niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 czerwca 2017

Gdzie mordowano polskich bohaterów? Pokaz filmu "Katownie praskie"

Dodano: 08.01.2017 [17:02]
Gdzie mordowano polskich bohaterów? Pokaz filmu "Katownie praskie" - niezalezna.pl
foto: Kwatera główna NKWD. Areszt NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej 8 (fot. www.praskiekatownie.pl)
Powojenna historia warszawskiej Pragi skrywa wiele mrocznych tajemnic, o których wielu mieszkańców dowiaduje się dopiero teraz. W ramach cyklu "Mistrzowie dokumentu z historią w tle" zapraszamy na pokaz filmu Ewy Szakalickiej "Katownie praskie". Projekcja odbędzie się w najbliższy wtorek (10 stycznia) o godz. 17:30 w Przystanku Historia w Warszawie, a spotkanie poprowadzi Jędrzej Lipski, historyk, dokumentalista i producent filmowy.


Zrealizowany z inicjatywy i na zamówienie Urzędu Dzielnicy Praga Północ dokument Katownie praskie to film nie tylko o historii tych ludzi i tych miejsc na Pradze, ale przede wszystkim o pamięci, która musi być zachowana dla potomnych.
Powojenna historia warszawskiej Pragi skrywa wiele mrocznych tajemnic, o których wielu mieszkańców dowiaduje się dopiero teraz. To tu, w murach byłego carskiego więzienia „Toledo” przy Ratuszowej, w budynku byłej plebanii Cerkwi Św. Marii Magdaleny przy Cyryla i Metodego, w piwnicach domów: przy Strzeleckiej, przy Ks. I. Kłopotowskiego dawnej Wójcika, a także w budynkach wojskowych i urzędowych: przy 11-go Listopada, Sierakowskiego, Wileńskiej, Targowej i innych mieściły się katownie Polaków: żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, działaczy partii politycznych i organizacji patriotycznych.


Pokaz filmu odbędzie się we wtorek 10 stycznia o godz. 17:30 w Przystanku Historia (​ ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa). 

Więcej o praskich katowniach na stronie projektu "W samym środku miasta".
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

to w tych piwnicach, powinno byc " muzeum pragi",

podobno w owych czasach byla tez polityka wysiedlania elementu antyspolecznego na prage, tez by sie przydala zbadac ten aspekt,
po co? kto? kogo? dlaczego?

Tak ojcowie KODorastów, zakładali demokrację w Polsce, brat michnika powinien być tutaj kustoszem zajmując jedną z cel, na koszt GW.

"Toledo" mieściło się przy ulicy Namysłowskiej. Nie wiem skąd się wzięła ul. 11 Listopada. Może dlatego, że jest w pobliżu.

Niedaleko Szkoly Podstawowej N0. 49 im. Gen. Kazimierza Pulaskiego na ulicy Szanajcy 17/19. Obok wiezienia byl bazarek na Namyslowskiej, na wprost bieżni upadlego Klubu Sportowego "Blyskawica", zanim w tym miejscu powstal zespol letnich basenow kapielowych.

A budynkach tego kompleksu kapielowego przy ulicy Namyslowskiej, to miala siedzibe juz w stanie wojennym, rzekomo "polonijna" (a w praktyce powiazana z kapitalem WSI) ...... firma o nazwie: "ITI Video", protoplasta obecnego TVN-u, stworzona przez slupy w postaci twaysza Mariusza Waltera (tego od Studio-2 w TVP), oraz innego twaysza Jana Wejherta.

Praga Polnoc ..... to dzielnica Warszawy, ktora kryje w sobie jeszcze bardzo wiele tajemnic !!!!

ENDE

Ku Pamięci

Komory pełne grozy na
Ścianach krwawy ślad
Już woła czas miniony -
To tu przychodził kat !

A śmierć posępna stała
Tak blisko koło krat
Oczy IM zamykała gdy
Wystrzał suchy padł

Chwała Bohaterom

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl