niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Będą kary za nieuczciwe praktyki handlowe w rolnictwie

Dodano: 06.12.2016 [15:01]
Będą kary za nieuczciwe praktyki handlowe w rolnictwie - niezalezna.pl
foto: Fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Sejm uchwalił ustawę o eliminowaniu nieuczciwych praktyk handlowych w stosunku do producentów rolnych i przetwórców żywności. Ustawa została przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa w odpowiedzi na apele producentów rolnych i ma przeciwdziałać wykorzystywaniu tzw. przewagi kontraktowej.

Producenci rolni wskazują na fakt, iż duże sieci handlowe często wykorzystują swoją przewagę w kontaktach handlowych i stosują nieuczciwe praktyki. Polegają one np. na maksymalnym zaniżaniu cen, które uniemożliwiają osiągnięcie zysku przez dostawców czy też na nakładaniu różnego rodzaju opłat dodatkowych związanych ze sprzedażą produktów w sklepach sieciowych. Nagminnie przedłużane są również terminy płatności za dostarczone towary czy stosowane wzory umów bez możliwości negocjacji ich treści.

Dostawcy pod ochroną UOKiK

Uchwalona ustawa nadaje Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów uprawnienia do interwencji w sytuacjach, kiedy partnerzy handlowi będą stosować nieuczciwe praktyki w stosunku do producentów rolnych i przetwórców żywności. Postępowanie będzie mogło zostać wszczęte zarówno z urzędu jaki na wniosek strony poszkodowanej. Postępowanie wyjaśniające poprzedzające właściwe nie będzie mogło trwać dłużej niż cztery miesiące, a w wyjątkowych okolicznościach pięć miesięcy. Kontrolowane firmy będą zobowiązane do udostępnienia wszelkiej dokumentacji i wpuszczenia kontrolerów do swoich budynków. Za uchylanie się od tych obowiązków grozić będzie kara do 50 tys. euro.

W przypadku stwierdzenia nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej, nawet jeśli dojdzie do tego nieumyślnie, UOKiK będzie mógł nałożyć na daną firmę karę finansową. Jej maksymalna wysokość ustalona została na poziomie 3 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym nałożenie kary. Przepisy ustawy będą miały zastosowanie do stosunków handlowych przekraczających wartość 50 tys. zł oraz jeśli strona stosująca nieuczciwe praktyki osiągnęła w poprzednim roku obroty w wysokości ponad 100 mln zł.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jestem za i nawet nie przeciw ale powinno być odwrotnie, kara 100 tyś. euro a dochód za poprzedni rok 50 tyś. euro.

No nareszcie rząd robi coś dla gospodarki - trzeba dojechać tych nierobów na wsi. Oni przecież przez większość roku nic nie robią, tylko ciągną kasę z państwa. Wszystkim rolnikom, którzy nie są wstanie udowodnić niewinności powinno się odebrać ziemię i za karę kazać im pracować na jakichś wspólnych państwowych farmach dla dobra narodu!

Nie o tym jest ten tekst. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Polski rolnik ciężko pracuje i należy mu się ochrona. Ciebie należałoby wysłać do pracy na farmie i to nie za karę ale żeby podnieść poziom oleju w Twoim pustym mózgu.

Kup gospodarstwo jak takiś mądry,nierobie miejski,popracuj zamartwiając się o pogodę ,czy zdążysz zebrac plony i czy korzystnie sprzedasz swoje plony.Jesteś laikiem .Pamiętaj krowy trzeba doić codziennie i w wolną sobotę w niedzielę i święta.Za mleko płacą po 60 groszy a świnie są opłacalne na pograniczu zera.

Może najpierw sprawić aby rolnicy zaczęli płacić podatek od sprzedaży swoich produktów oraz zrównać rolnicze KRUS z miastowym ZUS ??"?????

Każdy rolnik powinien mieć nieograniczony dostęp do broni aby w czasie wojny(lub kataklizmów)mógł bronic swoich plonów i dobytku przed hordami głodnych miastowych szubrawców.

To jest to!!!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl