UE: ograniczenia w zakupie broni palnej

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły w grudniu minionego roku wstępne porozumienie w sprawie wprowadzenia zmian w regulacjach dotyczących dostępu do broni palnej. Kupowanie broni ma być trudniejsze, szczególnie w sieci. Stworzony zostanie również system monitorowania przemieszczania się broni po państwach UE.

Komisja Europejska już ponad rok temu – w listopadzie 2015 r. – zaproponowała zaostrzenie unijnej dyrektywy dotyczącej zakupu broni palnej. Handel bronią miałby zostać poddany dokładnej kontroli i ograniczony, zwłaszcza w sieci. Ujednolicone zostałyby sposoby jej oznaczania a państwa członkowskie byłyby zobowiązane do współpracy i wymiany informacji o zarejestrowanych sztukach broni. Pozwoliłoby to na monitorowanie przemieszczania się broni, nawet w przypadku zmiany jej właściciela. Celem nowych regulacji jest również uniemożliwienie zakupu broni osobom, które otrzymały zakaz jej posiadania w którymkolwiek państwie UE. Dzięki temu ma zostać ograniczone prawdopodobieństwo, że broń legalnie znajdująca się na rynku trafi ostatecznie do przestępców czy terrorystów.

Zmiany w prawie mają również przeciwdziałać modyfikowaniu dezaktywowanej wcześniej broni. Chodzi tutaj o pistolety, które zostały pozbawione zdolności bojowych, ale istnieje możliwość ich ponownego uzbrojenia. Tego typu broni użyto chociażby podczas ataku na francuską redakcję tygodnika „Charlie Hebdo”. Dodatkowo trudniej będzie o zakup broni samopowtarzalnej, np. karabinów półautomatycznych. Aby uzyskać pozwolenie na jej posiadanie będzie trzeba przejść specjalne badania psychologiczne lub potwierdzić przynależność do klubu strzelectwa sportowego. Nowymi regulacjami objęci zostaną również kolekcjonerzy broni i muzealnicy – traktowani będą oni jak wszyscy inni prywatni posiadacze broni.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

MŚ Rosja 2018. Zmiany w regulaminie: VAR i dodatkowa zmiana

FIFA wprowadza nowe przepisy na MŚ w Rosji / fot. Pixabay - https://pixabay.com/pl/pi%C5%82karz-pi%C5%82ka-no%C5%BCna-klip-606235/

Rada światowej federacji piłkarskiej obradowała w kolumbijskiej Bogocie. Podczas zjazdu podjęto niezwykle ważne decyzje w regulaminie dotyczącym zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Impreza odbędzie się w Rosji w czerwcu i lipcu 2018 roku. Na piłkarzy, kibiców i sędziów czeka rewolucja.

Pierwsza jej część to oczywiście system VAR. Wideoweryfikacja ma zapobiec błędom sędziowskim, które mogłyby wypaczyć wynik meczu. W każdym meczu do dyspozycji sędziego głównego będzie sędzia asystent wideo. Sędziowie będą ze sobą w łączności, a w razie spornej sytuacji arbiter główny będzie mógł obejrzeć ją na powtórce i podjąć właściwą decyzję.

Inną ważną decyzją, podjętą przez radę FIFA, jest wprowadzenie dodatkowej zmiany w przypadku meczów, które będą toczyły się na dystansie 120 minut. Jeżeli zarządzona będzie dogrywka, trenerzy obu drużyn będą mogli w trakcie jej trwania dokonać jednej dodatkowej zmiany.

Następne posiedzenie rady FIFA odbędzie się 10 czerwca w Moskwie.

Źródło: niezalezna.pl, fifa.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl