​Polonia bliżej nowego stadionu

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to mrzonką, to jednak są coraz większe szanse na to, że stadion Polonii wraz z okolicą zmieni się w ciągu kilku najbliższych lat nie do poznania. 

Już od dłuższego czasu mówiło się, że obiekt Polonii powinien przejść gruntowną przebudowę. Ale konkretów brakowało. Pod koniec ubiegłego roku przedstawicielom „Czarnych Koszul” udało się zrobić pierwszy krok na długiej i żmudnej drodze administracyjnej. Wstępny projekt przebudowy terenów w obrębie ulic Konwiktorskiej, Bonifraterskiej i Międzyparkowerj zaakceptował główny konserwator zabytków Michał Krasucki. Teraz Polonia czeka na opinię wojewody Zdzisława Sipery, a następnie wiceprezydent miasta Renaty Kaznowskiej. Dopiero wtedy Polonia będzie mogła wystąpić do urzędu miasta o zgodę na kilkudziesięcioletnią dzierżawę terenów. – Chcemy podpisać umowę przynajmniej na 30 lat z opcją przedłużenia o kolejne trzydzieści – mówi prezes „Czarnych Koszul” Jerzy Engel.

Były selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej jako główny atut inwestycji przedstawia fakt, że zostanie on sfinansowany przez prywatnego inwestora. – Miasto nie będzie musiała dokładać nic do budowy, a obiekty sportowe będą służyć mieszkańcom. Mam już podpisany list intencyjny z jedną z największych firm budowlanych w Europie, która jest w stanie przeprowadzić taką inwestycję – dodaje Engel.

Podstawowym warunkiem jest zgoda na dzierżawę, bo tajemniczy inwestor miałby czerpać zyski z wynajmu powierzchni biurowych, hotelowych i usługowych sześciu budynków, które mają powstać w obrębie ulic okalających stadion Polonii. W zamiana za to sfinansuje budowę nowego stadionu Polonii i jeszcze będzie pomagał w utrzymaniu drużyny. Projekt robi spore wrażenie. Stadion miałby stanąć w poprzek obecnie istniejącego obiektu. Z obecnego obiektu pozostałby tylko zabytkowy budynek przy głównym wejściu od strony Konwiktorskiej. Docelowo ma się na nim zmieścić 20 tysięcy kibiców. Co ciekawe, w podziemiach stadionu powstałaby hala na 5 tysięcy miejsc, korty oraz boiska ze sztuczną trawą dla młodzieży. Zdaniem przedstawicieli Polonii to możliwe mimo tego, że obiekt położony jest na trudnej geologicznie Skarpie Warszawskiej. 

O terminach ani kosztach nikt jeszcze nie próbuje nawet mówić. Gdy kilka miesięcy temu rozmawialiśmy na ten temat z Engelem, przyznał, że realny data to 2021 rok. Wtedy, na 110. rocznicę istnienia, Polonia miałaby wrócić do Ekstraklasy.   
Źródło: Gazeta Polska Codziennie - dodatek na Warszawę

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kandydatury do KRS wpłynęły do Sejmu

/ WIKIPEDIA/ KPALION/ CC BY-SA 3.0

"Do Kancelarii Sejmu wpłynęły cztery kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa" - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Odpowiadając na bardzo liczne pytania w tej sprawie, informuję, że dziś do Kancelarii Sejmu wpłynęły cztery kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa. Przedłożona dokumentacja jest aktualnie sprawdzana przez służby prawne Kancelarii – poinformował Grzegrzółka na Twitterze.

Nowelizacja ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Według przepisu przejściowego, propozycje kandydatów na członków Rady zgłasza się marszałkowi Sejmu w terminie 21 dni od dnia obwieszczenia w "Monitorze Polskim". Obwieszczenie ws. rozpoczęcia procedury zgłaszania kandydatów na członków KRS ukazało się 4 stycznia. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tys. obywateli. Mandat obecnych sędziów-członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, "nie dłużej jednak niż przez 90 dni" od dnia wejścia nowelizacji w życie.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl