niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 czerwca 2017

​Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmiany w pracy komorników

Dodano: 08.12.2016 [17:06]
​Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmiany w pracy komorników - niezalezna.pl
foto: Piotr Galant / gazeta Polska
Resort sprawiedliwości przedstawił założenia projektu ustawy o komornikach sądowych. Celem nowych regulacji jest uporządkowanie niektórych kwestii związanych z pracą komorników, zwiększenie nadzoru nad ich działalnością oraz przywrócenie tej profesji należytego szacunku.

W ostatnich latach opinia publiczna wielokrotnie dowiadywała się o niesprawiedliwości jaka spotykała obywateli ze strony komorników. Do części sytuacji dochodziło w wyniku nadużyć w egzekucji komorniczej, ale do niektórych spraw z pewnością nie doszłoby, gdyby nie złe prawo
– nowelizowane ponad czterdzieści razy, luki w prawie lub niejasne przepisy. Dlatego też niezbędne są zmiany legislacyjne.

Większa kontrola

Kancelarie komornicze nie będą już kontrolowane raz na cztery lata, a co najmniej raz na dwa lata. Przyspieszone zostaną również postępowania dyscyplinarne i poszerzony katalog naruszeń, za które będą one wszczynane. Dodatkowo naczelnicy właściwych urzędów skarbowych będą dokonywali kontroli finansowej kancelarii, a kompetencje do realnego nadzoru nad pracą komorników zyskają prezesi sądów rejonowych.

Prezesi sądów będą zobligowani do podjęcia działań, jeśli dany komornik złamie prawo lub naruszy zasady etyki zawodowej. Będą mogli odsunąć komornika od czynności na 30 dni oraz wnioskować do Ministra Sprawiedliwości o jego odwołanie ze stanowiska. Co więcej zarówno prezesi sądów, jak i minister będą mogli przeprowadzać w kancelariach notarialnych kontrole prewencyjne.

Niezbędne kompetencje

Ustawa ma zakończyć sytuację, w której 30 proc. komorników nie ma wyższego wykształcenia prawniczego, a ok. 9 proc. jedynie średnie. Ustawa zobliguje ich do ukończenia studiów prawniczych najpóźniej w ciągu 7 lat od 1 stycznia roku następującego po dniu wejścia w życie nowej ustawy. W innym przypadku będą musieli odejść z zawodu. Mec. Lech Obara z kancelarii „Lech Obara i Współpracownicy” podkreśla, że jest to dobra zmiana, ponieważ: „zawód ten wymaga doskonałej znajomości przepisów oraz umiejętności ich stosowania w praktyce, co bez wykształcenia prawniczego może okazać się niemożliwe”.

Zmiany w przeprowadzaniu egzekucji

Wszystkie czynności egzekucyjne przeprowadzane przez komornika w terenie będą musiały być nagrywane, a podczas nich dłużnik otrzyma formularz skargi, który będzie mógł skierować do właściwego sądu. Ułatwi to składania skarg na pracę komorników i ma pomóc w wyeliminowaniu błędów formalnych, które często są powodem ich odrzucania. Dodatkowo przy przeszukaniu mieszkania lub jego przymusowym otwarciu konieczna będzie asysta policji.

Komornik – zawód na pełen etat

Ograniczona zostanie możliwość prowadzenia przez komorników działalności gospodarczej oraz dodatkowego zarobkowania. Komornik otrzymywał będzie wynagrodzenie prowizyjne od opłat egzekucyjnych (od 60 do 99 proc.), które stanowić będą daninę publiczną i zwolnione będą z podatku VAT.

Zdaniem mec. Lecha Obary proponowane zmiany „pozwolą na uporządkowanie statusu komornika jako funkcjonariusza publicznego i organu egzekucyjnego”
 
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Niestety przy całej dobrej woli i kibicowaniu obecnej ekipie rządzącej muszę stwierdzić, iż nowela doprowadzi do:
1. zmniejszenia liczby kancelarii komorniczych, gdyż działają na zasadach rynkowych jak przedsiębiorcy. ( Skarb Państwa nie finansuje tej działalności a wierzyciele nie uiszczają opłat, tylko wydatki
2. wydłużenie czasu trwania postępowań, głównie z powodu odsunięcia od czynności terenowych asesorów i aplikantów
3. pogorszenie sytuacji wierzycieli w tym zwykłych przedsiębiorców oraz uprawnionych do alimentacji
4. możliwe jest też pogorszenie stanu gospodarki, co będzie widoczne na jesień 2017 r. jeśli ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.
W ustawie zastosowano odpowiedzialność zbiorową za czyny zabronione niektórych przedstawicieli zawodu co nie powinno mieć miejsca. Ostatecznie zapłaci pan pani społeczeństwo.
konsekwencją będzie konieczność przywrócenia w jakimś oczywiście zakresie obecnych rozwiązań.

Wiele wypowiedzi ma charakter emocjonalny , co z jednej strony jest zrozumiałe skoro media promują taki wizerunek komornika. Przez to my czyli odbiorcy na podstawie kilku czarnych owiec wyrabiamy sobie zdanie o wszystkich. a sprawa jest poważna. Czy należy odebrać uprawnienia pielęgniarkom skoro niektóre źle pracują ?
Ciekawe co powie pracownik który nie będzie mógł odzyskać swoich pieniędzy itd

Mieszkam a Anglii i miałem ta przyjemność spotkac się z komornikiem oko w oko.Myslałem ze dług wobec firmy dostarczającej internet szlag trafi bo przeniosłem sie do innego miasta a tu nie ma obowiazku meldunkowego. Jakie było moje zdziwienie gdy po roku dostałem dwa list od komornika z prośba o spłate długu , list olałem. Po trzech miesiacach osobiście przyjechał komornik ! ? i zaproponował rozłozenie mi długu 60 funtów na 6 rat po 10 funty miesięcznie. Zapytałem go ile będzie kosztowac mnie dodatkowo jego wizyta u mnie .... i zdziwienie , ja nie ponosze żadnych kosztów komorniczych. Komornika opłaca firma która go wynajmuje , to dopiero szok. Gdy opowiedziałem mu jak postępują komornicy w PL to z kolei on był w szoku.

dobrze , ze te zmiany następują, ale komornicy wg wcześniejszych zapowiedzi mieli być na etatach sądowych i z pensją sadową a tu w projekcie o tym cisza. szkoda, tzn. nadal hurtownie komornicze kase i biznesy będą robić i żyć jak biznesmeny z nieszczęścia ludzkiego.

" . Dodatkowo przy przeszukaniu mieszkania lub jego przymusowym otwarciu konieczna będzie asysta policji. "
Oczywiście jeszcze powinno być zawarty w prawie,taki zapis, POLICJANT ASYSTUJACY KOMORNIKOWI SPRAWDZA ZGODNE Z NAKAZEM ZAJACIA MIENIA DANE OSOBOWE OSOBY, DO KTÓREJ KOMORNIK WSZEDŁ NA ZAJAEC IE. Dlaczego tak wtedy uniknie sie sytuacji, z ekomornikwejdzie do kogoś innego i dokona zajęcia mienia jak było z traktorem rolnika oraz w innych sprawach podobnie.

mam do czynienia z komornikiem Borkowskim z wrocławia ,który nie przesyła dla wierzyciela /PZU/pobranych z mojej emerytury należności.tym samym naraża mnie na dodatkowe koszty,odsetki.dodatkowo obciąża mnie podatkiem vat od własnych zysów. mamzamiar zwrócić się do ministra sprawiedliwości w tej sprawie.ponieważ uważam że ten komornik swoje czynności wykonuje opieszale,celowo z zamiarem narażenia mnie na wyższe koszty

Czytałem te przepisy, są dosyć ostre. Poprawa jest konieczna w tym zawodzie, tylko ważne jest, żeby nie wylać dziecka z kąpielą - jeżeli przepisy zaostrzy się zbyt mocno, zabraknie komorników. A to już szkoda dla wierzycieli.

Drodzy Państwo! Każdy ma prawo popełnić błąd. Szczególnie, że w Polsce po 89 inicjatywa ludzka była ogromna, ale jeżeli ktoś popełnił jakiś błąd prowadząc działalność gospodarczą to mafia z urzędu skarbowego jechała takiego obywatela do spodu! Podobnie komornicy! Do spodu! Przecież jak człowiek popełni jakiś błąd, albo straci pracę i nie może spłacać zaciągniętych zobowiązań to czy nie taniej jest rozłożyć mu te zobowiązania na lata, zawrzeć ugodę, pomóc, doradzić aniżeli ogolić , zczyścić do spodu i potem taki obywatel z przetrąconym kręgosłupem to albo na zasiłek - obciążenie dla społeczeństwa, albo wyjeżdża za granice - strata dla społeczeństwa, albo popełńia samobójstwo - strata dla wszystkich. Polityka, która była kierowana wobec Polaków po 89 roku najpierw przez Unie Wolności, a potem prze ich spadkobierców POpapranych była taka aby zniszczyć Polską kreatywność, rozkraść, rozwalić Polską gospodarkę, zgnębić Polskich obywateli, zniszczyć Polską kulturę, ośmieszyć Polską tradycję, przeorganizować Polskie szkolnictwo tak aby było przygotowanie do obsługi obcego kapitału, zniszczyć Polską armię tak abyśmy nigdy nie byli w stanie nawet pomyśleć o przeciwstawieniu się obcemu kolonizatorowi, zainstalować media polakożercze, takie ,które wmuwią Polakóm: że są kimś gorszym, że Polskość to nienormalność, bohaterstwo to frajerstwo, uczciwość to głupota, mądrość to prostactwo, a religia to mierność . Próbowali nas zniszczyć i Popaprańcy, Nowocześni i ci co mają błędny KOD genetyczny nadal próbują. Nasz Rząd jest naszą Polską nadzieją!

Chciałbym doczekać czasu, kiedy sędzia, prokurator, komornik z nazwiska będzie mógł zostać pozwany w procesie cywilnym o odszkodowanie z jego majątku za zrujnowanie komuś życia, pytanie tylko przed jakim sądem, bo przed bandą polskich zorganizowanych przestępców w togach szans nie widzę...

Pytanie przed jakim sądem ta mafia będzie odpowiadać. dotychczas wmawiano ludziom ,że będą karani przed sądem ostatecznym . Pranie mózgu miało siłę i moc i udało im się tak właśnie naród zniewolić wmawiali i swoje robili szkodzili niszczyli po drodze nawet totalnie wiarę w Boga . Wraca chyba dobro nawet ja sceptyk chyba odnawiam się, odtajam z marazmu. Poczekamy zobaczymy.

Dobra wiadomość, nareszcie.

Brawo PiS.

Niech Min.Spr przeprowadzi gleboka analize prezesow sadu ktorzy mu podlegaja .To oni ponosza wine za to co sie dzieje w tym chlewie .Prezes sadu jest jedyna osoba co posiada wladze administracyjna i sadownicza .To oni wchodza w uklady z notariuszami adwokatami i komornikami Prezes sadu prowadzi osobista odpowiedzialnosc za ksiegi wieczyste .To tam dokonuje sie przekretow a powolana komisja A-G jest tylko wojna pod dywanem o inwestyture jak mowi mec Michalkiewicz .
Pisza ustawy i oglupiaja spoleczenstwo to wszystko .Wiecej regulacji bez pojecia ma tylko zagescic ta wade ktora i tak jest metna .

Komornicy w znacznej większości, bo tajemnicą Poliszynela jest, że pracę tam znajdują szczególne odmiany ludzi jak ci co to głośno śmiali się na w-wskim lotnisku nad trumnami smoleńskich ofiar lub o mentalności urzędników państwowych o mentalności takiej jak PO-wscy HERSZTOWIE MIAST: jak Warszawa, Łódź , Gdańsk i oczywiście SOPOT jako miasto, które swojego HERSZTA, przed odpowiedzialnością, za udokumentowane wymuszenia, uratowało REFERENDUM MIESZKAŃCÓW, zorganizowane przez późniejszego najpazerniejszego znanego "zegarmistrza" na polecenie Tw "OSCARA", tego samego "OSCARA", który zarządził ciągnięcie samolotu po płycie gdańskiego lotniska przez "największe członki" z gdańskiego PO.

Nie znam gorszych, zachłannych, chciwych ludzi niż komornicy. Potrafią wkraść się w łaski sędziów, którzy za "łapówki" w postaci pozyskiwania za grosze bogactw zagarniętych przez komornika ludziom i sprzedawanych im na poufnych aukcjach, zanim trafią na oficjalne, odwazemniają im się ochrona tego tych złodziei. Tak tworzą się lokalne kliki, które chronią komorników. Pisać na nich skargi, to groch o ścianę, nawet za czasów Ziobry.

Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Wrocław ul.Legnicka- najgorszy oszust,który okrada Polaków wraz z komornikami. Ja podaję ich do sądu,że okradli mnie,wyłudzili pieniadze,zażądam też odszkodowania. Dotyczy to ich tzw.prawników. Kiedy rzad zajmie sie takimi firmami jak ta,jak Kruk????

A pieniądze pożyczyłeś i co, nie oddałeś? Najlepiej nie oddawać prawda? I parę złotych było szkoda na prawnika,żeby tyłek ci obronił? Wszak wszystko teraz należny się za darmo, nie? Ot, polskie cwaniaczki...I pewnie wygrasz sam batalię o pieniądze? Powodzenia...Zostanie ci tylko upadłość, ale jak popełnisz błąd to następne 10 lat będziesz mógł tylko o niej pomarzyć.

Waldek to nie o to chodzi żeby nie oddawać zaciągnięty dług, ale niech to będzie z godnie z prawem. Po 9 latach przychodzi ci że miałaś jakiś dług o którym nie wiedziałeś, i komornik, nie sprawdza, czy to nie jest fałszerstwo tylko wchodzi ci na wyplatę.
Komornicy powinni spawdzać czy windykator nie jest fałszywy, za co biorą 100% długu, najwięcej włąsnie kasy zabiera komornik. A te prawo jest o kant du.. nic nie wnosi, swój swego będzie sprawdzał.

A po 15 latach nie łaska? Znam przypadek lepszy od traktora rolnika na 500 000 złotych wyciągnięty z d... przez firmę windykacyjną, chociaż spłacony. Ci oszuści dawny Cash Flow uruchomili komornika z Pyrzyc, a ten z chciwości zaczął robić swoje choć wiedział, że to grubymi nićmi szyte. Gdyby nie papiery sprzed 15 lat to by było po zawodach i w majestacie PO-wskiego państwa IIIRP. Trzeba wszystko trzymać i nagrywać jeśli chcecie się skutecznie bronić. To towarzystwo trzeba rozgonić, a PiS robi to opieszale.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl