiem.Ale każdy zasługuje na godne życie czyli godna płacę.Niestety wielu pracodawców zamiast odpowiedzieć sobie na pytanie czy sa uczciwi wobec swoich pracowników ucieka się do postawienia pytania z takim yrzutem:a ty założyłeś własną firmę, a ty umiesz prowadzić własny biznes itd.to prymitywne podejscie.Bo taka osoba uważa sie za kogos lepszego ponad innymi (bo ja potrafie).a czy osoby które sie zatrudnia są matołami? kalekami nie majacymi rak? to też ludzie.Często mający swoje rodziny (żonę, dzieci) które tez trzeba ubrać, nakarmic, kupić potrzebne artykuły w sklepie.Więc też chca zarabiać.a nie tylko wegetować.Proste.powtórze jeszcze raz: imigranci pasożyty siedzące w Niemczech,francji,szwecji maja większe świadczenia z tytułu ciemnej geby niz Polak czy Ukrainiec ciężko pracujący w Polsce.To normalne?

Widzę, że nie ciężko Ci to zrozumieć.OK daj rozsądną propozycję.Prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem dla Ciebie jest zamknąć firmę i 11 chłopa pozbawić stałego zarobku jaki by nie był.Wg Ciebie takie rozwiązanie byłoby optymalne, skoro mają zarabiać 1600zł niech nie zarabiają ogóle lub pójdą na zasiłek?Moi pracownicy pracują już po 3~4 lata nie którzy mają poważne kredyty i co najważniejsze ale co najważniejsze są związaniu z miejscem zamieszkania mają tutaj domy, gospodarstwa,rodziny i są u siebie.I jakoś im się nie pali do wyjazdu za granicę chociaż mają taką możliwość mogą...Wolą być z rodziną każdego dnia, niż gnieździć się w przepełnionych pokojach na emigracji...Trudno młodej generacji to zrozumieć...Nie neguj tylko daj receptę na prawdziwe zarobki. A do Pani co napisała że nie wierzy w uczciwość pracodawców to fakt nie każdy jest uczciwy ale nie można każdego wrzucać do jednego worka...Sam wiem jakie wałki kręcą inni ale nie oto chodzi.Ja spię spokojnie.Pozdrawiam

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl