Śmiech więźnie w gardle

Najpierw było „sześciu króli” Ryszarda Petru, teraz poseł PO wyjaśnił, że jeden z trójki monarchów nazywał się Belzebub – i wszystko razem byłoby nawet dość śmieszne, gdyby nie to, że pokazuje, jak mocno w ostatnich latach Polska się zlaicyzowała. Warto sobie bowiem uświadomić, że gafy polityków są tylko odbiciem tego, jaki jest poziom wiedzy religijnej naszego społeczeństwa w ogóle. A jest on, najdelikatniej rzecz ujmując, mierny. Sam przekonałem się o tym wielokrotnie, gdy przeprowadzałem sondy na tematy religijne. Z odpowiedzi można by zrobić całkiem niezły kabaret. I dlatego zamiast obśmiewać posłów, warto zastanowić się, co zrobić, by poziom tej wiedzy się podnosił i by skutecznie ewangelizować. Ewangelizacja, katechizacja, przypominanie korzeni – zarówno w wymiarze egzystencjalnym, jak i czystej wiedzy – są w tej chwili dla nas istotnym zadaniem. Katolicy (ale szerzej chrześcijanie, bo to wspólna sprawa) powinni skoncentrować się na tym, jak w rozbitym, pozbawionym zakorzenienia, wyrwanym ze wspólnotowego życia, ale też coraz częściej nomadycznym społeczeństwie głosić Prawdę o Jedynym Zbawicielu ludzkości. A także przypominać korzenie naszej kultury.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Problem z orderem św. Grzegorza

Przyznanie przez Stolicę Apostolską w imieniu papieża Orderu św. Grzegorza Wielkiego holenderskiej aborcjonistce (co miało być zachowaniem standardowym wobec delegacji rządowej) pokazuje niestety jedną z dwu rzeczy.

Albo jest tak, że nikt w Watykanie nad niczym nie panuje, a pewne procedury stosuje się na ślepo, co w istocie całkowicie deprecjonuje znaczenie nawet Orderu św. Grzegorza, albo stare zasady powinny jak najszybciej przestać obowiązywać, bo w naszych czasach są one zwyczajnie niebezpieczne dla nauczania Kościoła i jego spójności. Może sto lat temu odznaczanie przedstawicieli obcych rządów miało sens, ale obecnie stało się narzędziem uwiarygodniania polityków jawnie wrogich nauczaniu Kościoła (a takich, trzeba pamiętać, jest większość). Jest oczywiście i trzecia możliwość, że ktoś zrobił to absolutnie celowo (a tego też bym nie wykluczał), ale to już jest kwestia do zbadania przez Stolicę Apostolską, więc pozostawiam ją na boku. Oba pierwsze wypadki powinny nas zaś prowadzić do prostego wniosku: należy albo skasować Order św. Grzegorza, albo zacząć go rzeczywiście przyznawać tylko osobom zasłużonym dla Kościoła, a nie z przyczyn protokolarnych.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl