MSZ dementuje doniesienia „Wyborczej”

arch. GP

W związku z publikacją „Gazety Wyborczej”, która ukazała się w wydaniu drukowanym oraz internetowym 29 grudnia. pt. „Sikorski wymyślił, PiS polubił” resort dyplomacji informuje, że w artykule zawarto nieprawdziwe informacje.
 
Poniżej publikujemy pełny komunikat MSZ:

Nie jest prawdą, jakoby MSZ wracał do koncepcji Partnerstwa Wschodniego, rzekomo wymyślonej przez Radosława Sikorskiego.  Formuła współpracy ze wschodnimi sąsiadami, przyjęta przez Unię Europejską w 2009 roku, wyczerpała się i wymaga przeorientowania ze względu na sytuację międzynarodową oraz różnorodny status państw partnerskich. Na zmianę warunków, w których przyszło Unii kształtować relacje z sąsiadami zarówno na wschodzie, jak i południu Europy, wyraźnie wskazywał minister Witold Waszczykowski w trakcie swoich wystąpień, zarówno na forum polskiego Parlamentu, jak i podczas spotkań z partnerami UE.
 
Już w grudniu 2015 roku polski minister spraw zagranicznych zainicjował wspólny list, podpisany przez 13 szefów dyplomacji, w którym sygnatariusze apelowali o zintensyfikowanie prac nad odświeżeniem formuły Partnerstwa Wschodniego. Minister zapowiedział zaangażowanie Polski w prace nad nowymi celami. Partnerzy w UE przyjęli prezentowaną przez polską dyplomację tezę, że jeśli chcemy utrzymania Partnerstwa Wschodniego, to wymaga ono całkiem nowego podejścia i koncepcji ze względu na międzynarodową sytuację, jak i różnorodny status państw partnerskich. Minister Witold Waszczykowski wielokrotnie w wystąpieniach w Radzie UE dawał wyraz swojego zatroskania stanem wdrażania Partnerstwa Wschodniego. Efektem polskiego lobbyingu było przyjęcie przez Radę ds. Zagranicznych jesienią 2016 roku konkluzji dotyczących Partnerstwa Wschodniego.
 
W artykule zawarto również nieprawdziwą informację, jakoby polski rząd zapowiedział likwidację telewizji Biełsat. Jak wielokrotnie informowaliśmy, intencją MSZ nie jest likwidacja, lecz modernizacja i reforma redakcji. Obecnie planowane jest ograniczenie, a nie likwidacja dofinansowania, ze względu na potrzebę realizacji innych priorytetowych programów.
 
W związku z powyższym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o sprostowanie wskazanych powyżej nieprawidłowych informacji, które wprowadzają w błąd opinię publiczną i apelujemy o dochowanie szczególnej staranności przy redakcji materiałów prasowych. Autor publikacji nie zwrócił się z pytaniami do Biura Rzecznika Prasowego MSZ w związku z artykułem. Prosimy również o usunięcie ze strony internetowej informacji wskazanych jako nieprawdziwe oraz o ich nierozpowszechnianie.

Źródło: niezalezna.pl,msz.gov.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska pójdzie za zdrowy kompromis ws. unijnego budżetu? Jasna deklaracja premiera przed nieformalnym szczytem

/ premier.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki przed nieformalnym szczytem unijnym w Brukseli podkreślił, że na "nowe cele" w budżecie Unii Europejskiej muszą znaleźć się "nowe środki" i stwierdził że mogłyby one pochodzić z eliminacji rabatów. – Wieloletni budżet UE musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest gotowa do tego kompromisu – powiedział premier naszego kraju.

Myślę, że rabaty mogłyby powoli odejść do przeszłości – wskazał Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że piątkowy nieformalny szczyt UE zainauguruje debatę nad budżetem.

Polska ma bardzo jasno określone cele – zapewnił.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że chcemy utrzymać te cele, które "do tej pory dobrze działały dla Polski". Wśród nich wymienił kontynuację dotychczasowej polityki rolnej i polityki spójności.

Rozumiemy, oczywiście, również nowe cele, szczególnie przedstawiane przez niektóre państwa członkowskie i wiele z nich również nam się podoba – powiedział.

Wśród nowych celów premier wymienił politykę obronną, wspólne działanie w zakresie migracji i pomocy uchodźcom na miejscu.

Premier podkreślił, że na "nowe cele" w unijnym budżecie muszą się też znaleźć "nowe środki". 

W całej UE Komisja Europejska określa lukę w podatku VAT na kwotę 155 mld euro - to jest kwota wyższa niż całoroczny budżet UE, a więc częściowe wyeliminowanie tej luki doprowadziłoby do znaczącego wzrostu dochodów wszystkich państw członkowskich i na skutek tego również wzrostu dochodów budżetu UE – wskazał premier.

Podkreślił w tym kontekście, że "pewne działania firm, które w Europie prawie wcale nie płacą podatków, powinny być wyeliminowane; Polska bardzo jednoznacznie opowiada się przeciwko rajom podatkowym".

Chcemy prowadzenia realnej polityki przez wszystkie kraje członkowskie w taki sposób, żeby (...) wyeliminować unikanie opodatkowania przez najbogatszą część ludności, bogate bardzo firmy, zazwyczaj firmy międzynarodowe. Dla nas to są bardzo ważne potencjalne nowe źródła dochodów. Wszystko po to, żeby ten nowy budżet UE, który negocjujemy (...) był dla Polski dobry, jak najlepszy, też odpowiadał na wyzwania przyszłości, na konieczność zaalokowania środków na badania, na rozwój, na innowacje - my tego też chcemy, jednak wskazujemy też na to, że budżet musi być otwarty o zdrowy, dobry kompromis; Polska jest gotowa do tego kompromisu – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl