niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Rząd PiS zaostrza prawo karne dla alimenciarzy

Dodano: 31.12.2016 [00:43]
Rząd PiS zaostrza prawo karne dla alimenciarzy - niezalezna.pl
foto: fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany mają ułatwić ściąganie alimentów i zniechęcać do uchylania się od ich płacenia.

Przyjęta przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości nowelizacja kodeksu karnego ma być odpowiedzią na występujący w Polsce dość często problem z niewywiązywaniem się z obowiązku płacenia alimentów. Nowe regulacje mają z jednej strony umożliwić efektywniejsze egzekwowanie świadczeń alimentacyjnych, a z drugiej utrudniać i zniechęcać do uchylania się od ich wypłacania.

Jak podkreśla Premier Beata Szydło Rząd zajął się tą sprawą w ramach cyklu działań prorodzinnych podjętych w tym roku.

Niejasne przepisy

W świetle obowiązujących regulacji prawnych, aby wszcząć postępowanie karne wobec osoby nie wywiązującej się z obowiązku płacenia alimentów muszą zaistnieć dwie przesłanki. Po pierwsze uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego musi być uporczywe. Po drugie brak uiszczania alimentów musi narażać osoby uprawnione do ich otrzymania na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Takie zapisy Kodeksu karnego dają duże pole do interpretacji. Każdorazowo sąd stwierdza czy zachowanie dłużnika nosi cechy uporczywości i określa czy zaleganie z alimentami ma negatywny wpływ na zaspakajanie podstawowych potrzeb dziecka.

Najważniejsze zmiany

W ocenie resortu sprawiedliwości w przypadku przestępstwa niealimentacji należy odejść od nieostrych kryteriów będących podstawą do ukarania dłużnika. Nowelizacja przewiduje, że karane będą osoby, których zaległości alimentacyjne osiągną poziom co najmniej 3 świadczeń okresowych lub jeśli – w przypadku świadczeń nieokresowych – opóźnienie wyniesie przynajmniej 3 miesiące. W takiej sytuacji dłużnik narażony będzie na karę grzywny, ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do roku. Kara będzie mogła wynieść nawet 2 lata, jeśli uchylanie się od wypłacania alimentów narazi osobę uprawnioną na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Nie będzie to już zatem przesłanka konieczna do skazania dłużnika, a jedynie umożliwiająca zwiększenie kary.
Nie zostanie ukarany dłużnik, który nie płaci alimentów nie ze swojej winy, np. jeśli nie ma możliwości podjęcia pracy ze względu na poważną chorobę. Kary unikną również osoby, które zapłacą zaległe alimenty w ciągu 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.

Dłużnicy alimentacyjni będą ścigani z urzędu, jeśli pokrzywdzeni pobierać będą świadczenia rodzinne lub pieniężne z Funduszu Alimentacyjnego.

W innych przypadkach sprawa zostanie wszczęta na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

A możne w końcu jakaś zmiana co do odliczania od dochodu wydatków na dzieci przecież alimenty to też wydatek nie zapomnijmy że stały skoro jestem ojcem i płacę na dziecko to powinienem mieć prawo odliczyć sobie od podatku takie pieniądze .W tym kierunku rząd powinien też coś zrobić a nie tylko obwiniać ojców bo matka dziecka to święta czworo dzieci każde z innym facetem i ciągnie od państwa 500+ na 4 to 2tys plus na każde alimenty np po 400 na dziecko to już 1600 i co zle takiej za siedzenie z dziecmi w domu 3600 plus jakieś dodatki pielęgnacyjne to wychodzi powyżej 4 tys żyć nie umierać . Brawo RZĄD

TAK najlepiej zamykać!!!A MOŻE TEN RZĄD WYJDZIE TEŻ W STRONĘ OJCÓW!!!NP.OPIEKA NAPRZEMIENNA!!!!!Ja swoją żonę złapałem z kochankiem w sypialni,a że jestem żołnierzem nic nie mogłem zrobić bo bym z pracy wyleciał.Jakbym im manto spuścił.I co w sądzie słowo-przeciw słowu i zapadł wyrok za porozumieniem stron.Dzieci widuje jak jej się podoba.Jak zajadę to albo chore albo ich niema.TYLE MAM ZA OBRONĘ TEGO KRAJU NAWET BRAK SUMIENNEGO WYROKU.DZIECI NIE DOSTANĘ BO JESTEM ŻOŁNIERZEM I MOGĘ GDZIEŚ NAGLE WYJECHAĆ.A opieka naprzemienna nie wchodzi w grę.Ja płace 1200zł alimentów i połowę kredytu za dom ,który wybudowałem i zostawiłem jej i dzieciom.Jak się dowiedziała,że lecę na misje wniosła o podwyższenie na 2400zł bo na misji zarobie.JAK PATRZE NA TO WSZYSTKO TO RĘCE OPADAJĄ!!!I KOMU JA SŁUŻĘ ????OJCZYŹNIE ???JAKIEJ ,KTÓRA MA NAS ZA NIC OJCÓW SAMYCH I POKRZYWDZONYCH.

stalo sie jak sie stalo, ale pomimo wszystkiego to ona wychowuje dzieci, chcesz wnos o prawa wylaczne i na opiekunke zaplacisz duzzo wiecej, pamietaj. placisz na dzieci, nie nia nia. w przypadku nie placenia krzywde wyrzadzasz dzieciom, trzymaj sie ! pozdrawiam :*

Trzeba by było zamknąć frajera Kijowskiego za niepłacenie alimentów i dać mu przymusową pracę w kryminale.

Przepraszam, na ekranie widniała nieaktualna już strona. Zbyt szybka i niepotrzebna reakcja z mojej strony.
Odwołuję mój ostatni komentarz.

Ojciec mojego syna nie płaci alimentów od 13 lat. Miał sprawę karną w wyniku której karą było zrobienie strony internetowej dla stowarzyszenia dla bezdomnych co później wykorzystał zakładając firmę internetową że działa charytatywnie na rzecz tego stowarzyszenia. Po tylu latach nie jestem w stanie uwierzyć w jakieś szalone zmiany w sprawach alimentacyjnych. ojciec mojego syna co uważam za największy paradoks tej sytuacji pobiera 500+ na swoje kolejne dzieci z moich podatków. otrzymał również mieszkanie od państwa. Nie jestem w stanie zrozumieć też kwestii co to znaczy że alimenciarze karani będą w sytuacjach"jeśli uchylanie się od wypłacenia alimentów narazi osobę uprawnioną na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych". jeżeli matka podpiera się nosem rezygnuje prawie ze wszystkiego praktycznie nie żyje żeby tylko zapewnić byt swojemu dziecku i w miarę go zapewnia to tatuś jest zwolniony z obowiązku przecież to paradoks i produkowanie nierobów. pozdrawiam wszystkich pomysłodawców wszelkich zmian Małgorzata

A co z Mateuszem kitką nierobem i obrońcą d...

Wreszcie mozna sie bedzie wziac za tego zydokomuszego antypolskiego poubeckiego menela kojowskiego! jeog powinno sie zamknac w pierwszej kolejnosci!

Najpierw należy wprowadzić badania genetyczne przy porodzie by pozbyć się kukułczych jaj. W Polsce są statystyki, które mówią o dużej ilości dzieci utrzymywanych przez nie swoich biologicznych ojców. Oni też są zaliczani do grupy tzw. alimenciarzy. Ci nie dość, że płacą za to, że zostali oszukani to na dodatek mają jeszcze mieć taki topór nad głową? Mamusie, które wybierają sobie na ojca tego, który jest lepiej sytuowany w danym momencie (bo fortuna przecież kołem się toczy) nie cofną się przed niczym by ściągnąć każde pieniądze.Tak oszustki, by nie rzec kolokwialnie dziwki dostają potężne narzędzie do ręki.
Pomijam praktyki wyłudzania pieniędzy przez mamusie, które podają nieprawdziwe dane o swoich przychodach uzyskując pieniądze z funduszu alimentacyjnego.Nad chorobami ojców nikt się nie rozczula, zasądzone kwoty to niejasne "wyczucie" sędzi o możliwościach zarobkowych delikwenta.
Nikt nie zamierza nawet weryfikować tych danych bo przecież w sądach chodzi o dobro dziecka. Alimenty to temat rzeka, poruszany na oślep, często krzywdzący dla tych ufających kobietom. Wystarczy poczytać fora ojców-alimenciarzy, którzy walczą o możliwość kontaktu ze swoimi dziećmi jak wygląda ich życie i nieco się zastanowić.Przy obecnym stanie sądownictwa, feminizacji sądów rodzinnych hurtem niszczy się życie ojców nie zagłębiając się zbytnio w temat.
Co do uchylających się niebieskich ptaków, w tym niestety i księży to niech dopadnie ich sprawiedliwość.

Jesli zona jest bita, wyzywana przez meza pijaka i nie ma co do garnka wlozyc, to nic dziwnego, ze lgnie do tego, ktory da jej dobre slowo. Potem z tego slowa kukulcze jajko sie zrobi. No coz, chcialam pokazac na tym przykladzie, ze to lancuch zdarzen !

Co to znaczy 'lgnie'?! Kobieta to nie jest chyba kura w rui? Jak ją bije i poniewiera, to walizki na ulicę i dopiero zaczynać nowy rozdział a nie wypinać zad byle komu a potem dobierać tatusia po dochodach!

Zobaczymy ile KODowców przyjedzie do Warszawy w obronie tego dłużnika błazna Kijowskiego ale będzie ubaw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaraz! Stop! To co będzie z Kijeskim? Jak pójdzie po celę, to...No, jak to co?

Bardzo dobre rozwiazanie .
Oprócz tego powinien wchodzic komornik na alimenciarzy na ich dobra na ruchomości i nieruchomości.

Czas skończyc z obibokami , kanciarzami , niech placą to ich dzieci ,
dość by naród utrzymywał dzieci zdrowych byczków , ktorzy kiwają dzieci , żony i naród.

Innym nakaz pracy i potrącać a jak nie to odsiadka i praca po 10 godz w zakładzie karnym

Bardzo dobry pomysł obecnego rządu. Ja nie mam ochoty płacić
alimenty na cudze dzieci z moich podatków.

Nareszcie Żyd z Kijowa Mateusz Kijowski będzie tropiony i ścigany za uchylanie się od utrzymywania swoich dzieci, i płacenia alimentów.
Narzucić 10% miesięczne oprocentowanie za zaległości, wydać zakaz opuszczenia kraju, odebrać prawo jazdy,

Mateuszowi Kijowskiemu odebrać motocykl, i dostęp do zbiernych funduszy, i funduszy Sorosa!

Zřobić mu audyt podătkowy!

Komornik jak zajmie motor i też inne wartości .. to prawie alimenty spłacone.

A z obawy o stratę motoru myslę że szybko zapłaci , nie wierzę , ze on bez kasy.

jest ponad 300 tysięcy alimenciarzy, winni są ok 10 miliardów złotych a ściągalność żadna bo wpłaci taki "tatuś" 100 zł i jest bezkarny. Dlaczego wszyscy za to płacimy. Oczywiście taki Kijowski zaraz zrobi się więźniem politycznym w oczach kodziarzy. Prawdziwy męczennik przy kominku w święta.

Nie o kijowskiego tu chodzi(no może kapeńkę),lecz o spore sumy wydawane z funduszu alimentacyjnego.
Alimenciarze,którzy pójdą do ciupy będą zarabiać na siebie i zaległe alimenty.

Owszem, o to chodzi. Ale teza o zarabianiu w więzieniu na siebie i zaległe alimenty jest delikatnie mówiąc... chybiona :)

To oznacz także koniec fikcyjnych rozwodów dla wyłudzania pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego.

to rozdrażni i bardziej zradykalizuje Kijowskiego

dobre 100/100 :)))))

nie pamietam kiedy ostatni raz przeczytalem tak zabawny komentarz, po prostu lzy same cisna mi sie do oczu i nie moge przestac sie smiac

1.Jest dobrą praktyka w krajach demokratycznych że za długi nie idzie się do więzienia.A niepłacone alimenty to długi
2. To nie będzie się opłacić.Koszty utrzymania więźnia to 3 tys.zł miesięcznie.Plus alimenty z funduszu alimentacyjnego dla matki.Nieopłacalny interes dla podatnika
3. Nie zwiększy się ściągalność bo tzw alimenciarze uciekną za granicę.Właściwie już w większości tam są.Zostaną jedynie lumpy którzy pójdą do paki a my będziemy ich utrzymywać.
4. Nie warto robić spec-ustawy dla Mateusza Kijowskiego.Jego i tak sądy wybronią

Najpierw niech zrobią porządek w sądach.
Po pierwsze jest brak jasnych zasad zasądzania alimentów

Ja mam zasądzone 450 zl/miesiąc chociaż opiekuję sie synem w połowie czasu.
Dodatkowo ponoszę koszty przejazdów
dodam ze była zarabia 2 x więcej niż ja.
Moja sprawa rozwodowa trwała 5 lat
od tego czasu wiem że sądy to mafia z która nie wolno walczyć
tylko należy posłusznie zaakceptowac i podziekować

Dla samego Kijowskiego faktycznie nie warto wprowadzać tej ustawy.

Dokładnie, niech skończą się absurdy w sadach gdzie ojciec musi oddac 50% dochodów na czysto (bo sadu nie obchodzi ze on ma koszty mieszkania, jedzenia, dojazdów do pracy, widzenia z dzieckiem, moze kolejnej rodziny). Przyznają po kilka tysiecy zl alimentow na kilkuletnie dziecko z czego ono potrzebuje ok kilkuset PLN max, a za reszte bawi matka.
I nie wazne ze facet straci dobra prace, mial dobra to niech szuka kolejnej tak dobrej, a tymczasem niech płaci krocie. A jego kolejne dzieci niech mają po 300 PLN na życie, bo za reszte bawi sie byla zona !

Niech uregulują sprawe przyznawania alimentow. Niech beda adekwatne do potrzeb dziecka!

Ciekawe czy dadza wiezniowi prace zeby co miesiac mogl placic 5000 PLN alimentów z więziennego wiktu.

szanowni pokrzywdzeni tatusiowie,za kórych pieniądze bawią sie ich byłe żony;odpowiem wam tak z właśnego bolesnego życiowego doświadczenia;
mój eks dostał po 400 złotych alimentów ,których nigdy nie płacił .Zwrócenie sie dokomornika nic nie zmieniło gdyż ten ściągał 200 złotych miesiecznie pomimo dużó wyższych zarobków eks.na moje pytanie dlaczego tak mało ściąga;odpowiedz była; "tyle nam przysyłają" .Nie pofatygował sie komornik dociec ,ze zbyt mała suma jest przekazywana chociaż ma do tego instumenty.Potem eks dostał rekompensatę w wysokosci 14 tysiecy i poinformowałam komornika nawet o dacie przelewu -zapomniał zając na czas i eks pobrał zbanku całą kwotę a mi w domu odcięli gaz i prąd...Nie pomogła skarga na czynnośc komornika ani zawiadomienie do prokuratury;wszystko umorzą jak masz "skutecznego"adwokata.co oznacza słowo skuteczny przekracza ramy niniejszego postu. .kilka zaświadczeń z prywatnych gabinetów i "skuteczny"adwokat spowodował obnizenie przez sąd niepłaconych od kilku lat alimentów.Absurdem jest ,ze wogóle sąd procedował 2 lata w sprawie obnizenia niepłaconych alimentów!.co wiecej wyrok orzeczono z datą 2lata wstecz czyli przeliczono długi i zmiejszono "misiowi "zadłuzenie żeby mógł prowadzić spokojne niczym niezmącone nowe życie.dodam ,ze dzieci były studentmi dziennych studiów i sad w uzasadnieniu napisał ,ze skoro żyją i stac ich na dzienne studia to widocznie nie potrzebują alimentów.jako ciekawostkę dodam ,ze po uprawomocnieniu wyroku tatuś dzieci zapisał sie na studia dzienne i będac oficjalnie utrzymankiem swojej konkubuny nie ma zadnych dochodów.jedyne czego pilnuje to regularne zaświadczeń stopniu niepełnosprawności od psychiatry z powodu depresji. żadna ustawa i zmiana na to nie pomoże ; na degrengoladę Państwa Polskiego.

Rozumiem, że Twój ex zrobił Ci dziecko bez Twojej zgody? Czy jednak sama mu dałaś, a teraz płaczesz, że prąd i gaz odcięli? Niech się jedna z drugą zastanowi z kim sypia, ewentualnie niech się zdecyduje na dziecko wtedy, kiedy sama ma pracę, żeby w razie wątpliwości móc dziecko utrzymać samej. A jak nie to się wysterylizować, a nie liczyć, że pogoni chłopa,a potem wyciągnie co się da, a jak nie da, to będzie płakać, że biedna. Ten bełkot pokrzywdzonych mamusiek mógłby wskazywać na to, że nie wiedziały z kim sypiają albo zostały zapłodnione na siłę. Trochę godności. Decyduję się na dziecko, kiedy wiem, ze moja sytuacja pozwoli mi je utrzymać nawet bez faceta u boku.

Beznadziejna jesteś!!! pewnie sama nie masz dzieci, bo ty wiesz z kim sypiać...a może należysz do tych, co zabierają ojców dzieciom ;) wysterylizuj się zawczasu, bo nie daj Boże takiej matki dzieciom :)

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl