Pjongjang chce jak najszybciej skończyć prace nad ICBM

Spencer/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Reżim w Pjongjangu dąży do zakończenia prac nad międzykontynentalnym pociskiem balistycznym (ICBM) do końca 2017 r. lub na początku 2018 r. – ujawnił dzisiaj były północnokoreański dyplomata, który uciekł do Korei Południowej.

Thae Jong-ho powiedział to w wywiadzie, udzielonym południowokoreańskiej agencji Yonhap.

Korea Północna postawiła sobie za cel rozwój zminiaturyzowanej broni jądrowej, która może być umieszczona na pocisku, będącym w stanie dosięgnąć USA pod koniec 2017 roku lub na początku 2018 roku – powiedział Thae. Jak dodał, wybór tych dat nie jest przypadkowy, gdyż Pjongjang bierze pod uwagę polityczne zmiany, czekające Koreę Południową i Stany Zjednoczone.

Thae był wysokim rangą dyplomatą w ambasadzie Korei Północnej w Londynie, ale latem ub. roku uciekł z żoną i synami do Korei Południowej.

To, czy Korea Północna przetestuje pocisk ICBM w tym roku oraz czy zakończy się to sukcesem, będzie zależało od odpowiedzi Seulu i Waszyngtonu na tę kwestię – dodał.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył w orędziu noworocznym, że jego kraj jest bliski próbnego wystrzelenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego oraz że prace nad pociskiem dobiegają końca. Zagroził dalszą rozbudową potencjału militarnego jego kraju, jeśli Stany Zjednoczone nie zaprzestaną dorocznych wspólnych manewrów wojskowych z Koreą Południową.

Jak pisze agencja Yonhap, Pjongjang najpewniej pracuje nad międzykontynentalnym pociskiem balistycznym znanym pod nazwą KN-08, który będzie odpalany z wyrzutni mobilnej. Mógłby on mieć zasięg ponad 13 tys. km. i tym samym byłby w stanie dosięgnąć terytorium USA. Kraj nie przetestował jeszcze tego pocisku.
Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Postępuje dozbrajanie Floty Bałtyckiej

/ flickr.com

Flota Bałtycka Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej otrzyma w tym roku systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf, zmodernizowanych myśliwców wielozadaniowych Su-30SM (na zdjęciu), oraz śmigłowców pokładowych Ka-27M - podaje rosyjska agencja prasowa TASS.

Dowódca Floty Bałtyckiej wiceadmirał Aleksandr Michajłowicz Nosatow oświadczył w przeddzień Dnia Obrońcy Ojczyzny Związku Sowieckiego że jego siły otrzymają dwa okręty projektu 22800, systemy przeciwbalistyczne S-400, samoloty myśliwskie Su-30SM oraz helikoptery pokładowe Ka-27M.

Obecnie Flota Bałtycka ma do dyspozycji sześć myśliwców wielozadaniowych Su-30SM. Su-30SM to najnowsza konfiguracja myśliwca Su-30 Wyposażona jest w lepszy radar (Bars-R), system komunikacji oraz system identyfikacji wróg-przyjaciel, usprawnioną awionikę, a także nowocześniejszy kokpit z wyświetlaczem HUD. Myśliwiec osiąga prędkość maksymalną 2 Ma. Jego zasięg wynosi 3 tysiące km, a pułap 17 300 m. Uzbrojenie - działko Gsz-30-1 30 mm. Do walki z celami powietrznymi służą mu między innymi pociski rakietowe R-27 Wympieł i R-73. Do likwidacji stacji radiolokacyjnych naziemnych i nawodnych może korzystać z pocisków rakietowych Ch-31P. Może również zabrać ze sobą pociski powietrze-ziemia Ch-29 i Raduga Ch-59M, a także bomby lotnicze KAB-500KR.

Do modernizowanych helikopterów pokładowych Ka-27M, jakie ma do dyspozycji Flota Bałtycka dołączyć mają nowe egzemplarze jakie zostaną dostarczone w nadchodzących miesiącach. Helikoptery Ka-27 występujące w różnych modyfikacjach to podstawowe śmigłowce wykorzystywane przez Lotnictwo Marynarki Wojennej Rosji. Zapewniają rozpoznanie i eliminację okrętów podwodnych wroga. Wykorzystywane są również do operacji poszukiwawczo-ratowniczych, a także do ochrony ugrupowań marynarki.

W tym roku Flota Bałtycka powiększona ma być o małe okręty rakietowe proj. 22800 (Karakurt). Jednostka o wyporności 800 ton, długości 65 metrów szerokości 10 i zanurzeniu 4 metrów osiąga prędkość nawet 30 węzłów a operować może bez przerwy przez 15 dni. Zasięg Karakurta wynosi 2 500 mil morskich. Uzbrojenie okrętu stanowi armata morska AK-176 kal. 76.2 mm, samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-M, oraz dwa karabiny maszynowe kal. 14.5 mm. Na jednostce znajdują się również wyrzutnie pionowego startu (VLS) z których miotane mogą być manewrujące pociski rakietowe 3M-54 Kalibr jak i przeicwokrętowe pociski manewrujące P-800 Oniks.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl