niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Niemcy nie wykpią się skandalicznymi przeprosinami. ZDF musi wykonać wyrok

Dodano: 31.12.2016 [11:46]
Niemcy nie wykpią się skandalicznymi przeprosinami. ZDF musi wykonać wyrok - niezalezna.pl
foto: auschwitz.org.pl
Pełnomocnik byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery uważa, że przeprosiny zamieszczone przez niemiecką telewizję publiczną ZDF po wyroku krakowskiego sądu za użycie słów "polskie obozy zagłady" nie spełniają wymogów. Prawnik domaga się prawidłowych przeprosin.

Portal niezalezna.pl informował kilka dni temu, że niemiecka telewizja ZDF w agorancki sposób potraktowała wyrok polskiego sądu.

- Jest to wyraźne niewykonanie wyroku polskiego sądu przez niemiecką telewizję ZDF, ponieważ treść przeprosin nie została zamieszczona na jej głównej stronie internetowej, choć sąd zadecydował, że treść określonej wielkości ma być tam opublikowana przez 30 dni. Eksperci, z którymi się konsultowałem, są zdania, że nie ma przeszkód technicznych, aby przeprosiny widniały na główne stronie ZDF - mówił portalowi niezalezna.pl mec. Lech Obara, pełnomocnik więźnia KL Auschwitz Karola Tondery, który podał niemiecką telewizję za użycie przez nią sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.


CZYTAJ WIĘCEJ: Arogancja telewizji ZDF. Przeprosiny za „polskie obozy śmierci” są, ale głęboko ukryte

Mecenas Obara nie zamierza odpuścić. W rozmowie z PAP ocenił, że  wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie nie został jednak wykonany.

- Stanowi to kolejną próbę manipulacji i uniknięcia odpowiedzialności przez największą niemiecką stację telewizyjną – stwierdził prawnik.


Jak wskazał, przeprosiny nie ukazały się na głównej stronie portalu internetowego, lecz jedynie opublikowano tam odnośnik z logo ZDF i tytułem "Przeprosiny Karola Tendery". Dopiero po kliknięciu w ten element graficzny internauta może dotrzeć do treści przeprosin.

- Po otwarciu odnośnika przeprosiny zostały opublikowane w formie grafiki; z tego powodu tekstu przeprosin nie można odnaleźć z poziomu wyszukiwarek internetowych. Tekst przeprosin został poprzedzony komentarzem stanowiącym próbę umniejszenia winy i przerzucenia całej odpowiedzialności na francusko-niemiecką stację telewizyjną ARTE – dodał prawnik.

Poinformował zarazem, że rozpoczyna "dochodzenie praw Karola Tendery na gruncie prawa niemieckiego, tj. § 888 Zivilprozessordnung (ZPO) - niemieckiego odpowiednika kodeksu postępowania cywilnego". Zapowiedział przekazywanie informacji o kolejnych krokach.

Jako prezes Stowarzyszenia Patria Nostra Lech Obara zapowiedział, że Stowarzyszenie nie przerwie walki w sprawie stosowania określenia "polskie obozy zagłady".

- Wyrok w niniejszej sprawie rokuje też na pozostałe sprawy prowadzone przez prawników Stowarzyszenia Patria Nostra – przeciwko Die Welt i Focus Online – uważa mec. Obara.

Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: , ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

niemiaszki przepraszac tak jak kazal sad malo tego POLSKA POLACYupomnimy sie o odzszkodowanie za zniszczenia wojenne za ograbienie POLSKI za wymordowanie zolnierzy zagazowanie malenkich dzieciPOLSKICH do tego dochodzi jeszcze obecne wtykanie swojego niemieckiego nosiska i wywolywanie wojny domowej w POLSCE.nie wykrecicie sie

https://vod.tvp.pl/27030704/12...
nawet Izraelski NIK jest zdziwiony.
http://www.rp.pl/artykul/66342...
Tak oto w Niemczech zafałszowuje się historię.
https://dorzeczy.pl/obserwator...
W tle ogromne odszkodowania.
Puki co to polskie kobiety zmieniają pampersy niemieckim kombatantom.
,,Polskość to nienormalność,,-Tusk

Ależ Państwo zdaje się piszą o zupełnie innej sprawie, gdyż w Niemczech na głównej stronie internetowej ZDF nie widnieje żadne logo ZDF z tytułem "Przeprosiny Karola Tendery". Prawdopodobnie jest to informacja ukazująca się tylko na terenie Polski. W Niemczech jej nie ma. Proszę sprawdzić bezpośrednio w Niemczech, gdyż wpisując adres https://www.zdf.de/ w Polsce, takie logo się zapewne pokaże, ale nie w Niemczech. Państwo zatem widzą jak po mistrzowsku państwowa stacja telewizyjna widzów i czytelników oszukuje.

Z punktu widzenia prawa międzynarodowego to póki co ZDF dobrowolnie stara się wypełnić wyrok polskiego sądu , który mimo , że w Polsce jest co prawda prawomocny , ale w RFN nie ma mocy prawnej, a po drugie może zostać skutecznie złozona kasacja przed Sądem Najwyższym, tylko że Sąd Apelacyjny w Krakowie najpierw musi wyrok na piśmie uzasadnić. Aby wyrok stał się w RFN wykonalny trzeba wystapić do włąściwego sądu w Niemczech o jego uznanie. Do tego potrzebny jest pisemny wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z uzasadnieniem i złożenie stosownego powództwa o uznanie w wyroku przed Sądem w Niemczech. Nie pomogą tu żadne zaklęcia internautów.

Nie przeprosiny a milionowe odszkodowanie w €. Tego języka Szwaby szybko się nauczą.

W niemieckich obozach okrutnej śmierci ginęli Polacy, Rosjanie, żydzi i inne narodowości. Na Polakach jadą, jak ''zdechłym psie''.
Wyobraźcie sobie, że Niemcy napisali ''w żydowskich obozach śmierci''. Nie dajecie rady wyobrazić tego sobie? Ja też nie. Dziennikarza za to by powiesili, redakcję zaorali, a Niemcy musieli by wpłacić odszkodowanie w wysokości 7 000 000 000 Euro. Co roku przez.....No nieokreśloną bliżej liczbę lat. Ale nie napiszą tego, bo tam, jak i w innych krajach media są ich. Hiler, ty partaczu.

Pamietam jak w 2007 r na 25-leciu Solid.Walczącej gościem był między innymi Bartoszewski ( profesorem przezwany) i mówił BEZKARNIE na temat" polskich " obozów śmierci -tłumaczył że w Polsce "TO" nie jest problemem albowiem tu każde dziecko wie kto mordował a za granicą jak ktoś chce wiedzieć to zródła prawd historycznych może znależć. Informuję że wtedy temu anty-PO-lskiemu bydlakowi to szubrawstwo BEZKARNIE uszło - a Kornel Morawiecki odpowiednio nie zareagował i nigdy się nie wytłumaczył po co tego żydowskiego gnoja zaprosił na nasze święto. To zdarzenie było w Pałacu Kultury w Warszawie. Analizując całokształt - zadajmy sobie pytanie Kto winien że temu gnojarstwu wszystko tak łatwo uchodzi ???????? bezkarnie?????????

Sie pisze Bydloszewski a nie Bartoszewski !

Tchórze! Mieli odwage to robić w zeszłym wieku? Niech cały świat widzi, jakie konsekwencje musza ponosić ich pokolenia, jezeli nie sa odpowiednio uświadomione!

https://vod.tvp.pl/27030704/12...
http://www.rp.pl/artykul/66342...
https://dorzeczy.pl/obserwator...
Perfidny atak na Jaroslawa Kaczyńskiego. mundurze-ze-swastyka-Niemiecki-tygodnik-szokuje.html

Nareszcie mamy rzad ktorego nie potrzeba sie wstydzic . Dziekuje Stowarzyszeniu Patria Nostria (oraz Pan Jana Pietrzaka) ktora to prowadzi, rownoczesnie zdajac sobie sprawe ze bez obecnego rzadu wlasnie tak by wygladaly przeprosiny jak to robi szwabska stacja.

https://vod.tvp.pl/27030704/12...
nawet Izraelski NIK jest zdziwiony.
http://www.rp.pl/artykul/66342...
Tak oto w Niemczech zafałszowuje się historię.
https://dorzeczy.pl/obserwator...
W tle ogromne odszkodowania.
Puki co to polskie kobiety zmieniają pampersy niemieckim kombatantom.
,,Polskość to nienormalność,,-Tusk

Nie bądź MAZGUŁĄ – podaj dalej!!! - Najnowszy komentarz tygodnia Witolda Gadowskiego – Wygramy spokojem i czasem. O szopce, która trwa w sejmie od dwóch tygodni, o potrzebnym wsparciu dla polskiej kultury i o 100 milionach euro, które zapłaciliśmy za zbiory Czartoryskich - https://youtu.be/UTs7UU_sRoA

Szwabskie bezczelne zakłamane parszywe mordy!!!!

Boże jak ja tych szwabów organicznie nienawidze.

Tyle zła , tyle nieszczęść spadło na Polskę przez tych bydlaków i to na przestrzeni dziejów...

Niemcy to naród bezczelnych łajdaków.

Oni liczą się z kimś tylko wtedy gdy dostaną po mordzie.

ty z pewnoscia nie jestes katolikiem, ani chrzescijaninem, ani czlowiekiem wyksztalconym i moralnym.

A wiesz Marto ile Niemcy są Polsce winni za II woj.Świat. wyobraż sobie że "ONI" tez nie wiedzą - bo póki tacy jak TY żyją - to im to nie jest potrzebne. A wiesz że słowo "przepraszam" to ja też zawsze mówię jak kogoś w tramwaju niechcący nadepnę. A wiesz Marto że 80%polskiej inteligencji nam zamordowali Niemcy z napisami (na pasach) "Gott mit uns" Dowiedz się Marto co to jest i czego uczy -katolicyzm-chrześcijaństwo- co to moralność i wykształcenie. ?

a nie mozna za kazdym kiedy faszystowski niemiecki szmatlawiec kala dobre imie innego narodu zamiescic defaultowych przeprosin i tak, zeby im w piety poszlo i sprawiedliwosci stalo sie zadosc!

Instrukcja dla szwabskich dzienikarzy jak szkalować:
http://www.dzienniknarodowy.pl...

Niektórzy politycy w Polce życzyliby sobie, by używanie wadliwych kodów pamięci było karane. Czy to Pana zdaniem dobry pomysł?

Kara nie powinna być w tej kwestii podstawowym narzędziem walki. Należy zapobiegać poprzez rzetelne informowanie i skuteczne piętnowanie, a to przecież największa kara dla mediów. Żadne media nie chcą sobie robić złej opinii. Medioznawcy zbadali zachowanie i reakcje niemieckich internautów na używanie wadliwych kodów pamięci i okazało się, że to bardzo aktywna grupa i bardzo piętnująca takie zachowania.

Jak często określenie „polskie obozy zagłady” pojawiało się w mediach w ubiegłym roku?

To sie liczy w tysiącach. I od czasu do czasu osoby, które czują się tym poszkodowane wytaczają procesy mediom. Jakiś czas temu jeden były więzień Auschwitz wytoczył proces niemieckiej gazecie „Die Welt”. Dla polskiego obywatela było to zachowanie wycelowane przeciwko jego godności.

Oprócz piętnowania wspomniał Pan też o informowaniu. Odbywająca się w Bonn konferencja Global Media Forum to chyba idealne miejsce by mówić o wadliwych kodach pamięci.

Tu są tysiące dziennikarzy. Dzięki dyskusji o tym możemy ich uwrażliwić. Wiadomo, że media muszą być szybkie, ale nie mogą zapominać o właściwych standardach dziennikarstwa. Tracą przez to wiarygodność. Ale przede wszystkim nie możemy dopuścić, by młode pokolenie dorastało w zakłamanej rzeczywistości.

rozmawiała Anna Holthausen

*Artur Nowak-Far (ur. 1967), polski prawnik i ekonomista, profesor SGH w Warszawie, w latach 2013-2015 wiceminister spraw zagranicznych RP. Autor i redaktor wielu książek naukowych m. in. publikacji "Die fehlerhaften Gedächtnis-Codes" (2016) poświęconej "wadliwym kodom pamięci" wydanej przy współpracy z DW.

Polski naukowiec: "Młode pokolenie nie może dorastać w zakłamanej rzeczywistości"

Sformułowanie "polskie obozy zagłady" to "wadliwy kod pamięci" sugerujący osobom nieznającym tematu, że to Polacy organizowali obozy, a to przecież robili Niemcy na terenach Polski - mówi prof. Artur Nowak-Far*.

DW: Wprowadził Pan do nauki termin „wadliwe kody pamięci”. Na rynku pojawiła się też wydana aż w trzech językach publikacja o tym samym tytule. Coś musiało Pana bardzo oburzyć, że zdecydował się Pan poświęcić temu zagadnieniu.

Artur Nowak-Far*: Dużo czytałem o tzw. „ludobójstwie ormiańskim”, „Armenian Genoside”. Wiele książek ma nawet taki tytuł. To zbrodnie, które w latach 1915-1916 dokonano na Ormianach. Zaczęło mnie zastanawiać, jak taki tytuł zinterpretowaliby moi studenci, którzy o tych wydarzeniach nie mają pojęcia. I tak narodził się termin wadliwych kodów pamięci.

Przykład budzący największe emocje to oczywiście „polskie obozy zagłady”.

Sugerują osobom nieznającym tematu, że to Polacy organizowali obozy, a to przecież robili Niemcy na terenach Polski. Wadliwe kody pamięci to po prostu krótkie zbitki językowe, które budują wypaczony obraz świata, mylą porządek faktu. Słuchaczom, którzy nie są obeznani z faktami, np. ze zbrodniami wojennymi, mieszają w głowie. Sugerują, że to ofiary są katami. Przykładem jest także ludobójstwo Tutsi, bo to przecież nie Tutsi dokonały zbrodni.

Czy to problem bardziej dla językoznawców czy historyków?

Zdecydowanie dla językoznawców, ale bardzo ważny także dla mediów, bo media muszą posługiwać się klarowną komunikacją. Niejasny język może determinować wiele negatywnych zjawisk. Powtarzane przez pokolenia wadliwe kody pamięci ulegają idiomatyzacji i wkuwają sie w pamięć tworząc nieprawdę.

Dawniej nie było tego problemu, bo ludzie znali historię.

Dziś niestety nowe pokolenie nie zna ofiar wojny, a edukacja w szkołach czasem zawodzi. Zmieniła się także nośność mediów. Teraz jest Internet i wszędzie można uzyskać informację, więc media mają coraz większą odpowiedzialność społeczną. To, co jest napisane w Niemczech, może być czytane i na Kamczatce.

Pojawiające się w mediach wadliwe kody pamięci to wynik niechlujstwa, niewiedzy, czy świadomego przeinaczania historii?

Motywacje są różne. Według badań, które przeprowadziliśmy i które można znaleźć w publikacji „Wadliwe kody pamięci”, najczęściej jest to po prostu niedbałość albo nonszalancja. Od czasu do czasu widać pewną konsekwencję w tym działaniu co może sugerować, że osoby, które uporczywie w swoich mediach używają wadliwych kodów pamięci robią to specjalnie albo na złość

Lewak jeszcze nigdy nikogo nie przeprosił. Nie oczekujcie więc bez uprzedniego wymuszenia żadnych tego typu gestów od ZDF.

powinno brzmiec: niemiecie obozy koncentracyjne w Polsce

W okupowanej Polsce.

Tu są te pseudo przeprosiny.

https://www.zdf.de/doku-wissen...

Jak tak dalej będzie to Niemcy ogłoszą że Hitler był Polakiem i jako Polska wywołała II wojnę światową.

no bo jak wiadomo hitler niemcem nie byl . Stalin wcale nic a nic ze zwiazkiem radzieckim nic nie mnial. geremek byl tylko kierowca a bolek byl tylko jaruzelskiego sekretazem. i Oni wszyscy to unii prawnicy i skazancy zarazem. a lis ma to w dupie bo zarobiony juz jest.

Podobno Stalin był Polakiem biologicznie. Podobno jego prawdziwym ojcem był Przewalski (ten od konia). W każdym razie podobieństwo jest uderzające.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikołaj_Przewalski

Jednak polskość Przewalskiego jest bardzo problematyczna.

Cały swiat ma dostać informację że skoro obozy w Polsce to polskie.To jest kłamstwo ale kto to przez 25 lat oprotestował?
Chodzi o ogromne odszkodowania.
http://www.rp.pl/artykul/66342...
https://vod.tvp.pl/27030704/12...
Polska ma być publicznie poniżana.
Nawet DER SPIGEL przed 13 grudnia umieścił na okładce Jarosława Kaczyńskiego w mundurze hitlerowca.
http://www.rp.pl/Polityka/1612...

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl