niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 czerwca 2017

​Od 1 marca 2017 wyższe świadczenia emerytalne

Dodano: 08.12.2016 [17:15]
​Od 1 marca 2017 wyższe świadczenia emerytalne - niezalezna.pl
foto: Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Sejm uchwalił ustawę podwyższającą najniższe emerytury i renty do 1 tys. zł. Wyższe świadczenia wypłacane będą od 1 marca 2017 r. Zmieni się także system waloryzacji świadczeń.

Ustawowo określona minimalna emerytura jest to świadczenie, które przysługuje osobom spełniającym odpowiednie warunki stażu pracy. Wraz z najniższymi emeryturami zwiększone zostaną również renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Świadczenia te wzrosną z 882,56 zł do 1 tys. zł. W tym przypadku emeryci i renciści zyskają miesięcznie 117, 44 zł. Podniesione zostaną również renty socjalne oraz renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Te pierwsze zwiększą się o 98,65 zł i wyniosą 840 zł, a drugie o 73,25 zł do poziomu 750 zł.

Z podwyżki emerytur i rent skorzysta ok. 800 tys. emerytów i rencistów pobierających świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wszystkie osoby pobierające renty socjalne – 285 tys. osób, a także 350 tys. świadczeniobiorców z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzięki podwyżce najniższe emerytury w 2017 r. osiągną poziom 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Waloryzacja na nowych zasadach

W ramach obecnie działającego systemu waloryzacja emerytur i rent wyniesie w przyszłym roku zaledwie 0,73 proc. W kolejnych latach waloryzacja nadal powiązana będzie ze wzrostem cen i przeciętnych wynagrodzeń, ale ustalony został jej dolny limit. Nowa ustawa wprowadza zasadę, wedle której świadczenia będą co roku zwiększane o co najmniej 10 zł w przypadku emerytur i o 7,50 zł w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
 
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Te śmieszne rewaloryzacje są po to, żeby urzędasy miały co robić.

tacy ludzie jak Ty kolego, zawsze będą narzekać... a tuskoidy już zacierają ręce, że Naród znowu staje głupi.

Wyższa kwota emerytury w warunkach inflacji jest tylko wyrównaniem świadczenia aby emeryt nie żył gorzej u schyłku życia. Przecież on nie zmieni pracy i nie weźmie kredytu jak to chcieli poniektórzy. Moim zdaniem ceny produktów i świadczeń wzrósł więcej niż 10 PLZL miesięcznie. Jeśli rządzący nie chcą brzydkiej niespodzianki ktoś powinien to wyjaśnić jak to się dzieje, że inflacja dla Policji wynosi 200 PLZL dla szaraka emeryturowego 10.

Wygląda na to, że Twoja mama wypracowała świadczenie za komuny ? Ciekawe w jakim resorcie ?

Moja mama ma 903zł i nadal będzie mieć bo to 1000zł ale brutto. Za bogata jest.

Swoja drogą jak może być emerytura brutto i netto? Bo co - składki emerytalne odliczają?

Składki emerytalne nie, ale podatek i składkę zdrowotną tak i to do końca życia. Dlatego jest emerytura brutto i netto.

Pamiętam kiedy były podwyżki rent i emerytur o 2zł, tak dokładnie o 2zł, wtedy nie było słychać takiego zawodzenia.

Taka rada dla tego rządu. Nie wygłupialibyście się i nie proponowali podwyżek po około 10 zł brutto. Za kilka lat tacy co nic nie wypracowali uzbierają tyle podwyżek ,że ci co pracowali i mieli w miarę , w miarę emeryturę zrównają się z tymi którym tak rząd dokłada obecnie do emeryturą To jest paranoja . Dajcie spokój i zabierzcie sobie te "pieniądze" na znaczki , na papier i na środki czystości do tych gmachów które pobudowali wasi poprzednicy/o zgrozo/ dla ZUS-u. Paranoja do kwadratu . Zaczyna mi się to nie podobać We wszystkim musi być jakiś rozsadek, jakieś myślenie .

Zgadzam się i popieram. Każdy z nas emeryturę nie tylko wypracował ale solidnie wyorał, musiał być dyspozycyjny, był czasem ściągany z urlopu a czasem wręcz z chorobowego(pamiętam takie zapalenie oskrzeli i oskrzelików, kiedy człowiek biorac antybiotyk ledwie sie trzymał na nogach; to była połowa lat 80-tych). Podnoszenie kwalifikacji poprzez kursy, studia podyplomowe, uprawnienia, pogłębianie znajomości języka obcego i ...teraz coraz smieszniejsza emeryturka. Podwyzki wys. np 4,90PLN niech sobie wsadzą gdzieś i się nie kompromitują. Pozdrawiam

Te dychę niech dadza biednym poslom, bo im ciagle malo. Emeryci placa podatki, a poslowie nie. Czy to jest normalne?

no tyle kasy netto 6,50 !!!!!!!!!!!!!!! rewelacja po prostu nie wiem jak dziękować

miałeś 8 lat rządów PO - trzeba było sobie nakraść jak twoi idole

No po prostu rewelacja i co można zrobić z taka kasą !!!!!!!!!!!!!!!!! 6,50 netto podwyżki no chyb OSZALEJE Z RADOŚCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????

6,5zł podwyżki? To co ty całe życie robiłeś obiboku, że masz taką małą emeryturę?

Lila - zgadzam się, co on robił? Obijał się.

A taki idiota dzisiaj w telewizji mówił, ze emerytury, to rzecz święta i że nie wolno odbierać byłym esbekom, I pomyśleć, ze ten idiota ma także zwolenników w naszym kraju.

Ja dostanę podwyżkę 10 zł, sędzia-komuch Rzepliński 146 złotych.
Mateusz - czy to normalne?

..."jedna dycha", to akurat tyle co na maść, na szczury.

Aczkolwiek jestem (i będę) żelaznym elektoratem PIS - z wielu oczywistych względów, to muszę powiedzieć, że komuś odbiło. I tak to odbieram. Lepiej wcale. Te 10 zł to kpiny.

Dokładnie tak.

Kolejna obietnica spełniona.

Te podwyzszone emerytury w Polsce są niższe niż dwa dni bezrobocia w USA w moim stanie Tygodniowo $ 600.00!

Noo 10 zł więcej co rok to już coś, a ciekawe brutto czy netto, a jeden h...

Pis powinien pamiętać o jednym, o taśmach prawdy, padło tam takie ciekawe zdanie że najpóźniej rok przed wyborami naród musi poczuć że jest lepiej inaczej można zapomnieć o wygraniu wyborów.

A wybory samorządowe zdaje się w 2018, później za rok następne, czas ucieka...

Zawsze brutto. Dziwię się, że pytasz.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl