Śmiech więźnie w gardle

Najpierw było „sześciu króli” Ryszarda Petru, teraz poseł PO wyjaśnił, że jeden z trójki monarchów nazywał się Belzebub – i wszystko razem byłoby nawet dość śmieszne, gdyby nie to, że pokazuje, jak mocno w ostatnich latach Polska się zlaicyzowała. Warto sobie bowiem uświadomić, że gafy polityków są tylko odbiciem tego, jaki jest poziom wiedzy religijnej naszego społeczeństwa w ogóle. A jest on, najdelikatniej rzecz ujmując, mierny. Sam przekonałem się o tym wielokrotnie, gdy przeprowadzałem sondy na tematy religijne. Z odpowiedzi można by zrobić całkiem niezły kabaret. I dlatego zamiast obśmiewać posłów, warto zastanowić się, co zrobić, by poziom tej wiedzy się podnosił i by skutecznie ewangelizować. Ewangelizacja, katechizacja, przypominanie korzeni – zarówno w wymiarze egzystencjalnym, jak i czystej wiedzy – są w tej chwili dla nas istotnym zadaniem. Katolicy (ale szerzej chrześcijanie, bo to wspólna sprawa) powinni skoncentrować się na tym, jak w rozbitym, pozbawionym zakorzenienia, wyrwanym ze wspólnotowego życia, ale też coraz częściej nomadycznym społeczeństwie głosić Prawdę o Jedynym Zbawicielu ludzkości. A także przypominać korzenie naszej kultury.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Zanim nadejdzie terminator

Świat przejmuje się Rosją, islamistami, Chinami, klimatem, ale nie wiem, czy najbardziej nie powinien się przejmować rozwojem technologii informatycznych. Czy któregoś dnia nie obudzimy się w świecie jak z „Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka czy „Terminatora” Jamesa Camerona (w obu roboty i komputery stają się autonomiczne i zaczynają pozbywać się ludzi)?

O tym, że sztuczna inteligencja kiedyś się usamodzielni i zacznie robić rzeczy groźne, mówią otwarcie najtęższe umysły Doliny Krzemowej. Cóż, może eksterminacja na razie nam nie grozi, ale już widać, że rozwój technologii generuje coraz większy chaos w sferze gospodarki, wartości czy polityki. Czas już w demokratyczny sposób, na podstawie umowy społecznej, poddać technologie informatyczne oraz cyfrowe regulacjom i kontroli tak samo jak poddawane są kontroli banki czy sektor medyczny.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl