​Od 1 marca 2017 wyższe świadczenia emerytalne

Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą najniższe emerytury i renty do 1 tys. zł. Wyższe świadczenia wypłacane będą od 1 marca 2017 r. Zmieni się także system waloryzacji świadczeń.

Ustawowo określona minimalna emerytura jest to świadczenie, które przysługuje osobom spełniającym odpowiednie warunki stażu pracy. Wraz z najniższymi emeryturami zwiększone zostaną również renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Świadczenia te wzrosną z 882,56 zł do 1 tys. zł. W tym przypadku emeryci i renciści zyskają miesięcznie 117, 44 zł. Podniesione zostaną również renty socjalne oraz renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Te pierwsze zwiększą się o 98,65 zł i wyniosą 840 zł, a drugie o 73,25 zł do poziomu 750 zł.

Z podwyżki emerytur i rent skorzysta ok. 800 tys. emerytów i rencistów pobierających świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wszystkie osoby pobierające renty socjalne – 285 tys. osób, a także 350 tys. świadczeniobiorców z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzięki podwyżce najniższe emerytury w 2017 r. osiągną poziom 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Waloryzacja na nowych zasadach

W ramach obecnie działającego systemu waloryzacja emerytur i rent wyniesie w przyszłym roku zaledwie 0,73 proc. W kolejnych latach waloryzacja nadal powiązana będzie ze wzrostem cen i przeciętnych wynagrodzeń, ale ustalony został jej dolny limit. Nowa ustawa wprowadza zasadę, wedle której świadczenia będą co roku zwiększane o co najmniej 10 zł w przypadku emerytur i o 7,50 zł w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

MŚ Rosja 2018. Zmiany w regulaminie: VAR i dodatkowa zmiana

FIFA wprowadza nowe przepisy na MŚ w Rosji / fot. Pixabay - https://pixabay.com/pl/pi%C5%82karz-pi%C5%82ka-no%C5%BCna-klip-606235/

Rada światowej federacji piłkarskiej obradowała w kolumbijskiej Bogocie. Podczas zjazdu podjęto niezwykle ważne decyzje w regulaminie dotyczącym zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Impreza odbędzie się w Rosji w czerwcu i lipcu 2018 roku. Na piłkarzy, kibiców i sędziów czeka rewolucja.

Pierwsza jej część to oczywiście system VAR. Wideoweryfikacja ma zapobiec błędom sędziowskim, które mogłyby wypaczyć wynik meczu. W każdym meczu do dyspozycji sędziego głównego będzie sędzia asystent wideo. Sędziowie będą ze sobą w łączności, a w razie spornej sytuacji arbiter główny będzie mógł obejrzeć ją na powtórce i podjąć właściwą decyzję.

Inną ważną decyzją, podjętą przez radę FIFA, jest wprowadzenie dodatkowej zmiany w przypadku meczów, które będą toczyły się na dystansie 120 minut. Jeżeli zarządzona będzie dogrywka, trenerzy obu drużyn będą mogli w trakcie jej trwania dokonać jednej dodatkowej zmiany.

Następne posiedzenie rady FIFA odbędzie się 10 czerwca w Moskwie.

Źródło: niezalezna.pl, fifa.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl