Kronikarze własnej nienawiści

W sieci pojawiła się cała masa „recenzentów”, którzy rzekomo z patriotycznych pobudek walczą z „kłamstwem, nadużyciami i szkodnikami” z partii rządzącej. „Na moich oczach rozwalany jest kraj, nie pamiętam, żeby w kraju dział się kiedyś taki syf, dzisiaj to Jarosław Kaczyński wypowiada nam wojnę” – słyszy się słowa wypowiadane poważnym tonem.

Znany z niechęci (to lekko powiedziane) do partii rządzącej tygodnik „Newsweek” zachwyca się tym, jakoby wykształciła się nowa grupa: „Kronikarze podłej zmiany”. – Dokumentują kłamstwa PiS-u z nadzieją, że ktoś rozliczy polityków – zachwyca się Renata Kim na łamach tygodnika Tomasza Lisa.

Po krótkiej analizie okazuje się jednak, że wielu tych „kronikarzy” zaślepionych dziś nienawiścią do „jednej partii”, a szczególnie „jednego człowieka”, kompletnie utraciło kontakt z rzeczywistością. Bo można by potraktować całe zjawisko „kronikarstwa” w kategorii żenujących żartów. Można by, gdyby nie to, że postacie typu Klaudia Jachira (o której za chwilę) stają się dla salonowych dziennikarzy autorytetami. „Kronikarze” zaś kreują się na sumienie narodu. Tych, którzy spisują po to, żeby kiedyś „można było dzisiejszą władzę rozliczyć”. Co ciekawe, przez osiem lat rządów Platformy nie byli tak aktywni jak dzisiaj, nie dostrzegali kłamstwa. Dziś wzrok im się wyostrzył tak dalece, że naraz wszędzie dostrzegają rzekome zło.

Już sam tytuł tekstu „Newsweeka”: „Kronikarze podłej zmiany” obiecuje, że zawartość artykułu będzie nie lada gratką dla miłośników jadu, leczenia własnych frustracji i wylewania żółci. „Newsweek” się zachwyca: jakie to szczęście, że mamy dziś internet, bo są obywatele, na których można liczyć. To oni, współcześni patrioci „dokumentują łamanie prawa i nadużywanie władzy przez PiS. Zapisują najbardziej szokujące wypowiedzi i kłamstwa”.

Na pierwszy ogień dostajemy porcję demaskatorskich działań trojga autorów strony „Nie lubię PiS-u”, co z miejsca sygnalizuje intelektualny poziom, z którym możemy mieć do czynienia. Za komentarz do działania strony niech posłużą cytowane przez autorkę słowa pomysłodawców: „Ale najbardziej oburza ich (wrogów PiS-u) – co widać po liczbie przysyłanych materiałów – upór, z jakim PiS forsuje swoje pomysły. Program 500+, obniżenie wieku emerytalnego, likwidacja gimnazjów”. Cóż, logika racjonalnie myślącego człowieka nakazywałaby pochwalić za realizowanie wyborczych pomysłów. Cieszyć się, że wreszcie są politycy, którzy realizują obietnice. Docenić, że wreszcie nie skończyło się tylko na kampanii wyborczej. Jednak kronikarze „podłej zmiany” nie działają racjonalnie, ale podobnie jak zakochani w nich dziennikarze kierują się własnymi uprzedzeniami.

Kłamstwa i podrygi

Tropienie i demaskowanie kłamstwa w obozie rządzącym to motyw przewodni działania założyciela innej strony internetowej „Kłamstwa PiS”. Tytuł strony, podobnie jak cały artykuł, obiecuje rewelacje, a kończy na tezach w stylu: „[...] w zasadzie cała polityka obecnego rządu polega na okłamywaniu obywateli. Oni kłamią nawet wtedy, gdy kłamać nie muszą. Przede wszystkim udało im się wmówić wielu Polakom, że w kraju dzieje się źle”. Oczywiście nie da się poważnie traktować krytyki, która sprowadza się do absurdalnych ogólników. Próżno szukać w tekście konkretnych przykładów owego okłamywania. Wygląda na to, że zamiast wytropić oszustwa politycznych przeciwników, autorzy strony wpadli w pułapkę stworzonej przez siebie iluzji, polegającej na rzucaniu wielkich oskarżeń bez żadnego uzasadnienia.

Jednocześnie można odnieść wrażenie, że również część niedoszłych gwiazd postanowiła zbić kapitał na „kronikarstwie”. Tak jest z np. aktorką Klaudią Jachirą, która wpadła na pomysł nagrywania filmików, w których wyśmiewa rząd. Z ciekawości sięgnąłem po „twórczość” pani Jachiry, która w egzaltowanym monologu „Dokąd zmierzamy?” głupotą przebija najbardziej absurdalne wypowiedzi o rządzących, które do tej pory słyszałem. Nie tylko odgrzewa nieświeże kotlety o propagowaniu przez PiS faszyzmu, posuwa się do nazwania Lecha Kaczyńskiego miernotą, retorycznie „pyta o zniszczenie przez Jarosława Kaczyńskiego opozycji”, ale także dzieli się proroczą wizją, jakoby „Jarosław Kaczyński miał ruszyć na Moskwę”. „Aktorka” skromnie wyznaje: „Jestem kronikarzem tych czasów, taką mam misję”.

Inni „kronikarze” także podejmują heroiczne wysiłki dokumentowania grzechów obecnej władzy, co kończy się najczęściej odkryciami w stylu: „na pewno nie zapomnę, jak prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego i odmówił zaprzysiężenia trzech prawomocnie wybranych sędziów TK”. Choć mając odrobinę wiedzy na temat procesu Mariusza Kamińskiego, należy uznać gest Dudy jako przywrócenie elementarnego porządku, a nie nadużycie. Zwieńczeniem demaskatorskich działań jednego z kronikarzy jest fragment: „mieli mu w spisywaniu grzechów PiS pomagać koledzy, strasznie się do tego projektu zapalili, ale w końcu nie napisali nic. Więc Michał wszystko robi sam”. Czy może być bardziej wymowny komentarz do własnej nieudolności?

Kodeks etyki politycznej

Prawdziwie groteskowym zwieńczeniem kronikarsko-demaskatorskich wystąpień jest pomysł stworzenia Kodeksu Etyki Politycznej. Trudno zgadnąć, co jest bardziej etyczne (i estetyczne, i żartobliwe): nominacja dla Beaty Szydło w kategorii obłudy roku czy nominowanie prezydenta Dudy jako lizusa roku?

Idąc za ciosem, demaskatorzy chcieliby też założyć OCPD (Obywatelskie Centrum Pamięci Demokratycznej), której wyznaczają sprzeczne cele. Raz mówią, że chodzi im o instytucję prowadzącą „rzetelną, nie emocjonalną dokumentację”, by za chwilę stwierdzić, iż byłaby to „instytucja komentująca”. Miałaby ona powstać przy Komitecie Obrony Demokracji, co z pewnością gwarantowałoby jej fachowość i bezstronność. Do pomysłu aż pali się wieczny krytyk obecnej władzy Władysław Frasyniuk, który nie poprzestaje na chęci stawiania pod pręgierzem, sądem czy Trybunałem Stanu wszystkich najważniejszych polityków PiS-owskich.

Obrona demokracji przez jej zaprzeczenie

Internetowe pajacowanie, które rzekomo demaskuje kłamstwa i inne grzechy obecnej władzy, mimo wszystko wydaje się niegroźne. Znacznie poważniejszy charakter mają publiczne wynurzenia płk. Mazguły, b. wojskowego, który ogarnięty pomrocznością jasną nie tylko opowiada w pozytywnym tonie o stanie wojennym, ale przede wszystkim nawołuje do wypowiedzenia posłuszeństwa obecnej władzy. Gdy mówi to emerytowany pułkownik, przestaje to być traktowane jako kiepski dowcip, ale deklaracja, której nie można lekceważyć. Oddaje to doskonale pewnego rodzaju mentalność, której istota polega na obronie demokracji przez zupełne jej zaprzeczenie, brak szacunku dla demokratycznego wyboru, opluwanie politycznych przeciwników, nawoływanie do buntu.

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, dlaczego tak wielu aktorów, ludzi kultury cierpi na syndrom mentalności stadnej. Dlaczego do znudzenia powtarzają te same slogany zaczerpnięte od polityków opozycji i salonowych dziennikarzy. Żyją zamknięci w świecie własnych lęków, przekonani o nadchodzącej apokalipsie, „Polsce zniszczonej przez Jarosława Kaczyńskiego, demonicznego Macierewicza i prezydenta marionetkę”.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Turcja to partner, nie wróg

Liberalny i europejski Macron niemal zaraz po zaprzysiężeniu przyjął Władimira Putina. Nie ma więc powodu, by Polska wstydziła się wizyty Recepa Erdoğana. Tym bardziej że Turcja to wciąż nasz sojusznik z NATO.

W związku z przyjazdem do Polski prezydenta Turcji Recepa Erdoğana część środowisk lewicowych zechciała wyrazić swoją, delikatnie mówiąc, głęboką dezaprobatę dla rządów lidera Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz jego przyjazdu do Polski. Wydarzenie okraszono wymowną nazwą „Korepetycje z dyktatury”, a tekst na temat przyjazdu tureckiego prezydenta pełny był stwierdzeń takich jak „haniebna wizyta” czy „międzynarodówka zamordystów”. Pod wydarzeniem podpisały się czołowe ugrupowania lewicowe: Partia Razem, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej i Zieloni. To zresztą nie pierwsza tego typu inicjatywa polskiej lewicy. Przed przyjazdem Donalda Trumpa środowiska lewicowe zorganizowały pikietę „Podręczne witają Trumpa”, nawiązującą do dosyć absurdalnego, choć głośnego serialu „Opowieść podręcznej”, w którym Amerykanie zrobili z nielicznych już płodnych Amerykanek niewolnice do rodzenia dzieci. I właśnie za te niewolnice przebrane były lewicowe aktywistki podczas wizyty prezydenta USA, chcąc wyrazić swój sprzeciw wobec lekceważenia kobiet przez Donalda Trumpa podczas kampanii wyborczej. Jak na razie nie doczekaliśmy się czasów, w których polskie władze wybierają sobie prezydentów USA czy Turcji, z którymi będą współpracowały, więc trudno w ogóle poważnie traktować tego typu inicjatywy. „Podręczne witające Trumpa” były przynajmniej w jakiś sposób pomysłowe i zabawne, „Korepetycje z dyktatury” były już tylko beznadziejne.

Lewicowy mesjanizm

Polski mesjanizm do tej pory był kojarzony raczej z prawicą. „Polska Chrystusem narodów” czy „przedmurze chrześcijaństwa” to hasła średnio atrakcyjne dla lewicy, której umieranie za religię raczej po głowie nie chodzi. Tymczasem w przewrotny sposób obecnie to właśnie lewica wchodzi w buty mesjanistów, chcących zbawiać świat. A przynajmniej go naprawiać nawet w najodleglejszych zakątkach. Według środowisk lewicowych polskie władze powinny więc dbać o demokrację w Chinach, prawa człowieka w Turcji, prawa kobiet w USA oraz być w awangardzie walki z globalnym ociepleniem. Troska o wszystkie światowe bolączki to dosyć ekstrawagancka postawa w kraju, w którym jest tyle do zrobienia na miejscu i tylu potrzebujących należących do tej samej wspólnoty. Ale to byłoby jeszcze nic. Problem w tym, że świat sam nie za bardzo ma ochotę na zbawienie.
Za pięknymi słowami o wzniosłych wartościach kryje się twarda walka o interesy. I walkę tę bez mrugnięcia okiem uprawiają nawet najbardziej zapatrzeni w prawa człowieka demokraci. Robią interesy z przywódcami brutalniejszymi niż Erdoğan, w krajach mniej przyjaznych niż Turcja. Spotykają się z nimi bez cienia zażenowania, rzucając przy okazji jakimś banałem o prawach człowieka, choć każdy dobrze wie, że to tylko takie niezobowiązujące odklepanie formułki, żeby opinia publiczna się nie przyczepiła.

Niemcy na potęgę robią interesy w Rosji, choć ta zdemolowała prawo międzynarodowe, atakując Gruzję, anektując Krym i najeżdżając wschodnią Ukrainę. Nasi zachodni sąsiedzi, którym prawa człowieka tak leżą na sercu, właśnie próbują przeforsować wspólnie z Rosjanami drugą nitkę Nord Streamu, która jest realnym zagrożeniem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W budowie NS2 wspiera ich zresztą wielu zachodnich sojuszników. Z Rosjanami układają się tak naprawdę wszyscy, czasem po cichu, a czasem zupełnie oficjalnie. Świeżo upieczony prezydent Francji i rzekomo „nadzieja demokracji liberalnej” Emmanuel Macron przyjął przecież z honorami samego Władimira Putina, niemal zaraz po swoim zaprzysiężeniu. Niemieckie interesy kwitną też chociażby na Białorusi, w której jest bez porównania mniej wolności niż w Turcji.

Ważny sojusznik

Turcja to bardzo ważny partner krajów Zachodu. To trzeci największy kraj NATO, po USA i Niemczech. Co więcej, to kraj dysponujący armią, na którą przeznacza 1,7 proc. PKB, co jest jednym z wyższych wyników wśród krajów Sojuszu (choć i tak niższym niż wymogi NATO). To także bardzo duży, niemal 80-milionowy rynek, dodatkowo rozwijający się znacznie szybciej niż zdecydowana większość krajów UE. Istnieje więc wiele pól, na których moglibyśmy z Turcją współpracować. Mowa chociażby o kooperacji sektorów zbrojeniowych czy ekspansji polskich firm nad Bosforem. Skoro relacje między Turcją a niektórymi czołowymi krajami UE (Niemcy, Holandia) są napięte, tym bardziej powinniśmy to wykorzystać. Gdybyśmy stali się najbliższym sojusznikiem Turcji w UE, przyniosłoby to nam ogromne korzyści. Jeśli Erdoğan jest obecnie niechętnie widziany na europejskich salonach, tym bardziej powinien być przyjmowany w Polsce. W końcu rysuje się szansa, żeby szerzej zaistnieć w ważnym kraju i nie obudzić się z drzemki dopiero wtedy, gdy już wszyscy wykorzystali swoje szanse, tylko nie my.

Turcja jest często oskarżana w Europie o szantażowanie UE uchodźcami. Zupełnie lekceważy się jednak fakt, że to właśnie ten kraj wziął na siebie największą część fali uchodźców z Syrii (obecnie około trzech milionów). Oczywiście Erdoğan bez skrupułów gra tym w relacjach z UE. Nie zmienia to jednak faktu, że gdyby nie Turcja, problem z uchodźcami w Europie byłby dużo większy. Krytykując więc politykę Erdoğana wobec UE, warto jednak też czasem docenić ogromny wysiłek Turków w utrzymywaniu na swoim terytorium tak ogromnej liczby uciekinierów z Syrii. Gdyby nie obozy w Turcji, dużo więcej uchodźców zechciałoby przedostać się do Europy.

Sojusz to nie małżeństwo

Innym zarzutem wobec Turcji są ciepłe ostatnio relacje Erdoğana z Putinem. Jednak niemal wszyscy eksperci od Turcji zgadzają się, że to sojusz tylko taktyczny i na krótką metę. Interesy Turcji i Rosji się krzyżują, co musi doprowadzić przynajmniej do ochłodzenia relacji. W perspektywie więc Turcja może być ważnym partnerem przy pacyfikowaniu agresywnych zamierzeń Kremla. Zresztą skoro nawet Ukraińcy nie robią z tego powodu Turkom problemów, to dlaczego my mielibyśmy je robić? Przecież dopiero co Erdoğana przyjął prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, a obaj panowie zapewniali o planach bliskiej współpracy. Lider AKP oświadczył również, że Turcja nigdy nie zaakceptuje aneksji Krymu (tak jak zresztą nigdy nie zaakceptowała rozbiorów Polski). Nic zresztą dziwnego, na Krymie żyje duża społeczność Tatarów krymskich, czyli grupy etnicznej pochodzenia tureckiego, której sytuacja wyraźnie się pogorszyła po aneksji.

Oczywiście Erdoğan nie jest przesadnym demokratą, mówiąc oględnie. Jednak nie zdemolował prawa międzynarodowego i nie zaatakował suwerennego kraju, tak jak zrobiła to Rosja, której przywódca jest przyjmowany z honorami w niektórych stolicach Europy. Nie ma więc żadnego powodu, żebyśmy mieli robić Turkom edukacyjne pogadanki. Wręcz przeciwnie, skoro Turcji jest obecnie nie po drodze z wieloma krajami UE, tym bardziej powinniśmy zacieśnić nasze relacje. Oczywiście Turcy nie dlatego nie zaakceptowali rozbiorów naszego kraju, że pałają wielką miłością do Polaków. Po prostu było to niezgodne z ich interesami. Ale to właśnie najlepszy dowód na to, że w interesie Turcji jest silna Polska i odwrotnie. Sojusz to nie małżeństwo, więc nie musi być w nim miłości. Sojusz to wspólnota interesów, która między Polską i Turcją bez wątpienia istnieje.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nadal wspieramy obce media!

Od dwóch lat czekamy na zapowiadaną repolonizację mediów. To sytuacja bez precedensu w Unii Europejskiej, żeby 90 proc. lokalnej prasy należała do niemieckich właścicieli.

Jeżeli wszyscy z obozu władzy zgadzają się, że w końcu należy podjąć zdecydowane działania i przywrócić Polakom dostęp do informacji, za które będą odpowiedzialni dziennikarze niebędący na garnuszku niemieckich potentatów prasowych, to chcę zadać pytanie: Jak to jest, że Ministerstwo Rozwoju pod pozorem „Konkursu dotacji na działania informacyjne dotyczące Funduszy Europejskich w mediach” przyznało ogromne dotacje mediom szkalującym Polaków i bezpardonowo zwalczającym rząd PiS‑ u? Dlaczego jest tak, że spośród 11  projektów, które otrzymały dofinansowanie na kwotę prawie 3 mln zł, najwięcej, bo aż 722  940 zł, otrzymał niemiecki Springer, właściciel np. portalu Onet.pl, RMF i setek innych mediów? Dlaczego 600  442 zł otrzymała firma Bauer, właściciel Interia.pl i czasopism takich jak np.: „Twój Styl”, „Pani”? Dlaczego Hajdarowicz dla „Rzeczpospolitej” dostał 398  273 zł, a Angora załapała się na 111  000 zł? W jakim celu finansujemy media, które mamy podobno zrepolonizować?

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl