niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Będzie rewolucja w VAT

Dodano: 04.01.2017 [09:29]
Będzie rewolucja w VAT - niezalezna.pl
foto: pixabay
2017 rok przyniesie rewolucję w ściągalności podatków, zwłaszcza VAT. – Patrzymy na mechanizmy typu karuzele podatkowe czy niewłaściwie wystawiane faktury. Będziemy patrzyli na każdy detal, bo tam się kryją miliardy złotych – zapowiedział w Polsat News wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Zidentyfikowaliśmy ogromny proces wyłudzeń VAT. Na samej elektronice użytkowej, na twardych dyskach i telefonach komórkowych w ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy do czynienia z fikcyjnym eksportem ok. 20 mld zł – stwierdził Morawiecki. Budżet państwa traci gigantyczne pieniądze nie tylko przez fikcyjny eksport, lecz także przez lewe faktury i karuzele VAT-owskie. Według wicepremiera roczne straty budżetu na tych oszustwach mogą sięgać nawet 60 mld zł.

Walka z podatkowymi oszustwami to absolutny priorytet rządu. – Tak naprawdę uszczelnienia zaczynają wchodzić od 1 stycznia w pakiecie paliwowym i pakiecie VAT-owskim. Przyglądamy się mechanizmom typu karuzele podatkowe czy niewłaściwie wystawiane faktury. Pracujemy też nad daleko idącymi zmianami, split payments, czyli rozdwojoną płatnością albo odwróconym VAT – podkreślił wicepremier Morawiecki. – Będziemy patrzyli na każdy detal, bo tam się kryją miliardy złotych. Chcemy, by w 2017 r. budżet nie tylko spiął się na poziomie, jaki obiecaliśmy, ale by za 12 miesięcy wyglądał lepiej – dodał.

Na czym ma polegać rewolucja? M.in. na tym, że już wkrótce w każdej ciężarówce będzie montowany lokalizator GPS, który będzie pokazywał, jak ciężarówka się przemieszcza. Widzimy ogromny przemyt papierosów, paliw, alkoholu, olejów smarowych. Są to towary wożone niezgodnie z pierwotną deklaracją i mamy ogromną determinację, żeby to wszystko ucywilizować – podkreślił wicepremier. Jego zdaniem jest dość ludzi, którzy będą to wszystko monitorowali i kontrolowali. – Mamy wystarczająco wielu urzędników. Przesuwamy tylko tych, którzy się zajmowali małymi firmami, w kierunku informatycznym – zaznaczył.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Panie Morawiecki

...największym hamulcowym w polskiej ekonomi jest podatek VAT, ze względu na jego wysokość.
A dopinanie budżetu to powinno być ze wzrostu ekonomii a nie podatku.
Niech Pan obali cały VAT a wszystko pójdzie do góry. Zaręczam Panu ze pierwsza rzecz jaka
zrobi Donald Trump to zmniejszy podatki i odda pieniądze ludziom. A Ronald Reagan to zrobił
coś fantastycznego ze pozwolił wszystkim firmom spisać equipment w jednym roku, i pieniądze zaoszczędzone poszły w ekonomie i tak się utworzyło zapotrzebowanie na Krzem Valley itd...
A Wall Street skoczyła do góry aż się komputery popsuły. To jest rozumieć ekonomie.
Zakładanie GPS to jest ograniczenie wolności osobistych w demokracji. Co najgorsze to olbrzymie koszty monitorowanie i sprawdzanie tego systemu przez jakie poniesie rząd, na tym tylko zarobią ludzie co sprzedają GPS.

Sprawdzanie czy VAT był odprowadzany to się sprawdza od raportowanych rocznych obrotów
w każdej kompanii. Obroty netto to + 23% obroty brutto to podzielić na 1,23% i różnica jest
podatkiem. Każdy urzędnik urzędu skarbowego powinien to wiedzieć. Kupowanie GPS-ow
to najgorsze rozwiązanie, dla demokracji.

Powodzenia i sukcesów.

Z a oszustwa VAT należ odbierać majątki i sadzać do więzienia drugie wyłudzenia to praca na czarno następne miliardy gdzie bogacą się pseudo pracodawcy.

To bardzo dobrze że walczyć się będzie z tymi gangsterami! Ale warto spojrzeć drogi PiS na Rumunię,która znacznie obniżyła stawki VAT! A na żywność jest tylko DZIEWIĘĆ procent!Może warto pomyśleć o nas szaraczkach?! Ja wiem że być może potrzebujecie pieniędzy na przyszłe wielkie projekty ale tu i teraz szaraczki wreszcie chciały by pożyć lepiej bo nie wszyscy przecież korzystają z bardzo dobrego 500+ więc przy kasie w sklepach często czują gorycz.

Drogi emilianie58 - jeśli VAT zmniejszy się o połowę a gangsterzy będą robić dwa raz więcej przekrętów to i tak budżet będzie tracił 60 mld i zamiast porządnej drogi będziesz miał dalej rynsztok do posesji i w korkach będziesz stał co dzień pier..lone 5 godzin bo nie ma pieniędzy na rozbudowę dróg! A przy 500+ nie ma czego zazdrościć bo dostają tylko ci którzy mają dwie i więcej gęb do wyżywienia, ewent. można się zastanowić czy wraz ze wzrostem ilości gęb nie zmniejszyć tego, aby jakieś geniusze nie zaczęli robić dzieci po to by nie pracować tylko brać zasiłek, co w państwach wysoko rozwiniętych często się zdarza. Najwyższy czas by Polska dołączyła i do nich bo mamy już 70 lat po wojnie!!! Niestety dopiero kilka miesięcy po prawdziwej dekomunizacji (a właściwie wciąż trwa).

Na żywność w PRL bis jest 5% podatek, a na "żywność w płynie" 23%" widzę ze jesteś mędrzec?
Woda sodowa ma 23% vat tak jak alkohole. Tak jest tez w UE.

Zapraszam do Gorzowa Wlkp. Na poczatek urzad skarbowy , a stad juz latwo trafic do firemek , ktore tak preznie dzialaja. Acha i prosze pamietac o starej dobrej firmie UNIVERSAL , ktora kwitla na obotryckiej a teraz to telewizje sloneczna ma. Ach te zlote lata celne , byznesmeni z Gorzowa , to taki maly PIKUS z Magdalenki , gdzie dlugiej broni z lunetami nie mozna bylo wziac itede itp , jeszcze duuuzo wody uplynie zanim stajnie Augiasza sie wysprzata, jeszcze nie jeden samobojca strzeli sobie w brzuch jak Sekula...

VAT utrzymany w wysokości 23 % faktycznie wieeeelka mi rewolucja. Takie teksty jak powyżej, są dobre dla lemingów ekonomicznych a nie dla ludzi którzy są na co dzień z ekonomią. Fiskalizm w Polsce wzrasta coraz bardziej a na Niezależnej zachwyty nad tym. Żenada.

Od czasów Peło fiskalizm nie wzrósł, ale i nie spadł, a już skandalem na skale światową jest opodatkowanie biedaków, bo jak ktoś zarobił przez rok 500 zl to płacił podatek od tej śmiesznej sumy, czyli50 zł miesięcznie.

no właśnie, oczekujemy od Pana Morawieckiego propozycji systematycznego obniżania VAT - do da ulgę prawie WSZYSTKIM wyborcom

Niedoczekanie wasze, moje zresztą też.

I tak trzymać "drużyno Jarosława". Czas skończyć z gangsterami finansowymi w niedalekiej przeszłości wspieranymi przez skorumpowanych funkcjonariuszy publicznych.

Odpowiedni Człowiek - Polak na odpowiednim miejscu!!

VAT został wymyślony przez złodziei dla złodziei. W czasach przed VATowskich państwa europejskie nie były zadłużone, teraz są WSZYSTKIE np. Italia na ok. 2 bln.€ !!! ( nie mieli komuny i nie byli pod Ruskiem) Dobrze działał podatek obrotowy ( w Polsce 5%), a jeszcze dawniej "dziesięcina", ale kto ją pamięta?

Jestem vat'owcem - w sumie maleńką jednoosobową działalnością. W zasadzie moje obroty zwalniałyby mnie z Vat'u, ale kupiłam nieruchomość z Vatem, no i weszłam w to z własnej woli już na początku działalności. I teraz tak - primo - do rozliczania tego mam księgowego - 230 zł/m-c. Sekundo - jeżeli wszystko jest lege artis kupuję np. w hurtowni towar 10zł netto, czyli 12,30 brutto - jeżeli go sprzedaję za 24,60 klientowi - mam z tego 10zł przychodu netto, klient płaci państwu 4,6 podatku VAT. Teraz - moja konkurencja - sklepik bezvatowy - kupuje ten towar za 12,30 brutto - daje cenę taką jak moja 24,60zł - czyli - zapłacił on, nie klient 2,30 podatku tylko od ceny hurtowej, a zarobił 12,30 do kieszeni. Przyznam, że denerwuje mnie taka nierówność - czy nie lepiej by było dla Skarbu Państwa - obniżyć ten Vat rezygnując jednocześnie ze zwolnień podmiotowych? No a tertio - wyłudzenia Vat - no to oczywiście powinno być ścigane- bo w skrócie - przestępcy dostają z US nienależną sobie kasę.

Bardzo dobrze opisałaś i zdefiniowałaś zagadnienie. Problem polega na tym , że przy rozdętym do granic możliwości i niedomykającym sie budżecie zmniejszenie podatku VAT miałoby katastrofalne skutki , podobne do sytuacji w Grecji. Aby móc myśleć o obniżeniu stawki podatku VAT najpierw żelazną pięścią winien być zrobiony porządek z przestępcami , którzy go nie płacą , bądź wyłudzają poczynając od fryzjera, bądź mechanika który przychodu nie nabija na kasę fiskalną, a skończywszy na zorganizowanych grupach przestępczych specjalizujących się w wyłudzeniach karuzelowych przy wydatnej współpracy z urzędnikami skarbowymi , którzy za przymykanie oka są sowicie opłacani przez te grupy przestępcze oraz ochronie prawnej zapewnionej przez najdroższych adwokatów i opłaconych z góry prokuratorów i sędziów.

wyłudzanie czyli ordynarna kradzież pieniędzy z budżetu - no tu chyba uczciwy człowiek nie ma wątpliwości - ścigać, karać!
Ale niepłacenie to już złożone zagadnienie i wymaga odpowiedzi - dlaczego ludzie nie płacą. Nie dlatego, że są nieuczciwi do bólu, ale dlatego, że ledwo zipie. Część nie płaci, bo jest zwolniona, bo ma albo udaje, że ma, niskie obroty. Część vatowców nie nabija wszystkiego, bo po pierwsze ma na karku oddech konkurencji bezvatowej, po drugie płaci ZUS'y astronomiczne rachunki za prąd w cenach dla przedsiębiorców, podatki od nieruchomości, podatki od dochodu etc i gdyby nie oszukiwała na VAt'ie to poszłaby z torbami dawno. I znowu pytanie - czy lepiej obniżyć i upowszechnić płacenie VAT, żeby zniechęcić do mataczenia- czy to nie przyniesie państwu korzyści - ceny spadną - obrót się zwiększy, więcej podmiotów zapłaci mniejsze kwoty i wyjdzie na jedno bez kontrolowania, straszenia, zatrudniania armii urzędników...

Panie Morawiecki oprócz uszczelnienia podatku VAT , czas na zmniejszenie urzędasów o tą ilość jaką zatrudnił Tusk.
Nadmiar urzednikow i nadmiar papierów czyni państwo bardziej nieudolnym
raz to sa duze koszty , po drugie czas na uproszczenia .

A jak myślisz(?), kto zajmie sie tymi zwolnionymi ludźmi? Kto zapłaci za ich bezrobocie?

Dobra droga, aczkolwiek niełatwa i krótka, do przerwania błędnego koła- za mało zarabiam, więc muszę kraść lub oszukiwać.

Przestępstwa podatkowe w USA są gorsze niż inne pospolite przestepstwa. To kradzież publicznych pieniędzy i również tak surowo powinny (MUSZĄ) być karane. Jeśli kara będzie obliczana wg wzoru ukradzione pieniądze/najniższy krajowy dochód miesięczny=ilość miesięcy do odsiadki to się okaże że złodzieje wyjechali z POlski bo ich nie będzie. Wyroki będą kosmiczne, tak samo zresztą jak dla większości są kradzione pieniądze. Zwrot 100% pieniędzy wtedy można starać się o złagodzenie wyroku. Złodziejstwo ma się NIE OPŁACIĆ!

Oj, większość polityków trzeba by było wsadzić do pierdla... ;-)

No proszę, teraz będziemy mieli ciekawy ranking wpisów pod tym artykułem pokazujący skalę krajowego chachmęctwa. Na razie zdecydowane prowadzenie chachmętów.

Mam nadzieję ,że to prawda i te dziady z targowisk z blachami US nie będą wystawiały mandatów 3000 za sprzedaż kości dla psa za 1,20 bez paragonu !

Prawo musi obowiązywać wszystkich tak samo. I tych maluczkich i tych wielkich. I babę z targu i Orlen.

I to jest problem naszego biednego Państwa. Ponieważ urzędnik skarbowy rozliczany jest z procentowej efektywności to pójdzie na targ wlepi biednej rolniczce kilka mandatów za groszową sprzedaż bez jej wykazania , ale już do firmy mafiosa o którym wie doskonale , że prowadzi karuzele podatkową nie pójdzie bowiem mafioso z góry opłacił z " czarnej kasy " przychylność urzędasa aby nie psuł mu interesów. Na wszelki wypadek mafioso opłacił również z góry policjanta, prokuratora i sędziego na wypadek , gdyby trafił sie uczciwy i nieprzekupny urzędnik skarbowy. Tak wygląda sprawiedliwość w polskim wydaniu.

Te pienidze sa potrzebne, potem jak przyjdzie np. Mercedes albo BMW i chce budowac fabryke to jest im z czego za to zaplacic.

No niestety, 8 lat destrukcji będzie kosztowało.

"Mamy wystarczająco wielu urzędników."
I nie zatrudnicie nowych ?
Obiecujecie?

Nie zatrudnimy. Wszystkie wolne miejsca rozdysponowała poprzednia ekipa przez 8lat w ramach programu "Tanie Państwo"- 450 tys. to ich elektorat.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl