niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Posłowie opozycji poniosą odpowiedzialność karną?

Dodano: 02.01.2017 [16:08]
Posłowie opozycji poniosą odpowiedzialność karną? - niezalezna.pl
Wydarzenia ostatnich tygodni w postaci przewrotu Platformy Obywatelskiej każą postawić pytanie o odpowiedzialność za nie w kontekście przepisów prawno-karnych, w szczególności znamion przestępstwa przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez posła jako funkcjonariusza publicznego.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości dr Jarosław Kaczyński oceniając zachowania tzw. „opozycji” wskazał, iż takie działanie jest „(...) łamaniem prawa w najczystszym tego słowa znaczeniu (...) prawa, które obowiązuje w państwie, w tym także [pozostawiając tę kwestię do oceny wymiaru sprawiedliwości –przyp.] prawa karnego (...)”.

Niewątpliwie analiza obserwowanych w ostatnich tygodniach (pomijając oczywiście w tym miejscu analizę ostatnich ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej) działań tzw. „opozycji” na gruncie przepisów prawa karnego bezspornie nie pozwala przyjąć innego wnioskowania niż wskazane powyżej.

Nie wchodząc w tym miejscu w kompetencje urzędu prokuratorskiego, działającego w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, wskazać jednak można - już tylko w oparciu o fakty notoryjne - na wypełnianie przez niektórych posłów Platformy Obywatelskiej znamion przestępstwa przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez posła jako funkcjonariusza publicznego.

Przestępstwo to stypizowane w przepisach art. 231 kodeksu karnego, który stanowi, iż „Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”, jest przestępstwem indywidualnym, co oznacza, iż jego popełnienia może dopuścić się wyłącznie pewna grupa, wskazanych w tym przepisie podmiotów , tj. wyłącznie osoby będące funkcjonariuszem publicznym, a takim jest właśnie poseł (art. 115 § 13 pkt 2 kodeksu karnego).

Niewątpliwie analizując zachowania posłów tzw. „opozycji” w kontekście ich prawno – karnych znamion już w postępowaniu prokuratorskim niezbędnym jest wskazanie konkretnych działań, na których owo wskazane w treści przepisu kodeksu karnego „niedopełnienie obowiązków”  polegało, a kolejno wykazanie relacji przyczynowo – skutkowej pomiędzy takim zachowaniem a szkodą na gruncie interesu publicznego. Oczywiście pozostaje jeszcze „techniczna” kwestia uchylenia przez Sejm  immunitetu poselskiego, polegającego na wyrażeniu przez Sejm zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej.
Nie pozostawia jednak wątpliwości fakt, iż „udokumentowany” przez samych posłów tzw. „opozycji” materiał dowodowy pozwoli być może w tym lub innym czasie przeprowadzić postępowanie przygotowawcze zakończone skierowaniem aktu oskarżenia.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Autor: Michał Raknowski – prawnik, ekspert prawa karnego współpracujący z Kancelarią Lech Obama i Wspólnicy
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Już widzę ta odpowiedzialność karną hahah. Ludzie albo naiwni jesteście albo z księżyca spadliście. Pobudka, tutaj państwo teoretyczne.

Materiał dla PROKURATORA - karygodne zachowanie posła Nitrasa. Z jego filmu "Świat" dowiedział się naocznie o władzy, składzie i hierarchii Straży Marszałkowskiego oraz wyposażeniu i rozmieszczeniu pomieszczeń przez nią zajmujących, mimo zakazu szefa tej Służby. Jak łajzy rozleźli się po Sejmie żenada. Poniżej materiał:
https://www.youtube.com/watch?...

Nie mają już żadnych szans i ich działania skupiają się tylko na organizowaniu burd .Nie mają żadnych pomysłów, kasy i poparcia u normalnych ludzi. Nawet rudy nie ma zamiaru ich ratować, bo ma wszystkich w doopiei widzi ,że nie da rady nawet on i chce sobie zaoszczędzić przeżyć chorego bula z ostatnich wyborów . Poparcie mają tylko u starych esbeków-ubeków starej komusze i u złodziei ! Obce media w Polsce już spuściły z tonu to widać i słychać . Tracą niemiłosiernie. Ich ulubieńcy polityczni równo ich załatwili tego już nie nadrobią nawet jak wyskoczy znów królik z kapelusza typu Nowoczesnej czy KODziarskich kretynów . Ma samodzielność w rządzeniu PIS nie rozumiem czemu nie chcą współpracować demokratycznie z posłami Kukiz 15 którzy mają dobre pomysły na zmianę ordynacji wyborczej taką by mendy nie dostawały się do sejmu by robić oborę a jak się dostaną to wyciepać na podstawie . Jest to sprawiedliwe i uczciwe wobec wyborców i ogrom oszczędności !! Bo jak płacić to za wykonanie pracy a nie nieróbstwo i burdy czy wakacje z ośmiorniczkami za granicą !! Boję się ,że PIS obrasta w piórka i boję się by nie skończyli z tego właśnie powodu tak jak byłe przegrane nieroby i oszuści .

Brawo! Przyszła kryska na Matyska - może w końcu przestaną się czerwone buce szarogęsić w Wolnej Polsce!

Przecież dr Pasierbiewicz bez przerwy apeluje na blogu aby władzę oddać młodym. No to teraz widać co reprezentują ci młodzi wykształceni z wielkich miast. DNO TOTALNE !

Wykorzystać prawo do maksimum - oni za nasze społeczne pieniądze maja PRACOWAĆ a nie byczyć się.

Tak głupiej, antydemokratycznej i przestępczej opozycji chyba jeszcze Polska nigdy nie miała. I pomyśleć, że tacy stuknięci rządzili naszym państwem przez osiem lat !!! Robią wszystko, żeby na PIS głosowali nawet Ci, którzy nigdy na PIS by nie zagłosowali. Zagłosują na PIS tylko dlatego, żeby sprzeciwić się maksymalnej głupocie PO i Nowoczesnej. PO - wcy, jeżeli chcecie jeszcze zaistnieć w parlamencie, to należy walić się publicznie w piersi i potępić złodziejskie afery reprywatyzacji, Amber Gold i inne, powiedzieć prawdę o SKOKU Wołomin, potępić lichwiarstwo, na które PO dało pełne przyzwolenie i wszelkie fałszerstwa, które miały miejsce na wszystkich szczeblach społecznych, bo przykład idzie z góry.

opozycja swoimi filmikami, nie dość że nas rozbawiła do posikania się :) to jeszcze dostarczyła wystarczającą ilość materiałów dowodowych o popełnieniu przestępstwa za nasze pieniądze w sejmie :)))))

Panie marszałku Kuchciński, do prowadzenia obrad sejmu w dniu 11 stycznia proszę wyznaczyć wicemarszałka Tyszkę, on jest taki krytykujący, stojący często w rozkroku, więc niech się wykaże, poza tym słyszałam, że proponował wyprowadzenie tych idiotycznych okupantów siłowo, to tym bardziej pokaże co potrafi!

Sory, ale gdyby to ode mnie zależało, całą tą bandę pajaców aresztowałbym i osądził za zakłócanie porządku publicznego.
mamy legalnie wybrany, przez większość wyborców rzad, a te parchy próbują wyprowadzić ludzi na ulicę.
Piłsudski wiedziałby, co robić z tą zgrają sprzedawczyków, lewaków i zdrajców.

Okupować siedziby PO i .N do czasu opuszczenia przez przestępców sejmu i ich ukarania.

Bardzo dobry pomysł, popieram, może wtedy zmienią swoje głupkowate myślenie! Nas jest więcej, dlatego wygraliśmy, a ci pożyteczni idioci, do dziś nie wiedzą dlaczego przegrali i są po prostu mniejszością. Tym zachowaniem nie pociągną tłumów, bo idiotów u nas tak dużo nie ma! Czy KE będzie dalej popierać okupantów sejmu depczących demokrację! Jednak w TYLEWIZJI p. Marcin podał lepszy pomysł WYJAZDOWĄ SESJĘ SEJMU! To też byłoby bardzo dobre, zobaczylibyśmy jak biegną, bo diety nie dostaną! Ha, ha, ha,ha, ha! Cienko by śpiewała taka "artystka" Mucha. Bardzo ważne! Kosztami wyjazdówki obciążyć proszę okupantów, czyli totalnie idiotyczną opozycję, która tak podoba się UE

Wkurza mnie ten cały cyrk i śpiewki wątłej reputacji artystycznej dawnej pani minister sportu ( o zgrozo ) na tle naszej narodowej flagi.Widoku parlamentarnej oszustki która ponoć zna się na kopaniu metr w głąb ziemi jak nikt inny czy ironiczna gęba "zjadacza szczawiu", etatowego opluwacza wszystkiego i wszystkich. Mam nadzieję że tą hołotę ktoś oceni i doceni odpowiednio aby przestali pluć na Rzeczpospolitą Najjaśniejszą. Chwała Bohaterom...

Dlaczego za okupację parlamentu przez PO i Nowoczesną - wichrzycieli my podatnicy mamy dopłacać. Czas przywrócić im świadomość, że kto szkodzi krajowi ten za niecne czyny musi ponosić odpowiedzialność: prawną, karną i materialną. Za czas okupowania Sejmu wystawić rachunek do natychmiastowej zapłaty za; ogrzewanie, zużyty prąd, wodę i dodatkowe wynagrodzenia pracowników administracji sejmowej. Pozbawić należy ich również uposażenia poselskiego. Wtedy bardzo szybko odzyskają normalność i przyzwoitość. Im ciągle wydaje się, że demokracja w ich wydaniu to, że SUWEREN dał mandat do zarządzania rządowi tzw. ciepłą wodą w kranie. Nic tak nie uczy pokory jak twarde , realne i uczciwe postępowanie.
Czas skończyć z pseudodemokratycznym podejściem do zdrajców i wichrzycieli. Demokracja na dzień dzisiejszy to ta obowiązująca, którą rządowi udzielił SUWEREN. Miejsce dla wichrzycieli i zdrajców może być tylko jedno --- osąd i adekwatna kara za popełnione i czynnie czynione zło. Rząd ma obowiązek zapewnić ład prawny i każdy kto tego nie przestrzega winien być natychmiast pociągnięty do odpowiedzialności. W państwie prawa nie może być miejsca dla: wichrzycieli, przestępców, wszelkiej maści hazardzistów, zdrajców i targowiczan.

w 100% popieram i bardzo prosze o surowy wymiar kar.

Ja także pisałam na wp (wirtualna Niemiec) o tych kosztach oraz o kosztach samowolnego wynajęcia sali plenarnej wraz
z urządzeniami/ podstawa zarządzenie marszałka Komorowskiego dot. obecności posłów na sali po zakończenia sesji sejmu! Myślę, że słuszna byłaby kwota 30 tys. - 50 tys. za dobę! Podstawą mogą być koszty wynajęcia podobnej sali w hotelu kongresowym + kara za samowolne jej zajęcie. Szczytem bezczelności jest zakłócenie sesji i uniemożliwienie korzystania z urządzeń do glosowania,
a potem kwestionowanie poprawności głosowania, w tym policzenia głosów i kworum! Niech się obnażają nadal
i okupują, koszty będą większe a zobaczymy , co na to KE, bo jej rola w tym chuligaństwie jest jednoznaczna, to aprobata poczynań chuliganów sejmowych z powodu nie akceptacji ich poprawności politycznej i samodzielności PIS! Marszałek Kuchciński miał prawo dyscyplinować szczeniacko zachowującego się Szczerbę, a poza tym to tylko pretekst. Jeśliby to nie wyszło, poszukaliby czegoś innego, bo im chodzi o rozróby nawet ze skutkami krwawymi czy śmiertelnymi. Podżeganie nienawiści dało za rządów PO i PSL efekt w postaci morderstwa politycznego i usiłowanie dokonania morderstwa drugiej osoby! Patologiczna chęć posiadania dostępu do pieniędzy skarbu państwa przed niczym ich nie powstrzyma! Ich demokracja to demokracja ludowa dająca im władzę na co najmniej 45 lat!

W 100% popieram tą opinię.Obciążyć tę bandę okupującą BUDYNEK RZĄDOWY kosztami za korzystanie z mediów,za dodatkowe koszty pracy m.in. Straży Marszałkowskiej.Następnie ukarać zgodnie z przepisami kodeksu karnego,zabrać diety.Można też wyłączyć prąd(w budynku SEJMU) i zakręcić dopływ wody ...............wtedy może sami się wyniosą!!!

Klasyczne bezumowne korzystanie, podparte jeszcze zajęciem siłą, wbrew woli legalnych władz - na poczet zwrotu kosztów - diety i majątek zgłoszony w deklaracjach. Potrzebny tylko przepis o wyborach uzupełniających. Bo pouciekają przed karami (dokąd?).

Z możliwości zamknięcia dopływu wody i ODŁĄCZENIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ z powody zagrożenia pożarowego, groźby dewastacji instalacji - Marszałek, niestety, nie skorzystał.

No i koniecznie dokonanie niezbędnych kontroli, przeglądów - czy nie poprzełączali instalacji do głosowania, nie rozmieścili podsłuchów, ładunków wybuchowych czy innych materiałów mogących negatywnie oddziaływać na samopoczucie posłów. Kosztami wyłączenia sali plenarnej oczywiście także obciążyć.

ZARAZ po opróżnieniu sali plenarnej z zajmujących ją (dobrowolnie lub siłą - wówczas dodatkowe koszty), zmiana regulaminu sejmu tak, aby taki przypadek wykluczyć na przyszłość.

Obciążyć kosztami okupantów sali sejmowej, a komornik powinien zająć się ich dietami poselskimi.

Uwazam ,ze ci posłowie powinni ponieś zasłuzona kare. Nalegam aby zostały wyciagniete wnioski z tak żenujacego zachowania opozycji. Jeżeli chca uzadzac szopki to niech ida do cyrku.

szanowna bono matrono... upominam... cyrk nie jest miejscem do uskuteczniania szopek?...

kancelaria Lech Obama... samozaoranie niezależnej (od rozumu) P.S. idę o zakład, że nikt z opozycji nie poniesie żadnej odpowiedzialności - Jarek nie odważy się zrobić z nich męczenników...

Mam nadzieję, że prokuratura z urzędu zajmie sie posłami łamiącymi prawo a jeżeli nie to Marszałek Sejmu powinien zgłosić do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

No to za mordę ich i o glebę na co czekacie.

A gdzie jest Krzywonos jakos nie widze aby byla z ciamajdanem. Tak wymachiwala wszedzie ksiazeczka konstytucyjna i zaciekle walczyla.
Czy czeka na odpowiedni moment i wyskoczy po wszystkim znowu na bohatera i powie ze ona najwiecej walczyla.

Pare osób dostało wezwania do złożenia wyjasnien pod klauzula wykonalności.Czy wiesz czego boi sie Henia,ze nadzwyczajna emerytura nie była dana na dozywocie wypracowanej emerytury ma 900 zl jak za takie cos życ.

A ja z okazji Nowego Roku życzę jednak, aby przewrót Platformy się udał. To znaczy, żeby ta partia z pełnym sukcesem się przewróciła i już nigdy nie powstała.

Poza tym nie wyobrażam sobie, kto będzie chciał dać głos na tych chuliganów w następnych wyborach. Oby nie wystarczyło żrących niegdyś z tego koryta.

patrze na to zdjecie i nasuwa mi sie tylko jedno slowo - DEBILE!
Czy tam na koncu tej bandy nie siedzi ten naczelny zakodowany smierdziel pospolity? przeciez on nie jest poslem! co on tam robi? czy juz panstwo polskie tak nisko upadlo ze do Sejmu moze wejsc kazdy menel spod budki z piwem?

jak ktoś jest na umowie o pracę i uchyla się od pracy, to pracodawca ma prawo nałożyć na niego naganę a potem go zwolnić. takie przepisy powinny też obowiązywać posłów

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl